Connect with us

magazin

Novo pravilo: Možete imati najviše devet pasa ili mačaka, za više ide prijava?

Objavljeno

-

Andrew S/Unsplash

Vezivanje pasa dopušteno samo u iznimnim slučajevima, psi bez povodca mogu se kretati samo parkovima za pse, a nestanak psa ili mačke kućnog ljubimca morate prijaviti. Predlažu se i kazne, najviša iznosi 150 eura.

Vlasnike kućnih ljubimaca i ljubitelje životinja zanimat će informacija iz gradske uprave Grada Velike Gorice o donošenju Odluke o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te divljim životinjama, piše Gorica Info.

Iza ovog podužeg naziva kriju se odredbe koje bi trebali poštovati vlasnici kućnih ljubimaca i domaćih životinja.

Vlasnici kućnih ljubimaca dužni su ih držati u skladu s njihovim potrebama, osigurati im hranu, čisti prostor koji odgovara njihovoj veličini i zaštitu od vremenskih neprilika.

Psi trebaju biti označeni mikročipom i cijepljeni protiv bjesnoće. Također treba onemogućiti bijeg i kretanje pasa po javnim površinama bez nadzora.

Na dvorišnim vratima trebaju postaviti na vidljivom mjestu oznaku koja upozorava na psa, te imati ispravno zvono na ulaznim dvorišnim ili vrtnim vratima.

Kada je životinja bolesna treba zatražiti veterinarsku pomoć te osigurati zbrinjavanje i odgovarajuću njegu bolesnih i ozlijeđenih životinja.

Psi se smiju vezivati samo u iznimnim situacijama

Zabranjeno je bacanje petardi ili drugih pirotehničkih sredstava na životinje, trčanje životinja privezanih uz motorno prijevozno sredstvo koje je u pokretu, vezati pse, osim privremeno u iznimnim situacijama kada ograđivanje dijela dvorišta nije izvedivo.

U tom slučaju pas se može vezati na način da mu je omogućeno kretanje u promjeru pet metara, a sredstvo vezanja i ogrlica moraju biti od takvog materijala da psu ne nanose bol ili ozljede.

Ako živite u stanu i imate kućne ljubimce, dužni ste ih držati na način da ne ometaju mir sustanara ili na drugi način krše dogovoreni kućni red stambene zgrade i stanara okolnih nekretnina.

Psa koji živi u stanu ili kući bez okućnice, dužni ste svakodnevno izvoditi van zgrade ili kuće radi obavljanja nužde i zadovoljenja dnevnih fizičkih aktivnosti.

Ako komunalni redar utvrdi da u kući ili stanu imate više od devet pasa ili mačaka starijih od šest mjeseci prijavit će vas veterinarskoj inspekciji.

U šetnju smiju samo mikročipirani psi

Pse se smije izvoditi na javne površine ako su označeni mikročipom, na povodcu i pod nadzorom posjednika.

Psi se mogu kretati bez povodca, uz nadzor posjednika samo u parku za pse koji su označeni za takvo kretanje.

Kućnim ljubimcima koji se kreću slobodno ili na povodcu zabranjeno je kretanje na dječjim igralištima, cvjetnjacima, travnjacima, neograđenim sportskim terenima, neograđenim dvorištima škola i vrtića te na drugim mjestima gdje postoji opasnost ugrožavanja zdravstveno-higijenske sigurnosti i zdravlja ljudi.

U parkovima i na drugim zelenim površinama dozvoljeno je vođenje psa isključivo po pješačkim stazama, odnosno površinama namijenjenim kretanju pješaka.

Ograničenje kretanja kućnih ljubimaca ne primjenjuje se na pse osposobljene za pomoć osobama s invaliditetom i službene pse.

Opasan pas mora biti u zatvorenom prostoru

Vlasnik opasnog psa mora ga držati u zatvorenom prostoru iz kojeg ne može pobjeći, a vrata u prostor u kojem se nalazi takav pas moraju biti zaključana.

Na ulazu u prostor u kojem se nalazi opasan pas mora biti vidljivo istaknuto upozorenje „Opasan pas“. Smijete ih voditi na javne površine isključivo s brnjicom i na povodcu.

Udruge za zaštitu životinja mogu na javnim površinama postaviti hranilišta za mačke.

Hranilišta se postavljaju nakon provedenog javnog poziva. Udruga je dužna voditi brigu o higijeni i čistoći javne površine na kojoj se nalazi hranilište i skrbiti o mačkama.

Dužni ste prijaviti nestanak kućnog ljubimca

Ako izgubite kućnog ljubimca ili vam pobjegne dužni ste u roku od tri dana od nestanka prijaviti njegov nestanak skloništu za životinje.

Ako se radi o psu tada u roku od 14 dana treba prijaviti veterinarskoj organizaciji ili ambulanti veterinarske prakse koja je ovlaštena za vođenje Upisnika kućnih ljubimaca.

Vlasnik izgubljene životinje dužan je nadoknaditi sve troškove kao i svaku štetu koju počini životinja od trenutka nestanka do trenutka vraćanja posjedniku.

Životinja se ne smješta u sklonište ako se po nalasku životinje može utvrditi njezin vlasnik te se životinja odmah može vratiti vlasniku.

Zabranjeno je koristiti životinje za sakupljanje donacija, prošnju te izlagati ih na javnim površinama, sajmovima, tržnicama i slično, kao i njihovo korištenje u zabavne ili druge svrhe bez suglasnosti nadležnog tijela.

Zabranjena je prodaja kućnih ljubimaca i domaćih životinja na javnim površinama, sajmovima, tržnicama i svim drugim prostorima koji ne zadovoljavaju uvjete za prodaju. Također je zabranjeno izvoditi domaće životinje radi ispaše na privatne i javne površine bez dopuštenja vlasnika površine.

Kazne od 80 do 150 eura

Za nadzor nad provođenje ove odluke zaduženi su gorički komunalni redari koji mogu zatražiti pomoć policije ukoliko se prilikom provođenja nadzora ili izvršenja rješenja opravdano očekuje pružanje otpora.

Komunalni redar dužan je obavijestiti policiju i državno odvjetništvo kada uoči situaciju koja upućuje na mučenje ili ubijanje životinja.

Komunalni redar može naplatiti novčanu kaznu na mjestu počinjenja prekršaja, bez prekršajnog naloga, uz izdavanje potvrde.

Ako počinitelj prekršaja ne pristane platiti novčanu kaznu, izdat će mu se obavezni prekršajni nalog s uputom da novčanu kaznu mora platiti u roku od osam dana od dana uručenja, odnosno dostave prekršajnog naloga.

Novčanom kaznom od 80 eura kaznit će se za prekršaj fizička i odgovorna osoba u pravnoj osobi ako drži kućne ljubimce protivno ovoj odluci.

Novčanom kaznom u iznosu od 150 eura kaznit će se za prekršaj fizička osoba i odgovorna osoba u pravnoj osobi ako kućnog ljubimca vežete za motorno prijevozno sredstvo koje je u pokretu ili psa koji živi u stanu ili kući bez okućnice ne izvodite svakodnevno vani.

Kaznu od 150 eura ćete platiti i ako puštate psa da trči po dječjim igralištima i travnjacima ili ne očistite javnu površinu koju je uneredio vaš ljubimac.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

Moljci ne podnose miris ove biljke: Nabavite je i nećete ih više viđati po ormarima i kuhinji

Objavljeno

-

By

unsplash

Hranu nikada ne smijete držati u kuhinjskim ormarićima iznad štednjaka jer moljci lako mogu ući unutra i položiti svoje ličinke. Mali nametnici veliki su ljubitelji cjelovitih žitarica, posebice smeđe riže, heljde, prosa i brašna.

Hranu je najbolje čuvati u posebnim staklenkama s poklopcem. Moljci ne podnose miris lavande, cedra i citrusa. Stavite kap ulja na vatu i vatu stavite u kuhinjske ormariće.

Ne podnose ni miris ulja limunske trave.

Jednostavna zamka za moljce

Napravite privjesak od komada drveta i konca, pošpricajte drvo s nekoliko kapi ulja i objesite privjesak na vješalice u ormaru ili kuhinjskom elementu.

Sprej protiv moljaca

Potrebna vam je žlica alkohola, 30 kapi eteričnog ulja lavande i 1 dcl destilirane vode. Dodajte sastojke redoslijedom navedenim u boci, protresite prije upotrebe i pošpricajte površinu polica i ormara nakon čišćenja.

Odbija ih miris lovora

Osim za pripremu ukusnih jela, lovor je odličan i za tjeranje moljaca. Njegov intenzivan miris spriječit će moljce da uđu u ormar ako ga stavite u prozračnu vrećicu ili cijele listove direktno na policu, piše krstarica.com.

 
Nastavi čitati

magazin

FOTOGALERIJA / Predstavljanje eno-gastronomske ponude Zadarske županije medijima i turističkom sektoru u Ljubljani

Objavljeno

-

By

U utorak 14. svibnja 2024. u Ljubljani, u prostoru međunarodnog kreativnog i društvenog centra Rog, Turistička zajednica Zadarske županije je organizirala ekskluzivnu prezentaciju eno-gastro mogućnosti Zadarske županije za brojne predstavnike slovenskih medija i turističke profesionalce. 

U suradnji s Predstavništvom Hrvatske turističke zajednice u Ljubljani i uz podršku partnera – TZ grada Zadra, TZ Kali i Preko, TZ Paga i Kolana te TZ Pakoštane, Turistička zajednica Zadarske županije je ovu prezentaciju održala s ciljem predstavljanja županije kao iznimno raznolikog područja, destinacije održivog turizma, promocije dalmatinskog načina života kroz hranu kombinirajući nove trendove u gastronomiji s kulinarskom tradicijom i običajima ovoga kraja. Događanje koje govori o Zadarskoj regiji kao regiji punoj okusa, regiji koja je više od sunca i mora, u kojoj sunce i more stvaraju proizvode i jela iznimnih okusa. A da se zadarska regija čvrsto usidrila na putnim listama gurmana koji žele kušati najkvalitetnije domaće proizvode, dokazali su brojni domaći ponuđači koji su svoje delicije predstavili na susretu u Centru Rog.

Okosnicu eventa činile su pomno odabrane brendirane eno-gastro postaje koje su provele uzvanike na uzbudljivo putovanje puno boja, okusa i mirisa koje Zadarska regija ima za ponuditi. Događanje je započelo uz piće dobrodošlice i to koktel od likera maraške s potpisom Vinarije Fiolić , te koktelom inspiriranim kultnim zadarskim pićem PT-om, kombinaciji gorkog Maraskinog Pelinkovca i tonika.

Zadarsku gastro scenu predstavio je chef Saša Began kojeg je prestižni gastronomski vodič Gault & Millau Croatia proglasio 2023. “velikim chefom sutrašnjice”. Saša u svojim jelima ponosno koristi brancina i druge namirnice autentičnih i karakterističnih za zadarsku regiju – poput paškog sira i janjetine, novigradske dagnje,  a vinskom kartom dominiraju vina zadarskog vinorodnog podneblja, stoga je pravi ambasador eno-gastro ponude Zadra i županije.

Saši je “ruku“ dala ekipa koja vlada zadarskom street food scenom – Picnic Mingle & Fun, te su skupa oduševili jelima od namirnicama po kojima su Zadar i zadarska regija poznate – vrhunska riba i janjetina. Gosti su između ostalog kušali  tartar od jadranske tune i carpaccio od brancina, a jela su začinjena solju Solane Nin i acetom OPG Matulić. Ambijent zadarskih kala ispunjenih klapskom pjesmom dočarala je klapa Feral. Učenici zadarske gimnazije Vladimira Nazora pod stručnim mentorstvom profesorice Ive Mustać Klarić pokazali su svoje umijeće i dokazali kako klapska pjesma i dalmatinska tradicija živi i u srcima mladih.

Pag i Kolan su zajedno s Udrugom proizvođača paškog sira , predstavili asortiman raznih sireva od ovčjeg i/ili kravljeg sira sirana Paške sirane, MIH-a i Gligore, a kralj prezentacije je, naravno, bio „paški sir“, sir koji osvaja nagrade na svjetskim natjecanjima.

Na postaji Zadar Archipelago predstavili su se zadarski otoci i to ribarskom tradicijom začinjenom maslinovim uljem. Tu je Livio Perin, vlasnik ribarsko prerađivačkog obrta „Šiš-mar” u Kalima, pripremio mornarsku salatu i rižoto od sipe i kozica, ponosno predstavljajući svoju novu kuharicu. 

Zeleno zaleđe punom bujnih povrtnjaka i voćnjaka dočarala je TZ Pakoštane proizvodima s obala Vranskog jezera i Vranskog polja. Uz zeleno bogatstvo kušale su se i suhomesnate delicije lokalnog OPGa „Didini vrtovi/Agroturizam Plavica“.

A kako bi se okusila i ona tekuća esencija naše regije, predstavljeni su naši vinari i maslinari koji su najbolji ambasadori prave male renesanse boutique proizvođača koji suvremenim proizvodnim procesima garantiraju izvrsnu kvalitetu. Za predstavljanja vina bio je zadužen sommelier Ivan Stiblik, dok je za prezentaciju vrhunskih maslinovih ulja bio zadužen Filip Erceg. Gosti su uživali u vinima Kraljevskih vinograda, te vinarija Fiolić, Bora i Vinketa, a kušali su ulja 2 Štorije, MasVin, Dalma Oleum i Antino.

Tim je povodom direktorica Mihaela Kadija izjavila:

Slovensko je tržište od iznimne važnosti za turizam Zadarske županije. Naši nas susjedi i prijatelji Slovenci godinama u velikom broju posjećuju i to je razlog zbog kojeg smo se još jednom odlučili predstaviti u Ljubljani, no ovaj put s naglaskom na naše eno-gastro mogućnosti. Predstavili smo našu gastro, a možemo slobodno reći i premium ponudu jer kvaliteta i posebnost proizvoda i namirnica koje ima Zadarska županiji to i zaslužuju. Sudeći po reakcijama uzvanika, iako nas već dobro i poznaju, kao veliki ljubitelji dobre hrane i vina, format predstavljanja je pogođen. Želimo i ovo naše ključno tržište potaknuti da kao motiv za dolazak, osim sunca i mora, odaberu eno-gastro ponudu te nas posjećuju tijekom cijele godine. 

Kao partneri u ovoj sjajnoj prezentaciji u Ljubljanu sudjelovale su tvrtke iz Zadarske županije i to Labrax fish and wine bar, Picnic Mingle & Fun, Maraska, Paška sirana, Sirana Gligora, sirana MIH, Pelagos Net Fama, Marfish, vinarije Fiolić, Kraljevski vinogradi, Bora i Vinketa, zatim uljari OPG Plastić, PZ Maslina i vino, OPG Lalin, OPG Ante Vulin i obrt ŠIŠ-MAR, Marikomerc, Ninska solana i Kroštula.  

 
Nastavi čitati

magazin

SUBOTA, OD 16 SATI / Podrži lokalne craftere na Brlog craft marketu!

Objavljeno

-

By

Pridruži se veselom i kreativnom društvu Brlog craft marketa u subotu, 18. svibnja od 16 sati.
Sajam se održava na terasi Brlog zadružne pivovare, a očekuje vas:

Ponuda malih obrtnika sa zadarskog područja

Buvljak

Zadarski OPG-ovci

Humanitarna tombola u suradnju sa Solidarna – zaklada za ljudska prava i solidarnost – svaki kupac našeg kupona ulazi i u nagradnu tombolu. Nagrade su brojne i donirane od strane naših craftera.

I naravno Brlog craft pivo i opuštena atmosfera, savršena za subotu popodne.

Mali obrtnici koji će se predstaviti na Brlog craft marketu su: OPG Rubelj – EBBS – proizvodnja domaćih proizvoda, ulja i sapuna; Andreja Lauš – slikarstvo i torbe; Bubahandmade by Katica – ručno heklani proizvodi; Kurdela od live – ručno pleteni i heklani proizvodi; Beadway by Kate – nakit od perlica; Bovi – ručno šivane trake za kosu; Zaplet twist – heklani nakit; Tinka i Potonka – šivane i heklane torbe; Ive Jurlina – metalne skulpture; Pherrall – predmeti inspirirani Dalmacijom; Artemis Dizajn – nakit, ilustracije, aranžiranje predmeta; Design by Sego – izrada kućnih dekoracija; Da Li nakit by Ljiljana Surać – ručno izrađen nakit; S.V.Baggs – ručno šivane torbe, novčanici, neseseri; SunflowersbyAna – makrame nakit s kristalima; Name your frame – izrada personaliziranih šalica, okvira i ostalih predmeta; Caring Hearts – humanitarna udruga.

Više informacija na: https://www.facebook.com/events/1007334381108557

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu