ZADAR / ŽUPANIJA
KONFERENCIJA NA SVEUČILIŠTU: Norveška iskustva u uzgoju lososa mogu se prenijeti na uzgoj riba u zadarskom akvatoriju

Na Sveučilištu u Zadru danas su s radom počeli radionica i konferencija “COoperation for the ADVancement of Aquaculture in Norway and Croatia – COADVANCe”, koju zajednički organiziraju Sveučilište u Zadru i Arktičko Sveučilište u Norveškoj (UiT), a cilj im je obraditi teme vezane uz izazove u razvoju održive akvakulture. Fokus će biti na smanjenju utjecaja akvakulture na okoliš, prevenciji bolesti i poboljšanju dobrobiti riba te integriranom upravljanju obalnim područjem.
Na otvaranju u Svečanoj dvorani sudionike su pozdravili zamjenica veleposlanika Kraljevine Norveške Homma Latif, prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić i pročelnik UO za more i turizam Zadarske županije Krešimir Laštro. Pročelnik Penezić zahvalio im je na dolasku u Zadar i prilici da lokalni dionici čuju nešto o iskustvima najrazvijenije zemlje u području ribarstva i uzgoja ribe.
– Osim dobrobiti koje radionica pruža svim polaznicima kroz izlaganja brojnih stručnjaka iz cijeloga svijeta, postoje i suptilnije, teže definirane, ali zato nešto dublje koristi koje proizlaze iz društvene interakcije s kolegama uživo, s čime se ni jedna druga interakcija ne može mjeriti. Siguran sam da će projekt COADVANCe stvoriti čvrst okvir za buduću dugoročnu suradnju između Hrvatske i Norveške u cilju postizanja održivog rasta akvakulture kao jedne od vodećih i najbrže rastućih industrija u svijetu. Suradnja s Norveškom je svakim danom sve jača i nadam se da će se takav razvoj suradnje nastaviti iu narednim godinama, rekao je Penezić.
Jedna od svrha projekta je utvrditi kako Hrvatska i Norveška mogu doprinijeti povećanju kapaciteta održive akvakulture, učeći iz svojih zajedničkih iskustava, implementirajući nove inovativne i pametne tehnologije i ideje te unapređujući plave vještine u obje zemlje.
– Ovo je prva aktivnost projekta u kojoj će stručnjaci iz Hrvatske i Norveške razmijeniti iskustva i dati nove ideje za unaprjeđenje akvakulture u Hrvatskoj i općenito. Norveška je svjetski lider u proizvodnji lososa, mi uzgajamo vrste karakteristične za Mediteran, ali njihova tehnologija se može kod nas primijeniti kako bi došlo do povećanja proizvodnje u Hrvatskoj. Spremni smo učiti nove tehnologije i primijeniti ih u našoj akvakulturi, rekao je izv. prof. dr. sc. Ivan Župan s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru.
Zbog velike potražnje za hranom iz mora pritisak na akvakulturu je sve veći, iako se bolje prilagodila nego animalna proizvodnja.
– Neke pogreške koje su se u početku radile danas se izbjegavaju te se proizvodi na održivi način. U akvakulturi imamo mnogo „pametne tehnologije“, bilo da se radi o praćenju zdravstvenog stanja morskih proizvoda, stanja okoliša, automatizaciji, efikasnijoj proizvodnji i odgovornom korištenju resursa. Zadarska županija proizvodi preko 70 posto ribe u Hrvatskoj, u tu industriju uključeno je mnogo ljudi i izvan proizvodnje što znači da ju moramo zadržati, rekao je Župan
Prof. Bjørn-Steinar Sæther iznio je iskustva uz uzgoja atlantskog lososa u Norveškoj i otkrio razloge zašto je on primjer uspjeha na svjetskoj razini. Ova vrsta nije odabrana slučajno, već se zbog velikih jajašaca, jednostavne proizvodnje mlađi i početnog hranjenja mladih jedinki, procijenilo da će iskoristivost biti najveća. Jednostavan uzgoj značajan je zbog niskih troškova u ranoj dobi ribe, a zagađenje se kontrolira mehaničkim i biološkim filterima te drugim postupcima koji su razvijeni tijekom godina uzgoja. Naravno, pogodovale su im i struje i toplina (hladnoća) mora u norveškim fjordovima.
Nakon izlaganja uslijedila su brojna pitanja, a u poslijepodnevnom programu bio je posjet mrjestilištu Cromarisa u Ninu, a sutra će sudionici praktični dio programa proći u Telašćici.
ZADAR / ŽUPANIJA
MEDICINSKA+ / Medicinska škola Ante Kuzmanića bit će centar izvrsnosti u kojem će svoje snove ostvariti generacije mladih ljudi

U Medicinskoj školi Ante Kuzmanića održana je završna konferencija projekta „Medicinska+: Unaprjeđenje rada Medicinske škole Ante Kuzmanića Zadar – regionalnog centra kompetentnosti u sektoru zdravstva”.
Projekt je to koji je Medicinskoj školi u Zadru, kao regionalnom centru kompetentnosti u sektoru zdravstva, omogućio uvođenje novih programa obrazovanja i osposobljavanja te unaprjeđenje ljudskih potencijala i kadrovskih uvjeta.
„Pri samom završetku ovog projekta, pomalo umorni, ali i ponosni svjedočimo plodovima rada učenika, djelatnika i projektnih partnera. Međutim, ovo nije kraj, nego produžetak našeg puta jer smo dobili novu akreditaciju za regionalni centar kompetentnosti i idemo dalje još najmanje pet godina“, istaknula je u pozdravnoj riječi ravnateljica Anita Basioli zahvalivši bivšem ravnatelju Davoru Vidakoviću na velikom doprinosu.
Podsjetimo, Medicinska škola Ante Kuzmanića je 2018. godine odlukom Ministarstva znanosti i obrazovanja imenovana, uz još 24 strukovne škole, Centrom kompetentnosti za područje pet županija: Istarske, Primorsko-goranske, Ličko-senjske, Karlovačke i Zadarske u sektoru zdravstva. U županiji takav status ima još samo Strukovna škola Vice Vlatkovića.

Medicinska škola će kao regionalni centar biti otvorena obrazovanju odraslih i dodatnu edukaciju nastavnicima iz šireg okruženja. Oprema koja je naručena kroz projekt stiže idući tjedan, nakon će nastavnici i učenici stečena znanja moći promijeniti u praksi.
„Razvojem novih standarda zanimanja i kvalifikacija te kurikuluma postavit će se temelj za unaprjeđenje i provedbu programa redovitoga strukovnog obrazovanja i programa za obrazovanje odraslih. Modernizacijom programa obrazovanja poboljšat će se njihove kompetencije pri ulasku na tržište rada. Studijski posjeti, edukacije i usavršavanja temeljena na stvarnim potrebama i vještinama ojačali su kompetencije odgojno-obrazovnih djelatnika, odnosno projekt je dao značajan doprinos unaprjeđenju ljudskih potencijala. Vjerujem da će ovo biti centar izvrsnosti u kojem će svoje snove ostvariti generacije mladih ljudi“, poručila je Basioli.

Župan Božidar Longin iskazao je zadovoljstvo kvalitetnim radom škole, ne samo na ovom projektu.
„Nije nužno ni isticati koliko je kvalitetan medicinski kadar ono za čim tržište rada vapi. Ulaganje u neprestano podizanje kvalitete obrazovanja upravo u medicinskom sektoru, ono je bez čega ne možemo očekivati razvoj zdravstvenog sustava općenito. Ova je škola izuzetno dobar primjer ustanove koja je shvatila svoju misiju te se potpuno usredotočila u njeno izvršavanje. Mi kao osnivači moramo se pobrinuti za ono temeljno – za što bolje materijalne i infrastrukturne uvjete u kojima se kvalitetni obrazovni programi mogu provoditi“, ustvrdio je župan dodavši da je za novi iskorak izuzetno važan dovršetak projekta izgradnje nove zgrade Medicinske škole na Relji, na mjestu nekadašnjeg Srednjoškolskog đačkog doma.
„Naravno, kao i uvijek s gradnjom radovi znaju zastajkivati. Niz objektivnih okolnosti utječe na njih, no važno je da ipak napreduju te da će budućnost donijeti učenicima i njihovim profesorima kvalitetne nove prostore na lokaciji koja je znatno bolja od postojeće, jer je u neposrednoj blizini glavne nastavne baze – Opće bolnice Zadar“, kazao je župan.
Zamjenica ravnateljice agenije ZADRA NOVA Jadranka Petek izrazila je zadovoljstvo što je razvojna agancija bila važan kotačić u uspjehu i ovog projekta, dok je Zvonimir Stanić, direktor projekata Profil Kletta predstavio digitalne obrazovne sadržaje koje su jedan od najvažnijih segmenata projekta, iz predmeta kao što su Zdravstvena njega, Zdravstvena njega kirurških bolesnika, Zdravstvena njega starijih osoba, Higijena i socijalna medicina, Osnove fizikalne i radne terapije za medicinske sestre i sl.
Ukupna vijednost projekta „Medicinska +“ je 43.232.316,51 kuna, uz 100-postotno EU financiranje kroz operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali” 2014.-2020.
Projektni partneri bili su Zadarska županija, Medicinska škola u Rijeci, Strukovna škola Gospić, Sveučilište u Splitu-Medicinski fakultet, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska obrtnička komora- obrtnička komora Zadarske županije, Profil Klett, Fiziovita – centar za fizikalnu terapiju, rehabilitaciju i edukaciju, Poliklinika Akropolis, Dental Zadar, Hrvatska katolička udruga Medicinskih sestara i tehničara Zadar te Hrvatska komora medicinskih sestara.
Kroz provođenje projekta, Medicinska škola Ante Kuzmanića u Zadru je, u suradnji s partnerima, ciljanoj skupini – učenicima i odraslim polaznicima pružila relevantne praktične vještine u strukovnom obrazovanju kako bi se povećale njihove mogućnosti za ulazak na tržište rada.

ZADAR / ŽUPANIJA
OPĆA BOLNICA: Zadarska Urologija slavi dvije velike obljetnice!

Odjel za urologiju Opće bolnice Zadar ove godine slavi dvije velike obljetnice: 30 godina od osamostaljenja od Službe za kirurgiju i osnivanja zasebnog Odjela te 20 godina od uvođenja laparoskopije na Odjelu i prve laparoskopske radikalne prostatektomije u Hrvatskoj. U svjetlu tih značajnih obljetnica, Odjel za urologiju, a u suradnji s Hrvatskim urološkim društvom i tvrtkom Olympus, bio je domaćin treninga stručnog usavršavanja, pod nazivom „Radionica laparoskopije“.
Program radionice osmišljen je kao praktično usavršavanje s fokusom na 3D vizualizaciju slike u kombinaciji s naprednim elektrokirurškim sustavom za hemostazu i njihovu uspješnu primjenu u laparoskopskoj urološkoj kirurgiji. Ranije se laparoskopska kirurgija koristila kao ablativno sredstvo. Tehnički napredak i poboljšane kirurške vještine sada omogućuju primjenu i na maligne bolesti i slučajeve koji zahtijevaju složenu rekonstrukciju.

Cilj radionice je učenje novih operativnih tehnika te njihova implementacija u kirurški program po povratku sudionika u matične ustanove. Oni su ove godine stigli iz KBC Sestre Milosrdnice i OB Sisak, dok je skup, kao i do sada, bodovan od strane Hrvatske liječničke komore.
Teoretski dio se sastojao od dva predavanja: „Laparoskopske operacije u urologiji“, predavač doc.dr.sc. Tomislav Sorić, voditelj Odjela za urologiju OB Zadar i „Laparoskopija: prostor, oprema i instrumentarij“, predavač dr. Ivan Vidić, specijalist Odjela za urologiju OB Zadar. U praktičnom su dijelu izvedeni pokazni laparoskopski operativni zahvati. Za ovu su radionicu pripremljeni onkološki bolesnici s karcinomom prostate za laparoskopsku radikalnu prostatektomiju i s karcinomom bubrega za radikalnu i parcijalnu nefrektomiju. Sudionici su se, nakon upoznavanja s laparoskopskom opremom i instrumentarijem, aktivno uključili asistirajući na navedenim operativnim zahvatima.
Odjel za urologiju Opće bolnice Zadar iznova se potvrdio kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije uz dugogodišnju tradiciju edukacije zainteresiranih kolega iz drugih ustanova, a sve u svrhu usavršavanja kirurške tehnike i razvoja urologije.
ZADAR / ŽUPANIJA
GRAD ZADAR SPREMAN ZA NOVI EU INVESTICIJSKI CIKLUS / Zadarskom urbanom području 43 milijuna eura iz ITU mehanizma

U sklopu konferencije „Dani regionalnog razvoja i EU fondova“ koja se održava u Šibeniku, večeras je upriličeno uručenje sporazuma o provedbi integriranih teritorijalnih ulaganja u financijskom razdoblju 2021. – 2027. predstavnicima ITU urbanih područja. Time je i službeno potvrđena nova financijska omotnica ITU mehanizma i za urbano područje Zadar.
Grad Zadar kao središte, i njegovo urbano područje koje obuhvaća Grad Nin te općine Bibinje, Galovac, Kali, Kukljica, Novigrad, Poličnik, Posedarje, Preko, Ražanac, Sukošan, Škabrnja, Vrsi i Zemunik Donji, na raspolaganju ima 43 milijuna eura namijenjenih nizu programa i mjera za održivi urbani razvoj. Riječ je o integriranim sredstvima iz različitih europskih fondova kojima će se ojačati uloga gradova kao pokretača gospodarskog razvoja.

– Pozdravljam odluku Vlade i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU na čelu s ministrom Erlićem o povećanom ulaganju sredstava u aktivnosti kojima se jača uloga gradova i njihovih funkcionalnih urbanih područja i zahvaljujem svim kolegama gradonačelnicima i načelnicima iz našeg urbanog područja na izvrsnoj suradnji koju smo započeli u prethodnoj ITU omotnici. U novoj EU omotnici, dvostruko većoj od prethodne, koja nam je na raspolaganju u razdoblju do 2027. godine, otvaraju nam se izvanredne prilike za novi razvoj kroz realizaciju devet kapitalnih projekata – kazao je gradonačelnik Dukić ističući kako je Grad Zadar spreman za raspisivanje prvih natječaja za nove projekte koje će se putem ITU mehanizma realizirati na području Grada Zadra:
– U projektima revitalizacije kulturne baštine slijedi nam obnova Trga Sv. Frane u Zadru i druga faza uređenja kompleksa stare Tehničke škole. Na području prometa pripremljen je projekt 2. faze ITS-a s nastavkom rekonstrukcije Ulice dr. Franje Tuđmana, modernizacijom Autobusnog kolodvora te izgradnjom Park&Ride sustava. Nastavlja se i projekt ZUM širenjem sustava pametnog parkiranja. U tom projektu predviđeno je postavljanje multifunkcionalnih kamera, daljinski kontroliranih prepreka za ulaz vozila u pješačke zone i sličnih aktivnosti usmjerenih na povećanje sigurnosti javnih površina u gradu Zadru. Također, širi se i sustav javnih bicikala na urbano područje s popratnom biciklističkom infrastrukturom. Posebno je područje razvoja zelene infrastrukture koje uključuje uređenje šume Musapstan. Konačno, značajna sredstva iz ove omotnice predviđena su za modernizaciju sportske infrastrukture koja obuhvaćaju projekte izgradnje olimpijskog bazena i opremanja centra za dijagnostiku sportaša u ŠC Višnjik, ali i rekonstrukciju i izgradnju sportskih kvartovskih i mjesnih igrališta.

Treba podsjetiti kako je u prošlom financijskom razdoblju ITU mehanizma za Urbano područje Zadar započeo potpuno novi investicijski ciklus u Zadru u kojemu su provedi strateški razvojni projekti izgradnje infrastrukture Gospodarske zone Crno, novog Poduzetničkog inkubatora, rekonstrukcije zgrade stare Tehničke škole i Centra za mlade s okolišem, obnove kompleksa Svetog Nikole te rekonstrukcije Tuđmanove ulice s uvođenjem digitalnih tehnologija u sektoru prometa i javnog prijevoza.
-
magazin5 dana prije
(FOTOGALERIJA) GASTRO PONUDA ADVENTA U ZADRU (3. DIO) / Što su Buncek Bites, Cheeky Beef i Azijska avijacija te kako se ćevap našao u tortilji…
-
magazin2 dana prije
(FOTOGALERIJA) GASTO PONUDA ADVENTA U ZADRU – 4. DIO: Gdje se mogu dobiti najveći adventski burgeri, a gdje originalni kokteli
-
Hrvatska6 dana prije
Lidl povlači popularni adventski kalendar: Može biti opasan za zdravlje
-
Hrvatska8 sati prije
Liječnici upozoravaju: Ovo su sada dva najčešća simptoma covida, obratite pažnju na njih