Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

DONACIJA ODJELU ZA PULMOLOGIJU / Erste banka osigurala 26.500 eura za kupnju prijenosnog ultrazvučnog sustava Vivid iq GE

Objavljeno

-

Kiša je danas pala u pravom trenutku kako bi predstavnicima Erste banke zorno dočarala značaj njihove ovogodišnje donacije za potrebe Odjela za pulmologiju Opće bolnice Zadar. Ovdje je, naime, čak 80% pacijenata nepokretno, s brojnim komplikacijama, pa je u dane poput ovog jako zahtjevno voziti ih do Odjela za kliničku radiologiju kako bi se obavila potrebna dijagnostika.

Erste banka je stoga osigurala financijska sredstva u iznosu od 26.500,00 eura za kupnju prijenosnog ultrazvučnog sustava Vivid iq GE koji će uvelike olakšati i osoblju i pacijentima Odjela za pulmologiju.

„Pokretni će nam UZV uređaj biti od izuzetnog značaja jer teško je voziti pacijente, posebice kada je hladno i kišno. Kod nas su većinom teži pacijenti, kojima je potrebno olakšati. Nažalost, mi svakog dana na Odjelu otkrijemo po jedan karcinom pluća. Važno je da se bolest otkrije u ranom stadiju kada su pacijenti operabilni, s boljim prognozama“, kazala je prim.doc.dr.sc. Eugenija Kasap.

„Ove smo godine konačno dobili svoj prostor. Odjel za pulmologiju više nije podstanar, a ovdje u zgradi Dnevnih bolnica nam je jako komotno i nije problem smjestiti novi ultrazvučni sustav. On će nam koristiti za našu svakodnevnu dijagnostiku, za pleuralne punkcije, ali i za hitne pretrage. Upravo zahvaljujući ovoj donaciji širit će se naše radilište, pa ćemo u budućnosti raditi i biopsije perifernih tumora“, kazala je dr.Tajana Vukić Jurjević.

 „Hvala Erste banci što godinama pruža značajnu podršku u našim nastojanjima da pacijentima pružimo što kvalitetniju zdravstvenu skrb“, zahvalio je donatorima ravnatelj Opće bolnice Zadar, Željko Čulina, dr.med.

U ime Erste banke uručenju donacije su nazočili Krešimir Marinović, direktor Komercijalnog centra Zadar te Miljenko Strika, zamjenik direktora.

„Erste banka odgovoran je dionik našeg društva koji pruža podršku projektima koji su od velike važnosti za lokalnu zajednicu. Mi, pak, želimo zahvaliti osoblju Opće bolnice Zadar na svemu što radi za dobrobit žitelja naše županije. Hvala što se brinete za nas“, kazao je Marinović.

Dr.Kasap je podsjetila na prošlogodišnju donaciju Erste banke, također usmjerenu ka Odjelu za pulmologiju. „Lani ste nam, kao božićni poklon, uručili financijska sredstva za kupnju uređaja za polisomnografiju. Pomogli ste tako velikom broju naših pacijenata koji pate od problema spavanja, poput hrkanja ili epizode prestanka disanja. Sada oni, za potrebe dijagnostike, ne moraju ići u druge hrvatske gradove. Ovo je donijelo velik napredak u liječenju.”

Opća bolnica Zadar još jednom zahvaljuje Erste banci, uz nadu kako će se ova pozitivna suradnja nastaviti i u godini pred nama.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

BLAGDANI / Sve više trgovina otvoreno i nedjeljom. Donosimo radno vrijeme za 7. prosinca…

Objavljeno

-

By

Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca u Zadru u nedjelju, 7. prosinca 2025.

BAUHAUS:

zatvoreno

KAUFLAND:

od 7 do 21

EUROSPIN:

zatvoreno

HEY PARK

zatvoreno

TOMMY

Put Stanova 46 – od 7 do 21

Bože Peričića 5 – od 8 do 13

KONZUM:

Ante Starčevića 3 – od 7 do 13

Put Pudarice 34 – od 7 do 13

LIDL:

zatvoreno

SPAR

A. Starčevića 5a – od 7 do 20

Bleiburških žrtava 18 – od 7 do 20

PLODINE

zatvoreno

SUPERNOVA:

zatvoreno

STUDENAC:

Ulica Stjepana Radića 26 – od 7 do 21

RIBOLA

Vukovarska ulica 6a – od 7 do 21

Ulica Andrije Hebranga 10a – 7:00-21:00

PEVEX

zatvoreno

METRO

zatvoreno

EMMEZETA

od 10 do 20

ZADAR SHOPPING CAPITOL

od 7 do 20

CITY PARK ZADAR

zatvoreno

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA SA SVEUČILIŠTA / Promocija prvostupnika Odjela za psihologiju 

Objavljeno

-

By

Na Sveučilištu u Zadru danas je promovirano 35 prvostupnica i prvostupnika Odjela za psihologiju. Svečani čin podjele diploma vodile su pročelnica Odjela prof. dr. sc. Irena Burić i promotorica izv. prof. dr. sc. Marina Nekić.

Pročelnica Burić izrazila je uvjerenje da su prvostupnici u posljednje tri godine puno naučili ne samo o psihologiji, nego i o sebi. Svi su postali svjesniji složenosti i brojnosti čimbenika koji određuju ljudsko ponašanje te je psihologija postala dio njihovog identiteta.

– Iako ste danas zatvorili jedno važno poglavlje, vaše akademsko putovanje ovdje ne završava. Većina vas nastavit će diplomski studij psihologije upravo kod nas, što nas iskreno veseli — jer ćemo imati priliku i dalje zajedno učiti i napredovati. Neki će pak krenuti drugim putevima, i to je jednako vrijedno. Što god odabrali, želim da njegujete vrijednosti koje ste razvijali tijekom studija: znatiželju, etičnost, odgovornost, suosjećanje i kritičko mišljenje. Biti psiholog nije samo zanimanje — to je način gledanja na ljude i svijet te način brige za druge. Zato vas potičem da uvijek pokušate vidjeti ispod površine, razumjeti složenost ljudi i njihovih života te, nadasve, da njegujete empatiju prema drugima, ali i prema sebi, osobito onda kada se svijet čini prezahtjevan, besmislen, nepravedan i nemilosrdan — poručila im je pročelnica Burić.

Promotorica Nekić rekla je kako su putem zasigurno čuli sve one etikete koje se lijepe ovoj generaciji: da su preosjetljivi, „pahuljice”, nezainteresirani, ovisni o ekranima, nestrpljivi i razmaženi. Istina je zapravo da žive u najnestabilnijem, najbržem i najglasnijem razdoblju ljudske povijesti. I unatoč svemu, uče, rade, pomažu jedni drugima i postavljaju pitanja koja starije generacije nisu ni znale da postoje.

– Pokazali ste hrabrost u ispitima, praktikumima, seminarima i kolokvijima, u učenju, sumnjama, u pokušajima i pogreškama, koje su vas, nenametljivo, oblikovale u današnje promovente. Ako već živimo u svijetu influencera, onda budite influenceri naše struke, psihologije. Ako nešto treba biti viralno i ako nešto treba trendati, onda neka to budu empatija, suosjećanje, zahvalnost, znanje, kritičko mišljenje, osobne i profesionalne granice, odgovornost, trud i disciplina. Možda nećete imati milijune pratitelja, ali ćete imati nešto važnije — ljude koji će se zbog vašeg rada bolje razumjeti, manje patiti, hrabrije i odvažnije živjeti — rekla je promotorica.

Uoči svečane dodjele diploma promoventi su dali prisegu kako će svoje znanje produbljivati i doprinositi napretku domovine. Prigodno su dodijeljene pohvale najuspješnijim studentim: Leu Pletikosi Ljubiću, Anđeli Kovačević, Martini Ušljebrka i Klementini Damić. Program je glazbenim nastupom uveličao Akademski pjevački zbor Sveučilišta u Zadru pod ravnanjem Tomislava Košte.

Promovirani su: Ana Baričević, Mirta Bjeličić, Tea Čale, Klementina Damić, Anđela Delić, Bruna Ercegović, Lara Glavić, Gabrijela Grudenić, Dora Jakelić, Noa Janžić, Monika Jaša-Šangulin, Lucija Kačić-Bartulović, Marina Kajić, Lucia Karl, Lana Kasalo, Dominik Katuša, Alessia Krstić, Luciana Lonac, Martina Marović, Korina Miličević, Kate Musa, Kristina Mužinić, Marija Magdalena Otahal, Maja Pećarić, Vinka Pera, Lucija Plazibat, Nela Puljak, Rea Purgar, Vili Sinković, Hana Sivec, Lana Smetiško, Dominik Svetec, Nika Tokić, Ivana Magdalena Vuletić, Karla Žaper.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

UDRUGA 3. DOB I HNK ZADAR / Izlet u Zagreb za umirovljenike uz posjet mjuziklu “Ljepotica i zvijer”

Objavljeno

-

By

Udruga umirovljenika 3.DOB u suradnji s Hrvatskim narodnim kazalištem Zadar, organizira izlet u Zagreb uz posjet mjuziklu “Ljepotica i zvijer” u izvedbi Kazališta Komedija u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog.

Datum izleta: 18. siječnja 2026.
Vrijeme polaska: 11:00 h, parking Višnjik, Zadar
Povratak: istoga dana u večernjim satima

Mjuzikl: Ljepotica i zvijer (Kazalište Komedija, KD Lisinski)
Cijena izleta: 44 € (uključuje organizirani prijevoz autobusom i ulaznicu za predstavu)

Prijave i informacije:
Udruga umirovljenika 3. DOB
Narodni trg 6 (1. kat), radnim danom od 10:00 do 12:00 h
Mob: 091 212 0018

Ponuda vrijedi za: pretplatnike HNK Zadar i članove Udruge umirovljenika 3.DOB

O MJUZIKLU “LJEPOTICA I ZVIJER”

Mjuzikl “Ljepotica i zvijer” jedan je od najpoznatijih i najomiljenijih naslova svjetske glazbeno-scenske produkcije. Raskošna scenografija, dojmljivi kostimi i prepoznatljivi glazbeni brojevi stvaraju čaroban doživljaj koji je osvojio publiku svih generacija. Kazalište Komedija donosi vrhunsku interpretaciju ove bezvremenske bajke, obogaćenu humorom, emocijom i snažnim glumačkim izvedbama. https://www.komedija.hr/www/repertoar/ljepotica-i-zvijer/

Nastavak suradnje HNK Zadar i Udruge umirovljenika 3.DOB

Ovaj izlet označava nastavak suradnje HNK Zadar i Udruge umirovljenika 3.DOB te predstavlja prvu u nizu planiranih predstava i kulturnih programa koji će zajednički realizirati. Cilj je nastaviti poticati dostupnost kulturnih sadržaja, druženje i aktivno uključivanje umirovljenika u kazališni život Zadra i Hrvatske.

Pozivaju se svi zainteresirani pretplatnici HNK Zadar i članovi Udruge umirovljenika 3. DOB da se pridruže i dožive nezaboravan kazališni doživljaj u Zagrebu.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu