Connect with us

Hrvatska

Martine Thomas: "Zadranka sam, brate mili!"

Objavljeno

-

Martine Thomas (Foto: Marko Dunatov)
Martine Thomas (41), zadarsku pjevačicu i vizažisticu, mnogi  znaju prije svega zbog njezinog nastupa u Big Brotheru. Rođena je u New Yorku, gdje su njezini došli sa Haitija. Pjevala je s njujorškom grupom Pleasurewell kao predgrupa Princeu. Također je poznata priča kada je bježeći od supruga skočila s drugog kata njihove obiteljske kuće i slomila nogu. Danas živi kao podstanar sa svoje dvoje djece, 13-godišnjom Isabelle i osmogodišnjim Marcellom. Radi kao vizažistica. Pjesme “Ti dobro znaš” i “Ako ovo nije ljubav” napisao joj je zadarski dogradonačelnik Dražen Grgurović. Za sebe će uvijek vrlo rado reći da je “Zadranka, brate mili”.
* Kakvo je bilo vaše djetinjstvo u New Yorku?
– Super. Rođena sam u New Yorku. Živjela sam u Bissau u Queensu, predgrađu srednje klase. Sve bijelci u kvartu. Išla sam u katoličku osnovnu i srednju školu.
* Kada ste se počeli zanimati za pjevanje i glazbu?
– Uvijek sam bila u tim dance show-ima: zabava, glazba, ali pjevanjem tek otkad sam se preselila u Pariz. Ondje sam, naime, radila kao konobarica kod jednog prijatelja. I dok sam konobarila, jedan tip, Amerikanac, pitao me bih li pjevala. Ja kažem, ok. I tako je to počelo.
* Kada ste navršili 21, preselili ste se u Pariz. Zašto?
– Zašto ne? Imala sam obitelj tamo. U Manhattanu sam studirala marketing i dosadilo mi je. Odlučila sam otići na tri mjeseca u Pariz.
* Grupa u kojoj ste pjevali, Pleasureswell, bila je iz New Yorka?
– Da. Grupa “Pleasureswell je bila iz New Yorka.
* Je li to bilo prije ili poslije vašeg boravka u Parizu?
– Poslije, kada sam se vratila u New York. Skupa smo svirali dvije godine, od 1997. do 1999.
* Bili ste u tom bendu kada ste nastupili kao predgrupa Princeu. Kako je to izgledalo?
– Super. Bila sam jako mlada. Puno ljudi. To je bilo na jednom stadionu. Jedno lijepo iskustvo.
* Kada ste došli u Zadar?
– Krajem studenog 2001. godine. Prije toga sam bila u Hrvatskoj dva, tri puta na ljetovanju, ali nisam uopće govorila hrvatski.
* Kada je počela vaša suradnja s Draženom Grgurevićem?
– U studenom. Nisam znala prije da on piše tekstove i glazbu. Ove dvije stvari koje je napravio za mene su super. Onako lagane.
* Pjesme su na hrvatskom jeziku. Imate li problema s izgovorom?
– Ponekad da. Kad pogriješim – popravim, ljudi mi pomažu.
* Kako vam se sviđa Zadar?
– Užas! Hahahaha….Šalim se…. Super je Zadar. Odličan, lijep.
* Kako su vas Zadrani prihvatili?
– Ajme, stvarno kao da sam rođena tu. Kao da sam domaća.
* Idete li na tržnicu ujutro po namirnice?
– Svako jutro. Šalim se. Ne idem baš u grad. Živim vrlo diskretno i mirno. Imam dvoje djece, radim, pjevam. Ne izlazim baš.
* U Big Brotheru ste bili 1998. godine. Jeste li se sami prijavili?
– Jesam.
* Pa zašto, što vam je bilo? Zbog Tajlanda?
– Radi Tajlanda. Nikada prije nisam gledala taj Big Brother. Onda sam vidjela na reklami neka plaža, tu bi bilo dobro otići. U zadnji tren sam se prijavila. Mjesec dana sam provela tamo.
* Kakva iskustva su vam ostala poslije toga?
– Najljepša iskustva u životu. Ne zbog Big Brothera, nego općenito zbog svega što sam tamo radila. Jahanje, rafting. Volim taj fizički “moving”.
* Uskoro nastupate u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zadru?
– Da. Jako se tome veselim. Trebao bi doći Boško Petrović. Pjevat ću neke jazz-standarde.
* Koliko dugo već svirate gitaru?
– Godinama. Svirala sam u Ninu, u Biogradu.
* Djeca vam ovdje idu u školu. Kako oni govore hrvatski?
– Super. Njima je to materinji jezik. Tjeram ih da što više pričaju engleski. Uvijek im može trebati u životu. Ali vidim da je njima između sebe lakše govoriti hrvatski.
* Nedostaje li vam New York?
– Kako da ne! Baš sam bila nedavno u Miamiu, mjesec dana jer moji sada tamo žive. New York mi fali. Ali tamo je lijepo kad si samac i kad imaš milijun dolara u banci.
* Smatrate li Zadar svojim gradom?

– Apsolutno! Ja sam Zadranka.
* Idete li na košarku?
– Kad mogu, kad stignem. Volim košarku. Bila sam i u Jazinama.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. Fonzi

    17. travnja 2012. at 15:34

    DIVNO JE BITI TAKO JEDNOSTAVAN I ŽIVOT PRIHVATITI REALNO

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Nezapamćen pomor dagnji! Krivac su visoke temperature mora?

Objavljeno

-

By

U Malostonskom zaljevu događa se nezapamćeni pomor dagnji, a prema prvim procjenama u uvali Brijesta, poznatoj po najmasovnijoj školjkarskoj proizvodnji u tom kraju, šteta iznosi gotovo 80 posto, objavio je HRT.

Veliki pomor dagnji uzgajivači pripisuju visokim temperaturama mora. Braća Lazić obiteljskim uzgojem dagnji bave se na površini od desetak hektara, a uginulo im ih je gotovo devedeset posto dagnji, navodi HRT.

Školjkar Zdravko Lazić, koji uzgaja dagnje u uvali Brijesta, ne pamti takav pomor.

“Mi imamo 25 godina obrt, cijeli život se bavimo ovim, kao i generacije prije nas. Nikada nisam ni čuo za ovakvo nešto”, naglasio je Lazić.

Uzgajivači pretpostavljaju da je uzrok pomora školjaka izrazita toplina mora, na ovome dijelu nezapamćena, gotovo 30 stupnjeva.

Za razliku od dagnji, kamenice se još uvijek drže.

Uzgajivači u zaljevu Bistrina i susjednim uvalama tvrde da kod njih zasad nema uginuća, no svakodnevno pomno prate stanje.

Ana Bratoš Cetinić, s Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku, ističe kako sve treba analizirati veterinarski inspektor i objašnjava utjecaj vrulja na području Bistrine, što je za razliku od Brijeste, na školjke moglo utjecati povoljno.

“Smatra se da je to otprilike 11 stupnjeva Celzijusa. Kada dođe određena količina slatke vode s tom temperaturom, jasno da onda i hladi to područje, pogotovo u dubljim slojevima, pa je onda i ugroženost od povišenih temperatura manja, ali to su sad sve špekulacije”, navela je za HRT Bratoš Cetinić.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Iz MUP-a otkrili koliko vozača ima negativne bodove i gdje ih je najviše

Objavljeno

-

By

U prvih šest mjeseci ove godine vozačima u Hrvatskoj izrečeno je 14.604 negativnih prekršajnih bodova, u najvećem broju slučajeva zbog vožnje pod utjecajem alkohola.

Nedavno smo pisali o tome kako vozači jednostavno mogu provjeriti imaju li na svome kontu negativnih bodova za počinjenje težih prometnih prekršaja.

Vozaču je dovoljno da OVDJE, na stranicama MUP-a, unese serijski broj svoje vozačke dozvole, a potom i generiranu lozinku te dozna dokad mu je dozvola važeća, ima li i koliko negativnih prekršajnih bodova te izrečenih zaštitnih ili sigurnosnih mjera zabrane upravljanja motornim vozilom.

Ove godine 372.000 prekršaja

Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, vozačima sa skupljenih 12 negativnih bodova, a mladim vozačima (do 24 godine starosti) s 9 negativnih bodova, ukida se i oduzima vozačka dozvola. Negativni prekršajni bodovi brišu se iz evidencije nakon proteka dvije godine od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju na temelju koje su upisani.

Na naš upit, iz Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) rekli su nam da je u 2023. godini utvrđeno 760.373 prometnih prekršaja, uključujući i prekršaje u prometnim nesrećama, dok ih je u prvom polugodištu ove godine utvrđeno 371.958. Najviše je utvrđenih prekršaja bilo zbog vožnje brzinom većom od dopuštene, nekorištenja sigurnosnog pojasa, alkoholiziranosti vozača, nepropisnog korištenja mobitela za vrijeme vožnje te upravljanja neregistriranim i tehnički nepregledanim vozilom.

Negativne bodove ima 96.000 vozača

Za prekršaje počinjene tijekom prošle godine izrečeno je 96.178 negativnih prekršajnih bodova, a u prvih šest mjeseci ove godine izrečeno je 14.604 negativnih prekršajnih bodova. U najvećem broju slučajeva, negativni bodovi izrečeni su za vožnju pod utjecajem alkohola.

MUP nam je dostavio i tablicu s trenutnim stanjem negativnih prekršajnih bodova, razvrstanih prema broju bodova i prema policijskim upravama gdje su izrečene.

U Hrvatskoj je više od 2,3 milijuna vozača, a njih 96.052 ili oko 4 posto ima negativne bodove. Pribrojimo li im vozače s hrvatskim državljanstvom kojima je prebivalište izvan Republike Hrvatske, 96.412 vozača ima negativne bodove.

MUP RH

U Zagrebu 22.365 vozača s kaznenim bodovima

Najviše je vozača s tri negativna boda na kontu – njih čak 57.268, a potom onih sa šest negativnih bodova – njih 13.322. Više od 9 negativnih bodova skupilo je 4.048 vozača.

Najviše negativnih bodova izrečeno je, naravno, na područjima policijskih uprava gdje je i najveći broj stanovnika. Prednjači Grad Zagreb s 22.365 vozača s negativnim bodovima, slijede Splitsko-dalmatinska županija (13.410), Osječko-baranjska (6.710), Primorsko-goranska (4.682) te Istarska (4.617). Najmanje je vozača s negativnim bodovima na području Ličko-senjske (924) te Požeško-slavonske županije (2.217).

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Drama na nebu iznad Hrvatske, avion nije odgovarao kontroli leta, dignuti MIG-ovi

Objavljeno

-

By

Na nebu iznad Hrvatske odvijala se prava drama kada je maleni zrakoplov ušao u naš zračni prostor, ali nije odgovarao na pozive kontrole leta. Obaviješten je i MORH te su dignuti nadzvučni lovci presretači MiG-21.

Zrakoplov Piper PA-24 u nedjelju je oko 10:50 ušao u hrvatski zračni prostor, ali nije uspostavio komunikaciju s oblasnom kontrolom leta niti nakon desetak ponovljenih upita, piše Dnevnik.hr.

U presretanje jednomotornog zrakoplova poslan je dežurni dvojac 191. eskadrile lovačkih zrakoplova 91. krila HRZ-a, koji je presreo Piper te u okolici Slunja završio s akcijom, objavio je AvioRadar.

Nije uspostavljena radioveza

Taj incident potvrdila je i Hrvatska kontrola zračne plovidbe.

“Dana 21. 7. 2024. zrakoplov registarske oznake UR-OTF ušao je u zračni prostor RH u 10:51 UTC na visini od 7000 ft. Možemo potvrditi da s pilotom zrakoplova nakon višekratnih pokušaja na nekoliko radnih frekvencija nije uspostavljena uobičajena dvosmjerna radioveza. U ovom trenutku nemamo provjerenih pojedinosti o naravi problema, ali možemo sa sigurnošću potvrditi da je naša komunikacija na svim frekvencijama bila uredna s ostalim zrakoplovima. Zrakoplov je napustio zračni prostor RH u 12:11 UTC. Pokrenut je standardni postupak u takvim situacijama te je obaviješten MORH, koji nadzire hrvatski zračni prostor u ovom kontekstu.”

Prema neslužbenim informacijama kojima raspolaže AvioRadar, radiostanica spornog zrakoplova bila je namještena na pogrešan kanal, zbog čega nije bilo moguće uspostaviti komunikaciju sa zrakoplovom.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu