Connect with us

Zadar

Zdravstvene ustanove prioritet u COVID krizi! Županija pomaže i gospodarstvenicima

Objavljeno

-

„Trudimo se ponašati maksimalno odgovorno kako bi proračun bio stabilan, ali i kako bismo istovremeno potaknuli gospodarske aktivnosti. Naravno, posebno brinemo oko zdravstvenih ustanova koje su nam na prvoj liniji borbe protiv COVID-a i njima maksimalno pomažemo da ostanu likvidne. Sve uštede koje smo svojim mjerama ostvarili idu prema Općoj bolnici Zadar i u zdravstveni sustav“, istaknuo je župan Longin na aktualnom satu 20. sjednice Županijske skupštine odgovarajući na pitanja vijećnika o problemima u zdravstvenom sustavu koji su kulminirali odlukom vodećih hrvatskih veledrogerija o obustavi isporuke bolnicama.

„Dugovi u bolničkom sustavu u cijeloj Hrvatskoj se akumuliraju već duže vrijeme, a naša Opća bolnica Zadar jedna je od rijetkih koja se prošle godine mogla pohvaliti smanjenjem duga. Nažalost, zbog pandemije koronavirusa sve bolnice pa tako i naša posluju u minusu. Ravnatelj Čulina i njegov tim u postojećim okolnostima izvlače maksimum, ali s obzirom na aktualnu situaciju da im usmjerimo i cijeli proračun teško bi bilo dostatno“, nadovezao se župan.

Vijećnike su zanimali i konkretni učinci COVID mjera za gospodarstvenike, posebno mjere kojima su smanjene koncesijske naknade i naknade za navodnjavanje s ciljem pomoći gospodarstvenicima i poljoprivrednicima koje je Županijska skupština izglasala početkom korona krize. Tom odlukom svim koncesionarima fiksna naknada za 2020. godinu umanjena je za 50 posto te su bili oslobođeni uplate po varijabilnom dijelu za 2019., dok su obveznici naknada za navodnjavanje za 2020. godinu u cijelosti oslobođeni.

„Željeli smo pomoći gospodarstvenicima u onim aktivnostima u kojima se županija može odreći izravnih prihoda. Mnogi od njih su poslovali znatno slabije nego li ranijih godina i ova mjera im je značajno pomogla u poslovanju“, kazao je župan Longin dodavši da je u županijskom proračunu po toj osnovi za prvih devet mjeseci zabilježen manjak prihoda za oko četiri milijuna kuna u odnosu na prethodnu godinu, odnosno za 58 posto.

Smanjenje i djelomično ukidanje poreza na dohodak imalo je značajnu ulogu u očuvanju radnih mjesta tijekom koronakrize, a uz Vladu RH veliki doprinos dale su i Županije te jedinice lokalne samouprave, jer je porez na dohodak glavni izvor prihoda lokalnih proračuna.

„Iako smo značajan dio sredstava uložili u zdravstvene ustanove, kao županija koja je izuzetno razvojno orijentirana, ali s visokom socijalnom osjetljivošću, pristupili smo u ovoj ‘korona situaciji’ ozbiljno i odgovorno te izradili set mjera za pomoć gospodarstvu, u prvom redu malim poduzetnicima i obrtnicima jer su oni najugroženiji. Primjerice, kroz Program za dodjelu interventnih potpora uslijed epidemije bolesti COVID-19 mikro poduzetnicima i obrtnicima isplaćen je značajan iznos od ukupno 927 tisuća kuna, a sredstva je dobilo 450 korisnika. Povećali smo iznose kojim sufinanciramo kamate na kredite za Program kreditiranja poduzetništva i obrta te smo dodali novi instrument COVID-19 – zajam za obrtna sredstva. Podsjetit ću da Županija sufinancira kamatnu stopu, koja poduzetnicima na kraju iznosi oko jedan posto“, rekao je župan.

Unatoč korona krizi, nastavljena je realizacija brojnih projekata na području Zadarske županije, što se posebno odnosi na projekte lučke i ribarske infrastrukture te vodovoda i odvodnje.

„Uz dvije velike aglomeracije koje su već krenule s realizacijom, Zadar – Petrčane i Nin – Privlaka – Vrsi, u završnoj su fazi još tri aglomeracije – Biogradska rivijera, Preko – Kali ze Bibinje – Sukošan. Uz to, krenulo se s izradom projektne dokumentacije za još dva velika projekta – Aglomeraciju Karinskog i Novigradskog mora, Podvelebitskog kanala i zapadnog dijela zadarskog zaleđa te za vodoopskrbu otočnog dijela Zadarske županije. Prema svim najavama i idućem programskom razdoblju Europske unije financirat će se izgradnja odvodnje i vodovoda, tako da imamo realne izglede da ove projekte privedemo kraju“, zaključio je župan Božidar Longin.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Grad

Konferencija “Kultura dobrodošlice-uloga zajedništva u integraciji izbjeglica” povodom Svjetskog dana izbjeglica

Objavljeno

-

By

Volonterski centar Zadar Svjetski dan izbjeglica obilježit će konferencijom „Kultura dobrodošlice – uloga zajednice u integraciji izbjeglica“ koja će se održati 20. lipnja 2024. od 12 do 14 sati, u Koncertnoj dvorani Kneževe palače, Poljana Šime Budinića 3.

„Za svijet u kojem su izbjeglice dobrodošle“ tema je ovogodišnjeg Svjetskog dan izbjeglica koji se svake godine obilježava 20. lipnja te slavi snagu i hrabrost ljudi koji su bili prisiljeni napustiti svoju domovinu kako bi pobjegli od sukoba ili progona.

Svrha susreta je podizanje svijesti o izazovima s kojima se suočavaju izbjeglice širom svijeta, a posebno raseljene osobe iz Ukrajine u hrvatskom društvu. Konferenciju će obogatiti predstavnici različitih organizacija aktivnih u pružanju podrške izbjeglicama u procesu integracije. Izlagači će kroz prezentacije podijeliti svoja iskustva rada s izbjeglicama, informirati širu javnost o njihovim pravima i potrebama, identificirati glavne izazove s kojima se izbjeglice suočavaju u procesu prilagodbe i integracije te razmotriti moguća rješenja kroz primjere dobre prakse i inovativne pristupe. Naglasak će biti i na osvještavanju prisutnih o važnosti podrške i uključivanju izbjeglica u sve aspekte društvenog života.

Konferencija će ujedno biti i prigoda za upoznavanje šire javnosti s projektom „Izgradnja društva dobrodošlice“ koji provodi Udruga „Mi“ – Split uz financijsku podršku UNHCR-a Hrvatska. Projekt je zamišljen kao program s ciljem poticanja veze među relevantnim dionicima, kreiranja novog sadržaja i aktivnosti te lakšeg prikupljanja i širenja relevantnih informacija o integraciji izbjeglica. Volonterski centar Zadar aktivno radi s raseljenim osobama iz Ukrajine gotovo od samog početka njihovog pristizanja u naš grad i županiju. Pritom su, u sklopu programa, organizirane brojne aktivnosti pružanja pomoći i podrške izbjeglicama, kao što su tečajevi hrvatskog i engleskog jezika, razne sportske i kulturne aktivnosti za djecu, izleti, grupa psihosocijalne podrške i mnoge druge.

Ovaj događaj prilika je za osnaživanje zajednice u prepoznavanju i odgovaranju na potrebe izbjeglica s poštovanjem i suosjećanjem. Pridružite nam se na raspravi i postanite dijelom društva dobrodošlice!

 
Nastavi čitati

Grad

Odgoda pjesničke večeri “Poetske razglednice” zbog lošeg vremena

Objavljeno

-

By

Iz TZG Zadar obavještavaju građane kako se zbog nepovoljne vremenske prognoze odgađa pjesnička večer “Poetske razglednice” najavljena za večeras, u četvrtak, 13. lipnja s početkom u 20 sati u atriju palače Cedulin.

Novi termin održavanja bit će objavljen naknadno.

 
Nastavi čitati

Zadar

Hommage à Ljiljana Molnar Talajić

Objavljeno

-

By

Koncert Hommage à Ljiljana Molnar Talajić posveta je velikoj verdijanskoj sopranistici, nezaboravnoj Aidi, divi koja je sedamdesetih godina pjevala u svim najvećim svjetskim opernim kućama s najslavnijim opernim pjevačima, profesorici na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u čijem je razredu 2008. diplomirao zadarski bariton Mateo Jović. On će, uz pijanista Zorana Velića, u Koncertnoj dvorani braće Bersa, u utorak, 18. lipnja u 20 sati, izvesti djela Alessandra Scarlattija, Handela, Schumanna, Mozarta, Debussyja, Chopina, Wagnera kao i hrvatskih skladatelja Lisinskog, Odaka i Lhotke Kalinskog. Ulaz je slobodan.

Mateo Jović (Zadar, 1986.) se kroz studij opernih uloga u produkcijama Akademije posebno istaknuo u ulogama Mozarta (Almaviva, Don Giovanni). Nakon studija usavršavao se u Milanu kod Angela Lo Foresea i na brojnim drugim seminarima (M. Lipovšek, G. Leoni). 

U sezonama 2011. i 2012. bio je vanjski suradnik uglednog švicarskog komornog ansambla Basler Madrigalisten. Nastupio je na brojnim renomiranim pozornicama diljem zemlje i inozemstva, kao što su Tonhalle Zürich, Cankarjev dom Ljubljana, KD V. Lisinski, Muzej Mimara, HNK Zagreb, HNK Zadar, HNK Šibenik i druge. U više navrata nastupao je kao solist u sklopu Glazbenih večeri u Sv. Donatu.

Osnivač je muškog vokalnog ansambla Zaraton (2011.) koji njeguje izvođenje hrvatske sakralne glazbe. U više navrata snimao je za Hrvatsku televiziju i radio (emisije: Lutanja, Fjaka, Hrvatska uživo, Pjesma u pjesmi, Mladi za mlade). Član je Hrvatskog društva skladatelja od 2009. godine. Od 2012. do 2015. godine radio je kao glazbeni suradnik u programu Hrvatskog radija. Od 2020. godine član je Opere HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci. 

Osvojio je prvu nagradu na natjecanju mladih skladatelja i pjevača Europa u školi, dvaput drugu i jednom treću nagradu na natjecanjima Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga, te posebno priznanje OŠ Šimuna Kožičića Benje Zadar za doprinos u razvijanju glazbene kulture.

Zoran Velić (Split, 1985.) glazbenu je naobrazbu započeo u Glazbenoj školi Josipa Hatzea u Splitu, u klasi prof. Kosovke Čudine. Diplomirao je 2008. na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Đ. Stanettija i gostujućeg profesora K. H. Kammerlinga, kod kojeg je 2009. završio i postdiplomski studij na Mozarteumu u Salzburgu. Dobitnik je brojnih državnih i inozemnih nagrada. U prosincu 2012. godine nastupio je na humanitarnom koncertu “Koncert s predsjednikom” za udrugu “Most” u splitskom HNK. 

U travnju 2014. godine izveo je Mozartov koncert u A-duru KV 414, u splitskom HNK, pod dirigentskom palicom Pavla Dešpalja. U prosincu 2018. godine nastupio je sa Chopinovim djelom Andante spianato i Velika briljantna poloneza u Es-duru na Novogodišnjem koncertu u splitskom HNK, a orkestrom je dirigirao Hari Zlodre. U studenom 2020. godine održao je solistički recital pri ciklusu Pleyel Svetislava Stančića u Zagrebu. Nastupao je sa Splitskim komornim orkestrom pod ravnanjem Ivana Repušića, zatim sa Zagrebačkom filharmonijom pod ravnanjem Vjekoslava Šuteja te Simfonijskim orkestrom HRT-a pod ravnanjem Tomislava Fačinija. Kao solist nastupio je i uz i Zagrebačke soliste. Usavršavao se na seminarima eminentnih pedagoga – K. H. Kammerlinga, K. Bogina, V. Krpana, Đ. Tikvice, A. Valdme, K. Gekića, D. Cikojevića, I. Kordić, C. Stanczyka.
Član je udruge MAG (mladi akademski glazbenici), a zaposlen je na Muzičkoj akademiji u Splitu kao umjetnički suradnik pri pjevačkom odsjeku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu