Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) “NE SMIJEMO POTCIJENITI VIRUS!” Longin i Beroš pohvalili rad djelatnika Bolnice i Zavoda za javno zdravstvo

Objavljeno

-

Ministar zdravstva Vili Beroš posjetio je danas  u pratnji župana Božidara Longina, gradonačelnika Grada Zadra Branka Dukića, ravnatelja bolnice Željka Čuline i ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo Zorana Škrgatića zadarsku Opću bolnicu i zgradu Poliklinike. U pratnji ministra bio je i državni tajnik Silvijo Bašić.

 Kako je rekao, htio se osobno uvjeriti kako se Zadar nosi s COVID krizom i zahvaliti  svim zdravstvenim i nezdravstvenim djelatnicima bolnice na trudu.

„Ravnatelj me izvijestio da je 78 bolesnika hospitalizirano, od čega ih je 13 na respiratoru, a 16 na high flow venitalaciji. Zahvaljujem ravnatelju, ali i svom zamjeniku Bašiću koji je na vrijeme organizirao edukaciju djelatnika koji ne rade u jedinicama intenzivnog liječenja. U Zadru je educirano 15 liječnika i 20 sestara što nam omogućuje da odmorimo kadar koji već godinu dana ne staje“, rekao je Beroš i naglasio da virus ne smijemo podcijeniti.

„I dalje moramo biti spremni na progresiju i veće opterećenje zdravstvenog sustava. Nakon mog današnjeg boravka i obilaska elemenata u zadarskoj bolnici, siguran sam da možemo odgovoriti na ugrozu. Srećom, u Zadar još nismo trebali dovoditi djelatnike, a ako bi bilo potrebno, dovodili bi ih iz onih dijelova Hrvatske gdje je opterećenje manje“, rekao je ministar osvrnuvši se na cijepljenje.

„Cijepljenje je najmoćniji alat u borbi, drugi ključni izazov, koji s dolaskom 200 tisuća doza tjedno u Hrvatsku moramo intenzivirati. Razgovarao sam s ravnateljem županijskog HZJZ-a, svi resursi se moraju mobilizirati, kako bi postigli ciljanu stopu procijepljenosti od 55 posto do kraja lipnja, što će nam omogućiti povratak novom normalnom.“, rekao je ministar Beroš.

Dotaknuo se teme koja se već nekoliko dana provlači kroz medije: afera platforme CijepiSe.

„Nije istina da platforma ne funkcionira. Možda ne funkcionira onako kako smo željeli, ali radi dovoljno da zadovolji izazove cijepljenja u ovom trenutku. Čitam da je došlo i do kraha cijepljenja u Hrvatskoj, što nije točno. Podižemo broj procijepljenih osoba u jednom danu: danas to iznosi 23 tisuće ljudi što je sjajna brojka. Moramo biti svjesni, pogotovo ja, odgovornosti koja je pred nama vezano uz organizaciju tog cijepljenja. I sa županijskim zavodima za javno zdravstvo koji koordiniraju te aktivnosti jer je sustav decentraliziran. Tako da županije same odlučuju kako će masovno cijepiti“, naglasio je Beroš te dodao:

„Koliko znam, punkovi su puni, nisu prazni, ne bacamo cjepiva, i zapravo sve ide svojim tijekom, no svakako želimo ubrzati proces. Cijepljenje je svakako najvažniji korak ka odgovoru na ovu pandemiju. Ako postignemo određeni nivo cijepljenja svakako ćemo se zaštititi od najtežih oblika bolesti. I konačnici, smrti“,  jasan je bio Beroš.

Dotaknuo se danas i bolne teme koja je desetljećima već otvorena: prijeko potreba reforma hrvatskog zdravstvenog sustava i osiguranja financijske stabilnosti.

„Ova kriza naglasila je sve ono što je dobro u našem zdravstvenom sustavu, ali jednako tako i sve ono loše, poput financijske nestabilnosti. Apsolutno je trenutak za promjene i ne možemo ih više odgađati. Već neko vrijeme, oko šest mjeseci, u Ministarstvu zdravstva se slagao plan predloženih reformi. One su sad u fazi međuresornog usuglašavanja. Osnovni je cilj, uz postizanje poboljšanja organizacijskog stanja hrvatskog zdravstvenog sustava, stvaranje financijske stabilnosti“, rekao je Beroš te naglasio kako su recentno s veledrogerijama, uz punu potporu Vlade, riješili pitanje dugovanja do kraja godine, što tješi brojne pacijente.

„No, moramo i nakon tog perioda omogućiti isto. Upravo zato je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje dobio je zadatak analizirati i narudžbe i potrebe lijekova za hrvatski zdravstveni sustav i optimizirati te procese: da nabavljamo ono što je potrebno, ali u kontekstu trenutnih financijskih mogućnosti“, rekao je te dodao kako je i korekcija limita zdravstvenih ustanova jedan je od ključnih stavki buduće reforme.

„Limit nije objektivan i nije dobar. Tako svjedočimo, samo u Zadru, da se potrebe samo za plaće djelatnika odnose na 115 posto limita! Dakle, limit koji dobije zadarska bolnica nije dostatan ni za isplatu samo plaća, a gdje su lijekovi, potrošni materijal, ugradbeni, energetika itd. Moramo adekvatno prilagoditi cijene zdravstvene usluge koje mora biti ekonomska kategorija. Unatoč svemu ovome što sam sad nabrojao, mogu reći da hrvatski zdravstveni sustav adekvatno ogovara na ovu krizu. Pa tako i zadarski“ – rekao je Beroš te pohvalio ravnatelja Čulinu koji je pametno organizirao svoju bolnicu.

„U ovom trenutku jednako je važno pružanje i druge zdravstvene zaštite. A Zadar je u tome jako dobar. Poliklinički pogon je reduciran za 10 posto, a klinički za pet posto, što je, ja vjerujem, sjajan doseg i gotovo nevjerojatno dobro u datim okolnostima kada imate toliko hospitaliziranih od COVID bolesti“, pohvalio je Beroš te istaknuo kako je značajna i potvrda ravnatelja Čuline da su u svakom trenutku spremni povećati kapacitete jer imaju 30 novih kreveta, koji su opskrbljeni kisikom i videonadzorom.

Ravnatelj Željko Čulina zahvalio se ministru Berošu na posjeti, no ponajviše na potpori koju im pruža od početka izbijanja pandemije. Rekao je kako zadarska bolnica ima dovoljan broj liječnika i medicinskih sestara te su se uspjeli organizirati za sljedeća tri mjeseca.

„Svi su proveli edukaciju te su spremni za rad na COVID odjelima. Pokazali smo danas ministru i angio salu, po kojom je Zadar poseban. Kardiološki odjel je jedan vrhunski odjel s vrhunskom opremom i stručnjacima koji zbrinjavaju kardiološke bolesnike. Ono što treba reći je da je smrtnost od infarkta među najmanjima u Hrvatskoj. Prvi smo u državi počeli raditi i ablacije, njih 400 godišnje. Smanjili smo liste čekanja pa se s današnjim danom na magnet čeka dva mjeseca, a na CT četiri. Radimo na tome da to još popravimo“, zaključio je Čulina.

Župan Božidar Longin rekao je kako su mnogi bili sumnjičavi oko početka rada i opremanja Poliklinike kada je prije četiri godine u njoj održana svečana sjednica Županijske skupštine i kada još nije bila u funkciji. „Danas je ministar nakon obilaska bio oduševljen viđenim, a još nismo u ovaj prostor u potpunosti uselili. Kao što znate ovdje još dolazi Hitna pomoć i dvije ambulante Doma zdravlja. Preko puta se rade dnevne bolnice, u blizini Poliklinike bit će najmodernija Medicinska škola koja je Regionalni centar kompetentnosti iz područja zdravstva. Sve ovo govori koliko se ulaže u zdravstvo na našem području“, rekao je župan Božidar Longin dodajući kako se sa ministrom razgovaralo i o cijepljenju prioritetnih skupina te pohvalio rad svih djelatnika Zavoda za javno zdravstvo kao i njihovu koordinaciju sa Općom bolnicom Zadar. Dodao je kako je ministar danas upoznat i sa novim voznim parkom za hitan prijevoz bolesnika koji je kompletno obnovljen u zadnjih četiri godine, ali i potrebom za novim brodom za prijevoz bolesnika za koji je vezano pet otočnih općina.

„Taj brod je dotrajao, u izgradnji je novi brod, a dobili smo obećanje ministra da će i resorno ministarstvo sufinancirati njegovu izgradnju. Nadam se da će kroz koji mjesec biti dovršen i u funkciji“, istaknuo je župan Longin.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Zgrablić na misi za kraj akademske godine: “Uspjeh se ne mjeri samo ocjenama i titulama, već time koliko smo ljudi”

Objavljeno

-

By

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Misu zahvalnicu za akademsku 2024./25. godinu Sveučilišta u Zadru u nedjelju, 22. lipnja, sa svečanim Tebe Boga hvalimo, u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

Misa zahvalnica je poziv „da iz svega što smo doživjeli ponesemo ne samo znanje, nego i mudrost; ne samo informacije, znanstvene alate i titule, nego i povjerenje u Boga koji ide s nama“, poručio je mons. Zgrablić, rekavši da je na kraju akademske godine dobro stati zbog sabiranja rezultata, umora, ali i zbog smisla.

„Prebrzo prelazimo iz roka u rok, iz semestra u semestar, a malo zastajemo kako bismo rekli jednostavno, a važno: Hvala. Zahvalnost je više od uljudnosti i pristojnosti: ona je čin slobode, govor srca, riječ molitve. Tko zahvaljuje, prepoznaje da nije samo svojim snagama sam dosegnuo puno toga, nego vidi još širu sliku svoga nastojanja, truda i djelovanja“, rekao je nadbiskup, istaknuvši da nas „zahvalnost uči istini i poniznosti, ali i radosti“.

Poručivši kako je važno da Bogu, izvoru svega dobra, zahvalimo za proteklu akademsku godinu sa svim njenim trenucima: lakima i teškima, jasnima i zbunjujućima, nadbiskup je istaknuo da je, liturgijski, zahvaljivati Bogu čin pobožnosti, ali i duboki čin vjere.

„Zahvalnost u euharistiji nas podsjeća tko je izvor svakog dara, tko je nositelj naše svakodnevice i tko jedini vidi sve neizrečeno: trud, umor, male uspjehe i tihe pobjede. Zahvalnost pred Bogom uči nas da je sve Božja milost, da ništa nije samo naše postignuće, nego dio veće priče u kojoj Bog djeluje u nama“, naglasio je nadbiskup.

Razmatrajući Isusovo pitanje učenicima: „A vi, što vi kažete, tko sam ja?“ u navještenom Evanđelju, nadbiskup je rekao da to „nije akademsko pitanje, ispit i provjera znanja. To je pitanje osobnog identiteta i vjere. Isusovo pitanje učenicima ne traži pametan odgovor, nego iskreno srce“, naglasio je mons. Zgrablić, istaknuvši da „vjera nije informacija, nego osobni odgovor“.

„Kada u akademskoj zajednici gotovo sve mjerimo uspjehom, količinom položenih ispita, brojem pročitanih knjiga, znanstvenih radova i citata u raznim znanstvenim radovima, Isus nas podsjeća da znanje nije isto što i Mudrost, da informacije nisu isto što i Istina, da znanstveni alati nisu isto što i Život. Vjera nije prepričavanje tuđih mišljenja ili znanstvenih otkrića, utvrđivanja i pojašnjavanje određenih Božjih zakonitosti. Vjera je osobni stav, osobna odluka, čin osobne volje i opredjeljenje srca. Vjerovati znači imati udjela u Božjem životu“, poručio je mons. Zgrablić, potaknuvši sve da odgovore na pitanje: „ Tko je Isus Krist za mene?“.

„Je li Isus za tebe samo jedan od likova iz djetinjstva, iz tradicije, povijesti, s vjeronauka ili Onaj tko ide s tobom kroz stvarne izazove života, sumnje, krize“, upitao je mons. Zgrablić, istaknuvši da Petrov odgovor Isusu: „Ti si Krist – Pomazanik Božji“, pokazuje kako „Petar ne ponavlja tuđa mišljenja, nego izriče ono što je njegovo srce osjetilo, ali to nije spoznao „po krvi i tijelu“, nego po Duhu koji mu je to nadahnuo, po onome što je spoznao po duhovnoj inteligenciji svoga srca“.

Cilj vjernika „nije samo da znaju što više, nego da jasnije prepoznaju djelovanje Duha Svetoga u sebi i drugima; da nam vjera bude kompas i u znanosti, poslu, obitelji, međuljudskim odnosima. Vjera bez osobnog odnosa s Kristom ostaje teorija, a odnos s Kristom ne gradi se samo riječima, već životom, kroz odluke, ponašanja, reakcije. Osobni odgovor na Kristovo pitanje postaje čin unutarnje hrabrosti.

U zajedništvu s Kristom i osluškujući Duha Svetoga, znanje se pretvara u smisao, a učenje u mudrost. Zato je vjera u Isusa najvažniji kapital koji se može ponijeti iz akademske godine“, poručio je nadbiskup.

Rekavši kako nam „Isus otkriva Božju logiku u kojoj nema slave bez predanja i života bez žrtve“, mons. Zgrablić podsjetio je da je akademska godina „donijela i neispavane noći, stres zbog nekih zadataka i rokova, mentalni pritisak, neuspjele ispite, sumnje u vlastite sposobnosti, ponekad i pitanja: Jesam li na pravom putu? Ima li sve ovo smisla“.

„Isus ne uljepšava stvarnost – on pokazuje istinu, da put koji vodi prema punini života prolazi i kroz teškoće. Ali, ako vjerujemo, ne ostajemo sami. Krist ide ispred nas, ne da nas promatra s visoka, nego kao onaj koji je već prošao najdublju tamu. On postaje snaga u našim križevima i naporu životnog puta“, rekao je nadbiskup.

Potaknuo je na zahvalnost za uspjehe, „ali i za naše borbe i križeve, jer nas to izgrađuje. U njima se rađala naša pozitivna otpornost, dubina i istinska vjera.

U svijetu koji nas poziva da budemo bolji od drugih, da skupljamo bodove, certifikate, preporuke, nagrade, priznanja, Isus predlaže drugačiji put: ne čuvaj život samo za sebe, daruj ga“, poručio je predvoditelj slavlja, rekavši da nas „Isus poziva na život koji nije zatvoren, nego otvoren, dostupan, koji se dijeli.

Naš život u Božjim očima ne mjeri se uspjesima po ljudskim mjerilima, nego dobrom koje smo učinili, zahvalnošću koju smo iskazali, poniznošću koju smo živjeli, mjerom kojom smo se darovali, pomoći u kojoj smo prosvijetlili drugoga da bude bolji, radošću kojom smo usrećili drugoga.

Isus nas poziva na drugačiji pogled na uspjeh, u kojem se ne mjeri sve ocjenama, bodovima i titulama, već time koliko je čovjek po mjeri Kristovoj“, istaknuo je mons. Zgrablić.

Upozorio je kako „u društvu koje nagrađuje vidljivost i učinkovitost, lako zaboravimo tihu svakodnevnu svetost: kada nekome ustupiš vrijeme, strpljenje, rame za oslonac. Isus nam pokazuje da najdublji trag ostavlja onaj tko se daje, koji umire sebi, a ne onaj tko se sebično štiti i gomila materijalna dobra“.

„Isus traži da budemo darežljivi u vremenu, pažnji, suosjećanju. Taj model trebaju Crkva, znanost, akademska zajednica i svaka osoba: ljude koji ne žive da bi sačuvali sebe, popeli se na ‘viši položaj’, nego da bi oblikovali svijet u sebi i oko sebe u svjetlu Evanđelja, po Božjoj mjeri“, poručio je nadbiskup Zgrablić.

U misi su koncelebrirali umirovljeni zadarski nadbiskup Želimir Puljić, svećenici, predavači na Teološko – katehetskom odjelu Sveučilišta u Zadru, među kojima i dr. don Zdenko Dundović, ravnatelj toga Odjela. U misi su sudjelovali prorektori Sveučilišta u Zadru: prof. dr. sc. Anita Pavić Pintarić, prorektorica za studente i studije, prof. dr. sc. Lena Mirošević (za organizaciju, ljudske potencijale i izdavaštvo) i prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić (za znanost i informacijsku strukturu) te neki profesori i studenti.

I. G.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

VAŽAN KORAK KA JOŠ BOLJOJ SKRBI ZA PACIJENTE / Zračna luka Zadar dobit će bazu Helikopterske hitne medicinske službe

Objavljeno

-

By

U Domu Zadarske županije održan je radni sastanak s temom izgradnje baze Helikopterske hitne medicinske službe (HEMS) u Zračnoj luci Zadar. HEMS je ključan segment u pružanju brze i učinkovite hitne medicinske pomoći, posebno u udaljenim područjima.

Sastanku su nazočili župan Josip Bilaver i gradonačelnik Šime Erlić sa zamjenicima, direktor Zračne luke Zadar Josip Klišmanić i ravnatelj Opće bolnice Zadar Željko Čulina sa suradnicima te predstavnik Ministarstva zdravstva Nikša Antica.

Čelni ljudi Grada Zadra i Zadarske županije, kao suvlasnici Zračne luke Zadar, izrazili su punu potporu projektu. Ministarstvo zdravstva već je osiguralo potrebna financijska sredstva za provedbu i dovršetak baze HEMS-a u Zemuniku. Ova inicijativa je od iznimne važnosti jer će uspostava HEMS baze u Zračnoj luci Zadar omogućiti puno brži dolazak do pacijenata u udaljenijim dijelovima županije, značajno poboljšavajući dostupnost hitne medicinske skrbi za sve stanovnike.

Podsjetimo, Civilna Helikopterska hitna medicinska služba (HEMS) započela je s radom u ožujku 2024. godine iz četiri baze: Osijeka, Rijeke, Splita i Zagreba, osiguravajući pokrivenost cjelokupnog teritorija RH, a Zadar bi dovršetkom ovog projekta postao peta baza.

Podrška čelnika županije i grada

Župan Josip Bilaver istaknuo je važnost projekta za cijelu županiju: “Ovo je iznimno značajan korak za zdravstvenu skrb u našoj županiji. Helikopterska hitna medicinska služba omogućit će nam da brže i učinkovitije reagiramo na hitne slučajeve, posebno u našim otočnim i ruralnim područjima. Drago mi je da smo kao Županija dali punu potporu ovom projektu koji će u konačnici spasiti mnoge živote.”

Za dovršetak ovog važnog projekta potrebno je uskladiti dokumentaciju Ministarstva zdravstva i Masterplan Zračne luke Zadar s novim Prostornim planom Zadarske županije te dovršiti projektnu dokumentaciju.

“Izgradnja baze HEMS-a u Zračnoj luci Zadar projekt je od vitalnog značaja za sigurnost i dobrobit naših građana. Sinergija između Grada, Županije, Zračne luke i Ministarstva zdravstva ključna je za uspješnu realizaciju. Opća bolnica Zadar također radi na razvoju helidroma unutar bolničkog kompleksa, što će dodatno optimizirati cijeli sustav hitne medicinske pomoći,” poručio je gradonačelnik Šime Erlić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

UPOZORENJE IZ PU ZADARSKE: Nepoznate osobe nazivaju građane i traže novac za daljnje liječenje člana obitelji

Objavljeno

-

By

Policijska uprava zadarska tijekom današnjeg dana zaprimila je nekoliko dojava o pokušaju prijevare.

Naime, nepoznati muškarac ili žena mobitelom/telefonom kontaktiraju građane na kućne telefone i predstavljaju se kao liječnici bolnice u Zadru navodeći da je za daljnje liječenje člana obitelji koji je stradao u prometnoj nesreći potrebno žurno uplatiti novac.

Pozivamo građane da budu oprezni, naime, radi se o novom obliku prijevare, te savjetujemo da, ukoliko zaprime ovakav poziv, odmah prekinu daljnji razgovor i o svemu obavijeste policiju na broj 192, poruka je iz PU zadarske:

“Na kraju, posebno apeliramo na osobe koje se brinu o osobama starije životne dobi da ih upute o ovim pojavnim oblicima prijevara obzirom da je iskustvo pokazalo kako počinitelji ovih kaznenih djela koriste stariju dob osoba, njihovu dobronamjernost i nepažnju kako bi od njih na razne načine otuđile novac.”

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu