Connect with us

Hrvatska

SOCIOLOŠKO ISTRAŽIVANJE Građanima Hrvatske manjka samopouzdanja, emotivne topline, uvažavanja različitosti i tolerancije, ali su generalno dobri i spremni pomoći

Objavljeno

-

Izravnim razgovorom na ulici, u kafiću, na stubištu, liftu, u čekaonici liječnika, u Zavodu za zapošljavanje, restoranu ili trgovinama, u čak 15 gradova u Hrvatskoj te u jednom slovenskom gradu, futurologinja Sanela Dropulić, idejna začetnica projekta Osjeti Hrvatsku www.OH.hr, koja se specijalizirala za poduzetništvo i socijološke odnose, proučavala je (siječanj 2021. – siječanj 2022 g.) kakvi su prema sebi i drugima građani Hrvatske nakon toliko vremena od početka covid zaraze, kako formiraju i izražavaju svoje stavove i emocije, a u susret okončanju vjerujemo za stalno ove pandemijske situacije te s kakvim emotivnim raspoloženjem građani Hrvatske kane proživjeti 2022 godinu.

Želja mi je bila vrlo jednostavna – kao izrazito komunikativna osoba kojoj su komunikacije i struka, kao izrazito ekstrovertirana u dijalogu, a potaknuta novim projektima koje sam donijela na hrvatsko tržište, u svakodnevnim situacijama „provocirala sam“ svoje sugovornike na interakciju, komunikacijski angažman, iznošenje privatnosti, komentar i analitiku trenutačnog stanja u kojemu živimo, te ponajprije ocjenu vlastite osobnosti u vremenu u kojemu jesmo te u vremenu koje nam dolazi. Gotovo da nije bilo situacije u kojoj se nisam potrudila potaknuti građane Hrvatske (pa tako i na slovenskom skijalištu Vogel s grupom skijaša iz Rijeke) na razgovor za kojega je velika većina mislila da je trivijalan, usputan ili pak „too frendly“ s obzirom da sam im prilazila kao totalni stranac, a opet su pomogli u mom istraživanju i dokazivanju tvrdnje da su građani Hrvatske generalno gledajući jako dobri, pozitivni i susretljivi ljudi, samo ih treba na navedeno potaknuti – istaknula je za svoje nedavno istraživanje Sanela Dropulić, idejna začetnica projekta Osjeti Hrvatsku www.OH.hr, koja se specijalizirala za poduzetništvo i socijološke odnose.

Istraživanje je od siječnja 2021 do siječnja ove godine obuhvatilo 981 osobu od 18 do 72 godine, u 15 gradova Hrvatske (Rijeka, Zadar, Poreč, Kutina, Daruvar, Požega, Prelog, Grubišno Polje, Zabok, Zaprešić, Zagreb, Glina, Ogulin, Varaždinske Toplice, Nova Gradiška) te Bled u Sloveniji. Bilo je tu studenata, nezaposlenih osoba, doktora znanosti, grafičkih dizajnera, policajaca, frizerki, spremačica, prodajnih managera, novinara, konobara, službenika, učitelja, ali svi oni nose zajednički nazivnik – građani Hrvatske, pripadnici i ženskog i muškog spola.

Tužna je bila situacija kada sam ispitivala jednog konobara pod imenom Ivo u poznatom zagrebačkom restoranu kada mi se požalio da se cijeli dan na njega „otresaju“ gosti iako je usluga besprijekorna, u što sam se i sama uvjerila tijekom moje istraživačke večere. Konobar mi je pun topline prilazio željan emotivnog priznanja njegovog djelovanja, umoran od kritika i negativnosti, „gladan“ samo jedne ugodne riječi. Otkrio mi je tada da su ljudi na izmaku mentalnih snaga vezanih uz covid situaciju bez obzira jesu li cijepljeni, preboljeli, necijepljeni, antivakseri i da ih mentalno zdravlje sve lošije služi. Sve je to još više učvrstilo moju volju, a kao snažan zamašnjak mom projektu Osjeti Hrvatsku, provesti planirano istraživanje i pronaći argumente pro et conta o tome kakvi su građani Hrvatske uskoro dvije godine nakon početka covid zaraze, u susret okončanju vjerujemo za stalno ove pandemijske situacije te s kakvim emotivnim raspoloženjem građani Hrvatske kane proživjeti 2022 godinu – komentirala je autorica istraživanja Sanela Dropulić.

Istraživanje je pokazalo, jednako i među muškarcima i među ženama gotovo svih uzrasta kako prevladava pesimizam i manjak vjere u bolje sutra te u vlastite potencijale. No na poticaj u komunikaciji s optimističnim prizvukom dokazivanja da smo tvorci vlastite sreće, uz pozitivne misli i nerijetko djela, vrlo brzo bi budili u sebi osjećaj sreće, zadovoljstva i dobre volje što je dokazivalo da im nedostaje poticaja za zaokret prema većem samopouzdanju i prije svega vjeri u sebe, komentirala je Dropulić.

S obzirom na kriterije koje sam htjela ispitati, a to je prije svega koliko su građani Hrvatske dobri ljudi, bila sam motivirana i izjavom pokojnog akademika Ivana Supeka. On je u svojoj 92 godini života, vrlo bogatog iskustva u bezbrojnim poljima ljudskog djelovanja, poručio da trebamo život živjeti tako da budemo dobri ljudi, dok je sve ostalo manje važno. Drago mi je da su moji istraživački porivi u obavljenom ispitivanju osoba oba spola, u mnogim gradovima Hrvatske i u najobičnijim situacijama doveli do toga da sam mogla dokazati da su građani Hrvatske, suprotno jednom uvriježenom mišljenju daleko od one poznate popularizirane uzrečice Thomasa Hobbesa – homo homini lupus est. Ljudima u Hrvatskoj manjka samopouzdanja, emotivne topline, uvažavanja različitosti i tolerancije, ali su generalno gledajući dobri ljudi spremni pomoći. I ovom potonjem se jako radujem jer je to dokaz na kojemu se mogu graditi mnoga pozitivna djela, pa i moj projekt zbog čega sam sve ovo pokrenula – smatra idejna začetnica projekta Osjeti Hrvatsku www.OH.hr.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Evo gdje je jutros u 7 sati izmjereno preko 30°C

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Temperature izmjerene jutros u 7 sati najavile su još jedan vrući dan u Hrvatskoj, posebno na njenom jugu gdje je izmjereno i više od 30 stupnjeva Celzija.

Rekorder je Dubrovnik sa 30. 8 stupnjeva, slijedi ga Lastovo sa 30. 4 stupnja te Split aerodrom sa 30 stupnjeva. Neznatno manje, 29.8 stupnjeva Celzija izmjereno je na splitskom Marjanu.

Najugodnije, samo 13. 6 stupnjeva Celzija, izmjereno je u Crnom Lugu u Nacionalnom parku Risnjaku.

Ugodno je bilo i u Lici, u Ličkom Lešću izmjereno je 17. 5 stupnjeva, u Otočcu 18. 0, u Nacionalnom parku Plitvička Jezera 18. 3, a u Delnicama 18. 4 stupnja Celzija.

U Zagrebu, na mjernoj postaji u Maksimiru, izmjereno je 24. 2 stupnja Celzija, na aerodromu 21. 7, a na Puntijarki, na Medvednici, 22. 7 stupnjeva.

 Za zagrebačku, riječku, splitsku i dubrovačku regiju Državni hidrometeorološki zavod za nedjelju je izdao crveno upozorenje, a za ostatak Hrvatske, narančasto, upozoravajući tako na izuzetno opasno i opasno vrijeme.

Visoke temperature u Hrvatsku je donio toplinski val koji je zahvatio velik dio Europe. U subotu su temperaturni rekordi zabilježeni u Češkoj, Njemačkoj i Danskoj. 

Češka je zabilježila svoj rekord svih vremena od 40.6 stupnjeva Celzija, a Njemačka je također oborila novi rekord, dosegnuvši 41. 5 stupnjeva Celzija.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Danas dosežemo maksimum toplinskog vala, ali već sutra neke dijelove zemlje čeka promjena

Objavljeno

-

By

Donosimo vremensku prognozu meteorologa Bojana Lipovšćaka.

Nalazimo se pod utjecajem maksimuma toplinskog vala koji se sporo premješta prema sjeveroistoku. Nad zapadnu Europu prodire hladniji atlantski zrak i hladna fronta se trenutačno proteže od Norveške preko Danske na zapadnu obalu Francuske.

Danas i sutra približit će se alpskoj prepreci te će se manje količine nestabilnog zraka prelijevati preko ili zaobilaziti Alpe i prodirati nad Sredozemno more. Već sutra krajem dana u sjeverozapadnim krajevima unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu vrijeme će se promijeniti uz postupno naoblačenje visokom cirusnom naoblakom i promjenom smjera vjetra na jugozapadnjak i zapadnjak.

Promjenom smjera vjetra iz sredozemnog bazena i Jadrana nad naše krajeve će pristizati i vlažniji zrak te će meteorološki osjet ugode biti sparno vrijeme.

Danas do kraja dana sunčano toplo i vruće s maksimalnim temperaturama zraka u hladu u meteorološkom zaklonu na dva metra visine iznad tla od 35 do 39 stupnjeva, a mjestimice je moguća i temperatura od 40.

Na Jadranu će slaba fenska bura prestati te će zapuhati jak maestral pojačan na otvorenom moru srednjeg i južnog Jadrana.

Sutra u ponedjeljak veći dio dana sunčano toplo i vruće, potkraj dana sa sjeverozapada porast naoblake, a u Gorskom kotaru, na Kvarneru te nad Istrom umjeren do jak razvoj naoblake te je velika vjerojatnost za grmljavinske pljuskove.

Jutarnja temperatura u unutrašnjosti od 17 do 22, na Jadranu zbog utjecaja fenske bure od 25 do 29. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti i na Jadranu od 35 do 40.

Temperatura mora je od 24 do 27, ultraljubičasto zračenje Sunca je jako i vrlo jako.

Promjena vremena i prolaz hladne fronte očekuje se u noći utorak na srijedu te u sijedu tijekom dana. Manja količina nestabilnog zraka prijeći će Alpsku prepreku ili ju zaobići kroz Bečka vrata i u utorak poslijepodne i navečer uzrokovati promjenu vremena.

Prije prolaza fronte u utorak će južno strujanje donijeti vlažan zrak s Jadrana te će vrijeme biti sparno, a najviše dnevne temperature bit će još visoke od 35 do 39.

Navečer porast naoblake sa sjeverozapada pojačani udari vjetra uz grmljavinu i pljuskove, mjestimice u sjeverozapadnim krajevima unutrašnjosti moguća je tuča. Prolaskom fronte uz nevere na sjevernom Jadranu zapuhat će iznenada punom snagom jaka do olujna bura stoga nautičari pratite prognozu da ne otplovite do najbliže obale zapadnog Jadrana, a to je Italija.

Nastavi čitati

Hrvatska

Toplinski val u Hrvatsku donio temperature i do 37 stupnjeva, DHMZ izdao crvena upozorenja

Objavljeno

-

By

Toplinski val koji je zahvatio velik dio Europe u subotu je donio vrlo visoke temperature i u Hrvatsku te su u brojnim mjestima izmjerene vrijednosti iznad 35 Celzijevih stupnjeva, a najviša temperatura išla je i iznad 37 stupnjeva, pokazuju podaci Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).

Prema podacima DHMZ-a, u 14 sati najviša temperatura izmjerena je na splitskom Marjanu i Hvaru, gdje je dosegnula 37,2 odnosno 37,1 Celzijevih stupnjeva.

Više od 36 stupnjeva zabilježeno je u Kninu (36,8), Senju (36,6), Malom Lošinju (36,5), Brestovcu (36,5), Rijeci (36,2) i Lastovu (36,2).

Temperature od 36 stupnjeva dosegnute su i na meteorološkim postajama Osijek-aerodrom, Zadar-aerodrom, Gradište i Bakar.

Brojna mjesta imala su temperaturu višu od 35 Celzijevih stupnjeva. Na postaji Kukuljanovo u 14 sati zabilježeno je 35,8 stupnjeva, na postaji Vukovar-Grabovo i u Pločama 35,7 stupnjeva, na aerodromu u Puli 35,6 stupnjeva, a Osijeku na postaji Čepin 35,5 stupnjeva. Više od 35 stupnjeva imali su i Šibenik (35,2), Rašćane (35,2), splitski aerodrom (35,1) i Imotski (35,1).

U Zagrebu je na meteorološkoj postaji Grič iza podneva izmjereno 34,8 Celzijevih stupnjeva.

DHMZ je za subotu izdao crveno upozorenje za cijeli obalni pojas, dok je za većinu unutrašnjosti na snazi narančasti meteoalarm. Crveno upozorenje izdano je za riječku, splitsku i dubrovačku regija. Narančasto upozorenje (opasno vrijeme) izdano je za zagrebačku regija, osječku, karlovačku i kninsku regiju, a žuto upozorenje (potencijalno opasno) samo za gospićku regiju.

Prema procjenama, najmanje 193 milijuna ljudi u Europi u nekom trenutku u subotu bit će izloženo temperaturama višim od 35 Celzijevih stupnjeva.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu