Connect with us

Hrvatska

U pripremi optužnica zbog ratnog zločina u Vrani!

Objavljeno

-

Logor na Vrani ipak postojao?


Tužiteljstvo za ratne zločine Republike Srbije posjeduje iskaz izvjesne Ruže Bogunović, koja je do rata živjela u Vrani, a danas je državljanica Australije, o navodnom zločinu nad Srbima počinjenom kod Biograda 1991. godine, tvrdi Savo Štrbac, predsjednik srbijanskog dokumentacijsko-informacijskog centra Veritas.
– Ona je došla kod nas jer već gotovo 20 godina ne može saznati što se dogodilo s njenim suprugom. S obzirom da je prošla zarobljeništvo i ima svjedoke, uputili smo je našem Tužiteljstvu, koje će potom njezin iskaz, sukladno međudržavnom ugovoru između Hrvatske i Srbije potpisanom 2006. godine, proslijediti hrvatskom sudu, vjerojatno Županijskom državnom odvjetništvu u Zadru. Ono bi trebalo potom istražiti i procesuirati cijeli slučaj, objasnio je Štrbac.
Prema iskazu Ruže Bogunović iz sela Vrana, ona je bila zarobljena 1. listopada 1991. godine skupa s njenim suprugom Nenadom, još dvojicom muškaraca i četiri žene iz Radašinovaca dok su pokušavali prijeći do mjesta koja su tada kontrolirali pobunjeni Srbi.
Zarobila ih je skupina hrvatskih vojnika, među kojima je prepoznala dvojicu sumještana iz Vrane – M. G. i T. J. (u iskazu se barata njihovim punim imenima koja su poznata i redakciji Z NET-a). Tijekom noći, zarobljenici su zadržani u kući M. G., da bi ih ujutro prevezli u Biograd. Ondje su žene puštene, a muškarci su zadržani na ispitivanju.

Savo Štrbac, Veritas


Mjesec dana kasnije, u razmjeni su ostala dvojica zarobljenih Srba puštena, ali ne i njezin suprug. Nenad Bogunović, prema riječima zarobljenika koji su kasnije pušteni, nikad nije ni došao do policijske postaje na ispitivanje, već su ga spomenuti vojnici zadržali u vozilu. Njegova je sudbina od tada nepoznata i gubi mu se svaki trag, ukratko nam je Štrbac prepričao iskaz Ruže Bogunović.
Ona također tvrdi da nitko od njih nije bio član tadašnje Teritorijalne obrane niti je bio naoružan kada su zarobljeni, već su samo htjeli izbjeći stradanje.
– Bilo je puno različitih priča o tome što se dogodilo nesretnom Bogunoviću. Međutim, nakon skoro 20 godina, sve je veća vjerojatnost da je spaljen na jednom smetlištu kod Biograda. Takve su, naime, informacije došle do nas, ali na nadležnim organima u Srbiji i Hrvatskoj je da to istraže, ustvrdio je Štrbac.

RIBARSKA KUĆA NA JEZERU – RESTORAN?
Tragom dokumenta, prema kojemu je postojao jedan navodni “logor za Srbe” tijekom rata u nekoj “ribarskoj kući na Vranskom jezeru”, Štrbac kaže da o tome također postoje svjedočanstva:
– Ondje je bilo zatočeno 10 ili 15 ljudi koji su kasnije odvedeni u Sveti Filip i Jakov. Radi se o tadašnjem restoranu na Vranskom jezeru, jako lijepo uređenom. Jedna od ondje zarobljenih obitelji preziva se Gladović, ako se dobro sjećam.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. Dražen Vitaljić

    23. listopada 2010. at 21:00

    na kraju ispada da su hrvati sami sebe napali…a to da je bilo zloćina s naše strane,bilo je…što nisu procesuirani neka se zapita tužiteljstvo…

     
  2. marko knezevic

    18. prosinca 2010. at 11:28

    dali je jos itko od srba procesuiran za ubijanje i i palez po selima dije nase pravosudje– na kraju cemo mi biti kao agresori–jadna nasa hrvatska

     
  3. marko knezevic

    18. prosinca 2010. at 11:29

    dali je jos itko od srba procesuiran za ubijanje i i palez po selima dije nase pravosudje– na kraju cemo mi biti kao agresori–

     
  4. Bezveze

    20. rujna 2018. at 22:06

    Kako Srbi znaju sve tko što je radio
    Naši samo šute eventualno bubaju glupani

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Tommy potpisao važan ugovor, na police stižu stotine talijanskih proizvoda

Objavljeno

-

By

Maloprodajni lanac Tommy je izvijestio u srijedu da je potpisao strateški i ekskluzivni ugovor o suradnji s talijanskom organizacijom Coop Italian Food (CIF), čime osigurava uvoz i prodaju više od 600 proizvoda privatnih robnih marki ovog talijanskog brenda.

“Ovim strateškim partnerstvom, bez posrednika, Tommy dodatno jača svoju poziciju na tržištu, a hrvatskim potrošačima donosi autentične okuse Italije i kvalitetne proizvode za kućanstvo po pristupačnim cijenama”, istaknuto je u priopćenju.  

Navodi se i da će direktan uvoz Coop-ovih proizvoda omogućiti Tommyju optimizaciju nabavnog lanca i smanjenje posredničkih troškova, čime se “dodatno povećava dostupnost kvalitetnih i cjenovno prihvatljivih proizvoda za hrvatske kupce”.

Istovremeno, Tommy postaje ekskluzivni partner Coop-ovih robnih marki za Hrvatsku, “donoseći talijansku kvalitetu i raznolikost na domaće tržište”, kažu iz hrvatskog trgovačkog lanca.

Iz Tommyja su izvijestili da su započeli s uvođenjem Coop-ovih proizvoda na svoje police sredinom lipnja, a proces će se postupno širiti tijekom sljedećih mjeseci. U prvoj fazi na police stiže oko 140 novih artikala, a do kraja godine ovaj asortiman obuhvaćat će 600 novih proizvoda, pri čemu će više od 70 posto artikala činiti prehrambeni proizvodi.

“Ovo partnerstvo za nas predstavlja važan strateški pomak u jačanju naše ponude te još većoj konkurentnosti i kvaliteti ponude. Kroz direktnu suradnju s Coop Italian Food našim kupcima osiguravamo visokokvalitetne talijanske proizvode po konkurentnim cijenama, bez nepotrebnih posredničkih troškova,“ rekao je član Uprave Tommyja Zoran Mikulić u izjavi koja se prenosi u priopćenju.

“Kao predvodnici u plasiranju talijanskih proizvoda privatnih robnih marki, prepoznali smo u Tommyju pouzdanog partnera za ostvarivanje naše misije – približavanje talijanske izvrsnosti potrošačima izvan Italije. Hrvatsko tržište ima veliki potencijal i uvjereni smo da će kupci prepoznati vrijednost koju im donosimo zajedno s Tommyjem,“ izjavio je komercijalni direktor Coop Italian Food-a Paolo Bonsignore.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / U petak prolazno osvježenje, evo što nas čeka za vikend

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Iako je vedro na dijelu obale i na sjeverozapadu unutrašnjosti, u većini krajeva je jutros umjereno do pretežno oblačno. No kako će jačati anticiklona, u drugom dijelu srijede očekujemo razvedravanje i posvuda sunčanije prilike.

U Dalmaciji, osobito njezinom zaleđu, uz lokalno jači razvoj naoblake može pasti malo kiše ili kakav prolazni pljusak s grmljavinom. Buru će zamijeniti sjeverozapadnjak i jugozapadnjak. 

Četvrtak donosi pretežno sunčane prilike, temperature će lokalno rasti do 33 stupnja.

petak prolazno svježije, kako će zapuhati vjetar sjevernog smjera, na moru ponovno bura. Prolazno će biti i oblačnije, uglavnom u unutrašnjosti, osobito u prvom dijelu dana. 

Za vikend, s početkom kalendarskog ljeta, stabilno i većinom sunčano, često i vruće.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Uoči sezone godišnjih odmora tisuće kućnih ljubimaca u Hrvatskoj ostaje na ulici

Objavljeno

-

By

Prijatelji životinja

Svake godine, s početkom sezone godišnjih odmora, u Hrvatskoj počinje i sezona napuštanja pasa i mačaka.

Udruga Prijatelji životinja već 23 godine provodi kampanju “Obitelj na more, a pas na ulicu?!”, čiji naziv, nažalost, i dalje precizno opisuje stvarnost: više od 10 000 pasa i mačaka svake godine ostane bez doma, a ljetni mjeseci za mnoge od njih postaju sezona izdaje.

Naime, neki neodgovorni građani uzmu životinju kao privremenu zabavu, poklon za djecu ili božićni dekor, no dolaskom ljeta zaborave da se četveronožne članove obitelji ne prestaje voljeti onda kada god postane nezgodno, priopćili su iz udruge.

Dapače, naši psi i mačke zaslužuju da s njima provedemo sva godišnja doba i godišnje odmore te da ih ne prestanemo voljeti ni onda kada to zahtijeva malo truda, ističu,

Mikročipiranje i kastracija smanjuju broj napuštenih životinja

“Napuštanje životinje nije samo čin bešćutnosti, već i prekršaj za koji je propisana novčana kazna, ali i kazneno djelo za koje prijeti zatvorska kazna u trajanju do jedne, odnosno do dvije godine ako napuštanje uzrokuje smrt životinje ili je riječ o većem broju napuštenih. Ako netko ostavi psa ili mačku da se sami snalaze te ih izloži gladi, žeđi, prometu, nasilju i smrti, to se ne može relativizirati izgovorima poput ‘nemam kamo sa životinjom kad idem na godišnji’. O tome se treba razmišljati već prije dovođenja životinje u svoj dom jer uvijek postoje članovi obitelji, čuvalice ili hoteli za životinje, a često se životinje mogu i povesti na godišnji odmor”, ističe Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u Prijateljima životinja.

Podsjeća da je s napuštanjem izravno povezano mikročipiranje, koje je za pse zakonski obavezno, a za mačke preporučljivo:

Mikročipirane životinje teže je napustiti jer se zna tko im je skrbnik, a upravo zato i lokalne zajednice imaju zakonsku obavezu kontrole jesu li svi psi na njihovu području označeni mikročipom. Osim toga, Zakon o zaštiti životinja propisuje obavezu kontrole razmnožavanja kućnih ljubimaca, pri čemu je kastracija najučinkovitija metoda smanjenja broja neželjenih životinja, koje njihovi skrbnici potom nemilosrdno napuštaju. Kastracijom se izravno pomaže životinjama i njome se mogu spriječiti određene bolesti, dok lokalne zajednice financiranjem kastracija skrbničkih pasa i mačaka smanjuju financijske izdatke koje trebaju izdvajati za zbrinjavanje odbačenih životinja.”

Odgovornost za pse i mačke ne prestaje dolaskom turističke sezone

Iz Prijatelja životinja pojašnjavaju da je danas teže ignorirati patnju životinja jer ih napokon počinjemo priznavati kao osjećajna bića i pravne subjekte, no stara navika napuštanja pred godišnje još nije izumrla.

“Potrebno je shvatiti da psi i mačke nisu potrošna roba ni plišane igračke. Oni nisu predmeti koje možemo odbaciti u šume i jarke, bacati u kontejnere, ostavljati u kutijama po parkovima, vezane pred skloništem ili ih bacati preko ograde skloništa. Oni su svjesna živa bića koja ovise o nama i odgovornost za njihove živote ne prestaje dolaskom turističke sezone ili čim rezerviramo apartman ili kupimo kartu za trajekt. Ne smijemo dopustiti da dojučerašnji član obitelji postane dio mračne statistike u godišnjem izvještaju o napuštanjima!” upozorava Klopotan Kačavenda.

Prijavite napuštanje i birajte udomljavanje, a ne kupnju

Prijatelji životinja pozivaju građane da, ako svjedoče napuštanju ili zanemarivanju, odmah prijave slučaj policiji, veterinarskoj inspekciji ili lokalnim komunalnim redarima jer svaka prijava može značiti spašen život za štene ostavljeno uz cestu ili mačku zatvorenu u kutiji na suncu.

Apeliraju na sve koji razmišljaju o nabavi životinje da to ne čine impulzivno i da uvijek biraju udomljavanje umjesto kupnje, da osiguraju mikročipiranje i kastraciju životinja o kojima skrbe i da ih nikad ne napuštaju!

Na www.prijatelji-zivotinja.hr dostupne su dodatne informacije i vizuali kampanje u kojoj su sudjelovale brojne poznate osobe – od Maje Vučić, Nikoline Pišek, Tatjane Jurić, Anđele Ramljak, Franke Batelić, Marka Tolje, Doris Pinčić, Igora Mešina, Rene Bitorajca do Darija Brzoje, benda Vatra, Ksenije Pajić, Slavka Sobina, Zdenke Kovačiček, Tarika Filipovića, Minee i mnogih drugih.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu