Connect with us

Hrvatska

Obama i H. Clinton najcjenjeniji

Objavljeno

-


Predsjednik Barack Obama za Amerikance je najcjenjeniji muškarac 2010., znatno ispred bivših predsjednika, vjerskih vođa i drugih s tog popisa. Među ženama najcjenjenija je državna tajnica Hillary Clinton. Rezultati su to godišnjeg ispitivanja Gallupova instituta.
Obama je za Amerikance prvi put postao najcjenjeniji muškarac 2008., ubrzo nakon izbora za predsjednika, a ovogodišnje mu je priznanje treće zaredom. Za Obamu je ove godine glasovalo 22 posto ispitanih, gotovo za trećinu manje nego prošle godine kada ga je odabralo 30 posto ispitanih.
George W. Bush zauzeo je drugo mjesto s 5 posto glasova, slijede ga Bill Clinton, Nelson Mandela i Bill Gates. Na šestom je mjestu papa Benedikt XVI., sedmi je pastor Billy Graham, pa Jimmy Carter, televizijski voditelj Glen Beck i Dalay Lama na 10. mjestu.
Hillary Clinton zauzela je prvo mjesto u Gallupovoj anketi o ženama kojima se Amerikanci najviše dive sa 17 posto glasova. Druga je bivša guvernerka Aljaske Sarah Palin s 15 posto glasova, a treća voditeljica Oprah Winfrey s 11 posto glasova.
Za njima slijede Michelle Obama (pet posto), Condoleezza Rice i kraljica Elizabeta II., glumica Angelina Jolie, Margaret Thatcher, Aung San Su Kyi te Laura i Barbara Bush.
Od 1992., kada se prvi put pojavila na listi, Hillary Clinton je 15 puta birana za najcjenjeniju Amerikanku. Aktualni predsjednici SAD-a dominirali su izborom za najcjenjenijeg muškarca, osvojivši prvo mjesto 52 puta od 64 izbora koje Gallup provodi od 1946. godine.
Dok Obama drži prvo mjesto u smislu svjetovnog poštovanja, jedna od njegovih najpoznatijih protivnica napravila je impresivan napredak u drugoj anketi za mjerenje popularnosti u duhovnoj sferi, javlja Hina. Sarah Palin zauzela je prvo mjesto u online anketi dnevnog lista USA Todaya o osobama koje su u 2010. najviše utjecale na religijske vrijednosti u SAD-u.
Palin je u tom izboru završila ispred pape Benedikta XVI. i imama Abdula Raufa Feisala, koji stoji iza prijedloga izgradnje džamije u blizini Ground Zeroa u New Yorku, koji dijele drugo mjesto.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

HALMED upozorava: Poznati lijek protiv bolova može izazvati opasnu nuspojavu

Objavljeno

-

By

EMA je preporučila mjere za minimizaciju rizika od ozbiljnih ishoda poznate nuspojave za lijek protiv bolova, metamizol, priopćio je HALMED.

Ažurirat će se informacije o lijeku kako bi se podigla svijest o poznatom riziku od agranulocitoze i olakšalo njezino rano otkrivanje i dijagnoza

Povjerenstvo za ocjenu rizika na području farmakovigilancije (PRAC) pri Europskoj agenciji za lijekove (EMA) preporučilo je mjere za minimizaciju rizika od ozbiljnih ishoda agranulocitoze, poznate nuspojave koju može uzrokovati lijek protiv bolova, metamizol. Agranulocitoza uključuje naglo i izrazito smanjenje razine granulocita, vrste bijelih krvnih stanica, što može dovesti do ozbiljnih infekcija koje mogu biti fatalne.

Odobreni u brojnim državama EU-a

Lijekovi koji sadrže metamizol odobreni su u brojnim državama Europske unije (EU) u liječenju umjerenih do teških bolova i za snižavanje povišene tjelesne temperature. Odobrene indikacije razlikuju se ovisno o državi u kojoj je lijek odobren te obuhvaćaju liječenje bolova nakon operacije ili ozljede te bolova i povišene tjelesne temperature koji su povezani s rakom.

Agranulocitoza je očekivana nuspojava lijekova koji sadrže metamizol, koja se može javiti bilo kada tijekom ili nedugo nakon prestanka primjene lijeka, kao i u osoba koje su prethodno primjenjivale metamizol bez poteškoća. Ova ozbiljna nuspojava nije povezana s primijenjenom dozom metamizola. Trenutačne mjere za minimizaciju ovog rizika razlikuju se među državama EU-a.

Ocjena je započela na zahtjev Finske agencije za lijekove (FIMEA) s obzirom na to da su u Finskoj zabilježeni slučajevi agranulocitoze vezani uz lijek metamizol, unatoč nedavnom pooštrenju mjera minimizacije rizika u Finskoj.

Slijedom ocjene podataka o riziku od agranulocitoze za metamizol, PRAC je zaključio da se postojeća upozorenja u informacijama o lijeku trebaju ažurirati. Ažuriranjem se planira povećati svijest o ovoj ozbiljnoj nuspojavi među pacijentima i zdravstvenim radnicima te olakšati njezino rano prepoznavanje i dijagnozu.

Simptomi

PRAC je preporučio da zdravstveni radnici trebaju uputiti pacijente da prestanu primjenjivati ove lijekove te se odmah obrate liječniku ako razviju simptome agranulocitoze. Ovi simptomi uključuju povišenu tjelesnu temperaturu, zimicu, grlobolju i bolne ranice na sluznici, posebice u ustima, nosu i grlu te genitalnom ili analnom području. Pacijenti moraju biti na oprezu ako se ovi simptomi pojave tijekom ili nedugo nakon prestanka primjene metamizola.

Ako se mezamizol primjenjuje za snižavanje povišene tjelesne temperature, neki od ranih simptoma agranulocitoze mogu se previdjeti. Slično tome, ako se antibiotici primjenjuju istodobno s metamizolom, ovi simptomi također mogu biti prikriveni.

Ako pacijenti razviju simptome agranulocitoze, odmah se mora provjeriti krvna slika, uključujući razine različitih vrsta bijelih stanica. Primjena ovog lijeka mora se odmah prekinuti, prije nego što nalazi krvne slike postanu dostupni.

PRAC je također preporučio da se metamizol ne smije primjenjivati u pacijenata koji su pod povišenim rizikom ili su skloni razvoju agranulocitoze. Ovo uključuje pacijente koji su prethodno razvili agranulocitozu uzrokovanu metamizolom ili sličnim lijekovima, poput pirazolona ili pirazolidina, te pacijente s bolestima koštane srži ili koji boluju od stanja koje utječe na stvaranje ili rad krvnih stanica.

Prednosti i dalje nadmašuju rizike

Ove preporuke uslijedile su nakon ocjene svih dostupnih dokaza, uključujući podatke iz znanstvene literature, sigurnosnih podataka koji su postali dostupni nakon stavljanja lijeka u promet te informacija koje su dostavili drugi dionici, primjerice pacijenti i zdravstveni radnici. Tijekom ocjene, PRAC je zatražio savjet od grupe stručnjaka koju čine liječnici specijalisti s iskustvom u liječenju bolova, hematolozi, liječnici opće ili obiteljske medicine, ljekarnici te predstavnici pacijenata.

PRAC je zaključio da prednosti primjene lijekova koji sadrže metamizol i dalje nadmašuju njihove rizike. Međutim, informacije o lijeku za sve lijekove koji sadrže metamizol ažurirat će se u skladu s navedenim preporukama. Preporuke PRAC-a bit će proslijeđene Koordinacijskoj grupi za postupak međusobnog priznavanja i decentralizirani postupak za humane lijekove (CMDh) na razmatranje na njihovom idućem sastanku u rujnu.

Informacije za pacijente

  • Agranulocitoza, naglo i izrazito smanjenje razine granulocita (vrsta bijelih krvnih stanica) koje može dovesti do ozbiljnih infekcija koje mogu biti fatalne, poznata je nuspojava lijekova koji sadrže metamizol.
  • Ova nuspojava može se pojaviti bilo kada tijekom ili nedugo nakon prestanka primjene lijeka, kao i u osoba koje su prethodno primjenjivale metamizol bez poteškoća.
  • Ova nuspojava nije povezana s primijenjenom dozom metamizola.
  • Pacijenti moraju biti na oprezu ako se pojave simptomi agranulocitoze, koji uključuju povišenu tjelesnu temperaturu, zimicu, grlobolju i bolne ranice na sluznici, posebice u ustima, nosu i grlu te genitalnom ili analnom području. Ovi simptomi mogu se javiti tijekom ili nedugo nakon prestanka primjene lijekova koji sadrže metamizol.
  • Ako se razviju navedeni simptomi, pacijenti trebaju prestati uzimati ovaj lijek i obratiti se liječniku u najkraćem roku.
  • Ako se metamizol primjenjuje za snižavanje povišene tjelesne temperature, neki rani simptomi agranulocitoze mogu se previdjeti. Slično tome, ako se antibiotici primjenjuju istodobno s metamizolom, ovi simptomi također mogu biti prikriveni.
  • U slučaju razvoja simptoma agranulocitoze, liječnik treba uputiti pacijenta da provjeri krvnu sliku, kako bi se provjerile razine krvnih stanica.
  • Ovi lijekovi ne smiju se primjenjivati u pacijenata koji su prethodno razvili agranulocitozu uzrokovanu metamizolom ili sličnim lijekovima, poput pirazolona ili pirazolidina, te u pacijenata s bolestima koštane srži ili koji boluju od stanja koje utječe na stvaranje ili rad krvnih stanica.
  • U informacijama o lijeku za različite lijekove koji sadrže metamizol, agranulocitoza je uvrštena kao nuspojava s rijetkom (može se javiti u manje od 1 na 1000 osoba) ili vrlo rijetkom (može se javiti u manje od 1 na 10.000 osoba) učestalošću te u nekim slučajevima s nepoznatom učestalošću (ne može se procijeniti iz dostupnih podataka). Iako već postoje upozorenja za minimizaciju ovog rizika, informacije o lijeku ažurirat će se kako bi se uvrstile detaljnije informacije o prepoznavanju simptoma agranulocitoze te kada je potrebno obratiti se liječniku.
  • U slučaju bilo kakvih pitanja o ovom lijeku, potrebno je obratiti se liječniku ili ljekarniku.

Informacije za zdravstvene radnike

  • Agranulocitoza uzrokovana metamizolom neovisna je o primijenjenoj dozi i može nastupiti bilo kada tijekom ili nedugo nakon prestanka primjene lijeka, kao i u osoba koje su prethodno primjenjivale metamizol bez poteškoća.
  • Zdravstveni radnici trebaju uputiti pacijente da prestanu primjenjivati metamizol te se odmah obrate liječniku ako razviju simptome agranulocitoze te da budu na oprezu ako se ovi simptomi pojave tijekom ili nedugo nakon prestanka primjene ovog lijeka, budući da agranulocitoza može nastupiti s odgodom.
  • Ako se metamizol primjenjuje za snižavanje povišene tjelesne temperature, neki rani simptomi agranulocitoze mogu se previdjeti. Slično tome, ako se antibiotici primjenjuju istodobno s metamizolom, ovi simptomi također mogu biti prikriveni.
  • Ako pacijenti razviju simptome agranulocitoze, odmah se mora provjeriti krvna slika (uključujući diferencijalnu krvnu sliku) te se primjena metamizola mora odmah prekinuti, prije nego što nalazi krvne slike postanu dostupni. Ako se agranulocitoza potvrdi, ovaj se lijek ne smije ponovo uzimati.
  • Rutinsko praćenje krvne slike u pacijenata više se ne preporučuje, s obzirom na to da u ocjeni nisu identificirani dokazi koji bi poduprli njegovu učinkovitost u ranom otkrivanju agranulocitoze uzrokovane metamizolom.

Metzamizol je kontraindiciran u pacijenata s prethodnom epizodom agranulocitoze uzrokovane metamizolom ili drugim pirazolonima ili pirazolidinima, u pacijenata s oštećenjem funkcije koštane srži ili bolestima hematopoetskog sustava.

U informacije o lijeku za lijekove koji sadrže metamizol već su uvrštena upozorenja za minimizaciju rizika od agranulocitoze. Međutim, informacije o lijeku ažurirat će se kako bi se dodatno naglasila postojeća upozorenja radi podizanja svijesti među pacijentima i zdravstvenim radnicima te kako bi se olakšalo rano prepoznavanje i dijagnoza agranulocitoze uzrokovane metamizolom.

Zdravstvenim radnicima koji propisuju, izdaju ili primjenjuju ove lijekove bit će poslano Pismo zdravstvenim radnicima (engl. Direct healthcare professional communication, DHPC), koje će također biti objavljeno na internetskoj stranici HALMED-a.

Predstavnici Republike Hrvatske bili su suizvjestitelji u ovom postupku.

Više o lijeku

Metamizol (poznat i kao dipiron) je lijek koji se primjenjuje protiv bolova (analgetik) te se na području EU-a koristi od 1920-ih. Primjenjuje se na usta, u obliku čepića ili injekcije u liječenju umjerenih do teških bolova i za snižavanje povišene tjelesne temperature. U ocjenu PRAC-a uključeni su lijekovi koji sadrže samo metamizol i lijekovi koji sadrže metamizol u kombinaciji s drugim djelatnim tvarima, obavijestio je HALMED.

U Republici Hrvatskoj odobreni su sljedeći lijekovi koji sadrže metamizol:

  • Alkagin 2,5 g/5 ml otopina za injekciju/infuziju
  • Analgin 500 mg tablete
  • Metamizolnatrij hidrat Bausch Health 500 mg filmom obložene tablete
  • Predmetni lijekovi izdaju se temeljem liječničkog recepta u ljekarni.
 
Nastavi čitati

Hrvatska

“Krila Oluje” oduševila 250 000 posjetitelja na aeromitingu AirPower 24 u Austriji

Objavljeno

-

By

Pripadnici akrobatske grupe Hrvatskog ratnog zrakoplovstva “Krila Oluje” vratili su se danas 8. rujna 2024. sa zrakoplovne manifestacije AirPower 24, koja je održana tijekom ovog vikenda, 6. i 7. rujna 2024. u zrakoplovnoj bazi Zeltweg u Austriji, izvještava MORH.

Nastupe “Krila Oluje” u Austriji pratio je i zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva general-bojnik Michael Križanec koji je izrazio zadovoljstvo nastupima naše akrobatske grupe i istaknuo kako su “Krila Oluje” postala prepoznatljiv simbol HRZ-a u svijetu.

Ovo je sedmo gostovanje “Krila Oluje” u Austriji, a potporu pilotima na aeromitingu pružilo je i 11 zrakoplovnih tehničara Hrvatskog ratnog zrakoplovstva koji su bili zaduženi za ispravnost i tehničke preglede aviona Pilatus PC-9M.

Pred 250 000 posjetitelja Krila Oluje izvela su puni program s atraktivnim elementima. Činjenica kako neke od elemenata izvodi svega nekoliko akrobatskih grupa u svijetu dovoljno govori o njihovoj zahtjevnosti, a isto tako i o uvježbanosti i sposobnostima pilota.

Vođa “Krila Oluje” bojnik Darko Belančić rekao je kako im je bilo iznimno zadovoljstvo nastupati na zrakoplovnoj manifestaciji u Austriji. “Ove godine imali smo dva nastupa, a unatoč kiši, nastupe je imalo priliku vidjeti preko 250 000 oduševljenih gledatelja. Ponosni smo što smo sudjelovali na ovoj međunarodnoj manifestaciji te još jednom imali priliku promovirati Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, Hrvatsku vojsku i Republiku Hrvatsku na međunarodnoj sceni”, poručio je Belančić.

Za “Krila Oluje” ovo je bio 256. nastup, odnosno 67. međunarodni nastup, a po povratku iz Austrije, piloti su izveli i tradicionalni “Pozdrav Zadru” ispred zadarske Rive.

Aeromiting Airpower 24 jedna je od najvećih i najposjećenijih zrakoplovnih manifestacija u Europi, a ove godine održana je pod motom “Flying. Freedom. Enthusiasm” (Letenje. Sloboda. Entuzijazam). (MORH)

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Šef pošte ima objašnjenje za kašnjenje pošiljki: “Adrese se moraju ažurirati”

Objavljeno

-

By

Ivan Čulo predsjednik Uprave HP-Hrvatska pošta, komentirao je, između ostaloga, i kašnjenje pošiljki pa za sve okrivio građane i lokalnu samoupravu.

Jedan od glavnih razloga su, kaže, nesređene adrese, čak i u većim gradovima, što postaje posebno problematično kada redovni poštar ode na godišnji odmor ili bolovanje, a zamjena preuzima njegov posao bez poznavanja specifičnosti terena.

Na obalnim područjima i otocima taj je problem još izraženiji zbog nepravilno navedenih adresa, novih objekata bez kućnih brojeva ili prezimena, te nedostatka poštanskih sandučića, dodaje za Novi list.

Apel građanima

Čulo apelira na građane da redovito ažuriraju svoje adrese i osiguraju vidljive poštanske sandučiće, kako bi dostava bila učinkovitija. Također je pozvao lokalne vlasti da sređuju adrese u svojim zajednicama, jer u suprotnom pošta može biti vraćena pošiljateljima ili kasniti​.

“Takva situacija posljedično rezultira vraćanjem dijela pošiljaka pošiljatelju ili dostavom koja traje dulje od predviđenog. Zbog toga koristimo svaku priliku da podsjetimo korisnike da osiguraju potrebne preduvjete kako bi se dostava pošiljaka odvijala bez poteškoća. To znači postavljanje kovčežića na pristupačne lokacije te redovito ažuriranje adrese kod davatelja usluga”, izjavio je Čulo.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu