Connect with us

Hrvatska

Grad demantira pisanje Tportala o "jedva izbjegnutom bakrotu"!

Objavljeno

-

Tportal prenosi na naslovnici vijest kako Grad Zadar umalo nije bankrotirao jer gradska uprava nije uplatila novac za polugodišnju kamatu vlasnicima obveznica koji su na taj način sufinancirali izgradnju sportskog centra i bazena na Višnjiku.
“Grad Zadar nije uspio skupiti 3,8 milijuna kuna za isplatu kamata na municipalne obveznice koje su dospjele 1. ožujka”, objavljeno je na stranicama Središnjega klirinškog depozitarnog društva.
“Sa zakašnjenjem od dva dana plaćena je kamata, ali je glavnica koja dospijeva 1. rujna ostala netaknuta i Grad će se morati iznova zaduživati kako bi je otplatio”, piše Business.hr.

Iako su vijesti svakave, samo ne optimistične, zadarski gradonačelnik  Zvonimir Vrančić ne krije da Grad ima velikih teškoća s naplatom svojih potraživanja, ali kaže da stvari nisu tako crne kako se čine, te je najavio rebalans proračuna koji je svojom visinom gotovo jednak cijeni dvorane. Izgradnja dvorane na Višnjiku stajala je 300 milijuna eura, a 240 milijuna eura iznosio je proračun Grada 2004., kada se Grad zadužio obveznicama. Preko municipalnih obveznica Grad se zadužio 18,5 milijuna eura.

GRAD DEMANTIRA
Nakon što smo prenijeli članak objavljen na Tportalu, kontaktirali su nas iz Grada Zadra i demantirali drugi dio teksta u kojem se govori o iznosima izgradnje dvorane na Višnjiku i gradskog proračuna.
– Iznosi nisu u eurima, nego u kunama, i nisu ni približno toliki. Dvorana na Višnjiku nije koštala 300 milijuna eura, nego oko 200 milijuna kuna, kazala nam je glasnogovornica Grada Zadra, Ivana Dadić.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. zadar1959

    4. ožujka 2011. at 12:22

    veliki sam navijač KK Zadra drago mi je da imamo takvu dvoranu. Ali naravno prije dvorane trbala se izgradit Poliklinika, nova zgrada HZZO i mirovinskog, dodatne ambulante i dječiji vrtići. Ako su već gradili dovoranu onda su morali izgradit klubove koji će svojim igrama i kvalitetom punit Višnjik sa gledateljima i marketinški sa sponzorima i TV-om. Ovako je Višnjik postao financijski smtrtonosna rana za grad Zadar te će se morat još dodatno zadužit da to isplate ili će rasprodat još nešto od narodnog blaga ili će nametnuti nove poreze. Samo se nadam da je narod konačno progledao te da poslije 20 godina Zadrom zavladat poštenje, sposobnost i mudrost.

     
  2. grad progledao???

    4. ožujka 2011. at 12:27

    Grad progledao,a to bi se postenje izgradilo u vidu koga?

     
  3. grad progledao???

    4. ožujka 2011. at 12:28

    Pardon,ne grad vec narod.

     
  4. dragi

    4. ožujka 2011. at 14:09

    A sigurno ne u vidu ove mafije koja je sad na vlasti, sigurno neces sutra na prosvjed, ti si vjerovatno iz središnjice pa dežuraš po forumima.

     
  5. nemoj se brinut

    4. ožujka 2011. at 14:27

    Daleko od sredisnjice, ali to i nije tvoja stvar. Izgleda da ovdje komentari sluze za gazenje po drugima, a ne za odgovaranje na uptinike. i uopce ne govorim o prosvjedu, a nigdje nisam demantirala, a ni najavila dolazak 😀
    Ali eto samo lijepo pitam u vidu cega bi se to postenje trebalo izgraditi? pardon: u vidu KOGA?
    A također me zanima, tko nam to ne bi nove poreze uvodio?

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Nezapamćen pomor dagnji! Krivac su visoke temperature mora?

Objavljeno

-

By

U Malostonskom zaljevu događa se nezapamćeni pomor dagnji, a prema prvim procjenama u uvali Brijesta, poznatoj po najmasovnijoj školjkarskoj proizvodnji u tom kraju, šteta iznosi gotovo 80 posto, objavio je HRT.

Veliki pomor dagnji uzgajivači pripisuju visokim temperaturama mora. Braća Lazić obiteljskim uzgojem dagnji bave se na površini od desetak hektara, a uginulo im ih je gotovo devedeset posto dagnji, navodi HRT.

Školjkar Zdravko Lazić, koji uzgaja dagnje u uvali Brijesta, ne pamti takav pomor.

“Mi imamo 25 godina obrt, cijeli život se bavimo ovim, kao i generacije prije nas. Nikada nisam ni čuo za ovakvo nešto”, naglasio je Lazić.

Uzgajivači pretpostavljaju da je uzrok pomora školjaka izrazita toplina mora, na ovome dijelu nezapamćena, gotovo 30 stupnjeva.

Za razliku od dagnji, kamenice se još uvijek drže.

Uzgajivači u zaljevu Bistrina i susjednim uvalama tvrde da kod njih zasad nema uginuća, no svakodnevno pomno prate stanje.

Ana Bratoš Cetinić, s Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku, ističe kako sve treba analizirati veterinarski inspektor i objašnjava utjecaj vrulja na području Bistrine, što je za razliku od Brijeste, na školjke moglo utjecati povoljno.

“Smatra se da je to otprilike 11 stupnjeva Celzijusa. Kada dođe određena količina slatke vode s tom temperaturom, jasno da onda i hladi to područje, pogotovo u dubljim slojevima, pa je onda i ugroženost od povišenih temperatura manja, ali to su sad sve špekulacije”, navela je za HRT Bratoš Cetinić.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Iz MUP-a otkrili koliko vozača ima negativne bodove i gdje ih je najviše

Objavljeno

-

By

U prvih šest mjeseci ove godine vozačima u Hrvatskoj izrečeno je 14.604 negativnih prekršajnih bodova, u najvećem broju slučajeva zbog vožnje pod utjecajem alkohola.

Nedavno smo pisali o tome kako vozači jednostavno mogu provjeriti imaju li na svome kontu negativnih bodova za počinjenje težih prometnih prekršaja.

Vozaču je dovoljno da OVDJE, na stranicama MUP-a, unese serijski broj svoje vozačke dozvole, a potom i generiranu lozinku te dozna dokad mu je dozvola važeća, ima li i koliko negativnih prekršajnih bodova te izrečenih zaštitnih ili sigurnosnih mjera zabrane upravljanja motornim vozilom.

Ove godine 372.000 prekršaja

Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, vozačima sa skupljenih 12 negativnih bodova, a mladim vozačima (do 24 godine starosti) s 9 negativnih bodova, ukida se i oduzima vozačka dozvola. Negativni prekršajni bodovi brišu se iz evidencije nakon proteka dvije godine od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju na temelju koje su upisani.

Na naš upit, iz Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) rekli su nam da je u 2023. godini utvrđeno 760.373 prometnih prekršaja, uključujući i prekršaje u prometnim nesrećama, dok ih je u prvom polugodištu ove godine utvrđeno 371.958. Najviše je utvrđenih prekršaja bilo zbog vožnje brzinom većom od dopuštene, nekorištenja sigurnosnog pojasa, alkoholiziranosti vozača, nepropisnog korištenja mobitela za vrijeme vožnje te upravljanja neregistriranim i tehnički nepregledanim vozilom.

Negativne bodove ima 96.000 vozača

Za prekršaje počinjene tijekom prošle godine izrečeno je 96.178 negativnih prekršajnih bodova, a u prvih šest mjeseci ove godine izrečeno je 14.604 negativnih prekršajnih bodova. U najvećem broju slučajeva, negativni bodovi izrečeni su za vožnju pod utjecajem alkohola.

MUP nam je dostavio i tablicu s trenutnim stanjem negativnih prekršajnih bodova, razvrstanih prema broju bodova i prema policijskim upravama gdje su izrečene.

U Hrvatskoj je više od 2,3 milijuna vozača, a njih 96.052 ili oko 4 posto ima negativne bodove. Pribrojimo li im vozače s hrvatskim državljanstvom kojima je prebivalište izvan Republike Hrvatske, 96.412 vozača ima negativne bodove.

MUP RH

U Zagrebu 22.365 vozača s kaznenim bodovima

Najviše je vozača s tri negativna boda na kontu – njih čak 57.268, a potom onih sa šest negativnih bodova – njih 13.322. Više od 9 negativnih bodova skupilo je 4.048 vozača.

Najviše negativnih bodova izrečeno je, naravno, na područjima policijskih uprava gdje je i najveći broj stanovnika. Prednjači Grad Zagreb s 22.365 vozača s negativnim bodovima, slijede Splitsko-dalmatinska županija (13.410), Osječko-baranjska (6.710), Primorsko-goranska (4.682) te Istarska (4.617). Najmanje je vozača s negativnim bodovima na području Ličko-senjske (924) te Požeško-slavonske županije (2.217).

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Drama na nebu iznad Hrvatske, avion nije odgovarao kontroli leta, dignuti MIG-ovi

Objavljeno

-

By

Na nebu iznad Hrvatske odvijala se prava drama kada je maleni zrakoplov ušao u naš zračni prostor, ali nije odgovarao na pozive kontrole leta. Obaviješten je i MORH te su dignuti nadzvučni lovci presretači MiG-21.

Zrakoplov Piper PA-24 u nedjelju je oko 10:50 ušao u hrvatski zračni prostor, ali nije uspostavio komunikaciju s oblasnom kontrolom leta niti nakon desetak ponovljenih upita, piše Dnevnik.hr.

U presretanje jednomotornog zrakoplova poslan je dežurni dvojac 191. eskadrile lovačkih zrakoplova 91. krila HRZ-a, koji je presreo Piper te u okolici Slunja završio s akcijom, objavio je AvioRadar.

Nije uspostavljena radioveza

Taj incident potvrdila je i Hrvatska kontrola zračne plovidbe.

“Dana 21. 7. 2024. zrakoplov registarske oznake UR-OTF ušao je u zračni prostor RH u 10:51 UTC na visini od 7000 ft. Možemo potvrditi da s pilotom zrakoplova nakon višekratnih pokušaja na nekoliko radnih frekvencija nije uspostavljena uobičajena dvosmjerna radioveza. U ovom trenutku nemamo provjerenih pojedinosti o naravi problema, ali možemo sa sigurnošću potvrditi da je naša komunikacija na svim frekvencijama bila uredna s ostalim zrakoplovima. Zrakoplov je napustio zračni prostor RH u 12:11 UTC. Pokrenut je standardni postupak u takvim situacijama te je obaviješten MORH, koji nadzire hrvatski zračni prostor u ovom kontekstu.”

Prema neslužbenim informacijama kojima raspolaže AvioRadar, radiostanica spornog zrakoplova bila je namještena na pogrešan kanal, zbog čega nije bilo moguće uspostaviti komunikaciju sa zrakoplovom.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu