Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

“ČISTOĆA” ZADAR: O biorazgradivom otpadu i rasporedu pražnjenja smeđih spremnika

Objavljeno

-

Početkom 2014. godine Čistoća d.o.o. započela je s provedbom projekta odvojenog sakupljanja biorazgradivog otpada od ostalog miješanog komunalnog otpada iz domaćinstava na području MO Novi Bokanjac, MO Bokanjac, MO Crno, MO Dračevac, MO Ploča, MO Diklo i MO Stanovi. Svi korisnici na navedenim područjima, uz postojeće zelene posude, dobili su smeđe posude za odlaganje biorazgradivog otpada volumena 80 litara. S vremenom, na području cijelog grada u blizini stambenih zgrada, uz spremnike za odlaganje miješanog komunalnog otpada te spremnike s narančastim poklopcem za reciklabilni otpad, postavljene su smeđe posude za odlaganje biorazgradivog otpada volumena 240 litara. Na otocima koji administrativno pripadaju Gradu Zadru podijeljeni su komposteri. Takav način prikupljanja u skladu je sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom.

Biorazgradivi otpad odnosi se na organske materijale koje mikroorganizmi poput bakterija, gljivica i drugih živih organizama mogu prirodno razgraditi u jednostavnije tvari. Ovaj proces razgradnje rezultira stvaranjem komposta, koji je dodatak tlu bogat hranjivim tvarima koji se može koristiti za obogaćivanje poljoprivrednog zemljišta i vrtova.

Primjeri biorazgradivog otpada uključuju:

    – kuhinjski otpad: ostaci hrane, kore od voća i povrća, talog od kave, vrećice čaja, ljuske od jaja itd

    – vrtni otpad: lišće, pokošena trava, grane, cvijeće i drugi biljni materijali

    – proizvodi od papira: novine, karton, papirnate vrećice i neobrađeno drvo

    – tekstil: prirodna vlakna poput pamuka, vune i svile

    – organsko pakiranje: biorazgradivi materijali za pakiranje izrađeni od biljnih izvora poput kukuruznog škroba ili šećerne trske

   – biorazgradiva plastika: određene vrste plastike koje su dizajnirane da se brže razgrade u prirodnim uvjetima.

Pravilno gospodarenje biorazgradivim otpadom važno je iz nekoliko razloga:

Smanjeno korištenje na odlagalištima: biorazgradivi otpad čini značajan dio otpada na odlagalištima. Kad se ti materijali razgrade na odlagalištima, proizvode metan, snažan staklenički plin. Preusmjeravanjem biorazgradivog otpada s odlagališta možemo smanjiti emisije metana.

Obogaćivanje tla: kompostiranjem biorazgradivog otpada stvara se kompost bogat hranjivim tvarima, koji može poboljšati kvalitetu tla, zadržavanje vode i rast biljaka.

Očuvanje resursa: Recikliranje organskih materijala natrag u tlo smanjuje potrebu za kemijskim gnojivima i pomaže u zatvaranju kruga hranjivih tvari.

Smanjenje otpada: pravilno odlaganje i kompostiranje biorazgradivog otpada može pomoći u smanjenju ukupne količine otpada na odlagalištima.

Utjecaj na okoliš: smanjenje otpada na odlagalištima i emisija metana pomaže u ublažavanju negativnih utjecaja na okoliš povezanih s odlaganjem otpada.

Kako bi se učinkovito upravljalo biorazgradivim otpadom, mnoge zajednice potiču kompostiranje kod kuće ili osiguravaju prikupljanje organskih materijala uz rub ceste. Biorazgradivi otpad je vrijedna sirovina za proizvodnju komposta što je i najprihvatljiviji način zbrinjavanja organskog otpada.

Kompostiranjem biootpada količina kućnog otpada može se smanjiti za 1/3!

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Zadar i ove godine slavio Dan Europe uz domaće jagode, glazbu i cvijeće

Objavljeno

-

By

U organizaciji Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA i centra EUROPE DIRECT Zadar i ove je godine bogatim programom obilježen Dan Europe u Zadru. U obilježavanju su sudjelovale škole ambasadori Europskog parlamenta – Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola Zadar i Gimnazija Vladimira Nazora. Strukovne vještine pokazali su učenici iz Medicinske škole Ante Kuzmanića Zadar.

Događanju su nazočili župan Zadarske županije Božidar Longin, resorni županijski pročelnici Ivan Šimunić i Daniel Segarić, ravnateljica Agencije ZADRA NOVA Marina Dujmović Vuković i ravnateljice uključenih škola – Sandra Šango iz Gimnazije Vladimira Nazora i Anita Basioli iz Medicinske škole.

Dan Europe obilježava u spomen na obljetnicu Schumanove deklaracije. Naime, 9. svibnja 1950. godine Robert Schuman, tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske, predstavio svoj prijedlog formiranja Europske zajednice za ugljen i čelik, prve u nizu nadnacionalnih europskih institucija iz kojih je nastala Europska unija. Stoga se u svim zemljama EU početkom svibnja prigodnim programom obilježava sjećanje na taj povijesni dan.

„Cilj Schumanove deklaracije bio je stvaranje okvira za očuvanje mira u Europi i zajedničku suradnju. Danas Dan Europe slavimo kroz zajedništvo s partnerskim školama i našim mladim jer prednosti članstva u Uniji prepoznaju sve generacije.“ – istaknula je ravnateljica Dujmović Vuković pri čemu je ukazala na to kako je u 11 godina članstva Hrvatske u Europskoj uniji porastao standard života te se danas mladima pružaju nove mogućnosti za rast i razvoj, odnosno bolji i kvalitetniji život i rad.

Ravnateljica Dujmović Vuković podsjetila je kako se 9. lipnja ove godine održavaju Europski izbori te pojasnila značaj izbora: „Odluke koje donosi Europski parlament tiču se svih nas i odražavaju se na naš život, zbog toga su Europski izbori važni.“

„Dio smo EU obitelji i u ovih 11 godina članstva omogućene su nam brojne prednosti. Vidjelo se to za vrijeme kriza kao što je COVID ili energetska kriza, ujedinjeni manje osjećamo krize. Da smo sami, bilo bi puno teže. Svakako ne smijemo zaboraviti ni projekte financirane EU sredstvima, pa se tako u ovom trenutku u našoj županiji provode projekti vrijedni 600 milijuna eura. Sami to ne bi mogli financirati.“ – kazao je župan Longin, napomenuvši kako je prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman započeo s procesom hrvatskog ulaska u međunarodne organizacije kao što su EU i NATO.

Učenici iz škola ambasadora Europskog parlamenta i tim centra EUROPE DIRECT Zadar građanima su dijelili EU publikacije te prigodne poklone i iznenađenja, a posjetitelji su se mogli okušati i u „kolu sreće“ u kojem nitko nije otišao „praznih ruku“. U skladu s proljetnom atmosferom okupljeni su imali priliku osvojiti i sadnice cvijeća te se osladiti domaćim jagodama iz zadarskog zaleđa.

Učenici Medicinske škole Ante Kuzmanića Zadar posjetiteljima su mjerili tlak i glukozu u krvi. Ovom događanju nije nedostajalo ni glazbene atmosfere. U bogatom glazbenom repertoaru nezaobilazne su bile uspješnice s Eurosonga, a posebice Baby Lasagna i Rim Tim Tagi Dim.

EUROPE DIRECT Zadar član je mreže Europe Direct u Hrvatskoj, koja je pak dio sveeuropske mreže centara. Ovi centri približavaju Europu ljudima na terenu i potiču ih da se uključe u rasprave o budućnosti EU-a. Mrežom upravlja Europska komisija, a zadarski centar dio je Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA. U Hrvatskoj je 11 EUROPE DIRECT centara, a u 27 država članica preko 430 centara.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U ponedjeljak bez vode jedna ulica u Zadru

Objavljeno

-

By

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu u Zadrudana 13.05.2024. godine  (ponedjeljak) u vremenu od 08:00h do 10:00h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u ulici Matije Gupca.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Matije Gupca, kod kućnog broja 1.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

BABY LASAGNA GROZNICA / U Narodnom muzeju izložba heklanih tabletića. Svi su pozvani na sudjelovanje…

Objavljeno

-

By

Kako je nakon nastupa predstavnika Hrvatske, Marka Purišića, Baby Lasagna, na Euroviziji i njegove pobjede na Dori, nastala sveopća „euforija“ vezana uz heklanje i heklane tabletiće, iz Narodnog muzeja pozivaju da istražite s njima važnost i značenje tog dijela tradicije. Evo najave:

“Pozivamo sve zainteresirane, mlade i starije generacije da zavire u ormare i pronađu svoje heklane tabletiće (tablete, milje, ukrase, kako god ih zvali).

Pronađite ih u ormaru bake, prabake, mame ili vlastitom i pošaljite nam ih na adresu: Narodni muzej Zadar, Poljana pape Aleksandra III 2, 23000 Zadar, a mi ćemo ih prikazati u digitalnom obliku, dok će odabrani između pristiglih biti dio izložbe u prostoru Narodnog muzeja Zadar.

Uz poslane heklane tabletiće napišite nam otkud je i kakve uspomene Vas vežu uz njega.

Heklani tabletići su dio naše ne tako davne svakodnevnice, koju smo pospremili u kut ormara. Vrijeme je da ih pokažemo i da time na jednom mjestu damo podršku našem predstavniku za kojeg se svi nadamo da će nam donijeti Euroviziju u Lijepu našu. Pokažimo i kako cijenimo trud i umijeće naših mama, nona, baka…. Narodno rukotvorstvo dio je i misije muzeja pa Vas na ovaj način pozivamo da nam se pridružite u misiji čuvanja i poštivanja tradicije..

Heklane tabletiće možete slati do petka, 17. svibnja, 2024. godine ili ih donijeti osobno na gore navedenu adresu.

Osim u fizičkom obliku, možete nam poslati i fotografiju Vaših heklanih tabletića te uz nju napišite Vašu uspomenu koja Vas veže uz taj jedinstveni primjerak tradicije. Fotografije šaljite na e-mail adresu pedagog@nmz.hr (kontakt osoba Lucija Sekula, viša kustosica pedagoginja) do petka 17. svibnja, 2024. godine.

Pristigle heklane tabletiće, nakon završetka izložbe, vraćamo vlasnicima.”

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu