Connect with us

Tech

Godina u znaku “jabuke”, slova “i”, slova “n”, odlaska velikana i – to je to

Objavljeno

-

Ništa revolucionarno nije se dogodilo u protekloj tehnološkoj godini. A ono što se pak dogodilo, može se rezimirati u nekoliko kratkih pojmova – nadograđen iOS, otišao Jobs, novi Android, Nokia i dalje fura “N”, i to je, ukratko – to.

Istina, nije samo gore spomenuto obilježilo svih proteklih 365 dana. Bilo je tu i noviteta na području 3D tehnologije kod televizija, manje 3D naočale, bilo je napretka u svijetu fizike koji je, opet, usko povezan s tehnologijom ali – zar to ikoga zanima, uistinu?

Realna je činjenica, ma koliko ona bila bolna, da su Apple-ovi proizvodi i ove godine dominirali, kako tehnološkim, tako i medijskim prostorom. Naime, iPad 2, iPhone 4S i iOS 5 perjanice su ovog tehnološkog diva koje su, opet, zasjenile sve ostale proizvode na tržištu. Čak i HTC-ovu uzdanicu Sensation ili posljednji pokušaj Google-a u svijetu mobilnih telefona sa zadnjom verzijom njihovog Nexusa.

Google je malo po malo svoj mobilni OS dogurao do inačice 4, koja je donijela puno noviteta. Svaki put nas ostavi bez riječi kada se neke primitivne funkcije, koja je već desetljećima postojala u mnogim primitivnim telefonima. Google je u ovoj verziji Androida otišao i korak dalje te je omogućio korisnicima zaključavanje i otključavanje mobilnog telefona putem prepoznavanja lica. Priznajte da niste mogli spavati bez te opcije. Dajte, budite iskreni. Zanima nas samo što ako nekome naraste poprilična bubuljica ili dobije konjunktivitis pa se oko zatvori. Factory reset?

iOS 5 i iPhone 4S nisu donijeli ništa revolucionarno. Doslovno. Siri je pokazala da je dovoljno pametna za osnovne radnje koje možete zamoliti i susjedovog klinca, iOS 5 pokazao je da je nešto sposobniji od prethodne verzije a iPad 2 ima bolji procesor. I sad se svi zaljubljenici u “jabuku” (među kojima smo, istina, i mi) smiješe i sretno šire zjenice. No što to jednog običnog korisnika PC-a, Androida ili nečeg trećeg veseli. Ništa.

U njihovom svijetu najavljeni su novi Windowsi. Windows 8! Revolucija – ni najmanje. Korisna stvar – teško. Odmah pohrliti s nadogradnjom kada ugledaju svjetlo dana sljedećih mjeseci – velika većina, ali, bez realnog razloga. No dobro. Microsoft se ufurao u svijet “kockica” pa su tako sa mobilne verzije sve “fore” prebacili na desktop operativni sustav, pokušavši napraviti nešto što još nitko nije. Hm, samo malo – nije li Apple već svoje fore sa iPad-a prebacio na OS X Lion? Naravno, dakle – Microsoft, opet kasniš!

Opet smo se vratili na Apple, pa ćemo preskočiti hvalisanje naprednih tehnologija rijetko dostupnih prosječnom hrvatskom radniku ili studentu. A opet ih je tako puno.

Ove godine napustio nas je i Steve Jobs, velikan silicijske doline koji je toliko napretka donio svijetu tehnologije da ih je apsurdno uopće nabrajati. No ukratko, najveće ideje ovog preminulog genijalca su: Apple I, Apple II, Lisa, Macintosh, iMac, iBook, iPod, iPhone, iOS, iPad… Napustio nas je u 56. godini života, ostavivši iza sebe kompaniju bogatiju od proračuna SAD-a.

Na tržištu mobilnih telefona, osim dakle gore spomenutog iPhone-a 4S, našla se definitivno velika uzdanica finske Nokie – N9, koja je odmah ostavila bez daha sve zaljubljenike proizvoda ovog proizvođača. Priznajemo, mobitel izgleda poprilično dobro, ali je pogonjen zaostalim OS-om, Symbianom, pa je odmah u startu već u genetskom kodu predodređen na neuspjeh.

Korejski HTC izbacio je nekoliko dobrih uređaja. Odnosno jedan – Sensation, koji je kasnije nadogradio s malo kvalitetnijim zvučnim sustavom, i eto nove uzdanice. Pogonjen Androidom postao je tako jedan od top-modela u segmentu ovog dijela tržišta koji obožava Google. Bio je tu još i Samsung i Sony Ericsson, no sve opet s nadogradnjama u toliko maloj mjeri da su teško i vrijedne spomena.

Koliko je vas čitatelja čulo za kameru – Sony HDR-TD10E? Niste? Ne čudi, jer tad dio tržišta zanima stvarno mali broj profesionalaca i zaljubljenika u video, a ista je proglašena kamerom godine po odabiru nekoliko vodečih tehnološkim časopisa. Pa i domaćeg T3.

Tržište tableta ćemo elegantno preskočiti, jer smo već na početku ovog članka pisali o “jabučnim” proizvodima, pa je jasno koji je tablet po svim anketama i najbolji. Ista je stvar i kod prijenosnika gdje je Apple MacBook Air također zasjao na tronu.

I mobilni operatori ove su godine ponudili nešto novo – LTE. Doduše, samo malom broju korisnika i samo Vip i T-Mobile, ali, zar ove ostale “davatelje usluga mobilne telefonije” netko uopće doživljava… Brzine koje mame osmjehe na lice – do veličanstvenih 140 Mbps u download-u… I Zadar je pokriven skoro pa LTE mrežom – do 40 Mbps koristeći dual carrier tehnologiju. Samo na Vip-u, naravno. T-Mobile kao da zaboravlja da je Zadar velika regija, s preko 100.000 stanovnika od kojih je veliki broj tehnoloških geekova. Pa imamo najveći broj medija, portala… Barem po toj činjenici.

Kad je riječ o digitalnoj televiziji ili televiziji uopće, Hrvatska je među prvim zemljama u svijetu u potpunosti napustila analogno emitiranje programa i prešla na DVB-T standard. Naravno, i tu postoje problem – Istra i Dalmacija opet ima problema sa susjednim signalom koji je jači nego naš, standard emitiranja je MPEG2 a ne MPEG4 na kojeg prelazimo za koju godinu… Uostalom, zašto bi nekoga uopće smetalo što će opet morati odvojiti nekih 200 – 500 kuna za digitalni prijemnik. Sitnica.

I tako nam se približila nova kalendarska godina. Ova prethodna, osim gore spomenutog, teško da je ostavila ikakvog posebnog traga na svima nama. Ja osobno imam nekoliko novih gadgeta bez kojih sam mogao i do sada, a postojeći mobilni telefon samo sam nadogradio na posljednju generaciju. Da, kupio sam iPhone 4S i – ostao razočaran. Paničarim kad trebam napraviti nekih 100-tinjak kilometara jer znam da ću se vratiti bez baterije. No eto, čujem da će određeni tehnološki div (čitaj Apple) početi proizvoditi atomske baterije, pa će valjda i baterija iPhone-a napokon trajati duže od nekoliko sati. Moram se samo raspitati kako je u Hrvatskoj regulirano zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

S nestrpljenjem očekujemo novu 2012. u nadi da će ostaviti puno više zanimljivih događanja za osvrnuti se na njih za 365 dana… Sretna vam svima Nova 2012.!

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Evo što se može dogoditi ako je laptop uvijek uključen u struju, ovakav odgovor niste očekivali

Objavljeno

-

By

Pexels

Kada je riječ o prijenosnim računalima ili laptopima, prenosivost je obično najvažniji faktor. Postoje čak i ultraprijenosni laptopi posebno dizajnirani za putovanja. Međutim, kada niste u pokretu, vaše prijenosno računalo često je na stolu i uvijek na punjaču.

Je li dobra ideja da laptop uvijek bude na punjaču? Unatoč tome što je pitanje jednostavno, složenost kemije baterije prijenosnog računala može odgovor učiniti prilično kompliciranim.

Je li sigurno ostaviti laptop uključen cijelo vrijeme?

Što se tiče fizičke sigurnosti, da, savršeno je sigurno ostaviti svoje prijenosno računalo uključeno cijelo vrijeme, prenosi krstarica.com.

Opasnosti da se nešto zapali praktički nema. Moderna prijenosna računala imaju kontrolu napona ugrađenu u stroj koji zna kada je baterija puna i prestat će se puniti, čak i ako je punjač uključen. Ti mehanizmi rijetko zakažu, a prijenosna računala imaju sigurnosne mehanizme koji će prekinuti vezu prije nego što dođe do stvarne štete.

Praktično, mali je rizik da se nešto zapali.

Međutim, sve ovo pretpostavlja da su sam punjač i električna utičnica u koju je uključen u dobrom stanju. Kratki spoj u utičnici može izazvati požar, ali nije ograničen samo na prijenosno računalo koje se puni.

Treba li se laptop stalno puniti?

Postoji niz stvari koje su loše za litij-ionske baterije. Držanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije. Kako baterije stare, one gube sposobnost zadržavanja pune napunjenosti. Dakle, iako neće raznijeti vaše prijenosno računalo, možda ćete primijetiti da baterija vašeg prijenosnog računala ne drži toliko napunjenosti kao prije.

Održavanje baterije na preniskoj ili previsokoj razini napunjenosti može dovesti do preranog starenja baterije.

Druga briga je vrućina. Litij-ionske baterije s vremenom gube napunjenost čak i ako je uređaj isključen. To znači da se baterija puni gotovo neprekidno, što dovodi do zagrijavanja. Toplina, kao što je visoka ili niska napunjenost, također može prerano ostariti bateriju, uzrokujući da s vremenom izgubi kapacitet punjenja.

Svaka litijeva baterija ikada proizvedena ima ograničen broj punjenja prije nego što se jednostavno više ne može puniti. Ako ga stavite na izmjeničnu struju, uvodite dodatne cikluse punjenja koji bateriji nisu potrebni jer je isključena. To će smanjiti trajanje baterije.

Stoga je ostavljanje prijenosnog računala na punjaču trostruki udarac. Vaše se prijenosno računalo neće zapaliti niti oštetiti u kratkom roku. Međutim, bateriju ćete istrošiti mnogo brže nego da ste je povremeno koristili bez napajanja izmjeničnom strujom, uzrokujući da se baterija isprazni prije očekivanog.

 
Nastavi čitati

Tech

Znate li za ovaj trik? Baterija mobitela može potrajati i do 72 sata!

Objavljeno

-

By

Unsplash

Milijuni Androida imaju pristup značajci koja bi vam mogla olakšati život, ali neki ljubitelji gadgeta možda ni ne znaju da ona postoji.

Značajka se zove Extreme Battery Saver i osmišljena je za situacije kada vam treba što dulje trajanje baterije, piše The Sun.

To je dodatna razina štednje baterije, iznad standardne, koja već ograničava aplikacije i značajke.

Uz ekstremnu štednju baterije, vaš će telefon također pauzirati većinu aplikacija, isključiti više značajki i usporiti procese.

Međutim, neće isključiti osnovne značajke sustava kao što su aplikacije Telefon, Poruke, Sat i Postavke.

U službenom Googleovom memorandumu, tehnološki div napominje da može “pomoći vašem telefonu da baterija traje do 72 sata”.

“Ekstremna štednja baterije omogućuje isključivanje više značajki, pauziranje većine aplikacija i usporavanje obrade za još više vremena između punjenja.”

Da biste ga aktivirali, samo idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije.

Također možete odabrati koje će aplikacije i dalje raditi s aktivnom Ekstremnom štednjom baterije.

Za najveće uštede, htjet ćete dopustiti samo one aplikacije koje su vam zaista nužne.

Za podešavanje ovog popisa idite na Postavke > Baterija > Štednja baterije > Ekstremna štednja baterije > Osnovne aplikacije.

Kada uključite način ekstremne štednje baterije, većina aplikacija na vašem telefonu će se zaustaviti.

Moguće je poništiti pauziranje određenih aplikacija ako ih stvarno trebate koristiti.

Dodirnite pauziranu aplikaciju i tada ćete dobiti opciju za privremeno poništavanje pauze.

 
Nastavi čitati

Tech

Whatsapp uvodi novu značajku za omiljene kontakte

Objavljeno

-

By

Pexels

Programeri rade na opciji “Favoriti” za kontakte, koja će korisnicima omogućiti dodavanje, uklanjanje i uređivanje kontakata na popisu za lakši i brži pristup.

Time će se izbjeći potreba za skrolanjem svaki put kada korisnik želi poslati poruku nekome s kim je često u kontaktu, a također će biti lakše i brže uspostaviti glasovni ili video poziv, prenosi klix.ba.

Međutim, ova je nova značajka tek u povojima i nije dostupna ni beta testerima, pa će vjerojatno trebati neko vrijeme prije nego što dođe do krajnjih korisnika.

Kako sada stoji, prvi će ga dobiti korisnici Androida.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu