Connect with us

magazin

RIJEŠEN MISTERIJ PIRAMIDA – ZNA SE TKO IH JE IZGRADIO? Nisu to bili ni robovi, ni izvanzemaljci, već – ‘bande’! Imali su zanimljiv život…

Objavljeno

-

Čini se kako su graditelji egipatskih piramida bili daleko od uvriježene slike izrabljivanih robova te kako su živjeli pristojnim životom, uz obilje hrane, plaću i zdravstvenu skrb

Egipatske piramide su jedno od sedam svjetskih čuda, a svojim se impozantnim dimenzijama uzdižu iznad pustinjskog pijeska te su vidljive i s desetak kilometara udaljenosti. U takvim uvjetima nije jednostavno izgraditi bilo što, a pogotovo ne tako jedinstvene građevine.

Postoje mnoge teorije o tome tko je izgradio piramide, od židovskih robova, pa sve do žitelja Atlantide ili čak izvanzemaljaca. No, jasno je kako niti jedna od tih teorija ne drži vodu.

Nije bilo Židova, Atlantiđana ni izvanzemaljaca

Židovski robovi nisu mogli izgraditi piramide, jer nema arheoloških dokaza koji bi ih mogli povezati s gradnjom piramida prije 4500 godina. Biblijska priča o židovskim robovima u Egiptu, odnosi se na grad Ramzes. Takav grad, stvarnog imena pi-Ramesses osnovan je tijekom 19. dinastije, koja je Egiptom vladala između 1295. i 1186. godine prije Krista. Grad je zaista dobio ime po faraonu Ramzesu II. koji je vladao od 1279. do 1213. godine prije Krista, no izgrađen je tek nakon završetka ere gradnje piramida.

“Nemamo pojma, čak niti jedne riječi o ranim Izraelcima u Egiptu: ni u monumentalnim natpisima na zidovima hramova, ni u grobnim natpisima, ni u papirusima”, napisali su arheolozi Israel Finkelstein i Neil Asher Silberman u svojoj knjizi “Otkrivena Biblija: Nova vizija arheologije drevnog Izraela i podrijetlo njegovih svetih tekstova”, izdanoj 2001.

Nikada nisu pronađeni niti arheološki dokazi o postojanju Atlantide, pa ni ta teorija nema nikakvo uporište, a ideja o izvanzemaljskim graditeljima ionako nije s ovog svijeta. Pa tko je onda izgradio više od 100 piramida diljem Egipta? Egiptolozi kažu – Egipćani. No, kako su oni živjeli, jesu li bili plaćeni za svoj rad, kako se postupalo s njima – to još nitko nije utvrdio.

Malo dokaza o graditeljima

U svijetu su, osim velikih piramida u Gizi, najpoznatije stepenasta piramida faraona Djosera, koji je vladao od 2630. do 2611. godine prije Krista te prva piramida s glatkim stranicama, izgrađena pod vlašću faraona Snefrua (od 2575. do 2551. prije Krista). Tek za vrijeme Snefruova nasljednika Khufua (od 2551. do 2528. prije Krista) izgrađena je velika piramida u Gizi, a i dvojica njegovih nasljednika, Kefren i Mikerin su također dali izgraditi svoje piramide u Gizi

Tijekom Novog kraljevstva, od 1550. do 1070. godine prije Krista, faraoni su postupno prestali graditi piramide te su njihove mumije bile pokapane u Dolini kraljeva, oko 480 kilometara južno od Gize. Iako je o većini tih faraona dosta toga poznato, tek su tijekom posljednjih nekoliko desetljeća arheolozi pronalazili dokaze o graditeljima piramida i njihovu životu, piše Live Science.

Radničke ‘bande’

Papirusi pronađeni 2013. na egipatskoj obali Crvenog mora, u mjestu Wadi al-Jarf, kazuju o velikim skupinama radnika, ponekad nazvane i “bandama”, koje su prevozile materijal u Gizu. Tako se spominje “banda” od 200 ljudi na čelu s inspektorom imena Merer. Ta je skupina prevozila vapnenac brodom po Nilu 18 kilometara, od Ture do velike piramide, gdje je taj kamen upotrijebljen za izgradnju vanjske obloge piramide.

Ranije su egiptolozi smatrali da su graditelji piramida bili uglavnom poljoprivrednici, koji su gradili u dijelu godine kad ne bi imali puno posla oko zemlje. No, čini se kako je to upitno. Papirusi iz Wadi al-Jarfa, premda se još uvijek analiziraju i dešifriraju, ukazuju na to da je Mererova banda proputovala veći dio Egipta te provodila razne građevinske projekte i zadatke koji su pred njih bili postavljeni.

Doznaje se i da su za jelo dobivali uravnoteženu prehranu koja je uključivala datulje, povrće, perad i meso. Osim toga, opisano je i kako su pojedini članovi skupine dobivali tekstil, koji se prema riječima Pierrea Talleta, profesora egiptologije sa Sveučilišta Paris-Sorbonne, “u to vrijeme vjerojatno smatrao vrstom novca.” Mark Lehner, direktor istraživačkog instituta Ancient Egypt Research Associates, sa sjedištem u Massachusettsu, istaknuo je kako su visoki dužnosnici uključeni u izgradnju piramida “mogli dobiti bespovratna sredstva”.

Plaćeni, nahranjeni, liječeni

Raniji povijesni zapisi pokazuju da su se povremeno službenicima dodjeljivala zemljišta, no još uvijek nije poznato jesu li parcele dobivali i službenici uključeni u izgradnju piramida. Lehnerov tim iskopavao je naseobinu u Gizi u kojoj su živjeli neki od randika koji su gradili Mikerinovu piramidu. Pronašli su dokaze da su stanovnici tog mjesta pekli velike količine kruha, kuhali hektolitre piva i klali životinje. Arheolozi procjenjuju da je svaki dan bilo zaklano oko 1800 kilograma stoke kako bi se nahranili radnici.

Njihovi, pak, posmrtni ostaci ukazuju da su imali pristup zdravstvenoj skrbi, jer su kod većine pronađene zarasle, ali ispravno namještene kosti. Ti su dokazi naveli egiptologe da zaključe kako graditelji piramida nisu nipošto bili robovi. No, nisu bili ni jednaki, jer su iskapanja pokazala da su neki visoki dužnosnici živjeli u velikim kućama i imali najbolji izbor mesa, dok su radnici vjerojatno spavali u jednostavnim sobama ili potleušicama “naslonjenima” na same piramide.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

VIŠE NATJECANJA U ZAGREBU – Rasplesani vikend za zadarske Gestice

Objavljeno

-

By

Vrlo veseo i rasplesan vikend je pred našim Gesticama. Danas će Gestice sudjelovati na drugom dijelu punoljetnog 18. TREPS natjecanja u  Zagrebu u Centar za kulturu Trešnjevka i to u kategorijama klasičan balet, suvremeni ples, show, jazz, step, društveni i urbani plesni izrazi. Očekuju se gotovo sve plesne skupine iz cijele Hrvatske. Natjecanje tj. kvalifikacije traju tri tjedna, a finale je zakazano za kraj svibnja.

Treps događanja tradicionalno se održavaju već 18. puta za redom, a susreti su započinju uvijek u ožujku na kojima se predstavlja preko 800 mladih plesača i plesačica.

“U prvom vikendu kvalifikacija predstavili smo se sa jednom skupinom i koreografijom Vjera u kategoriji suvremeni plesni izričaj, dok u drugom vikendu, danas, predstavljamo se sa četiri koreografije iz posljednje produkcije. Sutra sudjelujemo na još jednom natjecanju Budućnost u nama u Centru za kulturu Travno… Bit će to vrlo zahtjevan vikend za djecu, ali odlično su pripremljeni i jedva čekaju”, kazala je Nena Jurišić.

Prošle godine Treps je za Gestice bio izuzetno uspješan jer su nakon dugih trinaest godina sudjelovanja i uvijek ulaskom u finale, napokon dobile prvu nagradu.

Najuspješnije koreografije se kvalificiraju za TREPS festival, a finalna ekipa će se znati nakon sva tri vikenda kvalifikacija.

Što se tiče sutrašnjeg natjecanja, rezultate saznajemo odmah nakon odluke stručnog ocjenjivačkog žirija. Svakako najbitnije je da naš grad i rad naše udruge promoviramo na najbolji mogući način, dodaje Jurišić, umjetnička voditeljica Geste.

 
Nastavi čitati

magazin

ISTINITA PRIČA O SERIJSKOM UBOJICI / U subotu u Kino Zoni triler “Sveti pauk”!

Objavljeno

-

By

Za sam početak programski bogatog mjeseca travnja, u kinoteku nam ove subote stiže ”Sveti pauk”, posljednji film renomiranog iranskog redatelja Alija Abbasija zasnovan na šokantnim istinitim događajima! 

Novinarka Rahimi (Zar Amir Ebrahimi) putuje u sveti, drugi najveći iranski grad Mašhad kako bi istražila slučaj serijskog ubojice (Mehdi Bajestani) koji vjeruje da čini Božje djelo čisteći ulice od grijeha lokalnog stanovništva ubijanjem seksualnih radnica. Kako se broj žrtava povećava, Rahimi dolazi nadomak razotkrivanju identiteta počinitelja strašnih zločina. Priliku za pravdu, nažalost, bit će teško ostvariti jer krvnika lokalno stanovništvo počinje doživljavati kao junaka.

Temeljen na istinitoj priči o serijskom ubojici Saeedu Hanaeiju koji je, od 2000. do 2001. godine, ubio šesnaest prostitutki, hvaljeni iranski filmski scenarist i redatelj, 42-godišnji Ali Abbasi potpisuje nesvakidašnji žanrovski uradak “Sveti pauk” koji, u isto vrijeme, funkcionira poput odvažne optužnice na račun društva u kojem zločin nije išta drugo do rutinska životna činjenica.  

Ovaj briljantan triler u tekućoj je godini, kao danski kandidat, bio nominiran u kategoriji najboljeg međunarodnog filma. Na prošlogodišnjem izdanju filmskog festivala u Cannesu, Zar Amir Ebrahimi, iranska glumica sa stalnom adresom prebivališta u Parizu, osvojila je nagradu za najbolju žensku ulogu.

”Sveti pauk” je na rasporedu u subotu 01. travnja s početkom od 20 h u Koncertnoj dvorani Kneževe palače, a ulaznice po cijeni od 3,98 eura (30 kuna) mogu se kupiti svakim radnim danom u periodu od 09-13h u prostoru Centra nezavisne kulture (preko puta pošte na Relji) te na samoj lokaciji prikazivanja sat vremena prije početka prikazivanja.

*Ulaznice se mogu rezervirati porukom u inbox profila Kino Zone na Facebooku i Instagramu, e-mailom na: info@kino-zona.com te SMS i WhatsApp porukom na 099/7208342.

*Program Kino Zone sufinanciran je sredstvima Grada Zadra i Hrvatskog audiovizualnog centra, a odvija se u partnerstvu s Koncertnim uredom Zadar.

 
Nastavi čitati

magazin

Horoskop za 31. ožujka 2023.

Objavljeno

-

OVAN (21.03.-20.04.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 31.03.2023.
LJUBAV: Uslijedit će poziv na zabavu kojem ćete se iskreno razveseliti. Bilo sami, bilo u paru, prihvatite ga.
KARIJERA: Uz osmijeh na licu vi ćete dočekati kraj radnog tjedna. Olakšanje što ćete se bar malo skloniti od stresa je tu.
ZDRAVLJE&SAVJET: Opustite se uz humor.

BIK (21.04.-20.05.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 31.03.2023.
LJUBAV: Ako izađete van, dobar provod je zajamčen. Ipak, nedostajat će vam snage da izdržite do jutra.
KARIJERA: Neki ljudi s posla zaista vas živciraju, pa o njima ne želite razmišljati. Što dalje od njih, čak i u mislima.
ZDRAVLJE&SAVJET: Odspavajte popodne.

BLIZANCI (21.05.-20.06.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 31.03.2023.
LJUBAV: Pokazat ćete se kao vrlo gostoljubiv domaćin i zajedno s partnerom ugostiti drage prijatelje. Bit će vam ugodno.
KARIJERA: Zadovoljstvo na vašem licu ukazuje na dobro obavljen posao proteklog tjedna. Sad je vrijeme za opuštanje.
ZDRAVLJE&SAVJET: Mogli biste zaplesati.

RAK (21.06.-20.07.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 31.03.2023.
LJUBAV: Kvalitetan društveni život povezat ćete s onim ljubavnim. Samci će pričati bez mjere, pa će ponekog i rastjerati.
KARIJERA: S olakšanjem ćete dočekati subotu jer su pritisci na poslu povećani. Oni koji i danas rade, zabušavat će.
ZDRAVLJE&SAVJET: Smijte se. Zdravo je.

LAV (21.07.-21.08.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 31.03.2023.
LJUBAV: Vaš stil ponašanja šarmirao bi i najveće neprijatelje. Nabacite osmijeh i idite među ljude. Čekaju vas.
KARIJERA: Možete biti zadovoljni obavjenim poslom. Možda to nije nešto veliko, ali je čvrst temelj za nešto veće.
ZDRAVLJE&SAVJET: Vježbajte jogu i disanje.

DJEVICA (22.08.-22.09.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 31.03.2023.
LJUBAV: Pred vama je dan koji će vas vjerojatno staviti u poziciju usamljenika ili ćete u odnosu s partnerom osjetiti frustraciju.
KARIJERA: Ništa se ne može napraviti na brzinu i vi to znate. Razmišljate o tome kako unaprijediti posao.
ZDRAVLJE&SAVJET: Budite strpljivi u ljubavi.

VAGA (23.09.-22.10.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 31.03.2023.
LJUBAV: Pokazat ćete se prilično otkačeni. Smislit ćete malu ludost koja će zbuniti sve oko vas, pa tako i partnera.
KARIJERA: Oni koji u svom poslu rješavaju zagonetke, danas će se naći pred preavom preprekom. Trebat će mozgati.
ZDRAVLJE&SAVJET: Ne žurite da ne pogriješite.

ŠKORPION (23.10.-22.11.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 31.03.2023.
LJUBAV: Male obiteljske teme nakratko će vam zaokupiti pažnju, ali ne toliko da biste zaboravili na voljenu osobu.
KARIJERA: Danas će vam biti samo do sporta. Neki odlaze na rekreaciju, treninge, a neki u publiku koja navija za svoj tim.
ZDRAVLJE&SAVJET: Uživajte u onom što volite.

STRIJELAC (23.11.-21.12.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 31.03.2023.
LJUBAV: Neki će pripremati zabavu povezanu s mladim osobama. Možda se radi o rođendanu. Bit će veselja.
KARIJERA: Pomalo nonšalantno privest ćete radni tjedan kraju. Nećete mariti za rezultate, važnije vam je da se osjećate dobro.
ZDRAVLJE&SAVJET: Opustite se u kadi.

JARAC (22.12.-20.01.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 31.03.2023.
LJUBAV: Možete očekivati vrlo obećavajući i ispunajvajući dan kad se radi o osobnim odnosima i društvenom životu.
KARIJERA: Bit ćete u ravnoteži bez obzira na sve što vas snađe. Ništa vam neće padati teško. Zabavljat ćete sve oko sebe.
ZDRAVLJE&SAVJET: Možete biti mirni.

VODENJAK (21.01.-19.02.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 31.03.2023.
LJUBAV: Zanemarit ćete vlastitu nesigurnost i upustiti se u zagrljaje s dragom vam osobom. Onaj tko voli, voli.
KARIJERA: Na dnevnom redu su krupniji poslovi ili oni koji dugo traju. Sve se odvija uredno i vi ste zadovoljni.
ZDRAVLJE&SAVJET: Budite ono što jeste.

RIBE (20.02.-20.03.) – DNEVNI HOROSKOP ZA 31.03.2023.
LJUBAV: Ne pretjerujte s pričom, jer glas srca traži tišinu da bi se prepoznao. Jednostavno volite i ne pitajte.
KARIJERA: Veselje zbog privođenja jednog posla kraju je tu. Zamišljate se u većoj ulozi od one koju imate. Nije nemoguće.
ZDRAVLJE&SAVJET: Unutrašnji skriveni nemiri.

 
Nastavi čitati

U trendu