Hrvatska
"Da je Vlada poštovala zakon, Purda ne bi bio izručen!"

U prostorijama SDP-a na temu “Kako vlast hrvatske branitelje pretvara u slučajeve” govorili su Ingrid Antičević Marinović, saborska zastupnica i predsjednica GO SDP-a Zadar, Ante Kotromanović, saborski zastupnik i predsjednik SDP-ovog Savjeta za branitelje te Dragan Ranj, predsjednik Savjeta za branitelje SDP- a Zadarske županije.
– Mi ćemo učiniti sve za Purdu i Marića, riječi su koje čujemo od Vlade. Ali mi želimo skrenuti pozornost na to da se po tom pitanju već davno moglo i trebalo nešto učiniti, započela je Ingrid Antičević Marinović.
– Vlada je ovaj zahtjev dobila još 2007. godine i tada su trebali reagirati kako im nalaže zakon. Bili su dužni odbiti izručenje, ne da su samo trebali nego su bili dužni po zakonu. Zašto oni to nisu napravili? Uvijek brinu o svom obrazu, a taj su zahtjev skrivali kao zmija noge, nije ih briga za pojedince, za ljude, već samo kako će oni ispasti, rekla je Antičević Marinović te nadodala kako po tom zakonu i da se radi o stranom državljaninu Hrvatska nije dužna obaviti izručenje.
– Sada Vlada daje izjave da se zamuti voda, uvijek im je netko drugi kriv. Ne znaju preuzeti odgovornost. Ova Vlada samo polaže nade, a ne vlada se nadom, kritizirala je Antičević Marinović.
Ante Kotromanović, predsjednik SDP-ovog Savjeta za branitelje rekao je kako su svi trebali učiniti više za Purdu i Marića.
– Svi smo trebali učiniti više, ovo je sramota. Vlada se ponašala kao da je Purda ružno pače. I ja imam osjećaj kao da sam trebao učiniti nešto više, rekao je Kotromanović te nadodao kako on ima puno prijedloga vezanih za branitelje i poboljšanje njihovog statusa no ti isti ne prolaze jer nije iz vladajuće stranke.
– Nažalost tako to kod nas ide. Ako je neka ideja dobra ne može proći ako nije od vladajućih, rekao je Kotromanović.
Na ovu izjavu nadovezala se Antičević Marinović kazavši kako će rado prepustiti svoje ideje HDZ-u da se hvale ako su za dobrobit ljudi.
– Ne ponašamo se kao ozbiljna država. Da jesmo ozbiljna država ovaj igrokaz bi davno završio i Purda ne bi ni bio izručen. Ne bi se njime manipuliralo. Smatram da je potrebno podignuti razinu zdravstvene i socijalne zaštite branitelja. Isto tako potrebno je napraviti registar u kojem bi se vidjelo tko je bio na prvoj crti bojišnice, a njima bi se dala sva prava, a tko nije bio u borbi. Treba znati razliku, a današnji registar ide samo po abecedi. Ljudi su bolesni, a ne znaju zašto. Trebalo bi otvoriti barem jedan samački dom, za ljude koji su invalidi i koji su sami i o njima se nema tko brinuti, rekao je Kotromanović.
Dragan Ranj, predsjednik Savjeta za branitelje SDP-a Zadarske županije naglasio je kako se branitelje koristi u politici u svrhu samopromocije. Iznio je svoje mišljenje i o slučaju Purda rekavši kako se braniteljima koji je potrebno sudutu treba suditi u njihovoj županiji te da ne trebaju biti u pritvoru jer su dovoljno proli u ratu.
Hrvatska
Ako ste kupili ove proizvode, nemojte ih koristiti: Povlače se s polica
Državni inspektorat objavio je obavijest za potrošače o povlačenju više proizvoda.
Državni inspektorat Republike Hrvatske obavještava potrošače o opozivu proizvoda sa sljedećim LOT brojevima i rokovima trajanja: – PEČENI SLATKI KEKS S BADEMOM AMARETTI 175g SAPORI, s naznakom najbolje upotrijebiti do: 18.03.2026. (Lot L 355077 2), 02.05.2026. (Lot L355122 1), 04.07.2026. (Lot L 355185 2), 25.08.2026. (Lot L355237 1) , 03.09.2026. (Lot L 355246 1) , 20.10.2026. (Lot L 355293 1), proizvođača Colussi S.p.A., Milan, IT zbog povišene razine cijanovodične kiseline.
Proizvod nije u skladu s Uredba (EZ) br. 178/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. siječnja 2002. o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane.
Detalji o povlačenju i opozivu proizvoda dostupni su i na web stranici subjekta.
Podaci o proizvodu:
Proizvođač: Colussi SpA., Italija
Maloprodaja: NTL d.o.o., Soblinec, Hrvatska
Obavijest se odnosi isključivo na proizvod sa gore navedenim podacima
Državni inspektorat Republike Hrvatske također obavještava potrošače o opozivu proizvoda sa sljedećim LOT brojem i rokom trajanja: “Aptamil AR 1, početna hrana za dojenčad (povećana regurgitacija), NETO: 400g, hrana za posebne medicinske potrebe, datum uporabe: 17.05.2026., LOT: 111444865“ zbog utvrđene povećane prisutnosti bakterije Bacillus cereus.
Proizvod nije u skladu s Uredbom Komisije (EZ) br. 2073/2005 od 15. studenoga 2005. o mikrobiološkim kriterijima za hranu i „Vodiču za mikrobiološke kriterije za hranu“..
Detalji o povlačenju i opozivu proizvoda dostupni su i na web stranici subjekta.
Podaci o proizvodu:
Dobavljač: Nutricia Export BV, Lange Kleiweg 6, RIJSWIJK, Nizozemska
Distribuira na tržištu RH: AWT International d.o.o., Zagreb, Slavonska avenija 52a
Obavijest se odnosi isključivo na proizvod sa gore navedenim podacima.
Hrvatska
PROGNOZA / Promjena vremena pred vratima: Stižu kiša i jako jugo, mogući grmljavinski pljuskovi
Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Anticiklona se premješta prema istoku, a s Atlantika prodire vlažan, nestabilan i malo hladniji zrak nad europsko kopno. Nad Sredozemnim morem, zapadno od Apeninskog poluotoka, razvija se plitka ciklona čiji oblačni sustav, uz pojačano jugo, prelazi preko Italije i dolazi nad Jadran. Vremenska situacija nad Europom se mijenja, a vrijeme poprima osobine kasne jeseni – oblačno, tmurno, s povremenom kišom.
Prema prognostičkim materijalima u narednih 10 dana nije izgledno zahlađenje, ali postoje signali da bi nakon Božića, a pred Novu godinu, moglo zahladiti uz manje količine snijega, uglavnom u planinskim krajevima.
Danas dva tipa vremena: na Jadranu i u planinskim krajevima pretežno sunčano, uz porast naoblake u poslijepodnevnim satima te slabu kišu u Istri i na Kvarneru.
U unutrašnjosti prijepodne magla ili niska naoblaka sa slabom rosuljom. Poslijepodne i predvečer dizanje magle. Puhat će slab južni i jugozapadni vjetar, a na otvorenom moru Jadrana umjereno jugo uz valovito more. Najviše dnevne temperature od 3 do 6 °C, na Jadranu oko 15 °C.
Sutra, u srijedu, pretežno oblačno s kišom, obilnijom na sjevernom i srednjem Jadranu, gdje su lokalno mogući grmljavinski pljuskovi. Puhat će umjereno i jako jugo i oštro.
Jutarnje temperature zraka u unutrašnjosti od -2 do 2 °C, na Jadranu oko 10 °C, a najviše dnevne u unutrašnjosti od 4 do 10 °C, na Jadranu od 12 do 17 °C.
Hrvatska
Donesen je novi Zakon o naplati cestarine: Evo kako će izgledati vožnja autocestom
Hrvatski sabor je u ponedjeljak donio novi Zakon o naplati cestarine, kojim se od 1. ožujka 2027. godine uvodi jedinstveni elektronički sustav naplate cestarina na čitavoj mreži autocesta u Hrvatskoj, a koji bi trebao značajno poboljšati protočnost prometa.
Novi sustav predviđa slobodan protok vozila bez zaustavljanja zbog plaćanja cestarine, omogućava prolazak bez zaustavljanja i pri brzinama do 130 km na sat.
Počiva na dvjema tehnologijama – ENC uređaju u vozilu i automatskom očitavanju registarskih pločica putem kamera.
Elektronički sustav za naplatu cestarine (ESNC) uključivat će prijavu registarske oznake i valjanog sredstva plaćanja – obvezno za laka vozila do 3,5 tona. Teška vozila morat će koristiti ENC i automatsko očitavanje registarskih pločica.
Uključenje u ESNC moći će se obaviti putem jedinstvenog nacionalnog web prodajnog mjesta, mobilne aplikacije, drugih digitalnih servisa te na namjenskim stazama za brzo uključenje. Moći će se provesti i u prodajnim uredima upravitelja autocesta ili na drugim prodajnim mjestima trećih osoba koje imaju ugovor sa subjektima za naplatu cestarine.
Nakon što se novi sustav uvede, neko vrijeme postojat će još naplatne kućice na ulazima na autocestu, iako u njima neće biti ljudi, ni rampe pored njih.
Postavljanje portala i kamera je počelo na autocesti A3, a ukupno je planirano postavljanje 212 portala na mreži kojom upravljaju Hrvatske autoceste (HAC) i ostali koncesionari.








Nal
21. veljače 2011. at 13:48
Da vaš drug Josipović nije poslao Tadiću registar branitelja sve bi bilo i danas kako je bilo u ovih 19 god.
SRAMITE se sa ovim zadirenjem u branitelje, vama ništa nije sveta pa tako niti Domovinski rat. Samo se sjetite kako ste bižali iz Sabora na izglasavanju nezavisnosti Hrvatske, to je SDP. SRAM VAS BILO.
Jaca
21. veljače 2011. at 14:05
tako je, kako vas nije sram, tribali ste se ugledati u hrvatine iz HDZ-a, pa lipo Gotovinu u Haag, locirati,uhititi,transverirati, koaliciju sa četnicima, uništiti zemlju ka da je pala atomska bomba,tako ste tribali….
TRALALALAL
21. veljače 2011. at 14:52
BANDO LOPOVSKA HDZ-OVSKA SRAM VAS BILO. SVE OVE GODINE STE IMALI MOJ GLAS AL OD DANAS GA VIŠE NEMATE!!!!!!
@Nal - HRVATINO
21. veljače 2011. at 15:20
Tjeralica za Purdom je raspisana 2007. godine, a Josipović je predsjednik od 2010. Pametnom dosta.
Sjeti se Nal: locirati, identificirati, uhititi, transferirati. Sjeti se Gotovine, Čermaka, Markača, Praljka, Petkovića, Prlića, Stojića…i kako se već svi zovu, pa može i Glavaša…..itd.itd. Tko je sve te ljude identificirao, uhitio….?’
zarab
21. veljače 2011. at 15:22
čini mi se da je ovo sve poludilo plava teta pljuje po svima osim po SDPu. Oni stalno kako su hadezeovci lopovi i izdajice a što je sa njijma kakve ona ima repove o tome nitko ništa ha haa i stranka joj se neda van sa pet bunara kao da im je čaćino kao da su je na opancima donjeli ,,,,,,,,,,, vratite objekat vlasniku kad ste pošteni,,,, bar budite pošteni otimači SDPea
Malimarinko
22. veljače 2011. at 10:20
Očito je ovaj Nal jedan od lažnih boraca,odnosno jedan od onih koji od cijele Hrvatske voli samo njene lažno stečene kune.Vjerovatno je 91 bio u Minhenskoj bojni,a sad ovdje pametuje.Gdje si bio kad su Generala Gotovinu izručivali Haagu,sram te bilo izdajniče