Connect with us

Zadar

AKU “Kuntrata” iz Sv. Filip i Jakova i ove godine odabrana u završnicu Festivala hrvatskih kazališnih amatera

Objavljeno

-

Jubilarni 60. Festival hrvatskih kazališnih amatera koji će biti održan u Vodicama, od 6. do 8. 11. te od 13. do 15. 11. 2020., uvrstio je predstavu Amaterske kazališne udruge “Kuntrata” “UPRIZORENJE GLAGOLJSKE MADRIKULE BRATOVŠTINE SV. MIHOVILA“ u završnicu godišnje smotre najboljih amaterskih kazališta i kazališnih skupina. Ovogodišnja selekcija prijavljenih predstava vršena je, sukladno specifičnoj epidemiološkoj situaciji, na županijskim smotrama i pojedinačnim selektiranjima („na terenu“) te putem video poveznica.

“Iznimno snažna predstava, vizualno bogata i uzbudljiva, u kazališnom smislu beskompromisna i odvažna. Ova je predstava prepuna snažno izvedenih i značenjski bogatih detalja. Riječ je o predstavi koja se ne boji Tišine. Započinje impresivnim prizorom u desnom kutu pozornice, a slično i završava: slikom u kojoj se iz kaleža izlijeva sadržaj prošlih života, zbivanja, riječi, izvučenih iz nekih davnih arhiva i oporuka., rekla je selektorica dr. sc. Dubravka Crnojević-Carić o predstavi.

Glagoljica kao izvor kazališne inspiracije

Glagoljicom, koja je sastavni dio hrvatskog identiteta, pisan je veliki broj dokumenata i glagoljskih kodeksa u koje spadaju matične knjige, knjige bratovština (madrikule), oporuke i ostalo. S obzirom da su bratovštine bile središte ekonomskog, socijalnog i kulturnog života nekog mjesta, njihove evidencije su prepune podataka o svakodnevnom životu u prošlosti. U njima nisu zapisani samo podatci o važnim događajima i ljudima, već i oni podatci koje ne nalazimo u izvješćima civilnih i crkvenih vlasti, a koji se odnose na živote “malih”, “običnih” ljudi: o gradnji i obnovama crkvi, bratovštinskih kuća, župnih kuća, izgradnja oltara, crkvenih grobova, međusobnom druženju i potpomaganju, zajedničkoj izgradnji putova i bunara, zajedničkom čišćenju sela, voda.

“U uprizorenju se prikazuje rad jedne od tih mnogobrojnih bratovština na hrvatskom i europskom prostoru, bratovštine Sv. Mihovila u Svetom Filipu i Jakovu. Na početku madrikule su zapisana pravila iz 1773. godine, odnosno nadopunjena i izmijenjena pravila iz 1640. godine kada je Bratovština osnovana. Ona se donose na osnivačkoj skupštini bratovštine, a osnivači ih izglasavaju. Članovi bratovštine su se morali držati etičkog kodeksa (pravila) u protivnom se kažnjavaju (kaštigaju) oni koji su se ogriješili o kapitule svoje bratovštine, pa u madrikuli nalazimo podatke o neobičnim slučajevima, svađama, raspravama, psovkama, smutnjama pa i o fizičkim okršajima. Zanimljiv je način izbora novih sudaca (balotavanje). U madrikulama nalazimo upisane ugovore o prodaji ili poklanjanju zemljišta, kao i veliki broj laši (zadudžbina) članova bratovštine u obliku oporuka”, rekao je o predstavi Mirko Đinđić, predsjednik udruge AKU Kuntrata.

Selektorica dr. sc. Dubravka Crnojević-Carić također smatra da predstava spaja elemente njegovanja baštine s postupcima koji su karakteristični za tzv. postdramski teatar;

“Impresivne slike ove predstave djeluju i na svjesno i na nesvjesno gledatelja. Iznimno je dobro pogođena i glazba, koja, kao i sve do sada navedeno, čini ovu predstavu – predstavom-pjesmom. Poigravanje raznim svjetlosnim efektima, kratke slike susretanja sjena i boja – osvjetljavaju našu prošlost, baš kao i ono arhetipsko ili kolektivno nesvjesno. Slike se izmjenjuju precizno, osmišljeno, a opet hrabro grade prostor, što ne robuje linearnosti, kao ni uzročno-posljedičnim vezama. Na osebujan se način kombinira Riječ, Tišina i Glazba; baš kao i svjetlo i sjene koje ostaju u memoriji gledatelja kao fragmenti davnih zbivanja, pa tako i fragmenti raznih razina ljudske svijesti, zaključila je selektorica.

Predstave i skupine odabrane na županijskim selekcijama:

1. Centar KNAP – Dramska skupina Teatar Gaudeamus: „KRALJ KIŠE“ (Grad Zagreb)

2. Amatersko kazalište PAX – POU Samobor: „POTPUNI STRANCI“ (Zagrebačka županija)

3. Humsko amatersko kazalište – Dramska sekcija KUD-a RIKARDA JORGOVANIĆA: „DAJ MI POVEJ“ (Krapinsko-zagorska županija)

4. Vukovarski amateri Scene Martin – Hrvatski dom Vukovar: „KRALJ UMIRE“ (Vukovarsko-srijemska ž.)

5. Amatersko kazalište Gospić: „VESELE ŽENE HRVATSKE“ (Ličko-senjska ž.)

6. Satiričko kazalište mladih Slavonski Brod: „MI DJECA S KOLODVORA ZOO“ (Brodsko-posavska ž.)

7. Amatersko kazalište Belišće – Dječji dramski ansambl: „U NAŠEM ŠUMARKU“ (Osječko-baranjska ž.)

8. PAGF. „DIŠPET“ Jelsa: „MLODO LUDO, STORO BEZPAMETI“ (Splitsko-dalmatinska ž.)

Predstave i skupine odabrane putem video selekcije:

9. KPD „SLOGA“ Pakrac: „TKO PJEVA ZLO NE MISLI“ (Požeško-slavonska županija)

10. SCENA SISAK: „BIZARNO“ (Sisačko-moslavačka županija)

11. AMATERSKA KAZALIŠNA DRUŽINA „KUNTRATA“, Sv. Filip i Jakov: „UPRIZORENJE GLAGOLJSKE MADRIKULE BRATOVŠTINE SV. MIHOVILA“ (Zadarska županija)

12. KAZALIŠNA DRUŽINA „KOLARIN“ Dubrovnik: „KARAOKE SHOW“ (Dubrovačko-neretvanska ž.)

13. KU „ŠIBENSKE PROMENADE“: „LIPO PRIJE 100“ (Šibensko-kninska ž.)

14. ČEŠKA BESEDA SISAK – Kazališna skupina „Panika“: „DOŽIVLJAJI DOBROG VOJNIKA ŠVEJKA“ (Savez Čeha – Češke besede)

15. AMATERSKO KAZALIŠTE DARUVAR: „MIMA U OBLACIMA“ (Bjelovarsko-bilogorska ž.)

16. DRAMSKI STUDIO DADA KD PINKLEC, Čakovec: „KRALJ LEAR“ (Međimurska županija)

Izvor: BnM portal

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Grad

Konferencija “Kultura dobrodošlice-uloga zajedništva u integraciji izbjeglica” povodom Svjetskog dana izbjeglica

Objavljeno

-

By

Volonterski centar Zadar Svjetski dan izbjeglica obilježit će konferencijom „Kultura dobrodošlice – uloga zajednice u integraciji izbjeglica“ koja će se održati 20. lipnja 2024. od 12 do 14 sati, u Koncertnoj dvorani Kneževe palače, Poljana Šime Budinića 3.

„Za svijet u kojem su izbjeglice dobrodošle“ tema je ovogodišnjeg Svjetskog dan izbjeglica koji se svake godine obilježava 20. lipnja te slavi snagu i hrabrost ljudi koji su bili prisiljeni napustiti svoju domovinu kako bi pobjegli od sukoba ili progona.

Svrha susreta je podizanje svijesti o izazovima s kojima se suočavaju izbjeglice širom svijeta, a posebno raseljene osobe iz Ukrajine u hrvatskom društvu. Konferenciju će obogatiti predstavnici različitih organizacija aktivnih u pružanju podrške izbjeglicama u procesu integracije. Izlagači će kroz prezentacije podijeliti svoja iskustva rada s izbjeglicama, informirati širu javnost o njihovim pravima i potrebama, identificirati glavne izazove s kojima se izbjeglice suočavaju u procesu prilagodbe i integracije te razmotriti moguća rješenja kroz primjere dobre prakse i inovativne pristupe. Naglasak će biti i na osvještavanju prisutnih o važnosti podrške i uključivanju izbjeglica u sve aspekte društvenog života.

Konferencija će ujedno biti i prigoda za upoznavanje šire javnosti s projektom „Izgradnja društva dobrodošlice“ koji provodi Udruga „Mi“ – Split uz financijsku podršku UNHCR-a Hrvatska. Projekt je zamišljen kao program s ciljem poticanja veze među relevantnim dionicima, kreiranja novog sadržaja i aktivnosti te lakšeg prikupljanja i širenja relevantnih informacija o integraciji izbjeglica. Volonterski centar Zadar aktivno radi s raseljenim osobama iz Ukrajine gotovo od samog početka njihovog pristizanja u naš grad i županiju. Pritom su, u sklopu programa, organizirane brojne aktivnosti pružanja pomoći i podrške izbjeglicama, kao što su tečajevi hrvatskog i engleskog jezika, razne sportske i kulturne aktivnosti za djecu, izleti, grupa psihosocijalne podrške i mnoge druge.

Ovaj događaj prilika je za osnaživanje zajednice u prepoznavanju i odgovaranju na potrebe izbjeglica s poštovanjem i suosjećanjem. Pridružite nam se na raspravi i postanite dijelom društva dobrodošlice!

 
Nastavi čitati

Grad

Odgoda pjesničke večeri “Poetske razglednice” zbog lošeg vremena

Objavljeno

-

By

Iz TZG Zadar obavještavaju građane kako se zbog nepovoljne vremenske prognoze odgađa pjesnička večer “Poetske razglednice” najavljena za večeras, u četvrtak, 13. lipnja s početkom u 20 sati u atriju palače Cedulin.

Novi termin održavanja bit će objavljen naknadno.

 
Nastavi čitati

Zadar

Hommage à Ljiljana Molnar Talajić

Objavljeno

-

By

Koncert Hommage à Ljiljana Molnar Talajić posveta je velikoj verdijanskoj sopranistici, nezaboravnoj Aidi, divi koja je sedamdesetih godina pjevala u svim najvećim svjetskim opernim kućama s najslavnijim opernim pjevačima, profesorici na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u čijem je razredu 2008. diplomirao zadarski bariton Mateo Jović. On će, uz pijanista Zorana Velića, u Koncertnoj dvorani braće Bersa, u utorak, 18. lipnja u 20 sati, izvesti djela Alessandra Scarlattija, Handela, Schumanna, Mozarta, Debussyja, Chopina, Wagnera kao i hrvatskih skladatelja Lisinskog, Odaka i Lhotke Kalinskog. Ulaz je slobodan.

Mateo Jović (Zadar, 1986.) se kroz studij opernih uloga u produkcijama Akademije posebno istaknuo u ulogama Mozarta (Almaviva, Don Giovanni). Nakon studija usavršavao se u Milanu kod Angela Lo Foresea i na brojnim drugim seminarima (M. Lipovšek, G. Leoni). 

U sezonama 2011. i 2012. bio je vanjski suradnik uglednog švicarskog komornog ansambla Basler Madrigalisten. Nastupio je na brojnim renomiranim pozornicama diljem zemlje i inozemstva, kao što su Tonhalle Zürich, Cankarjev dom Ljubljana, KD V. Lisinski, Muzej Mimara, HNK Zagreb, HNK Zadar, HNK Šibenik i druge. U više navrata nastupao je kao solist u sklopu Glazbenih večeri u Sv. Donatu.

Osnivač je muškog vokalnog ansambla Zaraton (2011.) koji njeguje izvođenje hrvatske sakralne glazbe. U više navrata snimao je za Hrvatsku televiziju i radio (emisije: Lutanja, Fjaka, Hrvatska uživo, Pjesma u pjesmi, Mladi za mlade). Član je Hrvatskog društva skladatelja od 2009. godine. Od 2012. do 2015. godine radio je kao glazbeni suradnik u programu Hrvatskog radija. Od 2020. godine član je Opere HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci. 

Osvojio je prvu nagradu na natjecanju mladih skladatelja i pjevača Europa u školi, dvaput drugu i jednom treću nagradu na natjecanjima Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga, te posebno priznanje OŠ Šimuna Kožičića Benje Zadar za doprinos u razvijanju glazbene kulture.

Zoran Velić (Split, 1985.) glazbenu je naobrazbu započeo u Glazbenoj školi Josipa Hatzea u Splitu, u klasi prof. Kosovke Čudine. Diplomirao je 2008. na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Đ. Stanettija i gostujućeg profesora K. H. Kammerlinga, kod kojeg je 2009. završio i postdiplomski studij na Mozarteumu u Salzburgu. Dobitnik je brojnih državnih i inozemnih nagrada. U prosincu 2012. godine nastupio je na humanitarnom koncertu “Koncert s predsjednikom” za udrugu “Most” u splitskom HNK. 

U travnju 2014. godine izveo je Mozartov koncert u A-duru KV 414, u splitskom HNK, pod dirigentskom palicom Pavla Dešpalja. U prosincu 2018. godine nastupio je sa Chopinovim djelom Andante spianato i Velika briljantna poloneza u Es-duru na Novogodišnjem koncertu u splitskom HNK, a orkestrom je dirigirao Hari Zlodre. U studenom 2020. godine održao je solistički recital pri ciklusu Pleyel Svetislava Stančića u Zagrebu. Nastupao je sa Splitskim komornim orkestrom pod ravnanjem Ivana Repušića, zatim sa Zagrebačkom filharmonijom pod ravnanjem Vjekoslava Šuteja te Simfonijskim orkestrom HRT-a pod ravnanjem Tomislava Fačinija. Kao solist nastupio je i uz i Zagrebačke soliste. Usavršavao se na seminarima eminentnih pedagoga – K. H. Kammerlinga, K. Bogina, V. Krpana, Đ. Tikvice, A. Valdme, K. Gekića, D. Cikojevića, I. Kordić, C. Stanczyka.
Član je udruge MAG (mladi akademski glazbenici), a zaposlen je na Muzičkoj akademiji u Splitu kao umjetnički suradnik pri pjevačkom odsjeku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu