Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Zadrani učili kako smanjiti rizik od katastrofa i usvajali znanja da šteta bude manja

Objavljeno

-

Na zadarskom Forumu u ponedjeljak, 27. studenoga održan je edukativni događaj „Usvoji znanja da šteta bude manja“.

Veliki i mali Zadrani su se upoznaju s edukacijskim modelima potresa, poplave i erozije kao i prijetnjama i neočekivanim situacijama. Istovremeno su dobili informacije kako i sami mogu doprinijeti smanjenju rizika od katastrofa. Među njima bili su učenici petih i šestih razreda osnovnih škola Petra Preradovića i Šime Budinića te studenti Odjela za geografiju Sveučilišta u Zadru.

Ovaj oblik edukacije posebno se svidio zadarskim osmoškolcima koji su vrlo aktivno sudjelovali u prezentacijama pokazujući zavidnu razinu znanja o preventivnim mjerama koje ublažavaju posljedice katastrofa.

„Educiranjem najmlađih trebamo doprinijeti jačanju zajednice kako nam svaka prirodna pojava ne bi prerasla u katastrofu. Treba raditi na prevenciji jer to je najbolji način jačanja otpornosti društva na ovakve izazove“, rekao je Miroslav Andrić voditelj Službe civilne zaštite Zadar, oduševljen odazivom Zadrana i njihovom reakcijom.

Svi sudionici su dobili korisne edukacijske materijale uz pomoć kojih se mogu dodatno informirati o ovaj važnoj životnoj temi.

Projektom “Na putu do smanjenja rizika od katastrofa” educira se djecu i javnost o mogućnostima smanjenja rizika od katastrofa i prilagodbe okolišnim izazovima te sposobnosti reagiranja kako bi se izbjegla stradanja ljudi i štete. Usvojenim znanjem i pripremljenošću građani mogu utjecati na rizike te izbjeći i smanjiti stradanja i štete.

Kampanja, koja obuhvaća 21 grad u Hrvatskoj, dio je projekta “Na putu smanjenja rizika od katastrofa”, sufinanciranog sredstvima Europskih fondova, a provodi ga Ravnateljstvo civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova RH u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje. Cilj je projekta educirati javnost o važnosti smanjenja rizika od katastrofa.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Kohezijskog fonda, unutar Operativnog programa konkurentnost i kohezija, a vrijednost projekta je 1.925.406,64 EUR.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

UZ OBLJETNICU “OLUJE” / Narodni muzej Zadar prikazuje ratne filmove u Kneževoj palači

Objavljeno

-

By

Povodom obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja i Dana domovinske zahvalnosti i dana hrvatskih branitelja,  u Kneževoj palači prikazivat  će se dokumentarni filmovi  na temu Domovinskog rata.

Filmovi raznih autora donose  ratna zbivanja kroz prizmu ljudske patnje i borbu hrvatskih branitelja  u svrhu očuvanja povijesnog sjećanja i stvaranja nasljeđa za buduće naraštaje.

Dokumentarni radovi posvećeni braniteljima i ratnim stradanjima mogu se pogledati u vremenu od 9.00 do 21.00 od 3.8. do 8.8.2026.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Glazbene večeri: Danas koncert i besplatna radionica uz Maju Rivić

Objavljeno

-

By

Danas, 1. 8. na rasporedu su dva programa. U Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar s počektom u 11 sati održat će se posljednja radionica Tvornica snova posvećena glasu, a koju će voditi Maja Rivić.

Maja Rivić je vokalistica, skladateljica i multimedijalna umjetnica s diplomama iz jazz pjevanja (London), Novih medija (ALU Zagreb) i grafičke tehnologije. Poznata po osebujnom stilu i proširenim vokalnim tehnikama, njezino djelovanje obuhvaća jazz, improviziranu, eksperimentalnu i world glazbu. Suosnivačica je i vokalistica Mimika orkestra, sastava MILK, OAZA, kvinteta Maja Rivić te članica CRI Orkestra. Ostvarila je zapažene suradnje s Jazz orkestrom HRT-a, Muzičkim biennaleom Zagreb te Darkom Rundekom, s kojim dijeli nagradu Porin. Objavila je brojna studijska izdanja, uključujući autorski album s kvintetom i albume s Mimikom za Menart, a aktivno se bavi i pedagoškim radom vodeći radionice vokalne improvizacije. Prijave na radionicu: info@kuzd.hr

Drugi program održat će se večeras s početkom u 21 sat u atriju crkve sv. Nikole gdje će Rivić će sa svojim kvintetom predstaviti autorski projekt Drugo sunce. U ovom je kvintetu Rivić okupila neke od najboljih pojedinaca koji se mogu pronaći na hrvatskoj jazz sceni. Projekt Drugo sunce svjedoči njene mnogostrane interese koji uključuju i performativne eksperimentalne formate kakve je predstavila na svojim autorskim izložbama u okviru studija Novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti.

PRODAJA ULAZNICA

Online prodaja ulaznica dostupna je putem poveznice https://kuzd.mojekarte.hr/, dok se fizička prodaja odvija od ponedjeljka do subote na info pultu Providurove palače od 11 do 13 sati i na pop-up info pultu na Narodnom trgu od 19 do 21 sat sve do 6. kolovoza kada završava festival.

Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OB ZADAR / Odjel za pedijatriju od ponedjeljka ponovno u svojoj zgradi!

Objavljeno

-

By

U ponedjeljak, 3. kolovoza od 12 sati, Odjel za pedijatriju Opće bolnice Zadar, zajedno s Hitnim pedijatrijskim prijamom, nastavlja s radom u svojoj matičnoj zgradi. Podsjetimo, zbog radova na adaptaciji zgradu su napustili prošlog ljeta kako bi najmlađim pacijentima osigurali mir i sigurnost unutar zgrade Dnevnih bolnica.

Opsežni infrastrukturni radovi na zgradi Pedijatrije sada ulaze u samu završnicu. U tijeku je završno uređenje i opremanje prostora, zbog čega će Odjel u početku raditi nešto manjim kapacitetom, dok se potpuna uspostava rada očekuje uskoro.

Zahvaljujemo roditeljima, pacijentima i svim djelatnicima na strpljenju, razumijevanju i suradnji tijekom privremenog preseljenja. Od ponedjeljka smo ponovno – na starom mjestu, stoji u objavi iz OB Zadar.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu