magazin
Danas je Cvjetnica. Što znate o tom blagdanu?
Cvjetnica ili Nedjelja Muke Gospodnje je kršćanski blagdan koji se slavi u nedjelju prije Uskrsa.
Cvjetnica (Cvjetna nedjelja) je uvod u Veliki tjedan, Crkva se spominje Isusovog trijumfalnog ulaska u Jeruzalem u dane prije Pashe, opisanog u sva četiri Evanđelja, ali i njegove muke koja je uslijedila nakon toga. Svojim sadržajem započinje veliku temu Isusove muke smrti i uskrsnuća, takozvano “vazmeno otajstvo”.
Kad je ulazio u Jeruzalem, narod je dočekao Isusa mašući palminim i maslinovim grančicama i rasprostirući svoje haljine putem kojim je išao jašući na magarcu. U spomen na to, na Cvjetnicu se prije jedne mise obavlja procesija s blagoslovljenim palminim i maslinovim grančicama.
Sama misa je posvećena Isusovoj muci na kojoj se čita ili pjeva cijeli izvještaj o muci iz Evanđelja. Ako nema pjevača muka se dakle može čitati. Običaj je da se grančice ponesu kući i stave za križ na zidu, a dio odnese u staju i polja.
Liturgijskim sadržajem, Cvjetnica snažno izražava bit tzv. Vazmenog misterija – kroz muku, smrt і poniženje Krist dolazi do života, pobjede і ulazi υ svoju slavu.
Staro је ime ονе nedjelje υ rimskoj liturgiji 4. і 5. stoljeća bilo Dominica de passione Domini, odnosno Nedjelja muke Gospodnje, јеr uvodi υ tajnu Velikog petka. Kasnije joj је ime Dominica in palmis, tj. Nedjelja cvjetnica. Do nаšіh dana ѕυ se sačuvala ova oba naziva і spojila ѕυ se υ jedan: Dominica in palmis de passione Domini – Nedjelja cvjetnica muke Gospodnje.

Inače, običaj posvećivanja maslinove ili grane nekog drugog stabla datira zapravo iz poganskih običaja brojnih naroda koji su od raznoraznih stabala rezali grane i stavljali ih u ambar, u kuću iznad ulaznih vrata i slično, a sve to prije ili nakon neke od svetkovina vezanih bilo za početak proljeća, žetve, ili pak kraja žetve ili vremena kad se obralo svo voće i povrće za tu godinu.
Slične blagdane poznaju i neki stari latinoamerički Indijanci, koji su također imali cvjetne svetkovine kojim asu pozivali bogove da prekriju zemlju cvijećem i plodovima.
Danas je uobičajeno o Cvjetnici vjerovati da je to običaj koji potječe iz Biblije. Najčešće se u tom smislu navodi, kako je već navedeno, Isusov ulazak u Jeruzalem na magarcu, kad su mu svi vikali “Hosana sinu Davidovu” i mahali palminim granama.
magazin
BLUE FISH FESTIVAL / Ovog vikenda u Kalima vrhunska gastronomija i glazbeni program uz more!
Ovog vikenda, 19. i 20. lipnja, Kali ponovno postaju središte okusa, tradicije i vrhunske gastronomije. Na atraktivnoj lokaciji punte Artine održava se šesto izdanje Blue Fish Festivala, manifestacije koja na jedinstven način spaja ribarsku tradiciju mjesta Kali, vrhunsku gastronomiju i glazbeni program uz more.
Plava riba, simbol mjesta koje živi od mora, ponovno će biti glavna zvijezda festivala. Srdela, inćun i tuna u rukama vrhunskih kuhara postaju moderna i kreativna jela koja iz godine u godinu privlače sve veći broj posjetitelja.
Ovogodišnji Blue Fish Festival okupit će poznatog hrvatskog chefa Davida Skoku te zadarske kuhare Josipa Vrsaljka i Tomislava Karamarka, kojima će se pridružiti sushi chef Mladen Križanović. Tijekom dva festivalska dana pripremat će ukupno šest autorskih jela i sushi specijalitete inspirirane bogatstvom Jadrana. Ekipi se pridružuje gostujući kuhar iz Slovenije Gregor Podržaj koji je posebno vezan za Kali koje posjećuje više od 40 godina. Autor je 2 kuharice, a jedna naslova ˝Iz mora u lonac˝ posvećena je pripremi jadranske ribe.
Poseban doživljaj festivalu daje njegova lokacija – punta Artine, uz more u mjesnoj lučici Batalaža, gdje se gastronomija susreće s autentičnim mediteranskim ambijentom.
Uz gastro program, posjetitelje očekuje i bogat glazbeni sadržaj. U petak nastupa Dino Petrić, dok će u subotu atmosferu dodatno zagrijati Petar Dragojević.
Blue Fish Festival nije samo gastronomska manifestacija već i događaj koji promovira važnost konzumacije plave ribe, održivo ribarstvo te bogatu ribarsku tradiciju Kali, jednog od najpoznatijih ribarskih mjesta na hrvatskoj obali.
Pozivamo sve ljubitelje dobre hrane, mora i glazbe da nam se pridruže u Kalima i dožive jedinstvenu atmosferu Blue Fish Festivala.
magazin
FOTOGALERIJA / Đir po gradu sa Sašom Čukom
magazin
SLOBODAN ULAZ / Leb i Sol donosi makedonski fusion zvuk na Muraj Art & Sound
Jedan od najutjecajnijih makedonskih bendova i pionir fusion glazbe na ovim prostorima, legendarni sastav Leb i Sol, nastupit će u četvrtak, 18. lipnja u 21 sat na zadarskim zidinama u sklopu programa Muraj Art & Sound.
Poznat po jedinstvenom spoju makedonskog folklora, progresivnog rocka i jazz-rocka, Leb i Sol već pet desetljeća gradi prepoznatljiv glazbeni izričaj koji je stekao brojne poklonike diljem Europe i svijeta. U različitim sastavima djeluje od 1976. godine, dok aktualna postava postoji od 2007., kada je objavljen i njihov posljednji studijski album „I taka nataka…”, na kojem je gostovao i poznati hrvatski glazbenik Dado Topić.
Tijekom bogate karijere bend je ostvario brojne međunarodne nastupe diljem Europe, ali i u Engleskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Australiji. Posebno se ističe projekt „Leb i Sol Symphony”, realiziran 2016. godine u suradnji s orkestrom Makedonske opere i Studentskim simfonijskim orkestrom iz Skoplja. Godine 2024. objavili su LP „Live in Constantinus”, snimljen uživo na festivalu Constantinus u Nišu, a tijekom ovog ljeta planiraju započeti snimanje novog studijskog materijala.
Publika na zadarskim zidinama moći će uživati u presjeku njihove impresivne diskografije i bezvremenskim skladbama poput „Marija”, „Devetka”, „Leb i igri”, „Galeb”, „Mandarina”, „Kako ti drago”, „Ručni rad”, „Bistra voda”, „Skakavac”, „Si zaljubiv edno mome”, „Aber dojde Donke”, „Raspukala Šar planina” i brojnim drugim pjesmama koje su obilježile generacije slušatelja.
Aktualnu postavu benda čine Dimitar Božikov na gitari, Kokan Dimuševski na klavijaturama, Bodan Arsovski na bas gitari i Mihail Parušev na bubnjevima.
Uz koncertni program, posjetitelji će moći razgledati i kupiti unikatne proizvode lokalnih obrtnica, čiji će štandovi i ovoga puta upotpuniti večer. Muraj Art & Sound tijekom ljetnih mjeseci donosi vrhunske glazbene i kulturne sadržaje na jedinstvenu pozornicu zadarskih bedema pod zaštitom UNESCO-a, spajajući suvremenu umjetnost, glazbu i iznimnu kulturnu baštinu grada.
Ulaz na koncert je slobodan.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeFOTOGALERIJA IZ MASLENICE / 3. Eko akcija čišćenja podmorja u čast Vinka Šimunića – Bubnja
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije(NE)RADNI DANI / Evo gdje danas u spizu…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeFOTO / S. Katarina Teskera izabrana za novu opaticu benediktinskog Samostana sv. Marije u Zadru
-
Hrvatska4 dana prijePROGNOZA / Meteoalarm podignut na narančasti, stiže nevrijeme sa sjevera, evo gdje će najprije udariti





