Connect with us

Tech

OPREZ! Nova opasna prevara na Facebooku, hakirano više od 10 milijuna korisnika

Objavljeno

-

Online komunikacija odavno je postala naša svakodnevica. No, ponekad ne znamo tko se doista krije s druge strane ekrana, a to nas onda može skupo koštati.

Svi vjerujemo da nam naši bližnji ne bi poslali poveznicu koja sadrži opasni virus, no to se ponekad može dogoditi bez njihovog znanja. Postoji mnogo načina na koje hakeri vrlo uvjerljivo prevare ljude. Najnoviji primjer je hakiranje Facebook Messengera.

Kako prenosi McAfee, korisnici Facebooka već mjesecima nasjedaju na opasnu prevaru prilikom čega prevarantima predaju svoje podatke za prijavu. Naime, kada se žele prijaviti na svoj profil, korisnicima se prikaže lažna stranica za prijavu koja izgleda gotovo identična kao stranica za prijavu na Facebook, odnosno stranica koja kopira Facebookovo korisničko sučelje.

Korisnik tada ima dojam da je na pravoj stranici i potom upiše svoje podatke za prijavu, a njegova lozinka i korisničko ime šalju se hakeru koji zatim šalje istu vezu i lažnu prijavu korisnikovim prijateljima putem Facebook Messengera.

Od svakog korisnika koji klikne na tu poveznicu traži se da unese svoje podatke, a taj se ciklus stalno onda ponavlja. Stranica PIXM koju vode stručnjaci za umjetnu inteligenciju usmjereni na kibernetičku sigurnost procjenjuje da je na ovaj način prevareno više od 10 milijuna korisnika Facebooka.

Hakeri su u ovom slučaju upotrijebili tehniku za izbjegavanje Facebookovih sigurnosnih provjera. Kada korisnik klikne na poveznicu u aplikaciji Messenger, korisnika se preusmjerava najprije na legitimno web mjesto, a zatim ga ponovno preusmjerava na stranicu za krađu identiteta.

Na što treba paziti?

U pitanju je phishing prevara koju je teže otkriti zbog realističnog sučelja na stranicama za prijavu i činjenice da ove zlonamjerne veze naizgled dolaze od prijatelja i obitelji. Međutim, uvijek postoje ključne stvari na koje treba obratiti pozornost kada se suočite s ovakvim vrstama prijevare.

Nedostatak personalizacije – kada sumnjiva poveznica dolazi od prijatelja s kojim niste dugo razgovarali, to je znak za uzbunu. Uz to, provjerite je li pozdrav personalitiran ako dolazi od osobe s kojom se često čujete.

Čudan link – držite pokazivač iznad URL-a bez da kliknete na njega da biste vidjeli pregled veze. Ako izgleda sumnjivo, potpuno ga izbrišite. Za poveznice koje se šalju putem društvenih platformi provjerite odgovara li URL sadržaju poruke koja vam je poslana; ako ne – ne klikajte na poveznicu.

Pravopis – ako je poruka puna pravopisnih grešaka, budite jako oprezni, osobito ako takva poruka dolazi od osobe koja inače ispravno piše.

Traži se akcija – ako se od vas u poruci traži da reagirate odmah, da preuzmete nešto, ni slučajno nemojte kliknuti na to već samo obrišite poruku.

Na kraju, ako niste sasvim sigurni, najbolje da se toj osobi javite nekim drugim kanalom i upitate ju je li vam poslala takvu poveznicu.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Američki tehnološki divovi ulažu 500 milijardi dolara u centre za AI

Objavljeno

-

OpenAI, Oracle i SoftBank najavili su partnerstvo u izgradnji podatkovnih centara namijenjenih umjetnoj inteligenciji (AI), s planom da odmah ulože 100 milijardi dolara. Na događaju u Bijeloj kući, u prisustvu izvršnih direktora triju tvrtki, američki predsjednik Donald Trump izjavio je da je ovaj plan jasna deklaracija povjerenja u potencijal Amerike.

Projekt nazvan Stargate uključuje ulaganje od 500 milijardi dolara tijekom sljedeće četiri godine, prema izjavi OpenAI-a i SoftBanka. Izvršni direktor OpenAI-a Sam Altman projekt je opisao kao najvažniji pothvat ove ere te zahvalio predsjedniku Trumpu na podršci, a radovi su već započeli.

Projekt uključuje izgradnju AI infrastrukture, poput podatkovnih centara, što bi prema Trumpu moglo otvoriti više od 100.000 radnih mjesta. Prvi centri su već u izgradnji u Teksasu, a planira se gradnja na dodatnim lokacijama, rekao je Larry Ellison, glavni tehnološki direktor Oraclea. Osim Oraclea i SoftBanka, u projekt su uključeni i drugi tehnološki divovi, uključujući Microsoft, NVIDIA i Arm.

Rastuća potražnja za AI-jem izaziva zabrinutost
Projekt dolazi u fazi velikih ulaganja u AI industriju, posebno u specijalizirane podatkovne centre potrebne za rad tehnologija poput ChatGPT-a. Međutim, rastuća potražnja za tim centrima izaziva zabrinutost zbog utjecaja na energetsku opskrbu i uloge stranih investitora. Microsoft, jedan od glavnih ulagača u OpenAI, objavio je da planira uložiti 80 milijardi dolara u AI podatkovne centre tijekom ove godine. Amazon je također najavio slične projekte od kojih će svaki vrijediti 10 milijardi dolara.

Prema izvješću McKinseyja, globalna potražnja za kapacitetima podatkovnih centara do 2030. godine mogla bi se utrostručiti, rastući između 19% i 27% godišnje. No, analitičari upozoravaju da bi taj rast mogao biti usporen problemima poput nedostatka energije, zemljišta i složenih procedura izdavanja dozvola.

Bivši predsjednik Joe Biden uveo je pravila kojima se ograničava izvoz AI čipova u određene zemlje i izdao naloge za razvoj podatkovnih centara na državnom zemljištu s naglaskom na korištenje čiste energije. To bi moglo postati ključno u daljnjem razvoju održive AI infrastrukture.

 
Nastavi čitati

Tech

Važna obavijest: Izbrišite ovu aplikaciju, može čitati poruke i ukrasti bankovne podatke

Objavljeno

-

By

Ova aplikacija, nakon što ju preuzmete, daje hakerima ključ vašeg uređaja pomoću kojeg mogu čitati sve na vašem ekranu, uključujući vaše tekstualne poruke i podatke o bankovnoj kartici. Aplikacija se reklamira kao ‘Telegram Premium’ kako bi sakrila zlonamjerni softver poznat kao FireScam. Telegram je aplikacija za slanje poruka poput WhatsAppa i Signala. Ali takva ‘premium’ verzija ne postoji, piše Sun.

Istraživači kibernetičke sigurnosti u Cyfirmi otkrili su da se aplikacija distribuira na web stranicama za krađu identiteta koje oponašaju RuStore – rusku verziju trgovine Google Play.

Iako je dobra vijest da aplikacija nije dostupna za preuzimanje u službenoj Trgovini Play, mogla bi ugroziti određene vlasnike Androida.

Zlonamjerni softver ‘Telegram Premium’ traži dopuštenja za praćenje obavijesti na vašem uređaju, kao i svih SMS-ova i telefonskih poziva čim se preuzme. Što se dogodi kada preuzmete aplikaciju?
Kad žrtve otvore aplikaciju, od njih se traži da unesu svoju prijavu na Telegram što hakerima omogućuje krađu njihovih podataka.

Nakon što hakeri dobiju slobodu nad žrtvinim Telegram računom, oni prebacuju sve ukradene informacije u zasebnu bazu podataka.

Ovdje, prema istraživačima, hakeri mogu provlačiti kroz sve informacije i filtrirati ih za vrijedne detalje.

Zlonamjerni softver također pomno prati sve online transakcije izvršene putem Android uređaja, što bi moglo omogućiti hakerima da dobiju financijske podatke žrtve.

Sve što korisnik upiše može promatrati i kopirati haker.

Štoviše, zlonamjerni softver može presresti podatke koji se automatski popunjavaju, poput lozinki iz upravitelja lozinki.

 
Nastavi čitati

Tech

Meta otpušta pet posto radnika: “Otkaz će dobiti oni s najslabijim rezultatima”

Objavljeno

-

Meta planira smanjiti oko pet posto radne snage, fokusirajući se na zaposlenike s najslabijim rezultatima.

Izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg obavijestio je zaposlenike o odluci da putem memoranduma objavljenog na internom forumu Workplace. Zuckerberg je zaposlenicima poručio da će 2025. biti “intenzivna godina.”

Najeveće otpuštanje od masovnih 2022. i 2023. godine
Tvrtka je u zasebnoj poruci, koju je objavio jedan od direktora, navela da izlazi iz suradnje s “približno 5% najslabijih zaposlenika”.

Meta trenutno ima više od 72.000 zaposlenika, prema najnovijem tromjesečnom izvješću.

Meta je objavila da će zaposlenici pogođeni otkazima biti obaviješteni do 10. veljače te će dobiti otpremnine u skladu s prethodnim paketima. Ovo smanjenje radne snage najveće je od masovnih otpuštanja 2022. i 2023. godine, kada je tvrtka otpustila 21.000 zaposlenika, što je gotovo četvrtina ukupne radne snage.

Prve informacije o rezovima objavio je Bloomberg, pozivajući se na interni memorandum.

“Kulturna prekretnica”
Ova odluka dolazi nakon velikih operativnih promjena unutar Mete s ciljem jačanja odnosa s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.

Prošlog je tjedna Zuckerberg najavio kraj programa provjere činjenica putem trećih strana te prelazak na model “Community Notes” sličan onome na platformi X, koju vodi Elon Musk, gdje korisnici dodaju kontekst objavama. “Nedavni izbori također se doimaju kao kulturna prekretnica prema ponovnom davanju prioriteta slobodi govora, stoga se vraćamo korijenima i fokusiramo na smanjenje pogrešaka, pojednostavljenje naših pravila i obnovu slobode izražavanja na našim platformama,” rekao je Zuckerberg u videoobjavi.

“Nećemo otpustiti sve koji nisu ispunili očekivanja”
CNBC je objavio Zuckerbergov interni memorandum.

“Meta radi na razvoju nekih od najvažnijih tehnologija na svijetu. Umjetna inteligencija, pametne naočale kao sljedeća računalna platforma te budućnost društvenih mreža. Ovo će biti intenzivna godina, i želim osigurati da u našim timovima imamo najbolje ljude.”

“Odlučio sam povisiti ljestvicu upravljanja učinkom i brže ukloniti zaposlenike s niskim rezultatima. Obično ljude koji ne zadovolje očekivanja otpustimo unutar godine dana, ali sada ćemo provesti opsežnije rezove temeljene na izvedbi u ovom ciklusu, s planom da popunimo ta radna mjesta u 2025.

Nećemo otpustiti sve koji nisu ispunili očekivanja ako smo optimistični glede njihovih budućih rezultata, a onima koje otpustimo pružit ćemo izdašne otpremnine u skladu s prethodnim rezovima.

Daljnje smjernice za menadžere bit će dostavljene prije procesa procjene. Zaposlenici koji su pogođeni otkazima bit će obaviješteni do 10. veljače ili kasnije, ovisno o njihovoj lokaciji izvan SAD-a”, stoji u Zuckerbergovom memu.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu