Connect with us

Hrvatska

ŠTO JE 2G? Zna se i kada bi točno mogla krenuti ova najstroža mjera koju spominju Beroš i Božinović…

Objavljeno

-

Beroš je kazao da ‘možda prijeđemo na model 2G na koji je čitava Austrija prešla’

Epidemiološka situacija u Hrvatskoj iz dana u dan je sve gora; posljednjih nekoliko dana obarali su se rekordi po broju novozaraženih koji su prešli sedam tisuća.

Ministar zdravstva Vili Beroš u subotu je s predsjednikom Vlade Andrejom Plenkovićem posjetio KB Dubrava, želeći dati potporu djelatnicima bolnice i osvijestiti koliko je situacija teška.

Beroš je kazao da “u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije, moramo na sve biti spremni” te da “možda prijeđemo na model 2G na koji je čitava Austrija prešla”.

Što je 2G?

Što uopće označava 2G? Iza oznake “2G” krije se “geimpft oder genesen”, odnosno “cijepljeni i preboljeli”. Ovakav model podrazumijeva, dakle, covid-potvrde samo za osobe koje su ili cijepljenje ili su preboljele virus. Negativan test na koronavirus u tom se slučaju ne bi priznavao.

No, kako su Austrijanci zamislili da će funkcionirati taj model? Austrija je u petak najavila značajno pooštravanje ograničenja u cijeloj zemlji od 8. studenog te će necijepljenima biti zabranjen ulazak u restorane, frizerske salone i brojna događanja.

Gdje će sve biti potreban dokaz o 2G?

  • Gastronomija (tj. restorani, kafići, barovi, bilo u zatvorenom ili na otvorenom)
  • Hoteli
  • Usluge koje zahtijevaju bliski fizički kontakt poput frizera i kozmetičkih salona
  • Kina i kazališta
  • Događaji za više od 25 osoba, bilo da sjede ili stoje

Dakle, necijepljene osobe neće moći ući u gore navedene prostore. Za uvođenje ovog 2G pravila je predviđeno prijelazno razdoblje od četiri tjedna, tijekom kojeg će biti dovoljan negativan PCR test u kombinaciji s dokazom prve doze cjepiva protiv koronavirusa, piše austrijski The Local.

Za radna mjesta, gdje je nedavno uvedeno 3G pravilo (“geimpft, genesen oder getestet”; odnosno cijepljeni, oporavljeni ili testirani), PCR testovi i dalje će vrijediti za ulazak.

Na nekoliko mjesta će biti potrebne FFP2 maske, no u tim prostorima nije potreban dokaz o 2G ili 3G:

  • Kulturna mjesta poput knjižnica i muzeja
  • Žičara
  • Svi maloprodajni objekti
  • Javni prijevoz, te za kupce u supermarketima i ljekarnama

Također, mijenja se i valjanost austrijske aplikacije koja se koristi za dokazivanje cijepljenja, Green Pass. Osobe će se smatrati potpuno cijepljenima tek devet mjeseci nakon njihove druge doze cjepiva protiv Covid-19. Cilj je potaknuti uzimanje treće doze, koja je svima dostupna šest mjeseci nakon druge doze.

Osim toga, uklanjaju se i sve izlazne provjere, odnosno zahtjevi za pokazivanjem dokaza o 3G-u kako bi se napustili određene općine. Ove izmjene stupaju na snagu od ponedjeljka, 8. studenog.

‘Ozbiljna situacija u Austriji’

Ovakvu promjenu austrijski kancelar Alexander Schallenberg pravdao je “ozbiljnom situacijom” u Austriji, kao i “visokom stopom popunjenosti kreveta intenzivne njege koja raste brže od očekivanog”. Austrijsko ministarstvo zdravstva u petak je izvijestilo o 9.388 novih slučajeva u posljednja 24 sata.

Restriktivnije mjere usmjerene su na smanjenje širenja virusa, osiguravanje da se zdravstveni sustav može nositi s tim, te poticanje cijepljenja kako bi se dugoročno povećala zaštita.

“U autu vežete pojas [da biste se zaštitili]. Cijepljenje je sigurnosni pojas u pandemiji”, rekao Schallenberg na konferenciji za novinare u petak navečer najavljujući mjere.

Nekoliko regija već je odlučilo pooštriti svoja pravila izvan nacionalnih mjera, posebno Beč koji je 2G najavio prije sastanka vlade i regija u petak.

Jedna od kritika novih mjera bila je da su česte promjene i regionalne varijacije u ograničenjima zbunjujuće za praćenje. Prošlo je samo tjedan dana otkako je Austrija posljednji put ažurirala svoj postupni plan za ograničenja Covida, uvodeći dvije dodatne faze za izradu plana u pet koraka.

Svaka faza bila je povezana s različitom razinom kapaciteta jedinica intenzivnog liječenja. Austrija je prošlog tjedna još uvijek bila u prvoj fazi od pet, s oko deset posto kreveta intenzivne njege zauzeto pacijentima s Covidom-19. Ipak, prošlog je tjedna postalo jasno da će Austrija ući u sljedeću fazu jer se broj pacijenata s Covidom u jedinicama intenzivnog liječenja približio 300, a ovaj tjedan broj je počeo još više rasti.

Promjene znače da zemlja ulazi u razinu 4, koja je tek prošli tjedan dodana u plan.

Sljedeća i posljednja faza, razina 5, bila bi zatvaranje za necijepljene osobe, kojima bi bilo dopušteno napustiti svoje domove samo u određenim okolnostima. Prema sadašnjim pravilima, ova posljednja razina se uvodi ako stopa popunjenosti jedinica intenzivnog liječenja prelazi 600 kreveta (ili 30 posto popunjenosti).

Kako bi ovaj model izgledao u Hrvatskoj?

Nije poznato kako bi ovaj model, ako do njega uopće i dođe izgledao u Hrvatskoj. Jedino što znamo jest Beroševa izjava da je tako nešto moguće i izjava njegovog kolege iz Vlade Davora Božinovića.

On je u petak kazao kako je od 4. siječnja moguća promjena covid potvrda koja bi išla upravo u opisanom smjeru. Test više ne bi bio kriterij za dobivanje covid potvrde, već bi se ona mogla dobiti isključivo na temelju preboljenog covida ili potvrde o cjepivu. Zasad nije bilo govora o tome za što bi sve vrijedile te nove covid potvrde – kao i ove postojeće koje su pred uvođenjem – za javne i državne službe, ili bi situacija bila drugačija.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Porezna uprava objavila upozorenje vezano uz povrat poreza: Pazite na ove poruke!

Objavljeno

-

By

​Aktualizacijom povrata poreza bilježe se brojni pokušaji prijevara kolanjem phishing poruka u kojima se pošiljatelj lažno predstavlja kao Porezna uprava, upozorili su iz Porezne uprave.

“Apeliramo na sve obveznike da pozorno čitaju poruke koje im pristižu i ne daju nikakve dodatne podatke bez konzultacije s Poreznom upravom o istinitosti poruke.

Napominjemo, lažne poruke najčešće sadrže gramatičke pogreške i često upućuju na QR kod uz jednokratnu lozinku, a neophodno je obratiti pozornost na domenu s koje poruke stižu. Jedina službena domena Porezne uprave je @porezna-uprava.hr i ne sadrži dodatne znakove ni slova kao što je slučaj kod lažnih poruka (npr. @porezna-uprava.cnvelsalvador.com).

Dodatne informacije o prepoznavanju i postupanju s lažnim porukama dostupne su ovdje“, naveli su iz Porezne.

Podsjetimo, isplata povrata poreza na dohodak počinje 2. svibnja 2024. godine.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

ZIMA USRED PROLJEĆA / Autocesta do Rijeke je tijekom noći bila zatrpana snijegom. Sad je čista

Objavljeno

-

Kako se može vidjeti na kamerama HAK-a, sve autoceste u Hrvatskoj su jutros prohodne iako su neke tijekom noći bile zatrpane snijegom koji je napadao.

Kako javlja HAK, za sve skupine vozila otvoreni su:

  • autocesta A1 Zagreb-Ploče-Karamatići
  • autocesta A6 Rijeka-Zagreb
  • državna cesta DC1 Karlovac-Knin-Split
  • stara cesta kroz Gorski kotar-DC3
  • Krčki most
  • Paški most
  • Most dr. Franja Tuđmana u Dubrovniku.

Kolnici su mokri ili samo vlažni i skliski u većem dijelu zemlje od kiše. Mogući su odroni. Zbog povremeno jakih pljuskova kiše moguće je naići na veću količinu vode koja se zadržava na kolniku.

Zbog vjetra na Jadranskoj magistrali (DC8) između Bakra i Svete Marije Magdalene, državnoj cesti između čvora i mjesta Križišće (DC99) i lokalnoj cesti Kraljevica-čvor Križišće (LC58107) zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp-prikolicama i motocikle (I. skupina vozila).

Prometna prognoza za danas

Danas će se u većem dijelu zemlje voziti po mokrim i skliskim kolnicima, a u Gorskom kotaru i Lici mogući su susnježica i snijeg. Zbog jakog vjetra moguća su ograničenja za pojedine skupine vozila na cestama pod Velebitom. “Zastoje očekujemo na cestama gdje traju radovi te na gradskim prometnicama. Vozače upozoravamo da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama”, objavio je HAK.

Usporeno će se voziti u zonama radova na zagrebačkoj obilaznici (A3), brzom cestom Solin-Klis i Jadranskom magistralom (DC8) kod Šibenskog mosta.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Porezna objavila kada kreće isplata povrata poreza

Objavljeno

-

By

Isplata povrata poreza na dohodak počinje 2. svibnja 2024. godine, priopćili su iz Porezne uprave.

Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine, u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528 osoba do 25 godina života u iznosu od 75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od 100.127.481,51 eura.

Isplata povrata poreza na dohodak počinje 02. svibnja 2024. godine.

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Tko ima pravo na povrat?

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Napomene:

  • Povrat poreza Porezna uprava će izvršiti bezgotovinski na račun za plaćanje kojega porezni obveznici imaju otvorenog kod banaka, a iznimno u gotovu novcu za porezne obveznike koji nemaju otvoren račun kod banke odnosno ako u trenutku izvršenja povrata poreza na dohodak ne ostvaruju primitke za koje postoji obveza isplate na račun.
  • Ukoliko obveznici nisu dostavili podatak Poreznoj upravi o promjeni broja računa na koji žele da im se izvrši povrat poreza, povrat poreza će se uplatiti na račun utvrđen temeljem Jedinstvenog registra računa s kojim raspolaže Porezna uprava.
  • Povrat poreza ne smatra se primitkom koji bi bio izuzet od ovrhe u cijelosti, odnosno u određenom iznosu prema Ovršnom zakonu te Porezna uprava nije u mogućnosti povrat poreza isplatiti na poseban („zaštićeni“) račun sukladno članku 212. Ovršnog zakona, već se predmetna isplata može izvršiti samo na redovne račune poreznog obveznika. Ističemo da je za pitanja u svezi izuzimanja odnosno ograničenja od ovrhe na novčanim sredstvima propisanima odredbama Ovršnog zakona nadležno Ministarstvo pravosuđa i uprave.
  • Privremeno porezno rješenje Porezna uprava će dostaviti poreznom obvezniku prema adresi prebivališta ili uobičajenog boravišta iz službenih evidencija kojima raspolaže najkasnije do 30. lipnja 2024.
  • Protiv privremenog poreznog rješenja može se podnijeti prigovor najkasnije do 31. srpnja 2024.g., ako porezni obveznik smatra da su podaci iz privremenog poreznog rješenja nepotpuni ili netočni.
  • Iznimno, porezni obveznici koji privremeno porezno rješenje zaprime nakon 30. lipnja, mogu prigovor podnijeti najkasnije 30 dana od dana primitka privremenog poreznog rješenja.
  • Porezna uprava neće izvršiti povrat preplaćenog poreza ako je utvrdila da porezni obveznik ima dospjelih, a neplaćenih poreza koje naplaćuje (poreza na dodanu vrijednost, poreza na promet nekretnina, poreza na nasljedstva i darove, poreza na plovila, poreza na automate za zabavne igre, poreza na kuće za odmor, poreza na potrošnju i drugih poreza, članarina turističkim zajednicama, komorskog doprinosa, doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje, doprinosa za obvezno mirovinsko osiguranje, spomeničke rente i drugog).
  • Povrat poreza neće se izvršiti poreznim obveznicima nad čijim se isplatiteljima primitaka /dohodaka provode postupci za naplatu poreza po osnovi isplaćenih primitaka. Navedenim obveznicima neće biti niti izdano rješenje, već će im biti dostavljena obavijest u kojoj je navedeno da se nad isplatiteljem primitaka/dohodaka isplaćenih poreznom obvezniku po osnovi nesamostalnog rada/drugog dohotka provode postupci u cilju naplate potraživanja po osnovi istih, te će se rješenje izdati nakon završetka navedenih postupaka.

Ističemo kako Porezna uprava prati izvršenje poreznih obveza isplatitelja primitaka/dohotka te će po podmirenju cjelokupne obveze za 2023. godinu, izvršiti povrat poreza i prireza porezu na dohodak, naveli su iz Porezne uprave.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu