Connect with us

Hrvatska

Snažno porasle cijene keramičara, električara, vodoinstalatera… I nema ih

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Cijena postavljanja pločica, prema ovoj anketi, u prosjeku košta oko 17 eura, što je porast od 21 posto u odnosu na prošlu godinu. Nešto manji porast cijena – od 18 posto – imale su usluge fasadera, električara i vodoinstalatera.

Svatko tko je posljednjih nekoliko godina trebao majstore – bilo da se radi o građevinskim radovima ili kućnim popravcima, zna da je do njih jako teško doći, a i da su cijene značajno porasle. Mnogi od njih, pogotovo ako su na dobrom glasu, ako slove za kvalitetne majstore, praktički imaju “liste čekanja”, pa se na njihov dolazak čeka tjednima, a za cijenu se gotovo da i ne pita.

U posljednjih godinu dana cijene obrtničkih usluga, prema istraživanju portala Trebam.hr provedenom na više od 500 ispitanika, imale su uglavnom dvoznamenkasti porast. Tako su, na primjer, kada su u pitanju građevinski radovi, najviše poskupjeli keramičari.

Keramičari skuplji preko 20 posto

Cijena postavljanja pločica, prema ovoj anketi, u prosjeku košta oko 17 eura, što je porast od 21 posto u odnosu na prošlu godinu. Nešto manji porast cijena – od 18 posto – imale su usluge fasadera, električara i vodoinstalatera.

S obzirom na to da su porasle cijene pojedinačnih usluga, skuplji su, naravno, i radovi po principu “ključ u ruke” pa tako sada adaptacija kupaonice košta u prosjeku 630 eura po četvornom metru, što je rast od 18 posto, dok je cijena adaptacije stana porasla za 16 posto, na 420 eura po četvornom metru.

No, nisu poskupjeli samo građevinski radovi, već i ugostiteljske usluge. Tako je, na primjer, cijena cateringa za topli meni u prosjeku porasla na 16 eura po osobi, što je rast od 23 posto.

“Treba prikupiti više ponuda”

Kako nam je rekao Boris Ucelj, sa portala Trebam.hr, kod njih se najviše traže usluge arhitekata, te raznih poslova vezanih za građevinu – od kompletne izgradnje ili adaptacije, pa do pojedinačnih usluga krovopokrivača, ugradnje grijanja i klimatizacije, stolarije i slično.

Ima i savjet za one koji traže majstore. “Prikupite barem tri ponude različitih izvođača i usporedite ih. Nemojte odabrati izvođača samo na temelju cijene. Provjerite ocjene izvođača i recenzije prethodnih klijenata i pažljivo proučite ponude dok ne pronađete odgovarajuću. Imajte na umu – kvaliteta ima svoju cijenu”, poručuje Ucelj.

Iz Hrvatske obrtničke komore kažu da je u sektoru graditeljstva do povećanja cijena usluga došlo dijelom i zbog deficita radne snage, kao i zbog povećanje potražnje za tom vrstom radova. Što se tiče ugostiteljstva, njima su prilično snažno porasli svi ulazni troškovi.

“Cijene, pa i njihova promjena su različite kod svakog obrtnika i ovise prvenstveno o ponudi i potražnji na tržištu, a posebice o rastu ulaznih troškova. Deficit radne snage najviše se osjeća u graditeljstvu – prije svega kvalificirane radne snage, prijevozu gdje nedostaje vozača teretnih vozila te ugostiteljstvu i turizmu”, kažu iz Hrvatske obrtničke komore.

U Hrvatskoj preko 100 tisuća obrta

No, obrtništvo, postaje i sve atraktivnije, pa je tako u posljednjih godinu dana broj obrta porastao za 8 posto. Prema podacima Komore, u Hrvatskoj trenutno posluje oko 109 tisuća obrta u kojima radi 224 tisuće ljudi.

“U 2023. godini u odnosu na 2018. bilježi se rast obrtnika u Hrvatskoj za 34 % ili 27.750 obrta više. Sa zadovoljstvom možemo ustvrditi da se trend mijenja i jača svijest o prednostima obrtničkih zanimanja, kao i interes za strukovnim školama. Tako je u 2022./2023. već na prvom roku popunjeno 88 % mjesta u strukovnim školama, a zabilježen je porast upisanih i za deficitarna zanimanja, konkretno za zidare i fasadere, uz nastavak visoke stope upisa za instalatera grijanja i klimatizacije te kućnih instalacija, vodoinstalatera i elektroinstalatera”, kažu iz Komore.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

FOTO / PPD upozorava na novi pokušaj prevare na društvenim mrežama, prijavite ove objave

Objavljeno

-

By

Pexels

Prvo plinarsko društvo (PPD) upozorava građane na pokušaj prevare putem objava na društvenim mrežama.

U lažnim objavama, u ime PPD-a, građani se pozivaju da se uključe u investicijski program koji nudi mogućnost ostvarivanja prihoda uz ulaganje od 250 EUR.

PPD

Iz PPD-a naglašavaju kako oni ni na koji način ne traže ulaganja građana niti u zamjenu za ulaganja daje mogućnost ostvarivanja prihoda. Jedini službeni kontakti i informacije kompanije navedeni su na njenoj službenoj stranici www.ppd.hr.

“Upozoravamo građane da se radi o prevari te ih pozivamo da navedene slučajeve prijave Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske”, poručuju iz PPD-a.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu