Connect with us

Nekategorizirano

"Na Silbi noviteti, na Premudi – mina!"

Objavljeno

-

Smiljan Gluščević (Foto: Iva Lauš)
Nakon četiri godine, nastavljena su arheološka istraživanja na grebenima kod Silbe, predvođena ravnateljem Arheološkog muzeja i voditeljem Odjela za podmorsku arheologiju, dr. Smiljanom Gluščevićem.
Još 2000. godine, na tom su lokalitetu otkriveni ostaci antičkog broda iz 1. stoljeća, koji dolazi s istočnog Mediterana.
U dosadašnjem istraživanju, otkriveno je oko 50 rebara s brodskog trupa, što je više nego na svim dosadašnjim istraživanjima. Glavninu tereta činile su amfore istočnomediteranske produkcije.
Glavninu brodskog tereta, utvrđeno je, činile su amfore, najviše tipa Dressel 2-4, najraširenije vinske amfore na zapadnom Mediteranu. Najviše nas je oduševio cjeloviti primjerak Rodske amfore, te jedna Kingsholm amfora, sasvim specifična na našim nalazištima. Među sitnim materijalom, glavnina je keramičkog, luksuznog posuđa, te ostaci stakla koji su najviše stradali. Tu su i neki grubi keramički nalazi — tarionici, kao i nekoliko metalnih, odnosno olovnih nalaza, kazao nam je Gluščević, dodajući:
– Najzanimljivijim ipak smatramo brončanu profiliranu cijev za koju još ne znamo čemu služi, no pretpostavlja se da je dio brodske pumpe, a što je jako rijetko. Također smo iznenađeni količinom lomljenog sirovog kamena što je jedinstveno na Mediteranu, pa nestrpljivo očekujemo rezultate ispitivanja.
Pronađeni su predmeti u procesu desalinizacije, nakon čega slijedi konzervacija, kako bi bili ulašteni za oči javnosti do slijedeće turističke sezone.
ROV-om, ronilicom koja je kabelom povezana s brodom, na dubini od 47 metara, na Premudi je pronađena velika eksplozivna naprava.
– Na prvi pogled, mislili smo da se radi o velikoj amfori, no na iznenađenje svih, ustanovili smo da se radi o velikoj mini. To smo odmah prijavili pirotehničarima, kaže Gluščević.

Do sada prikupljeni podaci govore o trgovačkom brodu dužine 20-ak i širine pet do šest metara, koji je dolazio s prostora istočnog Mediterana. Za sada je istraženo oko 13 metara tog nalazišta. Preko čitavog nalazišta koji se nalazi na 34 metra dubine, stavljen je prekrivač od geotekstila zasut pijeskom i vrećama s pijeskom kako bi se sve sačuvalo do sljedeće akcije.
Ističući trud svih članova ekipe, posebice ronilaca i rad u neprimjerenim vremenskim uvjetima, Gluščević je naglasio da ih je vodila želja da zbog uvijek nedostatnih financijskih sredstava naprave što više u malo vremena.
– Osim arheologa, ekipu su sačinjavali ronioci zadarske Interventne policije – Đani Iglić, Zoran Stipanić, te Davor Milošević iz Pule. Svoj doprinos ovoj akciji dali su i djelatnici zagrebačkog Strojarskog fakulteta prof. dr. Slobodan Kralj, prof. dr. Zoran Kožul, dipl. Ing. Matija Bušić, Mate Šokičić, Jozef Tunić i Zdenko Batinić.
Istraživanja kod Silbe bit će nastavljena najvjerojatnije na proljeće, a do tada naši poznati arheolozi planiraju slijedeće istraživanje na Pagu.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Nekategorizirano

SA VOLONTERSKE BURZE: Briga o postavu i komunikacija s posjetiteljima u Noći muzeja u Narodnom muzeju Zadar

Objavljeno

-

By

U petak 26. siječnja se na razini Republike Hrvatske odvija XIX. Noć muzeja.

Na prošlogodišnju Noć muzeja Narodni je muzej Zadar bio po broju posjetitelja drugi u RH, odnosno prvi uzmemo li u obzir broj stanovnika odnosno “bazen” posjetitelja.

“Ove godine zbog našeg razrađenog programa ne očekujemo pad interesa, a da bi ta večer prošla u najboljem redu, potrebni su nam volonteri koji će nam pomoći u brizi o postavu (radi se o nekim od najvrednijih djela hrvatske umjetnosti i zadarske povijesti)”, stoji u objavi iz NMZ.

Za prijavu i detaljnije informacije obratite se putem maila na: muzej.nmz@gmail.com do 24. siječnja.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

Ambulante pune oboljelih od korone, gripe i hripavca. Liječnici upozoravaju na lijek koji često zaboravljamo

Objavljeno

-

By

U prosjeku na tjedan u Hrvatskoj od korone oboli 4.000 ljudi. Uz to svakog dana prijavljuju se slučajevi oboljenja od gripe i hripavca što dodatno opterećuje zdravstveni sustav.

Od covida svaki tjedan oboli u prosjeku 4.000 ljudi, a 45 ih premine. Prijavljenih slučajeva gripe samo prvog tjedna ove godine bilo je više od 800 prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, piše Dnevnik.hr.

Također još ne jenjava ni epidemija hripavca koji može biti koban pogotovo za manju djecu.

Stoga su čekaonice u ambulantama i bolnicama pune pacijenata koji traže liječničku pomoć zbog infektivnih i bakterijskih bolesti dišnih puteva. Liječnicima obiteljske medicine posao se ovih dana udvostručio, a slično je i na hitnim prijemima.

“Dosad nam je obim popovećan, mogureći poduplao se u odnosu na ljeto i jesen, kao što znamo zima je i tada su najčešće bolesti respiratornog sustava”, izjavila je liječnica obiteljske medicine Vedrana Tudor Špalj.

Liječnici također upozoravaju kako ne treba zaboraviti na mogućnost cjepljenja koje može biti spasonosno.

“Cjepljenje kao mjera prevencije protiv gripe, docjeplivanje protiv covida, također trudnice, ukućani, tek rođenih beba i dojenčadi koje nisu redovno cjepljeni da se docijepe protiv hripavca”, izjavila je dr. Andrea Petaros Šuran, voditeljica Odjela za epidemiologiju NZZJZ PGŽ.

 
Nastavi čitati

Nekategorizirano

VIŠNJIK: Obavijesti za posjetitelje koncerta Tragom Olivera

Objavljeno

-

By

Organizator koncerta Tragom Olivera, koji će se održati u subotu, 2. prosinca 2023. u Dvorani Krešimira Ćosića na Višnjiku, informira sve posjetitelje o sljedećem:

– Početak koncerta bit će u 20 sati.
– Ulazak publike u dvoranu bit će od 19 sati.
– Ulazak u Parter – sjeverni ulaz prizemlje lijevo i desno između ulaza A i D.
– Ulazak na Tribine, Prsten i Teleskopske tribine – ulazi B i D na katu.
– Molba svim posjetiteljima: Dođite na vrijeme da biste izbjegli možebitne gužve i zastoje na parkiralištima ili komunikacijama prema dvorani!

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu