Connect with us

Hrvatska

Gotovinina teta: “Moji najbliži od mene rade ‘ludu babu’!”

Objavljeno

-

Teta Ante Gotovine (foto: Žeminea Čotrić)
Marija Miočev, teta generala Ante Gotovine, ovih je dana pozvala reportere Z NET-a i požalila se kako je “u velikim problemima sa najužom obitelji i načelnikom Pakoštana, Milivojem Kurtovom”, a što je na prvi pogled začudilo, obzirom da je dojam bio kako žena za koju se priča da je zapravo odgojila pakoštanskog generala – za njegova izbivanja – u Pakoštanima propisno zaštićena i zbrinuta. Gotovina je, podsjetimo, nakon smrti majke Ane, odrastao uz tetu Mariju.
– Moja se sestra Ana udala u Tkonu za Antinog oca. Poginula je 4. ožujka 1959. godine, ispred svoje kuće. Čula je kad su viknuli “mina”, te je otrčala u dvorište gdje su se igrali Ante i brat mu Boris. Uhvatila ih je, zagrlila i zaštitila od aktivirane mine. Međutim, pogodio ju je kamen i rasjekao joj glavu. U zadarskoj bolnici borili su se za njezin život, ali bezuspješno. Antin i Borin otac je otišao nakon toga u Zagreb, trbuhom za kruhom. Ja i moji roditelji bili smo uz Antu za vrijeme njegova školovanja. Smeta mi kad danas čujem da kažu za njega da je neobrazovan jer to nije točno. Ante je bio dobar dječak, cvijet ne bi ukrao. Njegov brat Bore, s druge strane, nije bio takav. Znao je ponekad voćke krasti. Iako, bili su oni dobri…, govori 77-godišnja teta Marija.
U nastavku, reći će kako danas teško živi. Tvrdi da su joj “sve uzeli njezini najbliži – sestra Danica Mandić i rođaci Pere i Željko Miočev, ali i Općina”!?
– Sestra Danica je živjela u Dubrovniku. Sin je istjerao iz kuće, pa je došla kod mene. Primila sam je i dala joj da živi u prednjem dijelu kuće kod Općine. Zahvalila mi je tako što je ukrala sve papire kuće i prepisala je na svog muža Antu Mandića. Općina, odnosno načelnik Milivoj Kurtov, pomogao joj je u tome. No, darovni ugovor je kod mene, nisu ga našli, optužuje teta Marija i dodaje kako “sumnja da je njezina imovina prepisana dijelom i na Općinu”!?
Otišla je zato, reći će, kod načelnika Kurtova, sa željom da joj objasni probleme koji je muče i da ga zamoli da joj pomogne, ali…
– On me gurnuo niz stepenice, ali su očevici iz njegova ureda kasnije ustvrdili da sam sama pala i da vjerovatno bolujem od epilepsije!? Lažu, mogu ja doktora posjetiti, pa neka on utvrdi ako sam bolesna! Svima će njima pokazati Ante kad se vrati, govorila nam je u suzama teta generala Gotovine.
– Pero i Željko Miočev također su ušli u kuću i uzeli sve što ih je zanimalo, a u Dragama su na mom zemljištu napravili kućerinu, tvrdi Marija Miočev.
Mariji Miočev je, podsjetimo, pokojni Papa Ivan Pavao II. prije 10-tak godina u Padovi poklonio zlatni molitvenik, a i zadarski nadbiskup Ivan Prenđa tražio je svojedobno od njezinih sumještana da se brinu o njoj jer je stara i nemoćna. Za samog Gotovinu, poznato je da joj je izuzetno privržen.
Danas, pak, reći će nam, osjeća da “njezini najbliži od nje prave ludu babu”.

Milivoj Kurtov (foto: Žeminea Čotrić)
KURTOV: “Marija je otrovala pse generalovog bratića!”
O cijeloj stvari, zatražili smo da se očituje i sam načelnik Pakoštana, Milivoj Kurtov, a koji je rekao:
– Marija Miočev je bolesna i svima pravi cirkus! Optužuje sve da su lopovi. Da sam je ja bacio niz stepenice, vjerojatno sad ne bi bila živa! Istina je da sam joj bacio kišobran, jer je prijetila i mahala s njim. Otrovala je pse od generalovog bratića. Luda žena, što da vam kažem, kazao je Kurtov i dodao:
– Njezino zemljište je državno vlasništvo, a takvih je slučajeva koliko je i stanovnika u Pakoštanima. Marija je podnijela optužni prijedlog za utvrđivanje vlasništva prije 15 dana i mi smo ga prihvatili.

No votes yet.
Please wait...
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. koko bil

    15. listopada 2010. at 10:38

    Ta žena je lopovica, za vrime rata je krala hranu našim vojnicima i nosila kući!

    No votes yet.
    Please wait...
  2. roko

    15. listopada 2010. at 10:55

    Dobro sad jeste ironični ali nemojte se spuštati na razinu indexa i drugih šund portala i tiskovina kojima je preplavljen medijski prostor,dobro ste počeli pokušajte tako i nastaviti.
    Od ovakvih smiješnih pričica važnije je i bitnije učiniti sve za istinu o Domovinskom ratu.
    Pišite afirmativne i stručne članke o Gotovini,jedinom generalu nakon Bana Jelačića u povijesti koji nikada nije izgubio niti jednu bitku.
    Ako ne znate kako krenuti napravite recenziju nove knjige Davora Domazeta Loše ili obradite Zbornik radova o Haaskom sudu koji je izdalo Hrvatsko kulturno vijeće kojim je svaka točka optužnice detaljno pobijena sa pravnog,,povijesnog,vojnog ,politološkog i inih znannstvenih stajališta.

    No votes yet.
    Please wait...
  3. koko bil

    15. listopada 2010. at 11:54

    čoooooooooooooooooooo!!!

    No votes yet.
    Please wait...
  4. fantom

    9. studenoga 2010. at 11:33

    Ima I stine u njenim rjecima iako su je ti lopovi doveli do ruba zivaca! Zna ona sto prica

    No votes yet.
    Please wait...

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

VIDEO / Golema psina u Istri plivala između brodica: “Nemojte ju uznemiravati”

Objavljeno

-

By

Istra 24

Golema psina koju su već nekoliko puta uočili u okolici Pule, danas je mirno plivala u blizini Puntižele između usidrenih brodica s kojih se pecalo, javlja Istra 24.

Snimku iz Štinjana poslao je čitatelj Istre24. Iako impresivne veličine ova vrsta, koja se hrani planktonom filtrirajući more širom otvorenih usta, nije opasna za čovjeka. Ukoliko budete imali sreću vidjeti je, nemojte ju uznemiravati.”

Nastavi čitati

Hrvatska

PROGNOZA / Stigla promjena vremena, mogući izraženi pljuskovi i grmljavina

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Umjereno do pretežno je oblačno diljem zemlje, kiša pada u kopnenim krajevima pretežno. U nastavku ponedjeljka oborine će biti pretežno na kontinentu i na sjevernom Jadranu, lokalno uz grmljavinu, dok će u Dalmaciji biti rjeđa oborina i bit će najviše sunčanih razdoblja. Navečer i u noći na utorak kiša i pljuskovi bit će češća pojava i u Dalmaciji, gdje može biti i izraženijih pljuskova s grmljavinom. 

Utorak će isto biti nestabilan. U noći i ujutro češća će biti oborina duž Jadrana i uz Jadran, dok sredinom dana i poslijepodne pljuskova može biti i u kopnenim krajevima.

Srijeda posvuda donosi više sunčanih razdoblja, tek lokalno, izglednije u unutrašnjosti, može pasti još malo kiše ili kakav pljusak.

Četvrtak donosi uglavnom suhe i pretežno sunčane prilike pa će i temperature biti više. Jutro hladno u kopnenim krajevima. 

Stabilno vrijeme nastavit će se do kraja tjedna, tako u ovim trenucima sugeriraju prognostički materijali. 

Nastavi čitati

Hrvatska

Učenici koji se školuju za ovih 10 zanimanja mogu računati na siguran posao i dobre plaće

Objavljeno

-

By

Učenike osmih razreda osnovnih škola u Hrvatskoj uskoro čeka upis u srednju školu i izbor između gimnazija, strukovnih te umjetničkih škola.

Prošle godine u prvi razred srednjih škola bilo je upisano 39.330 učenika, od kojih čak 70 posto ili 27.500 pohađa strukovne škole u trogodišnjim ili četverogodišnjim programima obrazovanja.

U tekućoj školskoj godini u strukovnim su školama po prvi put uvedeni kurikuli za 147 novih strukovnih zanimanja po modelu modularne nastave. Drugim riječima, više od 260 dotadašnjih zanimanja za koja su se učenici dotad školovali okrupnjeno je i optimizirano, odnosno više sličnih zanimanja spojeno je u jedno. Učinjeno je to u suradnji s poslodavcima i potrebama na tržištu rada. Učenici u sustavu strukovnog odgoja i obrazovanja, njih 136 tisuća u 290 škola, čine čak 71 posto ukupne srednjoškolske populacije.

Medicinske sestre ni ne dođu do burze

A uskoro će i dio tih učenika nakon svoga trogodišnjeg ili četverogodišnjeg strukovnog obrazovanja izaći iz škola i uputiti se na tržište rada. S obzirom na potražnju za radnom snagom, velika većina njih ne mora brinuti za posao jer velika potražnja za mnogim zanimanjima premašuje broj učenika izašlih iz strukovnih škola. Osim toga, mnogi od njih mogu računati i na sasvim pristojne plaće, a pojedina obrtnička zanimanja mogu ostvariti i natprosječna primanja.

Nedavno je na HRT-u zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) Ivana Mehle navela primjer medicinskih sestara koje, s obzirom na to koliko su tražene na tržištu rada, dobivaju posao odmah po završetku školovanja pa praktički niti ne ulaze u evidenciju HZZ-a.

Velika potražnja, primjerene plaće

Govoreći, pak, o drugim najtraženijim zanimanjima, Mehle je kazala da su to CNC operateri, zidari, krovopokrivači, podopolagači, instalateri vode, plina i struje, zatim konobarikuhari i mesari, a posebno je naglasila veliku potražnju za vozačima kamiona.

U istoj emisiji Josip Zaher predsjednik Hrvatske gospodarske komore – Komore Zagreb istaknuo je i veliku potražnju za električarima i elektrotehničarima.

“Lani je na burzi rada HZZ-a bilo samo pet električara, a potražnja za njima bila je 1960. A kada je takva potražnja, tada su i plaće primjerene”, dodao je.

Zanimanja za koja ima posla i dobrih plaća

Tragom toga, izdvojili smo deset zanimanja koja su visoko na listi najtraženijih pa učenici koji se školuju za njih u strukovnim školama odmah po završetku trogodišnjeg ili četverogodišnjeg školovanja mogu računati na siguran posao i prilično dobre plaće.

Podatke o plaćama za pojedina zanimanja u rasponu od najnižih do najviših preuzeli smo s portala Moja plaća. A budući da Ministarstvo obrazovanja, znanosti i mladih (MOZM) tek polovicom svibnja objavljuje odluku o upisu učenika u I. razred srednje škole, podatke o upisnim kvotama preuzeli smo iz lanjske Odluke o upisu u školsku godinu koja još traje.

Uz podatke o tome na kolike plaće mogu računati učenici koji se školuju za navedenih deset zanimanja, naveli smo i lanjske upisne kvote za svako od njih te izdvojili srednje strukovne škole u koje se lani upisivalo, a i inače se upisuje najviše učenika u programe za spomenuta zanimanja.

AUTOMEHATRONIČAR

plaća: 935 – 1.970 EUR

Lanjska upisna kvota na razini cijele Hrvatske za ovo zanimanje bila je 1068 učenika. Razlika između automehaničara i automehatroničara je u tome što prvi popravlja isključivo mehaničke dijelove vozila, dok je automehatroničar obučen i za posao autoelektričara, odnosno za popravak elektroničkih dijelova i sklopova u vozilima. Najviše učenika za školovanje u ovom programu upisuju Elektrostrojarska obrtnička škola u Zagrebu (lanjska kvota bila je 130), zatim Industrijska strojarska škola u Zagrebu, Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja u Rijeci i Obrtna tehnička škola u Splitu.

GRAĐEVINSKI RADNIK

plaća: 945 – 2.134 EUR

U dva programa školovanja – za građevinskog radnika u zgradarstvu i građevinskog radnika u održivoj gradnji, lanjska upisna kvota u domaćim strukovnim školama bila je 274. Najviše učenika za ta zanimanja lani su upisivale Obrtnička i industrijska graditeljska škola u Zagrebu, Graditeljska škola u Čakovcu te Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola u Varaždinu.

KROVOPOKRIVAČ

plaća: 981 – 2.290 EUR

Prema novom kurikulu, od ove školske godine dva ranije odvojena zanimanja – tesar i krovopokrivač – objedinjena su u zanimanje montera drvnih konstrukcija i krovova. Ukupna lanjska upisna kvota za njih bila je 71, a najviše ih upisuju Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola u Varaždinu, Graditeljska škola u Čakovcu, Obrtnička škola u Bjelovaru i Obrtnička i industrijska graditeljska škola u Zagrebu.

PODOPOLAGAČ / KERAMIČAR

plaća: 964 – 2.503 EUR

Prema novom modularnom programu, objedinjena su i donedavno zasebna zanimanja keramičara-oblogača i podopolagača u novo zanimanje oblagač podova i zidova. Lanjska upisna kvota bila je 195 učenika. Najviše učenika u taj program upisuju Obrtnička i industrijska graditeljska škola u Zagrebu, Građevinska tehnička škola u Rijeci i Graditeljsko-geodetska škola u Osijeku.

ELEKTROINSTALATER

plaća: 1.062 – 2.328 EUR

Za program obrazovanja elektroinstalatera lanjska upisna kvota bila je 484 učenika. Najviše ih inače upisuju Elektrostrojarska obrtnička škola u Zagrebu, Obrtna tehnička škola u Splitu, Srednja škola Dugo Selo, Elektrostrojarska škola u Varaždinu, Industrijsko-obrtnička škola u Slavonskom Brodu, Srednja škola u Glini i Tehnička škola Nikole Tesle u Vukovaru.

ELEKTROTEHNIČAR

plaća: 1.119 – 2.327 EUR

Elektrotehničar ili punim nazivom tehničar za elektroniku i komunikacije jedno je do najtraženijih zanimanja na domaćem tržištu rada. Ukupno predviđena lanjska upisna kvota bila je 750 učenika, a čak petinu od te kvote upisuje I. tehnička škola Tesla u Zagrebu – 130 učenika. Puno učenika za ovo zanimanje školuju još tri škole u Zagrebu: Elektrotehnička škola, Tehnička škola Ruđera Boškovića i Tehnička škola za računalstvo i mrežne djelatnosti. Veći broj učenika za ovo zanimanje školuje se i u Srednjoj školi za elektrotehniku i računalstvo u Rijeci, Srednjoj školi Jelkovec u Sesvetama, Tehničkim školama u Zadru, Imotskom i Čakovcu, Elektrotehničkoj školi u Splitu te Pomorsko-tehničkoj školi u Dubrovniku.

CNC OPERATER

plaća: 1.098 – 2.139 EUR

Zanimanje operater za strojne obrade, poznatije kao CNC operater, također je jedno od traženijih. Lanjska upisna kvota za taj program u srednjim strukovnim školama bila je 1066 učenika. Najviše ih se upisivalo u Tehničku školu u Čakovcu, Industrijsku strojarsku školu u Zagrebu, Srednju školu u Krapini, Tehničku školu u Karlovcu, Industrijsko-obrtničku školu u Slavonskom Brodu i Srednju školu u Oroslavju.

VOZAČ

plaća: 1.068 – 2.588 EUR

Zanimanje vozača motornog vozila, pogotovo vozača kamiona, jedno je od najtraženijih ne samo u Hrvatskoj, nego u cijeloj Europi pa se posao, takoreći, može birati. Procjenjuje se da samo u Hrvatskoj nedostaje oko pet tisuća vozača kamiona. Upisna kvota za program školovanja za vozača motornih vozila bila je 655 učenika. Najviše njih je u Školi za cestovni promet u Zagrebu, Srednjoj tehničkoj prometnoj školi u Splitu, Prometnoj školi u Rijeci te u Strojarskoj i prometnoj školi u Varaždinu.

KUHAR

plaća: 1.079 – 2.094 EUR

Kuhari i pomoćni kuhari već godinama su redovito među deset najtraženijih zanimanja na HZZ-ovoj Burzi rada. Ne čudi stoga što je lanjska upisna kvota za to zanimanje u domaćim srednjim školama bila čak 1350 učenika. Najviše ih se upisuje i školuje u Ugostiteljsko-turističkom učilištu u Zagrebu, a poveći broj njih i u Turističko-ugostiteljskoj školi u Splitu, Ugostiteljsko-turističkoj školi u Osijeku, Ugostiteljskoj školi u Opatiji, Hotelijersko-turističkoj i ugostiteljskoj školi u Zadru te u Školi za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu u Puli.

MESAR

plaća: 1.039 – 2.237 EUR

Mesari su također među najtraženijim zanimanjima. Lanjska upisna kvota u školskim programima za mesara bila je 176 učenika. Najviše učenika u taj program upisivalo se u Prehrambeno-tehnološkoj školi u Zagrebu, Poljoprivredno-šumarskoj školi u Vinkovcima te u Srednjoj školi u Prelogu.

Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu