magazin
U petak kreću Feštice na Polutoku: Za otvaranje klape Donat i Kantaduri!
Zadarski Poluotok i ovog će ljeta živjeti punim plućima, a kako bi turistima i domaćim ljudima pružila autentični dalmatinski doživljaj, Turistička zajednica grada Zadra i ove će godine organizirati tradicionalne Feštice petkom.
Prva od njih održava se već 16. lipnja, kada će Zadrane zabavljati klape Donat i Kantaduri. Program počinje u 20:30 sati i traje do 2 sata ujutro idućeg dana.
Klapsko pjevanje ima duboke korijene u dalmatinskoj kulturi i predstavlja važan dio identiteta i baštine ove regije te svjedoči o bogatoj povijesti Dalmacije. Tradicionalno višeglasje i bravurozne izvedbe originalnih napjeva uvijek su privlačile domaće i turiste, a bez obzira na jezične prepreke, pjesme o ljubavi, moru, domu, pomorcima ili teškom životu težaka bile su neizostavan „začin” svake zabave. Nema boljeg mjesta za njime od Poluotoka, budući da je oboje – jedno kao nematerijalnu, drugo kao spomeničku baštinu, pod zaštitu stavio UNESCO.
Već ovog petka svi posjetitelji koji dođu u gradsko središte moći će uroniti u tradiciju ovog prostora, budući da je jedna od klapa koja će pjevati u promenadi gradom, klapa Donat, ujedno i najstarija aktivna hrvatska klapa.
– Nastupili smo na prvoj Feštici prije tridesetak godina i na svakoj smo do sada bili. Prošle godine proslavili smo 50 godina postojanja ali ne namjeravamo stati. Imamo nepregledan repertoar, a ovako u jednoj večeri obično odradimo oko 2 i pol sata pjevanja, kaže Goran Paleka iz klape Donat, koji otkriva kako će izgledati hodogram u petak. Zapjevat će oko 20:30 na Narodnom trgu, tamo ostati oko 45 minuta, a potom od restorana do restorana zapjevati pjesmu-dvije, podružiti se s gostima i otići dalje.
U tom obilasku neće biti sami, već u društvu s prijateljima iz klape Kantaduri, još jedne neizostavne zadarske klape poznate po nenadmašnom tenoru i zabavljaču Bepu Matešiću. Ova klapa nastupa uz pratnju gitare, neizostavne mandoline i harmonike, pa kada se tome pridruže i glasovi pjevača dviju klapa – fešta „ne može falit”.
– Kantaduri već 30 godina imaju provjeren repertoar od kojega ne odustaju, a koliko smo dobri ili loši možete sami vidjeti u petak. Dođite i zapjevajte s nama!, poručuje Nedjeljko Zrilić iz Kantadura.
Feštice se nastavljaju tijekom ljeta, a nakon Kantadura i Donata u petak 23. lipnja nastupaju grupa Bolotura i trio Fontana.
magazin
FOTOGALERIJA / Nezaboravan koncert klape Intrade u Maslenici
Tomislav Bralić i Klapa Intrade još su jednom pokazali zašto njihove pjesme okupljaju sve generacije.
Maslenica je sinoc bila ispunjena prekrasnom atmosferom, pjesmom i zajedništvom.
Posebnu čar večeri upotpunila je priprema svježih dagnji i uštipaka, te rezanje domaćeg pršuta. Tako su posjetitelji uz vrhunsku glazbu mogli uživati i u okusima i mirisima našega kraja.
U sklopu međunarodnog Interreg Italy–Croatia projekta AltRoute, sinoć je u Maslenici održan i Sajam lokalnih proizvođača koji je još je jednom pokazao koliko bogatstvo krije destinacija TZO Jasenice.
Vrijedni OPG-ovi, obrtnici i proizvođači predstavili su svoje domaće proizvode, tradiciju i način života, stvarajući jedinstven doživljaj za brojne posjetitelje.
Od meda, vina i proizvoda od lavande do suhomesnatih delicija, rukotvorina i drugih autohtonih proizvoda, svaki je izlagač dao poseban doprinos večeri koja je spojila gastronomiju, lokalnu baštinu i održivi turizam
“Posebna zahvala svim posjetiteljima koji su svojim dolaskom stvorili atmosferu za pamćenje”, poručili su iz TZO Jasenice.
magazin
ŠPICA na +40
magazin
FOTOGALERIJA / Luky u Kapetanskom parku
-
magazin6 dana prijeVitamini B kompleksa: Koje su prednosti i kako se točno uzimaju?
-
Hrvatska7 dana prijeLiječnici upozoravaju na trend među mladima: Peptidi nisu bezazleni
-
Sport6 dana prijeMladi Zadrani i dvije bivše igračice ŽKK Zadar Plus osvojili PRO 3×3 turnir u Šibeniku
-
magazin6 dana prijeHoroskop za 27. srpnja 2026.




