Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

DONOSIMO POPIS… Zadarska županija dodijelila 100 tisuća eura za potpore događanjima u turizmu

Objavljeno

-

Zadarska županija s ukupnim iznosom od 100 tisuća eura sufinancirat će 69 manifestacija u turizmu tijekom 2024. godine. Na Javni poziv za provedbu Programa za dodjelu potpora događanjima u turizmu na području Zadarske županije ukupno je stiglo 140 prijava.

Povjerenstvo Upravnog odjela za gospodarstvo i turizam je utvrdilo listu 69 najbolje ocijenjenih prijava koje ispunjavaju sve uvjete programa, a oni će se sufinancirati iznosima od 500 eura do 5 tisuća eura.

Podsjetimo, predmet Programa bila je dodjela bespovratnih novčanih sredstava za događanja u turizmu na području Zadarske županije u 2024. godini koja predstavljaju snažan motiv dolaska turista te obogaćivanje turističkog sadržaja destinacije. Mogla su se prijaviti kulturna, zabavna, sportska, eno-gastronomska, povijesna, tradicijska i ostala događanja.

„Nastojimo dati potporu svim kvalitetnim projektima na području naše županije. Vjerujemo da će naše bespovratne potpore, uz sredstva županijske Turističke zajednice dati doprinos u realizaciji manifestacija koje bi trebale biti jedne od nositelja naše turističke ponude, a istovremeno i odličan motiv dolaska gostiju u Zadarsku županiju“, poručio je pročelnik za gospodarstvo i turizam Ante Sjauš, dodavši kako je zbog velikog interesa ove godine iznos županijskih potpora udvostručen.

Kroz ovu mjeru sufinancirat će se manifestacije koje se provode s ciljem kreiranja dodatne ponude na području Županije, zatim događanjima čija aktivnost doprinosi unaprjeđenju turističke ponude i razvoju sadržaja koji omogućavaju produženje turističke sezone te stvaranju prepoznatljivog imidža turizma Zadarske županije.

„Sukladno ciljevima i prioritetima Glavnog plana razvoja turizma Zadarske županije, tijekom cijele godine provodimo aktivnosti kojima se želi podići svijest o našoj županiji kao atraktivnoj turističkoj destinaciji te time utjecati na povećanje potražnje za turističkim proizvodima, povećanje turističkog prometa i opće potrošnje“, dodao je Sjauš.

Korisnici potpore kao organizatori događanja mogu biti pravne i fizičke osobe, i to: turističke zajednice, trgovačka društva, obrti, zadruge/udruge, sportski savezi, javne ustanove i ustanove u kulturi (osim onih kojima je osnivač Zadarska županija) te umjetničke organizacije na području Zadarske županije, a odobrena sredstva raspoređuju se kako slijedi:

Redni br.Naziv prijaviteljaNaziv događanjaOdobreni iznos potpore
1.ILIRIJA D.D.BIOGRAD BOAT SHOW5.000,00
2.SPORT EVENT D.O.O.ZADAR BASKETBALL TOURNAMENT 20244.000,00
3.TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA BIOGRADA NA MORUSlovenski vikend3.000,00
4.Športski centar Višnjik d.o.o.Zimski park Višnjik3.000,00
5.Turistička zajednica grada ZadraAdvent u Zadru3.000,00
6.Turistička zajednica grada Paga13. Međunarodni festival čipke Pag3.000,00
7.TURISTIČKA ZAJEDNICA OPĆINE TKONŠkraping 2024.3.000,00
8.Zadar festival d.o.o.Zadar Wine Festival & Zadar Wine Festival Summer Edition3.000,00
9.Turistička zajednica općine KaliKualjske ribarske noći-Tunuara3.000,00
10.Turistička zajednica općine Sv. Filip i JakovFESTIVAL CVIJEĆA ZADARSKE ŽUPANIJE3.000,00
11.Udruga za promicanje hrvatske povijesne baštine Vranski vitezoviDANI VITEZOVA VRANSKIH – POMORSKA NOĆNA BITKA2.000,00
12.Turistička zajednica općine SaliSaljske užance2.000,00
13.Mad Props d.o.o.MURAJ FEST2.000,00
14.Dalmaland d.o.o.Dalmatinske tradicijske igre2.000,00
15.Turistička zajednica područja Novigradsko moreOkusi Novigradske dagnje2.000,00
16.TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA NINANINSKA ŠOKOLIJADA2.000,00
17.Turistička zajednica grada ZadraTUNA, SUSHI & WINE FESTIVAL 2024.2.000,00
18.Turistička zajednica općine RažanacEUROPSKO PRVENSTVO U OTVORENOM PLIVANJU- LEG 62.000,00
19.Koncertni ured Zadar64. Glazbene večeri u Sv. Donatu2.000,00
20.Javna ustanova Park prirode Vransko jezeroLUKA I IGARA – sajam lokalnih proizvoda Parka prirode Vransko jezero1.500,00
21.Turistička zajednica općine SaliDugootočki dani ljekovitog bilja1.500,00
22.TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA NINAFESTIVAL SUNCA I SVJETLOSTI1.500,00
23.UO EvaBlue Fish Festival1.500,00
24.Turistička zajednica općine Sv. Filip i JakovTEATAR BABAC OPEN AIR1.500,00
25.VIR TURIZAM D.O.O.ADVENT NA VIRU1.500,00
26.Sport Zone j.d.o.o.Zadar Night Run 20241.000,00
27.Novi radio – Zadar d.o.o.RADIJSKA REGATA1.000,00
28.Jedriličarski Klub UskokJedriličarska regata Zadarska Koka 2024.1.000,00
29.Turistička zajednica općine PrekoCRNILO KUP 2024. – natjecanje u lignjolovu1.000,00
30.Turistička zajednica općine PrivlakaNOĆ PRIVLAČKIH RIBARA I SABUNJARA1.000,00
31.Turistička zajednica općine PrivlakaPRIVLAKA WINE ENO GASTRO FESTIVAL1.000,00
32.Športsko-ribolovno društvo ”Galeb Silba”Big game fishing Silba 2024.1.000,00
33.Klub daljinskog plivanja ”Silba”Toreta Open Water 2024.1.000,00
34.Turistička zajednica općine Preko11. Dani maslina otoka Ugljana1.000,00
35.FIOLICA d.o.o.KLAPSKA PISMA & VINO1.000,00
36.TURISTIČKA ZAJEDNICA OPĆINE BIBINJEADVENT U BIBINJAMA 2024.1.000,00
37.Šegarić, obrt za informatičke uslugeDugi otok Moto tour1.000,00
38.Adventure AdvisorDugi Otok Trail1.000,00
39.Turistička zajednica grada PagaPag na meniju1.000,00
40.Turistička zajednica općine KolanFešta od sira1.000,00
41.Turistička zajednica Ravni kotariBUKARA BENKOVAC – ENO GASTRO FESTIVAL1.000,00
42.JK GUC11. regata krstaša Gladuša 20241.000,00
43.TURISTIČKA ZAJEDNICA OPĆINE PAŠMANAdvent Čarobni otok1.000,00
44.Turistička zajednica općine KukljicaOlive Island Vibes1.000,00
45.Umjetnička organizacija ZaraZadar Organ Festival1.000,00
46.TURISTIČKA ZAJEDNICE OPĆINE PAKOŠTANEeko Pakoštane trail1.000,00
47.RICERCA MERCATO Uslužni obrt za organizaciju događanja i istraživanje tržištaWINE ViP Event -Međunarodna enogastronomska konferencija ugostiteljskih i turističkih znalaca1.000,00
48.Turistička zajednica općine VirJESENSKA BICIKLIJADA ZADAR-VIR1.000,00
49.TURISTIČKA ZAJEDNICA OPĆINE STARIGRADEPIC RIDES PAKLENICA – ZRMANJA1.000,00
50.Turistička zajednica mjesta BožavaRibarska manifestacija ŠKOJERA 2024.1.000,00
51.Oldtimer klub ZadarMEĐUNARODNA IZLOŽBA OLDTIMER VOZILA 2024.1.000,00
52.Udruga za promicanje I unapređenje turizma KREATIVA LAZARETPoučne staze otoka Ošljaka1.000,00
53.Turisthotel d.d.ZADARHALF duatlon1.000,00
54.Zadar festival d.o.o.Dani Maraštine1.000,00
55.T.O. SAMATVORACIzložba “Strašna peć”1.000,00
56.Šimun Cimerman d.o.o.Velebit trail 2024.1.000,00
57.Udruga ŠimuniDani Liganja Šimuni1.000,00
58.Turistička Zajednica općine VrsiDani pomorstva u Vrsima1.000,00
59.Izvorna folklorna skupina ”Silba”Dani Silbe 2024.1.000,00
60.Sportski plesni klub BellusInternational dance festival Zadar1.000,00
61.Zajednica udruga Centar nezavisne kultureLjetno kino Kino Zona 2024.1.000,00
62.TURISTIČKA ZAJEDNICA OPĆINE BIBINJE5. BIBINJSKI GUŠTI 2024.500,00
63.Knjižnica i čitaonica NovigradŽene iz Novigrada na starim fotografijama500,00
64.LIKOVNA UDRUGA “ZADART”Izložba fotografija “Stipe Surać – iški ciklus“ (radni naslov)500,00
65.RUKOMETNI ŠPORTSKI KLUB “MINI-SUNCE”Igra bez granica500,00
66.Udruga Mladih Zaglava “Kake-Bake”40. tradicionalna fešta “Kake Bake” na Dugom Otoku, Zaglav500,00
67.Teatro VeRRdiDerivat 06 – Ražanac500,00
68.Knjižnica Jurja Barakovicća RažanacDječje ljetne igre 2024.500,00
69.Klub daljinskog plivanja Donat Zadar10. kolo Zadarske Open Water Lige 2024.500,00
 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) POVIJESNI DAN / Linearni akcelerator spušten u bunker zadarske Opće bolnice

Objavljeno

-

By

Slobodno možemo reći kako se u povijesti zadarske Opće bolnice malo koja isporuka čekala kao ona danas prijepodne. Bujica emocija u svih; od ravnateljstva preko osoblja, pa sve do pacijenata koji su se zatekli u bolničkom krugu. Ulicom Nikole Šubića Zrinskog do naše ustanove teretnjak je dovezao dugo iščekivani linearni akcelerator! Težak 5,5 tona, u dijelovima je, pomoću krana spušten u bunker i u ovom će tjednu biti pozicioniran na temeljnoj ploči. Uz aparat je isporučen i dio programa, pa se paralelno s ovom fazom radova odvija i edukacija fizičara, započeta još u ožujku.

„Ovo je uistinu velik dan za našu bolnicu, za naš grad i našu županiju i za sve onkološke bolesnike koji gravitiraju našoj ustanovi. Ugovor o javnoj nabavi 21 akceleratora za 5 KBC-a i zadarsku Opću bolnicu potpisan je 29.siječnja 2024. u Ministarstvu zdravstva. Odmah potom Opća bolnica Zadar uvela je izvođače radova na uređenju bunkera u posao, pa su postavljene instalacije hlađenja samog uređaja i svih prostorija, postavljena su vrata bunkera i temeljna ploča za akcelerator koji je danas i stigao. Zadarska je bolnica tako prva od ukupno šest bolnica, koliko ih je Ugovorom obuhvaćeno, osigurala uvjete za primitak linearnog akceleratora, pa možemo biti itekako zadovoljni.“, kazao je prvi čovjek zadarske bolnice, dr.Željko Čulina.

Jednako ponosan bio je i gradonačelnik Grada Zadra i predsjednik Lige protiv raka Zadar, dr.Branko Dukić. „Radostan sam kada vidim da se akcelerator spušta u bunker spreman za prihvat ovog uređaja. Liga protiv raka ispunila je svoj glavni cilj i zahvaljujem svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog projekta koji je na ponos cijelom gradu!”, kazao je gradonačelnik.

Opća bolnica Zadar čini sve unutar svojih mogućnosti kako bi linearni akcelerator čim prije bio u funkciji te kako bi se osoblje u potpunosti educiralo. Do obrade prvih pacijenata još ćemo malo pričekati, jer niz je predradnji koje je nužno obaviti prije ishodovanja odobrenja za obavljanje ove nuklearne djelatnosti. Očekuje se kako će se prvi pacijenti podvrgnuti zračenju koncem tekuće godine što će svakako predstavljati prekretnicu u liječenju onkoloških bolesnika u našoj ustanovi.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) SVEUČILIŠTE / Projekt bacio novo svjetlo na naša područja u vrijeme anžuvinske dinastije

Objavljeno

-

By

U velikoj dvorani DHM-a na Odjelu za povijest Sveučilišta u Zadru danas je održano javno predstavljanje rezultata istraživačkog projekta „Anžuvinski archiregnum u srednjoistočnoj i jugoistočnoj Europi u 14. stoljeću: pogled s periferije“ – HRZZ IP-2019-04-9315, financiranog od Hrvatske zaklade za znanost. Rezultate projekta predstavili su njegovi voditelji, prof. dr. sc. Mladen Ančić, koji je projekt osmislio i vodio do odlaska u mirovinu 2022. godine te izv. prof. dr. sc. Valentina Šoštarić.

Projekt je bio usmjeren na propitivanje funkcioniranja političke tvorbe kojoj je na čelu stajala anžuvinska dinastija u razdoblju s početka do 80-ih godina 14. stoljeća. Od temeljnog interesa bilo je istražiti odnos aktera s periferije prema „političkom središtu“ i narav veza koje ih povezuju. Pri tome su važni ciljevi projekta bili istražiti strukture vlasti istočnojadranskih gradova i analizirati njihove poveznice s kraljevskom vlašću, utjecaj elita na prostoru jugoistočnog oboda anžuvinskog archiregnuma u njegovoj političkoj (dez)integraciji, razumjeti reperkusije interakcije između (elita) pojedinih političkih cjelina itd.

 – Zacrtani rezultati projekta koji je dugo trajao, četiri i pol godine, najvećim su dijelom ostvareni, ali ne čine se spektakularnima jer nije ni zamišljeno da budu takvi. Nas je prvenstveno zanimalo kako je taj golemi sustav funkcionirao na svojim obodima, najviše južnom ali smo se preko suradnika iz Rumunjske dotaknuli i onog istočnog. Na ovom području stvorila se jedna specifična konfiguracija te smo došli do fonda spoznaja koji do sada nije postojao. Tijekom istraživanja otvorili smo nove arhive u koje hrvatski povjesničari nisu išli kao što je Firenca, dali novi pogled na materijale u Veneciji koji do sada nisu bili istraživani. Bilo mi je ugodno voditi projekt, to mi je bilo jedno od većih zadovoljstva u složenom istraživačkom životu koji prati akademsku zajednicu, rekao je na predstavljanju projekta prof. Ančić.

Voditeljica projekta predstavila je konkretne rezultate projekta, među kojima su brojni znanstveni radovi i izlaganja, kao i tri zbornika, od kojih je jedan objavljen a dva su u izradi. Ostvareni rezultati omogućuju ne samo nove historiografske spoznaje nego nude i komparativan pristup funkcioniranja anžuvinskog archiregnuma, promatajući ga iz njegove jugoistočne periferije, s drugim sličnim europskim političkim tvorbama.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NJIHOV DAN / Iz Županije upućena čestitka svim pripadnicima Oružanih snaga RH i Hrvatske kopnene vojske

Objavljeno

-

By

Dan Oružanih snaga Republike Hrvatske (OSRH) i Dan Hrvatske kopnene vojske (HKoV) obilježava se svake godine 28. svibnja, na dan kada je 1991. godine održana svečana smotra Zbora narodne garde (ZNG) na stadionu NK Zagreb u Kranjčevićevoj ulici i kada su hrvatskoj javnosti predstavljene prve brigade ZNG-a. Zbor narodne garde bio je naziv za profesionalnu, uniformiranu, oružanu formaciju, vojnog ustroja za obavljanje obrambeno-redarstvenih dužnosti u Republici Hrvatskoj, preteču Hrvatske vojske. Tim povodom, iz Županije zadarske upućeno je sljedeće priopćenje:

“Bila je to prva službena smotra postrojbe koja je predala prijavak Predsjedniku, pa je i sam čin označio povijesno osnivanje oružanih snaga.

“Vi ste danas položili prisegu i preuzeli veliku i plemenitu obvezu”, rekao je gardistima prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman i dodao:

“Nadam se da ćemo demokratskim putem spriječiti one koji nam žele raditi o glavi. Ali, bude li potrebno branit ćemo svi skupa, do posljednjeg, svoju slobodu i suverenost.”

Ispred predsjednika bili su postrojeni i Združeni odred policije, Mornarička brigada ZNG-a, plave beretke, diverzanti, padobranci i pripadnici motoriziranih, zračnih, te protuoklopnih i protuzračnih jedinica. Također, uz puno simbolike, nazočni su bili i sinjski alkari.

Svim pripadnicama i pripadnicima Oružanih snaga Republike Hrvatske, kao i pripadnicama i pripadnicima Hrvatske kopnene vojske čestitamo njihov dan te 33. obljetnicu osnutka Hrvatske vojske!”

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu