Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

SATANAK KOD ŽUPANA LONGINA: U sustav primarne zdravstvene skrbi ušle pedijatrice Šitum Bušić i Tičić, 6 ordinacija upisuje predškolsku djecu

Objavljeno

-

U Domu Zadarske županije održan je drugi sastanak s predstavnicima Građanske inicijative “Tko je moj liječnik?”, a na sastanku su uz župana Božidara Longina i pročelnika Marka Kolegu sudjelovali predstavnici Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i Ministarstva zdravstva.

Nakon radnog dijela sastanka, Maja Grgurić Srzentić u ime Građanske inicijative “Tko je moj liječnik?” istaknula je kako je zadovoljna odazivom, odnosno dolaskom na sastanak svih onih za koju su tražili da budu nazočni.

“U odnosu na prošli sastanak dobili smo više informacija. Zahvalni smo na trudu koji je uložen u međuvremenu. Moramo naglasiti da i dalje nemamo odgovore na pitanja koje uporno traže roditelji, a jedno od njih je kod koga se upisati ako trenutno nemaju pedijatra. Roditeljima je, nažalost, rečeno da mjesta više nema, međutim, odgovor HZZO-a danas je bio da svi moraju biti upisani i to je bio zapravo argument za sva naša daljnja postavljena pitanja, kod koga ići po uputnice, kome se javiti ukoliko možda nemamo potrebu ići na hitni prijem“, kazala je Grgurić Srzentić.

U sustav su nam ušle dvije pedijatrice. dr. Antonija Šitum Bušić i dr. Tereza Tičić. Na taj način pokrili smo izlazak iz mreže dr. Švorinić i dr. Mikecin. Imamo najavu da će dr. Bakmaz otići od 01. siječnja 2024. u mirovinu, a do tada ćemo osigurati još jednu pedijatricu. Nadam se da ćemo time imati riješen sustav koji će zadovoljavati potrebe. Ostaje nam za riješiti odlaske pedijatara koji će ići za dvije, odnosno tri godine u mirovinu, ali taj dio planiramo pokriti sa specijalizacijama kojih trenutno imamo četiri. Jedna pdijatrica bi trebala doći početkom iduće godine, jedna krajem 2025. i još jedno mjesto, za koje je ugovor potpisan prošle godine, trebala bi doći 2027. godine. Za još jedno mjesto, koje je trenutno nepopunjeno, kontinuirano će se raspisivati natječaj. Možda ne ide onako brzo kako bismo htjeli, ali ide u smjeru rješavanja“, poručio je Kolega te dodao nije lako i jednostavno nadoknaditi neplanirane i prijevremene odlaske iz mreže.

Također važna informacija sa sastanka jest da će svi roditelji koji trenutno nemaju izabranog liječnika imati osigurano cijepljenje, najavio je pročelnik za zdravstvo Marko Kolega.

„Cijepljenje će obavljati u Domu zdravlja dr. Antonija Šitum Bušić i dr. Damir Letinić te ugovorni privatnik dr. Ivica Glavan u svojoj ordinaciji. Napominjem da roditelji moraju na cijepljenje donijeti karton cijepljenja djeteta”, istaknuo je pročelnik Kolega koji još jednom poziva roditelje da što prije upišu svoju predškolsku djecu u ordinacije pedijatara, jer samo tako mogu ostvariti svoja zakonom zajamčena prava na zdravstvenu zaštitu.

Mjesta za upis trenutno neupisane djece do 7 godina starosti ima kod sljedećih pedijatara:

Dom zdravlja Zadarske županije:                 

– dr. Damir Letinić

– dr. Antonija Šitum Bušić

Ugovorne privatne ordinacije:

  • Željko Čakarun
  • Tereza Tičić
  • Milena Bačić
  • Dubravka Kordić

Procedura kod upisa djece u odabranog pedijatra je detaljno opisana na stranicama HZZO-a a i na portalu e-građani. Upis se nikako ne može raditi telefonskim putem već treba osobno donijeti tiskanicu na potpis odabranom pedijatru.

 
Nastavi čitati
1 Comment

1 Comments

  1. Roditelj

    12. listopada 2023. at 9:32

    Ovo se zove mazanje očiju.

    Iz priloženog citata možete vidjeti pronatalitetnu politiku grada Zadra:

    Poštovani, ako će ordinacija dr Šitum Bušić koja djeluje u sklopu Doma zdravlja (Ivana Mažuranića 28a) upisivati nove pacijente do maksimalnog dozvoljenog broja, molimo Vas da javnosti dostavite informacije o kojem maksimalnom broju djece/pacijenata se radi.

    Informacije koje imamo, javno dostupne informacije, govore o 1190 pacijenata, uz iznimku da prednost pri upisu imaju novorođena djeca.

    S obzirom da je, prema javno dostupnim podacima, prijašnja pedijatrica u ambulanti koju je naslijedila dr Šitum Bušić (ne smijemo pisati ime te liječnice jer je takva preporuka iz Županije) imala 1111 pacijenata mlađih od 7 godina (dakle imajmo na umu da 1111 nije stvaran broj upisane djece nego samo djeca koja još nisu napunila 7 godina) , nije li onda broj novoupisane djece, ako uopće ne uzimamo u obzir novorođenčad, manji od 80 ? Ili nadležni imaju neke druge maksimalne brojke koje su samo njima dostupne ?

    Broj djece koja su bila upisana kod pedijatrice koja je prije radila na adresi Vatroslava Lisinskog (po preporuci, ne pišemo njeno ime, samo Županija smije) je 1252 djeteta do 7-e godine života. Tko je “naslijedio” njenu ambulantu i gdje će se upisati preko 1252 djece ?

    Pedijatrica koja je imala ordinaciju do JEDINE ordinacije koja radi puno radno vrijeme u sklopu Doma zdravlja (dakle, adresa Ivana Mažuranića 28 a, po preporuci ne pišemo njeno ime, samo Županija smije) još nije započela s radom ali kad započne onda će uz svoje pacijente kojih je preko tisuću, upisivati koliko još pacijenata, uz prednost upisa novorođenčadi ? Opet pričamo o nekoj maksimalnoj tajnoj brojci koju laici ne mogu naći.

    Pozivaju se roditelji da svoju djecu upišu (prepisujemo imena iz teksta Županije za koja nismo čuli da ne smijemo…za sada) kod dr Kordić Dubravke u Benkovcu, koja ima 1258 pacijenata do 7. godina (dakle, brojka je veća a maksimum koji smo mi iščitali je 1190 djece po timu plus novorođenčad moraju upisati).

    Pozivaju se roditelji da svoju djecu upišu kod dr Damira Letinića (Zadar), koji radi skraćeno radno vrijeme i time se broj pacijenata smanjuje na pola – dakle, javno dostupne informacije govore da dr Letinić ima 642 pacijenta do 7-e godine života. I dr Letinić je premašio maksimum onda, ili opet pričamo o nekom tajnom broju ?

    Dr Čakarun Željko (Zadar) ima 1325 pacijenata od maksimuma od 1190. Prednost imaju novorođenčad. Koliko djece da on još upiše ? Ima nešto u tom maksimalnom broju koji samo nadležni znaju…

    Dr Bačić Milena (Zadar) ima 1237 djece do 7 godina. Prednost imaju novorođenčad. I tu je riječ o nama nepoznatom maksimalnom broju.

    Molimo medije da upute javnost o kojem maksimalnom broju pacijenata se radi, uz prednost upisa novorođenčadi ? Molimo medije da otkriju tko će od 1.1.2024. “naslijediti” ordinaciju liječnice (opet se držimo preporuke pa ne navodimo ime već samo adresu ambulante – Prolaz cara Augusta 1, tj.njenih 1424 pacijenata do 7-e godine života?

    Tko će onda osiguravati PRAVA DJECE koja ne mogu niti smiju osigurati liječnici pedijatri iz OB Zadar (uputnice,putni nalozi, doznake) ? Hoće li pedijatri iz bolnice raditi i sistematske preglede ? Ako nekome i to padne na pamet, onda je definitivno markirao važne lekcije tijekom školovanja…

    Liječnici na odjelu pedijatrije OB Zadar pucaju godinama i upozoravaju da im je potrebna pomoć ali od pomoći ni “p”. Nisu tome krivi pedijatri iz primarne zdravstvene zaštite nego sustav koji se 20 godina urušavao.

    Od 14 pedijatara koliko je navdena potreba za Županiju, za 2,5 mjeseca ćemo ih imati 7 ? Slovima – SEDAM od ČETRNAEST !!! Duplo manje !!!!

    A ujedno, nije ni to najgore, i drugi pedijatri stječu uvjete za mirovinu a ovakvim načinom kojim ste krenuli prema JEDINOJ pedijatrici koja radi puno radno vrijeme u ordinaciji u sklopu Doma zdravlja je apsolutno bezobrazan i tužan.

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu