Connect with us

Hrvatska

Pevex dioničarima isplatio dividendu od 7.600 kuna po dionici

Objavljeno

-

Trgovački lanac Pevex isplatio je dioničarima dividendu u iznosu od 7.600 kuna po dionici iz dobiti za 2020., odnosno ukupno gotovo 95 milijuna kuna, izvijestili su u petak iz Pevexa.

“Pevex je danas na temelju prošlotjedne odluke Glavne skupštine o upotrebi dobiti ostvarene poslovanjem u 2020. isplatio dividendu svima koji su na dan 27. svibnja 2021. upisani kao dioničari Pevexa u depozitoriju Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD) u iznosu od 7.600 kuna po dionici, odnosno u ukupnom iznosu od gotovo 95 milijuna kuna”, navodi se u priopćenju.

Ukupno ostvarena neto dobit Pevexa u 2020. godini iznosila je rekordnih 199,42 milijuna kuna.

Glavna skupština Pevexa je razmotrila godišnja financijska izvješća za 2020. utvrđena od Uprave i Nadzornog odbora te dala razrješnice članovima Uprave i Nadzornog odbora.

Iz Pevexa ističu i kako prijedlog za dopunom dnevnog reda dioničara Dicentra d.o.o. o donošenju odluke o uvrštenju dionica na uređeno tržište nije prihvaćen.

Od ukupno 453 dioničara, njih 18 s udjelom od 26,5 posto u ukupnom kapitalu društva glasalo je za uvrštenje na uređeno tržište, navodi se u priopćenju.

Inače, početkom tjedna iz Udruge malih dioničara Pevex d.d. su izvijestili da je odbijen prijedlog bivšeg predsjednika uprave Jurice Lovrinčevića o uvrštenju dionica društva na Zagrebačku burzu.

Prijedlog, kojeg je podržala i Udruga malih dioničara Pevex, kako su tada naveli, osigurao bi veću transparentnost poslovanja, omogućio ulazak institucionalnih ulagača poput mirovinskih fondova u vlasničku strukturu te obvezao potencijalnog kupca društva na davanje javne ponude za preuzimanje.

Protiv prijedloga su glasali dioničari okupljeni oko Pavla Vujnovca i Marija Radića, koji drže 53 posto dionica Pevexa, kaže se u priopćenju Udruge malih dioničara iz koje su napomenuli i kako novi predsjednik uprave Krešimir Bubalo nije odgovorio na postavljena pitanja vezana uz stav Uprave oko uvrštenja dionica na burzu te je li tijekom 2020. proveden proces dubinskog snimanja društva od strane potencijalnih kupaca dionica

Po podacima SKDD, najveći dioničar Pevexa je Pavao Vujnovac (vlasnik i predsjednik uprave Energia naturalis grupe), koji drži 4.834 dionica ili 36,62 posto dionica Pevexa.

Veće vlasničke udjele u Pevexu imaju i Dicentra 1.901 dionicu ili 14,4 posto, tvrtka u vlasništvu bivšeg predsjednika Uprave Pevexa Jurice Lovrinčevića, koji sam ima 1.164 dionica ili 8,82 posto.

Uz njih, dionice Pevexa drže i Mario Radić 1.152 dionice ili 8,73 posto, tvrtka Filir 991 dioonicu ili 7,51 posto, Pevex u trezoru ima 716 dionica ili 5,42 posto, a više od pet posto dionica ima još Franjo Kralj (5,26 posto), dok ostali dioničari imaju manje udjele (manje od dva posto).

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

PROGNOZA / Topli vikend pred nama, ali uskoro stižu pljuskovi i pad temperature

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Anticiklona ili polje visokog tlaka proteže od sjevernog mora preko Danske i Njemačke do alpske prepreke te i nad našim krajevima podržava stabilno vedro vrijeme.

Danas će vrijeme biti sunčano i toplo, najviše dnevne temperature u unutrašnjosti od 19 do 25, u planinskim krajevima Like i Gorskog kotara oko 15.

Na Jadranu poslijepodne slab do umjeren maestral uz dnevnu maksimalnu temperaturu oko 23C. Sutra u nedjelju pretežno vedro uz povećanu visoku cirusnu naoblaku u Slavoniji i Baranji. Najniže noćne temperature u unutrašnjosti od 2 do 4, a u kotlinama Like i Gorskog kotara oko 0.

Na Jadranu najniže noćne temperature oko 12C. Poslijepodnevne temperature bit će i u unutrašnjosti i na Jadranu od 20 d 26C. U Slavoniji i Baranji će poslijepodne zapuhati umjeren sjeverac a na Jadranu slab, a na otvorenom moru srednjeg i južnog Jadrana umjeren maestral.

Temperatura mora je od 14 do 17C, a ultravioletni indeks je visok. Promjenu vremena uz naoblačenje kišu i pad temperature zraka očekujemo u noći od ponedjeljka na utorak te će kišna epizoda uz manji ugriz zime trajati do četvrtka .

Kraj idućeg tjedna i produljeni prvomajski vikend promjenljivo oblačno uz porast maksimalnih dnevnih temperatura ali i pad noćnih temperatura zbog vedrih noći i pritjecanja hladnog zraka sa sjevera. Uz promjenljivu naoblaku mjestimice će biti kratkotrajnih pljuskova kiše no vrijeme će biti povoljno za aktivnosti u prirodi.

Nastavi čitati

Hrvatska

TURISTIČKA SEZONA / Kriza trese Mediteran, evo zašto bi Hrvatska mogla izvući najviše

Objavljeno

-

By

Zbog rata u Iranu i prateće energetske krize turistička tržišta Mediterana bilježe velike potrese.

Europski i svjetski mediji pritom ističu Hrvatsku kao jednu od destinacija koja bi mogla profitirati, s obzirom na dobru prometnu povezanost i reputaciju sigurne zemlje. Ipak, zbog moguće nestašice mlaznog goriva rastu izgledi za smanjenje i otkazivanje letova, a dodatni izazov predstavlja i činjenica da je Hrvatska cjenovno prestigla najvažniju konkurenciju.

S dolaskom viših temperatura počinje i nova turistička sezona. Splitski poduzetnici ovih dana američkim putničkim agentima predstavljaju domaću turističku ponudu, a interes za Hrvatsku, čini se, ne jenjava.

“Primjećujem sve veći interes, posebice u posljednje dvije godine”, kaže Jessica Gray, savjetnica za putovanja iz SAD-a.

“Nema nekih pretjeranih promjena”

Najave za dolazak gostiju s američkog tržišta za ovu godinu vrlo su dobre, no zbog globalne situacije i ove se godine očekuje izražen trend last minute rezervacija.

“To smo već osjetili prošle godine, sjećate se, bilo je sa Zelenskim cijela priča par tjedana. Booking je stao, nakon toga došle su vrućine, godišnji odmori, Amerikanci su ljudi kao i mi, prema tome, kad sunce malo više dođe, svi hoće negdje i putovati”, ističe Leila Krešić Jurić, direktorica predstavništva HTZ-a u Sjevernoj Americi.

Otkazivanja letova za Hrvatsku zbog stanja na tržištu energenata zasad nema, no mogućnost promjena i dalje postoji, svjesni su toga i u Vladi i u Hrvatskoj turističkoj zajednici.

“Nema nekih pretjeranih promjena u smislu negativnih tendencija oko otkazivanja letova. Sigurno će biti nekih preslagivanja na nekim rutama u smislu broja frekvencija, intenziteta letenja, ali za sada su brojevi u skladu s našim očekivanjima”, kaže Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice.

“Ovdje smo jedan tjedan u jednom, drugi tjedan u drugom modu, u svakom slučaju odgovorit ćemo na te izazove s pozicije onoga što mi možemo. Financijski ćemo potpomoći naše zračne luke u partnerskim suradnjama. To nam je jako bitno”, poručuje ministar turizma Tonči Glavina.

Uz prometnu povezanost, ključan faktor ostaju i cijene. Poremećaji na tržištu energenata utječu na rast troškova, što se prelijeva i na turističke usluge. Istodobno se očekuje da će konkurentske zemlje u okruženju snižavati cijene, na što će Hrvatska morati odgovoriti, osobito jer je već sada cjenovno prestigla Grčku i Tursku.

“Svakako trebamo odgovoriti i mečirati ponude naših konkurenata. Čak i u situaciji ove nestabilnosti koja bi možda mogla generirati nekakve gubitke, jako je bitno da te gubitke ne prebacimo na sami kraj lanca, na potrošača jer će to rezultirati cijenama koje nisu konkurentne. Ova situacija nam je najveća prilika, ne samo za ovu sezonu, nego da sada jednom mudrom cjenovnom politikom odradimo još jednu turističku godinu i da se dobro pozicioniramo i za sljedeću”, ističe Glavina.

Upravo će cijene biti jedna od glavnih tema sastanka sa svim dionicima turističkog sektora, koji je najavljen za početak svibnja.

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Atmosferska Omega nad Europom: Od sunca do snijega u planinama

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Donosimo vremensku prognozu meteorologa Bojana Lipovšćaka

Dominantan utjecaj na vremensku situaciju nad europskim kopnom u idućih deset dana imat će anticiklona, odnosno polje visokog tlaka, koje se proteže od Sjevernog mora preko Danske i Njemačke do alpske prepreke. Duboka ciklona nad Baltikom sprječava premještanje anticiklone prema istoku, a istovremeno u okviru svoje cirkulacije povlači hladan zrak polarnih širina nad istočnu Europu.

Hladan zrak na svom putu nailazi na orografsku prepreku Alpa, koje ga skreću prema istoku i usmjeravaju kroz poznata Bečka vrata prema Panonskoj nizini i našim krajevima. Nad Atlantikom, ispred obala Irske, nalazi se duboka, slabopokretna ciklona.

Razmještaj centara visokog i niskog tlaka podržava takozvanu blokirajuću (omega) situaciju, u kojoj se zračne mase vrlo sporo premještaju prema istoku. Nad Sredozemnim morem nalazi se topla i vlažna zračna masa, a područje dodira i miješanja hladnog i toplog zraka proteže se u smjeru sjever–jug preko naših krajeva.

Dominirat će vjetrovi sjevernog i sjeverozapadnog smjera te dotok hladnog zraka u valovima – kapljama hladnog zraka, uz promjenljivu i povećanu naoblaku. Sredinom idućeg tjedna, uz povećanu naoblaku i manji pad temperature zraka, mjestimice će biti i obilnijih oborina. Zbog pritjecanja hladnog zraka sa sjevera u višim slojevima atmosfere snježna granica će se spuštati, pa je u planinskim krajevima Balkanskog poluotoka te u Alpama velika vjerojatnost snijega.

Predstojeći vikend i početak idućeg tjedna bit će stabilni, s duljim sunčanim razdobljima i slabim sjevercem. Najviše dnevne temperature bit će u porastu, u nedjelju i do 24 °C. Noćne temperature, zbog vedrih noći, na visini od dva metra iznad tla (u meteorološkom zaklonu) bit će oko 2 °C, a pri tlu oko 0 °C.

Od utorka do četvrtka očekuje se pretežno oblačno vrijeme s povremenom kišom i padom temperature zraka. Dnevni maksimumi bit će oko 12 °C, a noćne temperature između 2 i 3 °C. U tom razdoblju mjestimice su moguće i obilnije oborine.

Kraj idućeg tjedna i produljeni prvomajski vikend donose promjenjivo vrijeme uz postupnu stabilizaciju i razvedravanje. Očekuje se porast maksimalnih dnevnih temperatura, ali i pad noćnih zbog vedrih noći i pritjecanja hladnog zraka sa sjevera. Uz promjenljivu naoblaku mjestimice će biti kratkotrajnih pljuskova kiše, no vrijeme će uglavnom biti povoljno za aktivnosti na otvorenom.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu