Connect with us

Tech

Doct Online: Prva hrvatska aplikacija preko koje su liječnici dostupni 24/7

Objavljeno

-

Nije zlato, nafta, voda… Najvrjednija valuta danas zapravo je vrijeme. Manjak istog sve više utječe na naše života, čak i na ono na što ne bi trebalo, a to je naše zdravlje. Danas je odlazak kod obiteljskog liječnika postao pothvat od najmanje jednog sata. Od spremanja, preko traženja parkinga te čekanja u redu. Bilo da se radi o rutnskom pregledu, traženju uputnice ili nečem, ne daj bože, gorem.

‘Kad uhvatim vremena’ ili ‘sutra ću’ tako postaju pogrebnici našeg zdravlja, a ne bi tako trebalo biti.

U medicini tehnologija napreduje iz dana u dan. Sve je više načina s kojima se ljudski život može spasiti i produžiti. Zašto onda ne bi uposlili tehnologiju i u onom najosnovnijem principu osobne dobrobiti – ‘bolje spriječiti nego liječiti’? Pravovremeni odlazak liječniku temelj je toga. O hitnim situacijama ne treba ni govoriti.

Tehnologija i digitalizacija dali su rješenje u vidu Doct aplikacije za mobilne uređaje. U prijevodu – liječnik vam je dostupan 24 sata – i to na vašem mobitelu! Radi se o domaćem, telehealth startupu iza kojeg stoje Alen Pecirep i Marko Barić, koji, kako tvrde, uvelike rasterećuje ionako napregnuto hrvatsko zdravstvo.
Jer naslova o manjku liječničkog kadra, nažalost – ne manjka. Ne govorimo samo o specijalistima, već i o liječnicima obiteljske medicine koji su postali egzotika u manje naseljenim područjima kao što su otoci te dijelovi Slavonije i Zagore. Rješenja, međutim, ima.

Na razvoju Doct aplikacije radile su dvije agencije, a kvalitetu aplikacije potvrđuje i impresivna brojka od preko 30 tisuća preuzimanja.

“Na razvoju cijele platforme radio je naš tim od dvadeset ljudi. Softverski dio rađen je u suradnji s nekoliko velikih domaćih softverskih agencija, tako da je cijeli proizvod, od ideje do implementacije, rezultat isključivo domaćeg rada. Platforma je po dizajnu napravljena da bude visoko skalabilna te da omogući neograničen broj korisnika i video poziva bez tehničkih poteškoća”, objašnjava Marko Barić dodajući kako Doct, iako prvi projekt ovakve prirode u nas, ujedno predstavlja i hrvatski ‘know-how’. Preciznije, za što su sve domaća pamet i stručni kadar sposobni.

Preuzet 30 tisuća puta

Doct je dosad preuzet više od 30 tisuća puta, a zasad je prisutan samo u Hrvatskoj.

Ukratko – Doct aplikacija za mobilne uređaje omogućuje korisnicima direktnu komunikaciju s liječnicima putem videopoziva. Bilo kada. Svakog dana. Dostupna je na Apple App Store, Google Play i Huawei App Store trgovinama.

“Ovaj novi digitalni proizvod, fully made in Croatia funkcionira tako da liječnici i korisnici komuniciraju putem video poziva koji se uspostavlja kroz samu Doct aplikaciju te se tijekom poziva doktorima u njihovom sučelju daje kompletna povijest poziva pacijenta s kojim pričaju te njihov zdravstveni karton. Valja naglasiti – posve sigurno, budući da su svi povjerljivi medicinski podaci kriptirani prilikom prijenosa mrežom i prilikom čuvanja u bazi podataka”, rekao je Alen Pecirep.

Rukovanje samom aplikacijom jednostavno je i intuitivno te je pogodna i za stariju populaciju. Općenito uvođenje Docta znači kako će pacijenti brže doći do informacije koja im je potrebna, liječnici će biti manje opterećeni, a zdravstvena skrb će postati dostupnija svima, pa i osobama bez zdravstvenog osiguranja.

Osim što će uvelike rasteretiti domaće zdravstvo, Doct predstavlja jednu od komparativnih prednosti koju i turistička industrija Hrvatske može iskoristiti. Svaki turist koji dođe u Lijepu našu može ili kupiti ili dobiti od strane agencija, iznajmljivača ili domaćina svoju Doct karticu s kojom bi se iznimno elegantno riješila većina problema koje strani turisti imaju po pitanju medicinskih situacija. Jer, pored stručnosti naših liječnika, koja je itekako dobro poznata u svijetu, svi na Doctu ujedno govore i engleski jezik.

Besplatan poziv liječniku

Do kraja veljače možete iskoristiti posebnu ponudu za registraciju i korištenje Doct aplikacije. Putem linka: https://doct.online/doct-2023/ se možete prijaviti te preuzeti svoj aktivacijski kod za jedan besplatan poziv liječniku.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Znanstvenici izračunali kada će Zemlju pogoditi asteroid snage 22 atomske bombe

Objavljeno

-

By

foto: Pixabay

Znanstvenici NASA-e napravili su proračun da će asteroid Bennu udariti u Zemlju za 159 godina, točnije 24. rujna 2182.

S obzirom da datum ulazi u 22. stoljeće, ne moramo još dugo brinuti zbog ovog asteroida.

Asteroid, nazvan Bennu, prođe Zemlju svakih šest godina i upola je manji od asteroida za koji se smatra da je ubio dinosaure.

Ako se Bennu sruši na Zemlju, to će izazvati pustoš 965 kilometara od mjesta nesreće, ali nije dovoljno veliki da izazove izumiranje širom svijeta.

NASA radi na planovima da usmjeri smjer sudara asteroida i preusmjeri asteroid Bennu. Njihova misija je sada u završnoj fazi.

 
Nastavi čitati

Tech

NOVI POTICAJI PODUZETNIŠTVU: Zadarska županija potporama pomaže razvoj IT sektora

Objavljeno

-

By

Zadarska županija pripremila je novu mjeru poticanja poduzetništva na svojem području, a riječ je o potporama za razvoj IT sektora. Naime, Zadarska županija kao provoditelj Programa poticanja IT poduzetništva objavila je Javni poziv za dodjelu potpora za poticanje razvoja IT sektora koji je otvoren do 31. listopada 2023. godine.

Ukupno je u proračunu Zadarske županije za ovu namjenu osigurano 30 tisuća eura, a najviši pojedinačni iznos potpore može iznositi 7 tisuća eura.

Prihvatljivi prijavitelj mora biti poslovni subjekt koji je u procesu razvoja IT proizvoda/usluge sa sjedištem u Zadarskoj županiji, a registriran je do najviše 60 mjeseci, sve zaključno do dana podnošenja prijave na Natječaj.

„Namjena dodjele potpora je razvoja IT sektora kroz potpore poduzetnicima u razvoju IT proizvoda, kao i jačanje konkurentnog nastupa postojećih poduzetnika na tržištu te podizanje razine poduzetničkih znanja i vještina. Program je namijenjen poduzetnicima koji stvaranjem dodatnih vrijednosti iz područja informacijskih tehnologija i povećanjem ponude IT proizvoda i usluga ostvaruju pozitivan učinak na gospodarski razvoj Zadarske županije“, istaknuo je Ante Sjauš, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i turizam.

Korisnici potpora su subjekti malog gospodarstva utvrđeni zakonom kojim se utvrđuje poticanje razvoja malog gospodarstva koji su u cijelosti u privatnom vlasništvu, a posluju i imaju registrirano sjedište na području Zadarske županije. Prijavitelji moraju biti registrirani kao obrti, jednostavna društva s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.) ili društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.).

Ulaganje za koje se traži potpora na temelju ovoga Programa mora biti ostvareno u tekućoj godini i/ili u roku od 12 mjeseci od dana potpisa ugovora o dodjeli bespovratne potpore.

Prijava za dodjelu potpora za poticanje IT poduzetništva podnosi se putem on-line obrasca na mrežnoj stranici Zadarske županije, a detaljnije informacije mogu se pronaći OVDJE.

 
Nastavi čitati

Tech

Moćni teleskop snimio udaljeni planet, znanstvenici na nogama

Objavljeno

-

By

NASA

Teleskop James Webb (JWST) snimio je udaljeni planet kojem veći dio površine čini ocean, a dokazano na njemu postoje molekule na bazi ugljika.

Riječ je o egzoplanetu K2-18b koji kruži oko hladne patuljaste zvijezde K2-18 i nalazi se unutar naseljive zone zvijezde, ili Zlatokose, te je 8,6 puta masivniji od Zemlje. Analiza Webbovih opažanja otkrila je da planet ima obilje metana i ugljičnog dioksida u atmosferi.

Prisutnost ovih molekula, koje nose ugljik, zajedno s nedostatkom amonijaka, mogla bi ukazivati na atmosferu bogatu vodikom koja okružuje oceanski svijet, navodi se u priopćenju NASA-e.

Svemirski teleskop Hubble isprva je uočio tragove vodene pare u atmosferi egzoplaneta. Otkriće, opisano u studiji iz rujna 2019., pomoglo je znanstvenicima da se vrate na K2-18b radi daljnjeg proučavanja.

Teleskop Webb, koji može detektirati infracrveno svjetlo nevidljivo ljudskom oku i osjetno je moćniji nego Hubble, tražio je koji točno elementi postoje u atmosferi planeta.

Najnovija promatranja također ukazuju na to da bi na K2-18b mogla biti prisutna vrlo posebna molekula, nazvana dimetil sulfid.

“Većina dimetil sulfida u Zemljinoj atmosferi emitira se iz fitoplanktona u morskom okruženju”, navode iz NASA-e.

Ovi novi dokazi proširuju znanstveničko razumijevanje egzoplaneta sličnih K2-18b. Otkrića o sastavu njegove atmosfere sugeriraju da bi to mogao biti “Hycean egzoplanet”, teoretski tip egzoplaneta koji je vruć, ali je prekriven oceanima i ima atmosferu bogatu vodikom.

Tamo gdje postoje tekući oceani, postoji potencijal za život, ali istraživači još uvijek nisu sigurni da bi ti Hyceanski planeti uopće mogli održati život. Studija iz kolovoza objavljena u časopisu The Astrophysical Journal, primjerice, sugerira da bi bili podvrgnuti razornom učinku staklenika.

“Još uvijek nema potvrđenih Hycean egzoplaneta. I ne postoji planet poput K2-18b u našem Sunčevom sustavu, a to čini planete poput njega slabo razumljivima”, prema NASA-i.

“Priroda njihove atmosfere predmet je aktivne rasprave među astronomima”, stoji u priopćenju za javnost svemirske agencije.

Ali istraživači uključeni u analizu ovih nedavnih opažanja K2-18b naglasili su da je nastavak otkrivanja njegovih misterija ključan.

“Naš krajnji cilj je identifikacija života na egzoplanetu pogodnom za život, što bi promijenilo naše razumijevanje našeg mjesta u svemiru. Naša su otkrića obećavajući korak prema dubljem razumijevanju Hyceanskih svjetova u ovoj potrazi”, kaže astronom Nikku Madhusudhan, profesor astrofizike i egzoplanetarne znanosti na Cambridgeu.

Naravno, znanstvenici planiraju nastaviti koristiti Webb teleskop za proučavanje udaljenog planeta i pokušati dodatno potvrditi nova otkrića.

“Ovi su rezultati proizvod samo dva promatranja K2-18b i pred nama je još mnogo toga. To znači da je naš rad ovdje tek rana demonstracija onoga što Webb može promatrati u egzoplanetima u nastanjivoj zoni”, izjavio je koautor studije, astronom Savvas Constantinou, doktorand astrofizike na Cambridgeu.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi

U trendu