Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(VIDEO) MeDryDive / Znate li da možete roniti i razgledati Brodolom Gnalić kod Pašmana i ostati suhi?

Objavljeno

-

U nastavku donosimo zanimljivu priču o projektu MeDryDive koji korištenjem pametnih telefona omogućuje doživljaj ronjenja kroz digitalne aktivnosti i aplikacije kreirajući tako virtualnu stvarnost istraživanja podmorja Hrvatske, kao i Grčke, Italije i Crne Gore.

Hrvatska IT tvrtka “Novena”, zajedno sa šest partnera iz tri Mediteranske zemlje: Italije, Grčke i Crne Gore, u sklopu EU projekta iz programa COSME, osmislila je i oblikovala inovativni transnacionalni turistički proizvod “Zaroni u prošlost”. Kako bi omogućujući ronilačko iskustvo promovirali podmorje Mediterana roniocima – ali i onima koji se s tim iskustvom tek trebaju upoznati – kreirani su edukativni, informativni i zabavni sadržaji: virtualne (VR) i proširene (AR) stvarnosti, 3D modeli, videozapisi i igrice.

“Prirodne i kulturne ljepote Hrvatske na glasu su u cijelom svijetu, a kako bismo turiste diljem
svijeta upoznali i s hrvatskim podmorjem, zaronili smo u prošlost Mediterana uz pomoć digitalne
tehnologije.

Projekt MeDryDive korištenjem pametnih telefona omogućuje doživljaj ronjenja kroz digitalne aktivnosti i aplikacije kreirajući tako virtualnu stvarnost istraživanja podmorja Hrvatske, kao i Grčke, Italije i Crne Gore. Hrvatska IT tvrtka “Novena”, zajedno sa šest partnera iz tri Mediteranske zemlje: Italije, Grčke i Crne Gore, u sklopu EU projekta iz programa COSME, osmislila je i oblikovala inovativni transnacionalni turistički proizvod “Zaroni u prošlost”. Kako bi omogućujući ronilačko iskustvo promovirali podmorje Mediterana roniocima – ali i onima koji se s tim iskustvom tek trebaju upoznati – kreirani su edukativni, informativni i zabavni sadržaji: virtualne (VR) i proširene (AR) stvarnosti, 3D modeli, videozapisi i igrice.

Mare Nostrum bilo je ime koje su Sredozemnom moru nadjenuli antički Rimljani. Milijuni velikih i malih priča leže skriveni u njegovoj dubini – o uzbudljivim putovanjima, hrabrim mornarima i trgovcima, moćnim civilizacijama koje su se uzdizale i padale, raskošnim gradovima sravnjenima u jezivim ratovima… “Zaroni u prošlost” (Dive in past) transnacionalni je tematski koncept turističkih proizvoda koji kombinira ronilačke i ne ronilačke aktivnosti. Dizajniran je da doživljajem priča iz podmorja privuče posjetitelje iz cijelog svijeta kako bi uživali u prekrasnim podvodnim krajolicima i otkrili kulturu ronjenja kroz digitalne aktivnosti i aplikacije te da ih potakne na ronjenje, ronjenje s maskom i mnoge morske aktivnosti koje uvode u otkrivanje čudesnih mediteranskih podvodnih kulturnih lokaliteta.

“Korištenje inovativnih tehnologija u turizmu na moderan način promotivni sadržaj donosi u svakodnevicu, na naše pametne telefone. Time se olakšava pristup svakom korisniku. Atraktivnim sadržajima pruža mu se mogućnost da doživi okus izvornog iskustva i potakne ga da ga proživi i u stvarnosti. Posebno nam je drago bilo razviti interaktivno multimedijsko rješenje te u virtualnu i proširenu stvarnost prenijeti priču o potonulom brodu Gnalić, jednom od najznačajnijih post-srednjovjekovnih nalazišta na Mediteranu, koje se nalazi nedaleko Biograda na Moru” – o značaju i važnosti sudjelovanja istaknuo je direktor tvrtke “Novena” Ervin Šilić.

Pomoću proširene stvarnosti (AR) koju omogućuje MeDryDive AR statične fotografije pretočene su u video prikaz najspektakularnijih lokaliteta koji čuvaju tajne drevnih olupina. Koristeći interaktivni AR letak s podvodnim video zapisima, u iskustvu kopnenih i morskih aktivnosti korisnici aplikacija mogu uživati u odabranim turističkim atrakcijama u Hrvatskoj – Brodolom Gnalić, otok Gnalić kod Pašmana, u Italiji – Potopljeni Nimfaj, Podvodni arheološki park Baiae, u Crnoj Gori – Olupina Orešta, Budva, u Grčkoj – brodolom Peristera, Alonnisos.

Stavljajući svoj pametni telefon u kartonske naočale odsad i vi možete gledati VR prezentaciju 3D modela podvodnih mjesta u Grčkoj, Hrvatskoj, Italiji i Crnoj Gori.

Zaroniti u prošlost može se i kroz ozbiljnu igru – Serious game, namijenjenu starijoj djeci i odraslima, koja omogućava igračima da virtualno zarone na nekim od najprivlačnijih mjesta podvodne kulturne baštine Sredozemnog mora i istraže tajne podvodnog svijeta uz zagonetke i misije. Podvodne olupine koje su zauvijek otišle u zaborav zahvaljujući sustavnim povijesnim istraživanjima i VR tehnologijama otkrivaju svoje burne životne priče. Aplikacija za virtualnu stvarnost MeDryDive VR omogućuje pokretanje okruženja virtualne stvarnosti i otkrivanje čudesnih povijesnih priča iz kulturne baštine mediteranskog podmorja.

Preuzmite aplikacije i zaronite i vi u podvodne krajolike Mediterana, uz ronilačke aktivnosti na suhom ili u moru, i doživite priče iz prošlosti.”

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu