Hrvatska
“SVE RASPOLOŽIVE SNAGE SU NA TERENU!” / Ovo je najveća kazna koju možete dobiti u prometu…
Josip Mataija, voditelj Službe za sigurnost cestovnog prometa Ravnateljstva policije, gostovao je u Dnevniku N1 televizije gdje je komentirao ponašanje vozača na prometnicama uoči Martinja te koje kazne očekuju vozače koji se odluče upravljati vozilom u pijanom stanju.
Policija je objavila da će u sljedećim tjednima obavljati pojačan nadzor na cestama.
“Proslava Martinja uvijek je povezana s određenim brojem vozača koji konzumiraju alkohol tako da ćemo cijeli vikend posvetiti vožnji pod utjecajem alkohola. Akciju provodimo cijeli vikend na području cijele Hrvatske i u nju smo uključili maksimalno raspoloživi broj političkih službenika i tehnike”, kazao je Mataija te dodao kako neće samo kontrolirati vožnju pod utjecajem alkohola, već i brzinu kretanja, korištenje sigurnosnog pojasa, nepropisno korištenje mobitela i sve druge prometne prekršaje.
Ističe da će kontrole mahom biti na lokacijama koje su se statistički i iskustveno pokazale kao lokacije na kojima se češće događaju prometne nesreće zbog utjecaja alkohola.
Naglasio je i kako je Martinje razdoblje kada u prosjeku bude bitno više pijanih vozača te dodao: “Bez obzira koliko smo mi i lani upozoravali, određeni broj vozača očito još nije shvatio da imamo nultu toleranciju za vožnju pod alkoholom. Prošle godine je taj vikend 700 vozača bilo pod utjecajem alkohola, a određeni je broj i odbio testiranje.”
Osvrnuo se i na kazne:
“Što je veća koncentracija alkohola, kazna je veća. 90 eura je kazna za profesionalce i mlade vozače ako imaju bilo koju količinu alkohola do 0,5 promila. 60 eura je kazna za bicikliste, zaprežna vozila, jahače i slično, ni oni ne smiju imati alkohola u krvi”, objasnio je dodajući: “Najveća kazna izriče se za vožnju pod utjecajem alkohola preko 1,5 promila, a iznosi od 1.320 do 2.650 eura, no na to još ide zaštitna mjera koja, ako se to dogodi drugi ili treći put, podrazumijeva oduzimanje vozačke dozvole do godinu dana i šest negativnih prekršajnih bodova. Treba napomenuti, ako mladi vozač ako skupi devet bodova, a ostali 12, vozačka dozvola se ukida, kao da je nikad niste imali. Slijedi ponovno auto-škola i polagati možete tek nakon dvije godine. To je najdrastičnija mjera”.
Hrvatska
PROGNOZA / Promjenjivo i toplo: Kiša na Jadranu, poslijepodne pljuskovi i na kopnu
Jutro je u Hrvatskoj svanulo uz više oblaka na Jadranu gdje ponegdje ima slabe kiše, a u kopnenim krajevima je uglavnom suho, u Slavoniji i vedrije.
Danas na Jadranu i u krajevima uz Jadran očekujemo puno oblaka, mjestimice uz kišu ili grmljavinske pljuskove, osobito od sredine dana. Najviše oborina se očekuje na sjevernom dijelu Jadrana i u Gorskom kotaru. U većini nizinskih kopnenih krajeva će prijepodne biti većinom suho, a poslijepodne su mogući pljuskovi, osobito u Slavoniji. Nastavlja se južina – puhat će umjeren i pojačan jugozapadni vjetar, na Jadranu umjereno do jako jugo. Dnevna temperatura uglavnom od 19 do 24°C, na istoku zemlje malo viša.
Ovaj tip vremena će se nastaviti i sljedeća dva dana. Promjenjivo i relativno toplo, ali mjestimice uz nalete kiše ili pljuskova praćenih grmljavinom. Ostaje toplo uz južinu pa će i biometeorološke prilike biti nepovoljne što bi moglo zasmetati meteoropatima i kroničnim bolesnicima.
Čini se da bi u danima vikenda vrijeme trebalo biti stabilnije, većinom suho i sunčanije. Nastavlja se ugodna toplina pa će dnevna temperatura biti većinom između 21 i 26 Celzijevih stupnjeva.
Hrvatska
PROGNOZA / Južina i mjestimice kiša sve do petka, vikend stabilniji uz više sunca
Toplo je svanulo današnje jutro, ali već ima više oblaka, osobito na Jadranu gdje puše umjereno jugo.
U nastavku dana na vrijeme će sve naglašenije utjecati ciklona koja sa zapada postupno širi svoj utjecaj prema Hrvatskoj. Na Jadranu i u krajevima uz Jadran očekujemo puno oblaka, mjestimice uz kišu ili pljuskove, osobito od sredine dana.
U većini kopnenih krajeva će se zadržati većinom suho, samo ponegdje uz malo slabe kiše. Puhat će umjeren i pojačan jugozapadni vjetar, na Jadranu umjereno do jako jugo i oštro (južni vjetar). Dnevna temperatura uglavnom od 19 do 24°C, na istoku zemlje malo viša.
Sve do petka će se nastaviti promjenjiv tip vremena. Općenito će kiša biti češća na Jadranu i u krajevima uz Jadran, dok će u središnjoj i istočnoj Hrvatskoj biti više suhog vremena. Ostaje toplo uz južinu pa će i biometeorološke prilike biti nepovoljne.
Čini se da bi u danima vikenda vrijeme trebalo biti stabilnije, većinom suho i sunčanije. Nastavlja se ugodna toplina pa će dnevna temperatura biti većinom između 21 i 26 Celzijevih stupnjeva.
Hrvatska
PROGNOZA / Pripremite se na kišu i pljuskove, ponegdje će biti svakodnevna pojava
Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Pretežno je sunčano diljem Hrvatske, ima mjestimice umjerene do povećane naoblake. U nastavku ponedjeljka prevladavat će uglavnom sunčano, toplo i vrlo toplo. Tek navečer sa zapada slijedi porast naoblake.
Utorak donosi nestabilnije prilike. Već prijepodne može biti kiše na zapadu zemlje, češće će to biti duž Jadrana te u Gorskom kotaru i Lici. I dalje će se zadržavati toplo, uz jugo i jugozapadnjak.
Srijeda će biti promjenjiva, sredinom dana i poslijepodne će biti češći kiša i pljuskovi. Ujutro će biti toplije, no danju malo manje toplo.
Nestabilno će se nastaviti i u drugom dijelu tjedna.
U četvrtak će lokalno kiše i pljuskove biti češće duž Jadrana i uz Jadran, makar poslijepodne i drugdje u unutrašnjosti može biti pljuskova.
I tijekom petka će biti povremene oborine, također češće duž Jadrana i uz Jadran.
U subotu stabilnije, no već u nedjelju izgledna je nova oborina.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeMORATE U SPIZU? Danas u Zadru rade sljedeće trgovine…
-
Hrvatska4 dana prijePROGNOZA / Nedjelja će biti sunčana, ali od utorka stiže velika promjena: Evo što nas čeka diljem zemlje
-
Hrvatska3 dana prijePROGNOZA / Pripremite se na kišu i pljuskove, ponegdje će biti svakodnevna pojava
-
Sport3 dana prijeFOTOGALERIJA / MTB Maraton Vransko jezero 2026.





