Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

30. OBLJETNICA TRAGEDIJE “Uskrsla lica Vukovara – knjiga o bolima Vukovara

Objavljeno

-

U povodu 30. obljetnice vukovarske tragedije, iz tiska je izišla knjiga „Uskrsla lica Vukovara“, koju je uredila Julienne Eden Bušić. Knjiga je tiskana na hrvatskom i engleskom jeziku, a sadrži niz tekstova s veoma „bolnim temama: silovanja, mučenja, ubijanja…“, kako u predgovoru navodi urednica.

Kao uvod u temu objavljen je tekst Tihomira Vinkovića „Vukovar“, koji donosi kratku povijest grada Vukovara. Slijede ulomci iz poeme „Vukovar“ Tomislava Marijana Bilosnića pod naslovom „Tko su oni koji idu protiv tenkova“. Poema je prethodno objavljena u zasebnoj knjizi „Vukovar“ (Zadar, 2011.), ali i u Antologiji hrvatski pjesnici o Vukovaru (Vinkovci, 2011.). Potom je donijet prinos Julienne Eden Bušić, kao njezino izvješće iz 1998. godine o utvrđenim masovnim grobnicama u Vukovaru, odnosno Komisije za žrtve rata i nestale osobe, opremljen s nizom potresnih fotografija ostataka osoba pronađenih u masovnim grobnicama. Julienne Eden Bušić objavljuje i pripovijetku „Prsten“ ranije objavljenu u američkom časopisu „Gobshite Quarterly“ i „Jednoj priči iz Domovinskog rata“ (HDP, 2014.). Kroatistica izv. prof. dr. sc. Sanja Knežević, pročelnica Odjela za kroatistiku, Sveučilišta u Zadru, objavljuje esej naslovljen „Patnja i uskrsnuće silovanih vukovarskih logorašica 1991.- 1992. s podnaslovom „Podnosi li postmoderna kultura Patnju?“. Esej je prethodno objavljen u časopisu „Hrvatska misao“ (2013.), „Nova Istra“ (2014.), a na engleskom jeziku je izložen na Osmoj regionalnoj konferenciji Europske udruge žena u teološkim istraživanjima“ (Split, 2012.).

Knjiga „Uskrsla lica Vukovara“, donosi i ulomak iz romana „Živa glava“ Julienne Eden Bušić, koji se temelji na istinitoj priči mlade Hrvatice iz Vukovara dvomjesečne taokinje srpskih paravojnih snaga koje su je sistematski silovale. Knjiga je dobila uglednu književnu nagradu „Antun Branko Šimić“. Pod naslovom „Rat u Vukovaru“, slijedi ulomak iz knjige dr. sc. Ive Lučića „Vukovarska bolnica: svjetionik u povijesnim olujama hrvatskog istoka“.

Ulomak iz knjige „Branili smo domovinu: pripadnici nacionalnih manjina u obrani Hrvatske“, priča je Nenada Gagića, odlikovanog hrvatskog branitelja srpskih korijena. Tu je i pismo premijerke Velike Britanije Margaret Tatcher upućeno 9. siječnja 1998. godine predsjedniku Franji Tuđmanu, kao i zapisi i likovni prilozi Hermanna Pedita, austrijskog umjetnika, koji su obilježili i naslovnicu knjige „Uskrsla lica Vukovara“. Julienne Bušić je Hermanna Pedita pozvala u Vukovar prilikom iskopavanja masovnih grobnica, o čemu je ovaj austrijski umjetnik kasnije priredio niz izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu.

„Uskrsla lica Vukovara“, kao što je kazano, opremljena su nizom fotografija i dokumenata, biografijama autora, iscrpnom bibliografskom građom, literaturom i izvorima, kao i pogovorom dr. sc. Ante Nazora naslovljenim „Kratak osvrt na raspad Jugoslavije i bitku za Vukovar“.

Kao prevoditelji potpisuju se Julienne E. Bušić, Mirna Čubranić, Robert Dumančić, Katarina Šturik, Tihomir Vinković, Đurđa Vukelić Rožić, Austrijski kulturni institut i Ministarstvo kulture RH. Recenzenti su dr. sc. Lidija Bajuk i dr. sc. Zlatko Begonja. Nakladnici su Ogranak Matice hrvatske u Zadru i Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

MUZEJ ANTIČKOG STAKLA: Izložba uz obilježavanje 15. godišnjice – HELMI REMES i SLATE GROVE “Odjeci priča / Nadahnuće iz Finske”

Objavljeno

-

By

6. 5. – 6. 8. 2024.

Muzej antičkog stakla u Zadru bogatom programu obilježavanja 15. godina od otvorenja dodaje i izložbu Helmi Remes i Slate Grove “Odjeci priča / Nadahnuće iz Finske”. To je izložba dvoje umjetnika iz Finske, Helmi Remes, rođene Finkinje i Slate Grovea, Amerikanca koji živi u Finskoj.

U dosadašnjem radu Muzeja jedna je od zapaženijih međunarodnih suradnji bila organizacija izložbe „Dodir stakla / Izložba suvremenog nordijskog stakla“ 2015. godine. Među autorima radova izloženih u Muzeju te 2015. godine svoj rad je izlagala i Helmi Remes. Kako su uistinu posebne veze svih onih koji osjećaju i vole staklo kao umjetnički medij, a posebno unutar ovako sveobuhvatne i proaktivne institucije kao što je Muzej antičkog stakla u Zadru, Helmi Remes je prepoznata kao umjetnica koja će na izložbi u Zadru sa svojim umjetničkim i životnim partnerom Slateom Groveom prikazati svu ljepotu života u Finskoj, povezanost s prirodom i tradicijom kroz suvremene staklene umjetničke forme.

Helmi Remes i Slate Grove mladi su ljudi, životni partneri, školovani staklopuhači, umjetnici koji žive suvremeni život u skladu s finskim načinom života, povezanosti s prirodom i u privatnom i u umjetničkom smislu. Remes i Grove samostalni su umjetnici, koji po prvi put u Zadru, u Muzeju antičkog stakla predstavljaju svoje radove na zajedničkoj izložbi “Odjeci priča / Nadahnuće iz Finske”. Zajednički koncept izložbe oboje ih veže da kroz individualne radove u staklu prenesu svoju inspiraciju finskim krajolikom, prirodom, čudesnim izmjenama godišnjih doba, koja neizbježno utječu na način života, ali i na životnu filozofiju. Utkanost tradicije u svakodnevni život, otkrivanje finske povijesti, baštine, mitova i legendi, potrage za svjetlom, tako važnim za život, tog balansa između tame u zimskim danima i neprekidnog dana u ljetu, donose čudesne radove u staklu ovo dvoje umjetnika, koji svoj zajednički izlagački koncept po prvi put prikazuju daleko od Finske, na Mediteranu, u Zadru i Muzeju koji baštini antičkog staklo, staklo prepuno priča i tradicije, univerzalni materijal koji ne poznaje granice, posebno granice umjetničke inspiracije.

Izložba se otvara u ponedjeljak 6. 5. 2024. godine u velikoj izložbenoj dvorani Muzeja. Kustosica izložbe i autorica kataloga je Jadranka Belevski, muzejska savjetnica dokumentaristica Muzeja antičkog stakla u Zadru.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) Svečano obilježen Dan općine Bibinje

Objavljeno

-

By

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen je Dan općine Bibinje, ujedno i 33. obljetnica stradanja hrvatskog redarstvenika Franka Lisice u Domovinskom ratu, kojeg su se Bibinjci i ove godine s ponosom prisjetili.

Svečanoj sjednici, uz mještane Bibinja i domaćine nazočili su brojni uzvanici – Nikolina Baradić, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, župan Božidar Longin, ujedno i izaslanik predsjednika Vlade RH, Marko Ratković, izaslanik ministra hrvatskih branitelja, državna tajnica Marija Pletikosa te brojni drugi gosti.

U uvodnim obraćanjima predsjednica Općinskog vijeća Marijana Kandić i načelnik Šime Sekula osvrnuli su se na niz projekata koji se trenutno provode na području općine.

„Naš ključni kapitalni projekt je izgradnja novog modernog dječjeg vrtića s jaslicama. Svako dijete zaslužuje mjesto u vrtiću i iz tog razloga pokrenuli smo dugo očekivani projekt koji će zasigurno doprinijeti zadovoljstvu najmlađih. Još jedan strateški projekt nastavak je izgradnje javne odvodnje i rekonstrukcije vodovodne mreže, koji provodimo u suradnji s Općinom Sukošan. Projekt je vrijedan gotovo 12 milijuna eura, sufinanciran je iz NPOO-a, a u tijeku je javna nabava za odabir izvođača radova“, najavio je načelnik Sekula.

Župan Božidar Longin istaknuo je kako mu je zadovoljstvo doći u Bibinje, gdje lokalna vlast prepoznaje potrebe svojih stanovnika i čini sve da im život učini kvalitetnim i sretnim.

„Rezultat je to vrijednog rada načelnika Sekule i njegovog tima, a Zadarska županija cijeni takav aktivan pristup te, u okviru svojih zakonskih i financijskih mogućnosti pruža podršku svakom kvalitetnom razvojnom projektu. Sinergijom države, županije i jedinica lokalne samouprave sustavno se rješavaju sustavi vodoopskrbe i odvodnje cijelog ovog područja pa i Bibinja. Iz svega navedenog, vidljivo je kako se vaša općina razvija i ima veliki potencijal rasta. Mi se u Zadarskoj županiji, pak, možemo pohvaliti podatkom da smo i službeno među četiri najrazvijenije županije u RH. Vesele nas pozitivni gospodarski pokazatelji – porast izvoza, prosječnih plaća, ali i ono što je posebno važno – značajno povećanje broja radnih mjesta. Veliku ulogu u tome svakako imaju i gospodarske zone, a vaša u Lonićima svakako je jedna od onih s najvećim trendom rasta“, poručio je župan.

Izaslanica predsjednika Sabora Nikolina Baradić čestitala je svima koji su na bilo koji način sudjelovali u razvoju Bibinja, a time i Hrvatske.

„Moram priznati da mi je zadovoljstvo doći u općinu koja se ima čime pohvaliti. Niz je kvalitetnih projekata koje ste ostvarili, ali puno je i novih ideja koje utječu životni standard stanovnika. Posebno to utječe na mlade obitelji koje ovdje ostaju, a one su osnova opstanka naše domovine. U Bibinjama danas imamo rekordnu zaposlenost i izvrsne demografske podatke koji to pokazuju i zato možete biti primjer svim ostalima kako mladima omogućiti kvalitetan život“, istaknula je Baradić dodavši da su mladi u fokusu Vlade i premijera Plenkovića, o čemu svjedoči niz mjera koje su proveli u proteklom razdoblju.

Vrhunac svečane sjednice bila je dodjela priznanja zaslužnim mještanima. Godišnju nagradu Općine Bibinje zaslužili su: Ivan Šimunić, juniorski prvak Hrvatske u tajlandskom boksu u kategoriji do 54 kg; Nogometni klub veterana Bibinje povodom 25 godina postojanja; Nogometni klub Bibinje za osvojeni naslov prvaka Prve županijske nogometne lige; dok je Grb Općine dodijeljen Ruži Dražini, liječnici obiteljske medicine u znak zahvale za dugogodišnji predan i zapažen rad u zdravstvu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Izložba Mare Milin u Kneževoj palači

Objavljeno

-

By

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu