Connect with us

magazin

Znate li zašto je danas neradni dan?

Objavljeno

-

Pexels

Iako za brojne ljude dan nakon Božića predstavlja samo još jednu priliku za odmaranje u krugu obitelji i uživanje u blagdanskoj trpezi, za vjernike je itekako važan jer tog dana slave sv. Stjepana.

U Katoličkoj crkvi blagdan sv. Stjepana Prvomučenika obilježava se 26. prosinca, odnosno dan nakon Božića. Toga dana slavi se novi početak, a običaj je da se odlazi čestitati Božić rodbini, prijateljima i susjedima.

Ovaj dan neradni je u Republici Hrvatskoj i brojnim drugim državama te se tada klanjamo i slavimo ‘malog’ čovjeka koji je umro za velike ideale i istinu Isusa Krista, a službeno se slavi od 26. prosinca 380. godine, prenosi tportal.hr.

Njegovim se slavljenjem ističe i Isusova žrtva koju će kasnije podnijeti na Kalvariji za spas čovječanstva.

Zapravo se jako malo zna o životu sv. Stjepana Prvomučenika, a on je zbog svog otvorenog propovijedanja Isusova nauka i pripadništva zajednici kršćanskih učenika oko 36. godine nakon Krista bio osuđen za bogohuljenje, zbog čega je kamenovan do smrti.

Prije svoje smrti sv. Stjepan je pred Velikim vijećem održao govor koji je još više uznemirio jeruzalemske starješine, pa su ga odveli izvan gradskih zidina i kamenovali. Njegove posljednje riječi zapisane su u Svetom pismu, a one glase: ‘Gospodine, ne uzmi im ovo za grijeh.’

Sv. Stjepan najčešće je prikazan kao mladić odjeven u đakonsku dalmatiku, s mučeničkom palmom u jednoj i kamenom u drugoj ruci, a danas je simbol oprosta i borbe protiv nepravde.

Budući da je sveti Stjepan prvi kršćanski mučenik, njegov je blagdan iznimno važan u kršćanskom svijetu. Bio je jedan od prvih đakona, pomoćnika apostola i naviještao je evanđelje gdje god i kad god je mogao. Upravo se zbog toga štuje i kao zaštitnik đakona, zidara, klesara, izrađivača lijesova i onih koji boluju od glavobolje. U pravoslavnim crkvama slavi se 27. prosinca.

U našim je krajevima ovaj blagdan poznat pod nazivom Štefanje, a ujedno je imendan svima koji se zovu Stjepan, Štef, Stipe, Štefica, Štefanija…

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

FOTOGALERIJA / Nezaboravan koncert klape Intrade u Maslenici

Objavljeno

-

By

foto: Luka Gerlanc

Tomislav Bralić i Klapa Intrade još su jednom pokazali zašto njihove pjesme okupljaju sve generacije.

Maslenica je sinoc bila  ispunjena prekrasnom atmosferom, pjesmom i zajedništvom.

Posebnu čar večeri upotpunila je priprema svježih dagnji i uštipaka, te rezanje domaćeg pršuta. Tako su posjetitelji uz vrhunsku glazbu mogli uživati i u okusima i mirisima našega kraja.

U sklopu međunarodnog Interreg Italy–Croatia projekta AltRoute, sinoć je u Maslenici održan i Sajam lokalnih proizvođača koji je  još je jednom pokazao koliko bogatstvo krije destinacija TZO Jasenice.

Vrijedni OPG-ovi, obrtnici i proizvođači predstavili su svoje domaće proizvode, tradiciju i način života, stvarajući jedinstven doživljaj za brojne posjetitelje.

Od meda, vina i proizvoda od lavande do suhomesnatih delicija, rukotvorina i drugih autohtonih proizvoda, svaki je izlagač dao poseban doprinos večeri koja je spojila gastronomiju, lokalnu baštinu i održivi turizam

“Posebna zahvala svim posjetiteljima koji su svojim dolaskom stvorili atmosferu za pamćenje”, poručili su iz TZO Jasenice.

Nastavi čitati

magazin

ŠPICA na +40

Objavljeno

-

foto: Saša Čuka
Nastavi čitati

magazin

FOTOGALERIJA / Luky u Kapetanskom parku 

Objavljeno

-

By

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu