Hrvatska
Epidemiolog Kaić: “Ne čudi me što smo među najgorima po cijepljenju, čudan smo narod”
Epidemiolog Bernard Kaić dao je veliki intervju Novom listu, u kojem je govorio o cijepljenju, pandemiji, ivermektinu te ostalim stvarima.
Konstatirao je da je Hrvatska nekad imala najveći obuhvat procijepljene djece. To je govorio u kontekstu otpora koje se javlja prema cijepljenju.
Hrvatska više nije u vrhu procijepljenosti protiv dječjih bolesti
“Imali smo jako visoke cijepne obuhvate u dječjoj dobi, više ni to nemamo. Uopće više nismo pri vrhu. Mnoge zemlje, pogotovo skandinavske, imaju puno više cijepne obuhvate protiv dječjih bolesti”, kazao je.
“Naravno da ima i zemalja s nižim obuhvatima, tako da smo sad negdje u prosjeku Europe. A što se tiče cijepljenja protiv covida-19, da smo među najgorima, uopće se ne čudim. Mi smo, izgleda, jedan malo čudan narod.
Ne znam sjećate li se 2009. godine kad je bila pandemijska gripa, tzv. svinjska gripa. Pojavila se u ljeto 2009., a mi smo već ranije, ne znajući da će doći pandemije, naručili sezonsko cjepivo protiv gripe, 600.000 doza”, priča Kaić.
“Kad se pojavilo pandemijsko cjepivo, bilo je predviđeno naručiti puno više doza jer je već tada bilo jasno da sezonsko cjepivo neće štititi od pandemijskog soja, ali je na kraju kupljeno puno manje kad se vidjelo kako je slab odaziv.
Tada se sezonskim cjepivom cijepilo 600.000 ljudi, iako se znalo da je to cjepivo potpuno neučinkovito za svinjsku gripu koja je došla, a cjepivom koje je specifično napravljeno za svinjsku gripu cijepilo se samo 15.000 ljudi.
“To je totalno apsurdno. Tako da me nimalo ne čudi da smo jedni od najgorih u Europi u cijepljenju protiv covida-19. Moram reći da sam čak ugodno iznenađen odazivom, s obzirom na to jako loše i šokirajuće iskustvo iz 2009.” rekao je.
Dotakao se i ivermektina
“Homeopati obično propisuju ništa, ovo je najdiferentnija stvar koju su ikad propisali. Jesu li ga razrijedili stotine milijardi puta, u vodi koja pamti sve osim dreka koji je u njoj plivao u kanalizaciji, da mu povećaju učinkovitost?
Ivermektin nema nikakvog dokazanog djelovanja kod covida, jer bi ga u protivnom koristili u Infektivnoj klinici, u Dubravi, u svim klinikama svijeta. To mi je neshvatljivo i kriminalno”, kazao je Kaić.
Hrvatska
PROGNOZA / Velika opasnost od hladnog vala, temperature će padati ispod -10
Donosimo vremensku prognozu naše meteorologinje Tee Blažević
Vedro je duž većeg dijela obale, na istoku zemlje, tmurnije u središnjim predjelima, u Gorskom kotaru i Lici. U vedrim predjelima su temperature znatno niže, -7,4 u Osijeku, -11 na Zavižanu. Zbog niskih temperatura na snazi je upozorenje Državnog hidrometeorološkog zavoda na hladni val.
U nastavku ponedjeljka prevladavat će uglavnom sunčano, u dijelovima Gorske Hrvatske moguće da će se veći dio dana zadržati tmurnije, što zbog magle što zbog naoblake.
Utorak donosu također hladne i pretežno sunčane prilike. Temperature će se ujutro mjestimice spuštati i desetak stupnjeva ispod nule.
U srijedu slijedi naoblačenje, oborine će uglavnom biti na području Dalmacije, češće poslijepodne i navečer. Bit će vrlo hladno, osobito ujutro u kopnenim krajevima.
Tijekom četvrtka će se kiša i pljuskovi proširiti i drugdje duž obale i uz Jadran. Hladnoća će početi popuštati.
I krajem radnog tjedna, u petak, također treba uglavnom računati na oborinu duž Jadrana i uz Jadran. Posvuda će biti manje hladno.
U noći na subotu jače naoblačenje s kišom i pljuskovima, lokalno izraženijim, osobito duž Jadrana i uz Jadran.
U nedjelju će oborina uglavnom biti duž Jadrana i uz Jadran, dok će drugdje biti većinom auho.
Hrvatska
PROGNOZA / Stiže hladni val, evo kad će temperature pasti ispod nule
Pod utjecajem snažne anticiklone u naše krajeve pritječe osjetno hladniji zrak sa sjevera Europe, zbog čega se u danima koji slijede očekuju upozorenja na hladni val.
Tijekom jutra će u zapadnom dijelu unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu prevladavati umjerena do povećana naoblaka. Na kopnu se mjestimice može pojaviti magla, dok u gorskim predjelima postoji mogućnost slabog snijega. Istok i jug zemlje imat će znatno povoljnije vremenske prilike, uz pretežno sunčano vrijeme.
Vjetar će na kopnu biti slab do umjeren, dok će uz obalu puhati umjerena do jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima, a južnije istočnjak i jugo. Jutarnje temperature u unutrašnjosti kretat će se između -6 i 0 stupnjeva, dok će se uz more zadržavati između 5 i 10 stupnjeva.
Vrlo hladno razdoblje
U drugom dijelu dana ne očekuju se veće promjene vremenskih prilika. U zapadnim krajevima unutrašnjosti, gorju i na sjevernom Jadranu zadržat će se umjerena do pretežna naoblaka, uz mogućnost povremenog slabog snijega u višim predjelima. Dalmacija i Slavonija i dalje će imati većinom sunčano vrijeme, prenosi RTL. Vjetar će biti slab do umjeren, a na moru će i dalje prevladavati umjerena do jaka bura, mjestimice s olujnim udarima pod Velebitom. Najviša dnevna temperatura u unutrašnjosti bit će između -2 i 3 stupnja, dok će se uz obalu kretati od 9 do 15 stupnjeva.
Početkom novog tjedna unutrašnjost zemlje očekuje vrlo hladno razdoblje, uz česta upozorenja na niske temperature. U pojedinim krajevima minimalne vrijednosti mogle bi pasti i do 10 stupnjeva ispod ništice, a temperature će se u nekim danima zadržavati u minusu i tijekom dana.
Prevladavat će djelomice do pretežno sunčano vrijeme, dok će na zapadu povremeno biti promjenjive naoblake i mjestimične magle. Prema kraju razdoblja postoji mogućnost povremenih oborina.
Na Jadranu će početak tjedna obilježiti pretežno sunčano i vjetrovito vrijeme, uz postupno slabljenje bure. Sredinom tjedna u Dalmaciji se očekuje porast naoblake, uz pojavu povremene kiše, koja bi prema vikendu mogla biti češća i lokalno obilnija, uz jačanje juga. Temperatura će i na obali postupno padati, pa će i ondje biti osjetno hladnije, osobito tijekom razdoblja jake bure.
Hrvatska
PROGNOZA / Idući tjedan nas čekaju oblaci, magla i tmurnije vrijeme
Tijekom vikenda glavobolje uzrokovane južinom trebale bi popustiti, no postupno nam se vraća hladnije vrijeme. Razlog je jačanje ogranka hladne sibirske anticiklone, iako će najizraženiji minusi ostati istočnije od naših krajeva.
Ujutro i prijepodne bit će osjetno hladnije nego prethodnih dana. U središnjoj Hrvatskoj i Gorskom kotaru zadržavat će se oblaci i magla, uz tmurnije vrijeme u gorju gdje mjestimice može pasti i malo oborine. U ostatku zemlje prevladavat će sunčano. U Slavoniji će umjeren jugoistočni i istočni vjetar pomoći razbijanju lokalne magle. Na Jadranu će puhati slaba do umjerena bura.
Poslijepodne će se u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj magla postupno dizati, ali će naoblaka uglavnom ostati, osobito na području Korduna i Banovine. Drugdje tek povremena sunčana razdoblja. Zapuhat će slab do umjeren sjeveroistočni, mjestimice istočni vjetar. Bit će nešto hladnije, uz najviše dnevne temperature oko 3 ili 4 °C.
Jačanje bure
U Slavoniji, Baranji i Srijemu prevladavat će sunčano vrijeme, ali uz više vjetra. Puhat će uglavnom umjeren istočni vjetar, koji će dodatno pojačavati osjećaj hladnoće. Temperatura će se kretati između 3 i 5 °C, prenosi RTL.
Dalmaciju očekuje pretežno sunčano vrijeme, dok će promjenjive naoblake biti ponajviše na otvorenom moru i oko udaljenijih otoka, gdje lokalno može pasti malo kiše. Sjevernije će prevladavati bura i vedrina, dok će južnije puhati slab istočnjak i jugo. Temperatura će ostati uglavnom nepromijenjena, između 13 i 15 °C.
Na sjevernom Jadranu bit će pretežno ili djelomice sunčano, no navečer će se naoblaka povećavati, uz jačanje bure. Podno Velebita mogući su i olujni udari. U Gorskom kotaru i dijelu Like oblaci će se zadržavati tijekom cijelog dana, a u višim predjelima može kratkotrajno pasti slab snijeg ili susnježica. Uz obalu malo hladnije, dok će u gorju zahladnjenje biti izraženije.
U unutrašnjosti slijedi djelomice sunčano vrijeme uz postupno jačanje hladnoće već od nedjelje. Pravi zimski uvjeti očekuju se početkom idućeg tjedna, s izraženim jutarnjim minusima i mrazom, dok će se dnevna temperatura teško penjati iznad nule. U nedjelju će se još ponegdje u središnjim i gorskim krajevima zadržavati niski oblaci, a njihovo postupno razilaženje očekuje se od ponedjeljka.
Na Jadranu će uglavnom prevladavati sunčano, uz nešto više oblaka prolazno u nedjelju, dok je novo naoblačenje izglednije sredinom idućeg tjedna, osobito u Dalmaciji. Na sjevernom dijelu puhat će jaka bura, a na jugu istočnjak i jugo. Temperatura će se postupno snižavati, ali znatno blaže nego na kopnu. Ipak, zbog jake i mjestimice olujne bure u podvelebitskom primorju dojam hladnoće bit će vrlo izražen.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije(NE)RADNI DAN / Evo gdje u spizu ove nedjelje…
-
Hrvatska2 dana prijePROGNOZA / Stiže hladni val, evo kad će temperature pasti ispod nule
-
magazin2 dana prijeHoroskop za 18. siječnja 2026.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije(FOTO) MEGAPROJEKT KOJI MIJENJA BUDUĆNOST OPĆINE / Centar za starije u Sv. Filipu i Jakovu vrijedan preko 11 milijuna eura!






