Tech
Provjerite svoj telefon: Odmah obrišite ove aplikacije, mogu biti opasne!

Neke aplikacije mogu biti prilično opasne za vaš mobitel pa je stoga potrebno biti jako oprezan kada prezuzimate nove aplikacije na uređaj.
Komando navodi da je više od 60 korejskih aplikacija uklonjeno iz Trgovine Play i ONE Store (najveća korejska trgovina za aplikacije), a te su aplikacije već preuzete više od 100 milijuna puta.
Te aplikacije mogu sadržavati opasni zlonamjerni softver Goldoson, a koji je otkrio McAfee koji je o svojim otkrićima izvijestio Google. Poželjno je da takve aplikacije uklonite sa svog uređaja, a u videu pogledajte jednostavne načine za brisanje aplikacija s Androida.
Koliko su opasne?
Nakon preuzimanja zlonamjernih aplikacija, prevaranti ih koriste kako bi vidjeli vašu povijest lokacije, Wi-Fi aktivnost, koji su Bluetooth uređaji povezani s vašim telefonom i druge aplikacije koje koristite.
No, to nije sve. Naime, mogli biste čak zarađivati novac za te prevarante jer takve aplikacije komuniciraju sa skrivenim oglasima u pozadini. Tvrtke koje postavljaju te oglase plaćaju hakerima za klikove koji dolaze s vašeg telefona.
Uz sve to, ovakve zlonamjerne aktivnosti troše i vaše mobilne podatke i resurse te usporavaju vaš uređaj.
Popis opasnih aplikacija
Polovica ovih aplikacija već je uklonjeno iz Trgovine Play, no druge su ažurirane kako bi se prilagodile Googleovim politikama.
Komando savjetuje da ih, ako ste ih preuzeli, odmah obrišete sa svog uređaja:
– L.POINT with L.PAY
– Swipe Brick Breaker
– Money Manager Expense & Budget
– TMAP
– GOM Player
– Megabox
– LIVE Score, Real-Time Score
– Pikicast
– Compass 9: Smart Compass
– GOM Audio – Music, Sync lyrics
– TV – All About Video
– LOTTE WORLD Magicpass
– Bounce Brick Breaker
– Infinite Slice
– SomNote – Beautiful note app
– Korea Subway Info : Metroid
– GOODTV
– UBhind: Mobile Tracker Manager
– Snake Ball Lover
– Money Manager (Remove Ads)
– Inssaticon – Cute Emoticons, K
– T map for KT, LGU+
– GOM Audio Plus – Music, Sync l
– Swipe Brick Breaker 2
– TNT
– InfinitySolitaire
– TDI News
– TingSearch
– Fantastic
Kako obrisati aplikacije s Androida?
Aplikaciju s Android uređaja možete obrisati tako da prstom malo dulje držite aplikaciju koju želite obirsati i zatim samo kliknete na opciju Deinstalirajte (Uninstall).
Drugi način za uklanjanje aplikacija jest da odete u postavke uređaja te odaberete opciju Aplikacija i obavijesti (Apps & Notifications). Na popisu aplikacija pronađite onu koju želite ukloniti i kliknite na deinstalaciju.
Tech
Ako dobijete ovaj link na WhatsApp, ni slučajno ga ne otvarajte!

Jedna od najpopularnijih aplikacija za komunikaciju ponovno se našla u problemima. Naizgled bezazleni link koji primite porukom srušit će vam cijeli WhatsApp.
WhatsApp je jedna od najkvalitetnijih, ako ne i najkvalitetnija aplikacija za komunikaciju. Uz značajnu sigurnost i privatnost komunikacije među korisnicima, postao je jedna od najkorištenijih aplikacija ove vrste za Android.
Nažalost, iako obično pruža (relativno) besprijekorno iskustvo, čini se da neki korisnici imaju jedinstven problem zbog kojeg će se aplikacija srušiti nakon što im se pošalje određena veza. Za sada se čini da je pogođena verzija WhatsAppa za Android, a pritom i potrošačka i poslovna verzija aplikacije imaju problema.
Srećom, postoji način da se to riješi, a zaobilazno rješenje nije (toliko) komplicirano.
Primite li poruku koja sadrži link http://wa.me/settings, WhatsApp na Androidu će se srušiti. Nekim korisnicima se pak ne sruši, već aplikacija istakne pop-up obavijest u kojoj piše:
Klikom na priloženi link osobe kojima se aplikacija ne sruši budu preusmjerene na Googleovu trgovinu te na stranicu WhatsAppa, gdje će stajati navedeno da je nadograđen te da ga možete otvoriti.
Ako vam se Android u navedenim slučajevima ruši, privremeno rješenje problema je obrisati sporni razgovor ili sam link unutar razgovora. U slučaju da vam to ne pođe za rukom, učinite to putem računala, preko linka https://web.whatsapp.com/.
Kao što je vidljivo, ne radi se o problemu koji će napraviti neku veću štetu uređaju, a iz Mete, krovne tvrtke koja stoji iza ove komunikacijske platforme, najavljuju njegov skori ispravak, piše tportal.
Tech
WhatsApp uvodi novu funkciju koja će promijeniti način komunikacije

Novo ažuriranje WhatsAppa trebalo bi donijeti opciju kakvu nude aplikacije poput Zooma i Microsoft Teamsa.
Aplikacija za razmjenu poruka je u procesu uvođenja značajke dijeljenja zaslona koja će snimati i prikazivati sadržaj vašeg zaslona na telefonu s bilo kim tko je na drugoj strani video poziva, izvještava WABetaInfo.
Ikona telefona sa strelicom predstavlja ovu novu funkciju i nalazi se na dnu uz druge alate kao što su promjena kamere, isključivanje zvuka i onemogućavanje videa.
Nakon što kliknete novi gumb, pojavit će se upit s pitanjem želite li “Početi snimati ili emitirati s WhatsAppom?” uz izjavu o odricanju od odgovornosti da će tvrtka imati pristup svim lozinkama, fotografijama ili podacima o plaćanju koje prikažete.
Ako se složite s tim, sve što je preostalo je kliknuti “Započni sada.” Zatim možete prekinuti dijeljenje zaslona u bilo kojem trenutku tijekom poziva.
Dijeljenje zaslona trenutačno je dostupno samo odabranim beta testerima Androida, ali bi se trebalo uvesti za više korisnika u nadolazećim tjednima. Međutim, možda neće raditi na starijim modelima Androida, većim grupnim pozivima ili s osobama koje nemaju preuzetu najnoviju verziju WhatsAppa.
Ako imate iPhone, Apple je u siječnju ubacio sličnu značajku dijeljenja zaslona u FaceTime pozive.
Tech
BUDITE OPREZNI! Prevaranti jedva čekaju da googlate ove 3 stvari…

Sve više se oslanjamo na tehnologiju pa nam je nekako prirodno da kada nešto ne znamo, pitamo Google za pomoć. No, budite oprezni jer prevaranti često koriste fraze koje se najviše pretražuju na internetu kako bi vas naveli da nasjednete prevaru.
S posebnim oprezom i pažnjom pazite kada googlate ove tri stvari.
1. Broj korisničke službe
Ponekad ste u žurbi i jako vam je potreban broj neke korisničke službe pa to možete pokušati naći putem Googlea. U žurbi možda kliknete na prvu opciju pretraživanja koja vam izgleda kao službeni broj tvrtke, a prevaranti upravno na to čekaju.
Pozovete li broj koji su objavili prevaranti, oni vas mogu tražiti određene podatke kako bi “potvrdili vaš identitet”, a zapravo vam ukrasti osobne podatke ili preuzeti kontrolu nad vašim brojem kako bi dalje varali druge osobe.
Najbolja opcija je da googlate službenu stranicu tvrtke koju želite kontaktirati i provjerite da URL vodi na pravu, službenu stranicu. Tamo ćete pronaći opciju ‘o nama’ ili ‘kontaktirajte nas’ i tako im se možete javiti.
2. Dobro plaćen posao od kuće
Kada govorimo o zarađivanju novca na internetu u 2023., osobito kada je riječ o poslovima koji se obavljaju od kuće, može se reći da su brojni oglasi koje ćete pronaći na internetu zapravo prijevare.
Držite se onog najjednostavnijeg savjeta – ako ponuda za posao zvuči predobro da bi bila istinita, onda vjerojatno i jest tako. Pripazite na nejasne opise poslova, objave stare više mjeseci i upite o ljudskim resursima poslane s besplatnih domena e-pošte kao što je @gmail, savjetuje lifehacker.
3. Najbolji kripto novčanik
Razumljivo je da želite pronaći najsigurniji novčanik da svoju vrijednu kriptovalutu sačuvate od ruku prevaranata, hakera i lopova. Međutim, traženje jednog putem jednostavnog pretraživanja upravo je ono što prevaranti žele da učinite—a njihove SEO vještine pozicioniraju njihove zamke visoko u Google rezultatima.
Jednostavan način da izbjegnete ovaj problem je da umjesto toga pronađete uglednu web stranicu koja nudi pouzdane savjete i slijedite njihove poveznice.
-
magazin4 dana prije
“NE PLAČI ZA NJOM MAJKO” / Mladen Grdović ima novi potencijalni hit. Donosimo VIDEO…
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
TIJELOVO Nadbiskup Zgrablić predvodi misu u katedrali i procesiju središtem grada
-
magazin4 dana prije
FOTOGALERIJA / Premijera predstave “Ko?autor” Plesne udruge Gesta
-
Sport5 dana prije
PRIJAVE U TIJEKU! 10. lipnja tradicionalni Privlaka Run i SABUNing!