Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

RAZGOVOR S POVODOM Župan Longin za Dan županije: “Svi zajedno smo na zadatku da naša županija i dalje bude mjesto ugodnog i sretnog življenja”

Objavljeno

-

Zadarska županija 16. travnja obilježava 29 godina svog postojanja. Ove godine, znakovito, Dan Županije je na Veliku subotu, u Velikom tjednu, kada su nakon dvije godine ukinute nužne epidemiološke mjere. Kao znak jednog novog početka i daljnjeg uspješnog razvoja.

Svečana sjednica Skupštine Zadarske županije održat će se u srijedu, 20. travnja 2022. godine na kojoj će biti uručene nagrade i priznanja ovogodišnjim laureatima.

„Veseli me da ćemo se ove godine, nakon dvogodišnje stanke, okupiti u većem broju na svečanoj sjednici Županijske skupštine kako bismo proslavili Dan Županije. Planirajući sjednicu, još uvijek nismo bili sigurni što će biti s epidemiološkim mjerama stoga smo ju odlučili održati s nešto manje uzvanika, ali svakako ni u kom slučaju u manje svečanom tonu“, kaže župan Božidar Longin dodajući kako je Dan županije prilika za malu inventuru, za pregled onoga što se u proteklih godinu dana radilo, onoga što se na našem području događalo te stanja, prije svega u gospodarstvu, u kojem se trenutno nalazimo, ali i za, bez sumnje optimističan, pogled u budućnost.

„Kroz 29 godina postojanja Zadarske županije morali smo se boriti s raznim iskušenjima. Nije bilo lako, ali dokazali smo da svaka kriza može biti i prilika za novi početak. Sigurna smo županija koja je više puta potvrdila uspješno upravljanje u kriznim situacijama. Za to je zaslužan cjelokupan sustav, stoga koristim priliku zahvaliti svima koji su tijekom ove dvije krizne godine dali svoj doprinos da održimo stabilnost. Štoviše, i da nastavimo s gospodarskim uzletom“, dodaje župan posebno ponosan na činjenicu da Zadarska županija i dalje bilježi rekordne brojke zaposlenosti.

„Krajem ožujka imali smo gotovo 58 tisuća zaposlenih, što je za dvije tisuće više nego godinu ranije, a čak 3500 tisuće zaposlenih više u odnosu na pretpandemijsku 2019. godinu.  Naši gospodarstvenici bilježe sve bolje rezultate, a prati ih i lokalna uprava relizacijom brojnih razvojnih projekata, u velikoj mjeri financiranih sredstvima iz EU fondova.“

I u sljedećem programskom razdoblju EU-a, u kojem je Hrvatskoj na raspolaganju gotovo 25 milijardi eura, Zadarska županija bit će spremna, najavljuje župan.

„Imat ćemo pripremljene projekte. Uvjeren sam da ćemo, u sinergiji naših gradova i općina, naših razvojnih agencija te u suradnji s hrvatskom Vladom, uspješno povući sredstva koja su nam na raspolaganju. Sve to kako bi napravili dodatan iskorak, prvenstveno u infrastrukturi, važan za kvalitetu življenja naših stanovnika. Osobno me veseli da smo u ovogodišnji proračun uvrstili sve ono što smo i obećali u prošlogodišnjoj kampanji. Od sufinanciranja uređenja i opremanja dječjih igrališta igrališta u svim krajevima naše županije, preko povećanja subvencija za smještaj u privatnim domovima za starije i nemoćne na 800 kuna mjesečno, a uskoro ćemo krenuti s mjerama subvencije stambenih kredita za višečlane obitelji i za deficitarna zanimanja, kao i s mjerom sufinanciranja otvaranja Start up tvrtki“, poručio je župan Longin uz napomenu da sve navedeno potvrđuje kako je u Zadarskoj županiji vrlo dinamično.

„Puno je kvalitetnih projekata, novih ideja, a sve to utječe i na životni standard naših stanovnika, ali i na njihovo ukupno životno zadovoljstvo. Na koncu, ne smijemo zaboraviti da iza svih ovih nabrojanih projekata stoji vrijedan, uporan i stručan rad naših djelatnika. Ne samo onih u Županiji kao jedinici područne samouprave, već i u svim našim ustanovama“, tvrdi župan.

Koliko je važan svaki čovjek, vidimo i na primjeru ovogodišnjih laureata koji dolaze iz raznih djelatnosti i područja, a čiji je doprinos općem dobru izuzetno značajan.

„Iskreno se nadam da ćemo na valu optimizma koji nam je donijelo poboljšanje epidemiološke slike ploviti i dalje te da će Zadarska županija opravdati sve one epitete koje joj pripisuju svi koji ju makar jednom posjete. Svi zajedno imamo zadaću raditi u tom smjeru i truditi se da naša županija i dalje bude mjesto ugodnog i sretnog življenja“, zaključio je župan upućujući čestitku svim građanima povodom Dana Zadarske županije.

Brendiramo županiju kao eno-gastro destinaciju

Zajedno sa županijskom Turističkom zajednicom, a uz potporu ugostitelja i proizvođača, brendiramo našu županiju kao eno-gastro destinaciju, s ciljem povezivanja lokalne poljoprivredne proizvodnje i ponude s turizmom, najavljuje župan novu stratešku odrednicu našeg turizma.

„Time namjeravamo napraviti dodatan iskorak u turističkoj ponudi naše županije kako bi svi zajedno nastavili razvijati jednu lijepu priču, priču o najljepšoj, najraznolikijoj i najpoželjnijoj hrvatskoj županiji u kojoj gosta, uz kulturno-povijesnu i prirodnu baštinu, čisto more i veliki broj sunčanih dana, očekuje i eno-gastronomska čarolija.”

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

PROGNOZA Za vikend oblačno i hladnije, puhat će olujna bura. Od sredine sljedećeg tjedna nova kišna epizoda

Objavljeno

-

By

Danas umjereno i pretežno oblačno, u unutrašnjosti mjestimice maglovito. Uglavnom na otocima povremeno može pasti malo kiše, a prema večeri u gorju, ponajprije Like, malo susnježice ili snijega. Vjetar na kopnu uglavnom slab, a na Jadranu će puhati umjerena do jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom od 5 do 10 na kopnu i od 13 do 17 °C duž obale.

U nedjelju na Jadranu djelomice ili pretežno sunčano. U unutrašnjosti većinom oblačno ujutro mjestimice s maglom. Vjetar na kopnu slab, na Jadranu umjerena i jaka bura navečer u slabljenju. Najniža jutarnja temperatura zraka od -1 do 3 na Jadranu između 6 i 10. Najviša dnevna od 5 do 9, na moru između 11 i 15 °C.

IZGLEDI VREMENA:

U unutrašnjosti većinom oblačno ponegdje uz mogućnost slabih oborina i to uglavnom u gorju. Na Jadranu djelomice sunčano s promjenljivom naoblakom. Uz povremeno više oblaka na južnom dijelu ponegdje može pasti malo kiše. Puhat će umjerena i jaka, na sjevernom dijelu i olujna bura koja će u ponedjeljak oslabjeti i okrenuti na jugo. Bit će malo hladnije.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO/VIDEO Otvoren Zimski park ’22. na Višnjiku!

Objavljeno

-

By

Kad će? Sad će! Kad će? Sad će…! I je, kako je i predviđeno u petak, 25. studenoga 2022. oko 17 sati u Športskom centru Višnjik otvoren je Zimski park ’22.
Najsadržajniji zimski park na Višnjiku do sada, s osvijetljenim klizalištem u čijem je središtu svjetlucava jelka, s ledenim toboganom – što je novitet! – za adrenalinska spuštanja u stilu zimskih olimpijada. Pa i mnogim drugim sadržajima…

šc-višnjik-zadar-zimski-park-klizalište-advent-klizanje-djeca-ples-otvaranje

-Već je uobičajeno da imamo adventske kućice, imamo u zasebnu pozornicu za nastupe različitih udruga, skupina i za radionice, ostvarena je i suradnja s jednim konjičkim klubom pa će cijelo vrijeme trajanja Zimskoga parka našim mladim i najmlađim sugrađanima biti omogućeno jahanje na ponijima, tu je i luna park. U ovom izdanju ponuda na ledu je proširena jednom stazom i ledenim toboganom. Sve to i ono što će još se zbivati, svi zaposlenici ŠC-a Višnjik, naši partneri i prijatelji rade za djecu i mladež našega grada i naše županije – kaže Denis Karlović, direktor ŠC-a Višnjik.

Program otvaranja Zimskoga parka ’22. počeo je atraktivnim nastupom mažoretkinja u koordinaciji Hrvatskoga saveza mažoretkinja i pom-pon timova, poslije čega su sa svojim prigodnim točkama nastupili Sportski plesni klub Bellus, Petar Pan, Udruga odgajatelja Maraška Zadar, Zbor Kazališta lutaka Zadar&Zbor Gimnazije Vladimira Nazora, Glazbena udruga Libreto i Dječja klapa Riva.
Veoma razigrana, puna žagora i veselja, bijaše svojevrsna jutarnja ouverture kad su, uz pomoć i veliku potporu svojih odgajateljica, niza mama i ponekoga tate stabla kitila djeca iz Univerzalne sportske škole ŠC-a Višnjik, DV-a Latica, OŠ-e Voštarnica DV-a Radost. Također, Udruga Cukrići pripremila je odgovarajući program edukacije svojih sugrađana o šećernoj bolesti, te mjerenjem šećera u krvi i drugim pojedinostima bitnima za bitku s dijabetesom i za opće zdravlje.

šc-višnjik-zadar-zimski-park-klizalište-advent-klizanje-djeca-ples-otvaranje

Naravno da je zanimanje izazvala i mini ergela – poniji Mimi i Simba, te tovar Villy. Konjički klub Maksimus omogućit će cijelo vrijeme Zimskoga parka ’22. upoznavanje s dijelom životinjskoga svijeta, jahanje i fotografiranje…
Na koncu, na ledu je prštalo sve u šesnaest! Čim su se klizačice i klizači dočepali klizaljki i izjurili na led promatrači su jednoglasno zaključili: Ovo je kao na Zlatnoj pirueti! Pa onda i ledeni tobogan – jurilica samo takva koji kilometrić od mora. To je moguće samo u Zadru!
Kako je bilo na otvaranju Zimskoga parka ’22., pogledajte u Višnjikovoj galeriji.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

29. STUDENOG “Umišljeni bolesnik” u HNK Zadar

Objavljeno

-

By

U utorak, 29. studenoga očekuje nas prva ovosezonska premijera HNK Zadar, UMIŠLJENI BOLESNIK povodom 400. obljetnice rođenja Jeana Baptistea Poquelina Molièrea u režiji Vinka Radovčića. Izvedba je u srijedu, 30. studenoga s početkom u 20 sati.

Igraju:  Alen Liverić, Žana Bumber, Danijela Evđenić, Dorotea Ilečić Sever, Davor Jureško, Lino Brozić, Dominik Krakašić, Mirjana Đan i Elodie Paleka.

Komedija kroz prikaz lika umišljenog bolesnika i tretmana onih oko njega prikazuje društvo koje je smiješno samo na površini, dok je ispod njega skrivena tužna i bolna priča – preko umišljene bolesti freska se širi na zbiljsku bolest društva kojoj je simptom bolest mišljenja.

Tema koja je danas jednako aktualna kao i u vrijeme praizvedbe komada progovara o starom društvu koje odbija bilo kakve promjene te se dogmatično drži tradicije ne pitajući se za dobro i loše (najčešće čineći potonje) naspram mlađeg sloja koji je razigran i zaljubljen te ne poznaje konvencije i ne priznaje tradicije boreći se za svoje mjesto pod suncem.

Ulaznice su u prodaji na blagajni HNK Zadar i online na sustavu Eventim.

 
Nastavi čitati
Oglasi

U trendu