Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Zadarska županija će imati jedan od četiri CGO-a u Hrvatskoj, prioritet je gradnja pristupne ceste

Objavljeno

-

Jedna od najaktualnijih tema redovitog sastanka župana Božidara Longina s gradonačelnicima i načelnicima s područja Zadarske županije bila je dovršetak je Centra za gospodarenje otpadom Biljane Donje (CGO).

Kako su izvijestile predstavnice tvrtke Eko d.o.o., CGO je u završnoj fazi izgradnje, a trenutno se radi na montaži opreme u postrojenju za mehaničko-biološku obradu otpada. Centar bi trebao biti pušten u rad do kraja ove godine, najavio je župan Longin.

„CGO Biljane Donje jedan je od strateških projekata Zadarske županije i njegova realizacija od velike je važnosti za sve naše stanovnike. Centar predstavlja visoko kvalitetnu i najsigurniju alternativu postojećim odlagalištima jer je predviđena mehaničko-biološka obrada miješanog komunalnog otpada po najvećim europskim standardima, a uz to će se vršiti i obrada građevnog otpada. Gospodarenje otpadom utječe na sve ljude i na naš okoliš te je puno više od komunalne usluge. To je pitanje kvalitete života“, dodao je župan.

Općina Poličnik je u međuvremenu ishodovala građevinsku dozvolu za pristupnu cestu od državne ceste D-8 iz zone Grabi u Poličniku do Centra za gospodarenje otpadom čija je izgradnja među prioritetnim projektima. Naime, uz važnost odgovornog gospodarenja otpadom i zaštite okoliša, jednako tako je važno zaštiti sigurnost i kvalitetu života lokalnog stanovništva te je načelnik Općine Poličnik Davor Lončar sa svojim suradnicima poduzeo sve predradnje kako bi  prometnica što prije krenula u izgradnju.

Trenutno se u suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture zaokružuje financijska konstrukcija za izgradnju ceste koja bi trebala značajno rasteretiti postojeće lokalne prometnice i zaobići naseljena mjesta, a ujedno olakšati pristup dostavnim vozilima.

„Iako su Centri za gospodarenje otpadom prvorazredno političko, ali i stručno pitanje, istaknuo bih važnost da će zadarska regija imati jedan od četiri CGO-a u Hrvatskoj i to sufinancirana bespovratnim sredstvima EU. Zadarska regija, ali i ostali koji gravitiraju CGO-u u Biljanima, bit će stoga oslobođeni penala EU što će izravno utjecati na cijenu odvoza komunalnog otpada za građane“, istaknuo je predsjednik Županijske skupštine dr.sc. Zoran Šikić dodavši kako se o tehnologiji CGO-a često razgovara s političkih i populističkih razloga, premda struka o tome ima jasan stav.

Predstavnici tvrtke Eko d.o.o. istaknuli su kako ulažu maksimalne napore da Centar bude pušten u rad još ove jeseni jer se bespovratna EU sredstva moraju potrošiti do kraja ove godine. Ukupna vrijednost projekta iznosi 89,7 milijuna eura, a u najvećoj mjeri financira se europskim i nacionalnim sredstvima uz lokalnu komponentu suvlasnika – gradova Zadra i Benkovca te Zadarske županije.

Obuhvat Centra za gospodarenje otpadom Biljane Donje pokriva cijelu Zadarsku i južni dio Ličko-senjske županije. Pretovarne stanice izgrađene su u Biogradu na Moru, Gračacu i Pagu s transportnom opremom ukupnog kapaciteta od 23,500 t/god te su u potpunosti spremne za prihvat otpada, ali će u pogon tek kada CGO krene s radom.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

Obnovljen Kudin most, vrijedan spomenik kulture

Objavljeno

-

By

Kudin most dug 109 metara na rijeci Krupi, izgrađen početkom 19. stoljeća, mamac je turistima iz cijeloga svijeta. Sagrađen je tehnikom suhozida na kojemu se ističe 12 lukova od sedrenih blokova te je zaštićeni spomenik kulture. Nažalost, obilne svibanjske kiše teško su ga oštetile te se krenulo u njegovu sanaciju.  

Oštećeni su dijelovi suhozida između dvanaest sedrenih volti i prijetilo je njihovo potkopavanje, a samim tim i urušavanje. Bio bi to nenadoknadiv gubitak kulturne baštine.

– Financijski smo uložili oko nekih 15 tisuća eura što nije prevelika investicija ali je bilo bitno da se sprovede u što kraćem periodu te smo za same radove dobili suglasnost konzervatorskog odjela u Zadru, rekao je Mario Šaban ravnatelj Parka prirode Velebit.

U sanaciju je utrošeno oko pedeset kubika kamena, a same radove izvelo je lokalno stanovništvo kojima je most mnogo više od turističke atrakcije.

– Znači nam puno zato što pokazuje brigu ljudi, brigu parka prirode da tu još uvijek netko živi, da se to obnavlja, da ta naša starina se obnavlja tako da i mi osjećamo da smo na taj način zbrinuti, rekao je Mišo Veselinović.

A sve na radost brojnih turista koji znaju prepoznati atraktivne turističke destinacije.

– Dvije, tri godine dolazim u Hrvatsku, na Tulove Grede, Mali Alan, kanjon Zrmanje, gdje je sniman Winnetou. Danas sam prvi put ovdje, dobro je, ovo je lijepo mjesto, kazao je Siegfried Dobnik iz Austrije.

Kada bi još i Hrvati cijenili ljepotu kraja u kojem žive. Slika uz glavnu prometnicu prema Kudinu mostu ne ostavlja ravnodušnim nikoga, najmanje djelatnike parka.

Neodgovorni pojedinci

– Neodgovorni pojedinci stanu uz cestu, iskrcaju ono što imaju u autu misleći da su tako riješili svoj problem a zapravo nisu ni sebi, ni svima nama su napravili ogromne poteškoće, zagadili su cijelo podzemlje, pojašnjava Josip Frketić, čuvar prirode u Parku prirode Velebit.

I ne samo to.

– Čovjek sad koji treba iz gradske čistoće da se spušta dolje će se slomiti tu ne daj Bože, da bi izvadio smeće koje neodgovorna osoba tako odložila u prirodu, dodaje Frketić.

Uprava parka u suradnji s općinom Jesenice prijavila je Ministarstvu turizma projekt obnove stare zgrade, izgrađene u devetnaestom stoljeću koja je služila kao gostionica putnicima prema Lici i obrnuto.

– A danas sutra ovdje bi se stvorio novi prezentacijski centar koji bi prezentirao teški način života i kulturni u prirodnu baštinu južnog Velebita, rekao je Mario Šaban ravnatelj Parka prirode Velebit.

Time bi se posjetitelje, ljubitelje Winnetoua kojih je još uvijek prilično mnogo, upoznalo s povijesti ovog dijela Hrvatske.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

POZIV IZ GRADA: Podnesite svoj prijedlog za dodjelu javnih priznanja za 2023. godinu

Objavljeno

-

By

foto: Grad Zadar

Iz Grada Zadra oglašen je Poziv za podnošenje prijedloga  za dodjelu javnih priznanja Grada Zadra za 2023. godinu.

Pozivaju se fizičke i pravne osobe da podnesu svoje prijedloge za dodjelu javnih priznanja Grada Zadra.

 Prijedlozi se mogu podnositi za:

  • proglašenje počasnim/om građaninom/kom Grada Zadra – fizičke osobe posebno zaslužne za promicanje vrijednosti demokratskog društva, položaja i ugleda grada Zadra i njegovih odnosa s drugim gradovima u zemlji i inozemstvu;
  • za dodjelu Nagrade Grada Zadra za životno djelo – fizičkoj osobi dugotrajnog radnog vijeka koja živi i djeluje u gradu Zadru ili koja djeluje i živi izvan grada Zadra, a njeno djelo je značajno za grad Zadar, za izvanredne rezultate naročite uspjehe i najviše zasluge postignute na području znanosti, gospodarstva,  kulture, zaštite i unapređivanju čovjekovog okoliša, športa, tehničke kulture, zdravstva i drugih javnih djelatnosti te za poticanje aktivnosti koje su tome usmjerene kao i za djela humanosti, plemenitosti i požrtvovnosti.
  • za dodjelu Nagrade Grada Zadra – građanima/kama grada Zadra, kao i drugim osobama izvan Zadra koji rade na promicanju ugleda grada Zadra (za postignuća nastala u posljednje tri godine), djelatnim skupinama od dva do pet suradnika, trgovačkim društvima, ustanovama, vjerskim zajednicama, udrugama građana/ki i drugim pravnim osobama za zapažene rezultate i zasluge na području znanosti, gospodarstva, kulture, zaštite i unapređivanju čovjekovog okoliša, športa, tehničke kulture, zdravstva i drugih javnih djelatnosti te za poticanje aktivnosti koje su tome usmjerene kao i za djela humanosti, plemenitosti i požrtvovnosti.
  • za dodjelu Grba Grada Zadra – građanima/kama i drugim osobama, udrugama, trgovačkim društvima, ustanovama i drugim pravnim osobama za postignute uzorne uspjehe u radu, kao i za djela humanosti, plemenitosti i požrtvovnosti.

            Prijedlozi za dodjelu javnih priznanja podnose se u pismenom obliku s obrazloženjem i potrebnom dokumentacijom.

Prijedlog mora sadržavati pismenu suglasnost fizičke osobe koja se predlaže za javno priznanje, osim  prijedloga za posthumna priznanja.

U prijedlogu se točno mora navesti na koje se javno priznanje odnosi prijedlog. Isti predlagatelj ne može isti prijedlog predložiti za različita priznanja.

Prijedlozi se upućuju na slijedeću adresu:

G R A D   Z A D A R

Odboru za dodjelu javnih priznanja Grada Zadra

23000 ZADAR, Narodni trg 1

                                   a najkasnije do 11. LISTOPADA 2023. godine.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

POZIV VJERNICIMA: Uvodni tečaj i susreti ‘Lectio divina’ u Sjemeništu Zmajević u Zadru

Objavljeno

-

By

Proslavi Svete godine Jubileja 2025. godine na razini sveopće Crkve prethodi Godina molitve koja će se u Zadarskoj nadbiskupiji 2024. obilježiti prigodnim događanjima.

Povodom Godine molitve, Povjerenstvo za župnu katehezu Zadarske nadbiskupije upućuje dopis vjernicima u mjesnoj Crkvi u kojem obavještava i potiče vjernike na mogućnost sudjelovanja u uvodnom tečaju i susretima ‘Lectio divina’ tijekom 2023. godine.

Susreti ‘Lectio divina’ će se održavati srijedom, do kraja ove godine u terminima: 11. listopada, 15. studenog i 13. prosinca 2023. godine.

Dopis Povjerenstva za župnu katehezu Zadarske nadbiskupije

U apostolskoj pobudnici Verbum Domini ističe se kako je Božja riječ u temelju svake autentične kršćanske duhovnosti (br. 86). Potaknuti željom da svima koji su zainteresirani ponudimo mogućnost rasta u vjeri na temelju prokušane molitvene metode Lectio divina, koja se, kako svjedoči crkveni otac Origen, pod tim imenom razvija još od 3. stoljeća, članovi Povjerenstva za župnu katehezu Zadarske nadbiskupije pozivaju sve zainteresirane na zajedničko molitveno čitanje svetog Pisma.

Lectio divina omogućuje vjernicima ne samo „otvoriti“ blago Božje riječi, već se i otvoriti susretu s Kristom, živom božanskom Riječi (usp. Verbum Domini, br. 87).  Osim toga, kao što euharistijsko klanjanje pripravlja, prati i nastavlja euharistijsku liturgiju, tako osobno i zajedničko molitveno čitanje Svetog Pisma pripravlja, prati i produbljuje ono što Crkva slavi po naviještanju Riječi u liturgiji (Isto, br. 86).

Kao treće, Lectio divina je izrazito ljekovita molitvena metoda. Već su stari monasi smatrali Bibliju „knjigom koja liječi“. Takav način tumačenja Biblije možemo vidjeti npr. u Zbirci proturiječi Evagrija Pontskog gdje on svakoj misli koja ljude čini bolesnima suprotstavlja riječi iz Svetog Pisma koje ozdravljaju. To su ujedno i ciljevi naših susreta po kojima želimo trajno sazrijevati u vjeri.

Uoči prvog molitvenog susreta koji će se održati u srijedu, 11. listopada 2023. godine, od srijede 4. do petka 6. listopada u Sjemeništu Zmajević će biti održan trodnevni uvodni tečaj. Voditelj susreta je don Elvis Ražov.

Susreti će se održavati jedanput mjesečno u Sjemeništu Zmajević u Zadru s početkom u 19 sati, a nastavit će se i u 2024. godini, o čemu ćemo naknadno obavijestiti.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi

U trendu