Hrvatska
Žarko Puhovski: Milanović je nelegalni politički sin Franje Tuđamana
Žarko Puhovski bio je gost N1 Studija uživo.
Komentirao je pobjedu Matije Posavca na izborima za međimurskog župana, kaže da je to “stara normalnost, formula koju svi zazivaju”.
“Razvilo se cinično gledanje na politiku, kao sve su to lopovi pa hoćemo našeg lopova. Širi se moralni cinizam, dijelom i zbog toga što je kod nas na snazi neka vrsta prošlogodišnje borbe protiv korupcije, koja prolazi”, govori Puhovski.
“U ovom trenutku korupcija nije tema. Malo ju je izgurala korona, malo preživljavanje EU-a. Nova ministrica vanjskih poslova Njemačke hladno govori da EU treba postati država”, kaže.
O slučaju Žalac kaže: “Plenković se sad to sjetio. On nije govorio da je odlična ministrica kad je je smjenjivao.”
“Politika je izgubila dobar dio svog posla”, govori Puhovski dodajući da inzistiranje na korupciji dovodi do toga da se ne shvaća kad se govori o promjenama zakona o Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa ne može Povjerenstvo imati glavnu riječ jer je to već sukob interesa.
Što se tiče Posavca, Puhovski kaže da je on zasigurno napravio i nešto dobro, ali “obično je tako da se na ponovljenim izborima kažnjava onaj zbog koga se izbori ponavljaju”, a to ovdje nije bio slučaj.
“Imate staro pravilo ‘vox populi, vox dei’, to se mora uzeti u obzir. Pogledajte rejting HDZ-a, skandal za skandalom, a on stoji kao u kamen uklesan. HDZ-ovo biračko tijelo je postalo imuno na korupcijska pitanja”, kaže Puhovski.
Referendum o covid-potvrdama
“Čini mi se da referendum neće proći iz krivih razloga, iz straha… Kad se odlučuje iz straha, to su uvijek iracionalne odluke. Mislim da se neće skupiti dovoljno potpisa”, govori Puhovski navodeći primjer referenduma u Švicarskoj na kojemu je velikom većinom prihvaćeno da ostanu covid-potvrde.
Dodaje i da se slaže s predsjednikom Republike Zoranom Milanovićem da može biti opasno referendumom mijenjati zakon. “To da vi o upravnoj mjeri odlučujete na referendumu, to je kao da artiljerijom pucate na vrapce”, kaže Puhovski.
“Što je problem naše desnice? To što su se 30 godina sprdali s ljudskim pravima, a sad su se našli u situaciji da ih brane. A ne znaju kako”, kaže.
“Dijeljenje društva nije pitanje ljudskih prava”, zaključuje.
“O tome je trebalo odlučivati u Saboru. Tu su se pobrkale mnoge stvari, kao što su se na tim skupovima pobrkali razni ljudi”, govori Puhovski.
Na pitanje koliko predsjednik svojim izjavama inspirira protivnike covid-potvrda kaže: “Pazite, mi ne znamo ni koliko traju. Predsjednik ima pravo kao javni govornik na svakakve stavove. On ima glavnu zadaću finog podešavanja institucija. On to ne radi, on unosi nered. Ja imam pravo unositi nered, ali on je predsjednik države. Milanović se tu očito zabavlja suverenističkim stavom. On je nelegalni politički sin Franje Tuđamana. Jednom je to već pokušao i izgubio izbore. Sad mu to mnogo bolje ide.”
Puhovski smatra i da je predsjednik pozvao građane na neposluh kad je rekao neka rade što ih volja jer će i on raditi što ga je volja.
“Predsjednik države nije baš onaj koji bi to trebao raditi, meni se čini”, kaže Puhovski.
Stanje u pravosuđu
Na pitanje o situaciji u DORH-u i USKOK-u, Puhovski kaže da su i Zlata Hrvoj-Šipek i Vanja Marušić “muljale”.
“Gospođa Marušić očito pokriva nekog tko je loše radio na nakom predmetu u USKOK-u. To nisu neki teški slučajevi, to je jednostavan slučaj. Ne vidim što se tu imalo raditi mjesecima i kako se moglo ne vidjeti. To je netko katastrofalno pogriješio od ljudi koji su radili na predmetu. Je li Marušić to nekritički prihvatila ili nije, ne znam. Plenković je imao priliku da odigra veliki potez, da makne to vodstvo, skine oporbi mogućnost prigovora i dovede svoje ljude”, kaže Puhovski.
Hrvatska
PROGNOZA / Velika opasnost od hladnog vala, temperature će padati ispod -10
Donosimo vremensku prognozu naše meteorologinje Tee Blažević
Vedro je duž većeg dijela obale, na istoku zemlje, tmurnije u središnjim predjelima, u Gorskom kotaru i Lici. U vedrim predjelima su temperature znatno niže, -7,4 u Osijeku, -11 na Zavižanu. Zbog niskih temperatura na snazi je upozorenje Državnog hidrometeorološkog zavoda na hladni val.
U nastavku ponedjeljka prevladavat će uglavnom sunčano, u dijelovima Gorske Hrvatske moguće da će se veći dio dana zadržati tmurnije, što zbog magle što zbog naoblake.
Utorak donosu također hladne i pretežno sunčane prilike. Temperature će se ujutro mjestimice spuštati i desetak stupnjeva ispod nule.
U srijedu slijedi naoblačenje, oborine će uglavnom biti na području Dalmacije, češće poslijepodne i navečer. Bit će vrlo hladno, osobito ujutro u kopnenim krajevima.
Tijekom četvrtka će se kiša i pljuskovi proširiti i drugdje duž obale i uz Jadran. Hladnoća će početi popuštati.
I krajem radnog tjedna, u petak, također treba uglavnom računati na oborinu duž Jadrana i uz Jadran. Posvuda će biti manje hladno.
U noći na subotu jače naoblačenje s kišom i pljuskovima, lokalno izraženijim, osobito duž Jadrana i uz Jadran.
U nedjelju će oborina uglavnom biti duž Jadrana i uz Jadran, dok će drugdje biti većinom auho.
Hrvatska
PROGNOZA / Stiže hladni val, evo kad će temperature pasti ispod nule
Pod utjecajem snažne anticiklone u naše krajeve pritječe osjetno hladniji zrak sa sjevera Europe, zbog čega se u danima koji slijede očekuju upozorenja na hladni val.
Tijekom jutra će u zapadnom dijelu unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu prevladavati umjerena do povećana naoblaka. Na kopnu se mjestimice može pojaviti magla, dok u gorskim predjelima postoji mogućnost slabog snijega. Istok i jug zemlje imat će znatno povoljnije vremenske prilike, uz pretežno sunčano vrijeme.
Vjetar će na kopnu biti slab do umjeren, dok će uz obalu puhati umjerena do jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima, a južnije istočnjak i jugo. Jutarnje temperature u unutrašnjosti kretat će se između -6 i 0 stupnjeva, dok će se uz more zadržavati između 5 i 10 stupnjeva.
Vrlo hladno razdoblje
U drugom dijelu dana ne očekuju se veće promjene vremenskih prilika. U zapadnim krajevima unutrašnjosti, gorju i na sjevernom Jadranu zadržat će se umjerena do pretežna naoblaka, uz mogućnost povremenog slabog snijega u višim predjelima. Dalmacija i Slavonija i dalje će imati većinom sunčano vrijeme, prenosi RTL. Vjetar će biti slab do umjeren, a na moru će i dalje prevladavati umjerena do jaka bura, mjestimice s olujnim udarima pod Velebitom. Najviša dnevna temperatura u unutrašnjosti bit će između -2 i 3 stupnja, dok će se uz obalu kretati od 9 do 15 stupnjeva.
Početkom novog tjedna unutrašnjost zemlje očekuje vrlo hladno razdoblje, uz česta upozorenja na niske temperature. U pojedinim krajevima minimalne vrijednosti mogle bi pasti i do 10 stupnjeva ispod ništice, a temperature će se u nekim danima zadržavati u minusu i tijekom dana.
Prevladavat će djelomice do pretežno sunčano vrijeme, dok će na zapadu povremeno biti promjenjive naoblake i mjestimične magle. Prema kraju razdoblja postoji mogućnost povremenih oborina.
Na Jadranu će početak tjedna obilježiti pretežno sunčano i vjetrovito vrijeme, uz postupno slabljenje bure. Sredinom tjedna u Dalmaciji se očekuje porast naoblake, uz pojavu povremene kiše, koja bi prema vikendu mogla biti češća i lokalno obilnija, uz jačanje juga. Temperatura će i na obali postupno padati, pa će i ondje biti osjetno hladnije, osobito tijekom razdoblja jake bure.
Hrvatska
PROGNOZA / Idući tjedan nas čekaju oblaci, magla i tmurnije vrijeme
Tijekom vikenda glavobolje uzrokovane južinom trebale bi popustiti, no postupno nam se vraća hladnije vrijeme. Razlog je jačanje ogranka hladne sibirske anticiklone, iako će najizraženiji minusi ostati istočnije od naših krajeva.
Ujutro i prijepodne bit će osjetno hladnije nego prethodnih dana. U središnjoj Hrvatskoj i Gorskom kotaru zadržavat će se oblaci i magla, uz tmurnije vrijeme u gorju gdje mjestimice može pasti i malo oborine. U ostatku zemlje prevladavat će sunčano. U Slavoniji će umjeren jugoistočni i istočni vjetar pomoći razbijanju lokalne magle. Na Jadranu će puhati slaba do umjerena bura.
Poslijepodne će se u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj magla postupno dizati, ali će naoblaka uglavnom ostati, osobito na području Korduna i Banovine. Drugdje tek povremena sunčana razdoblja. Zapuhat će slab do umjeren sjeveroistočni, mjestimice istočni vjetar. Bit će nešto hladnije, uz najviše dnevne temperature oko 3 ili 4 °C.
Jačanje bure
U Slavoniji, Baranji i Srijemu prevladavat će sunčano vrijeme, ali uz više vjetra. Puhat će uglavnom umjeren istočni vjetar, koji će dodatno pojačavati osjećaj hladnoće. Temperatura će se kretati između 3 i 5 °C, prenosi RTL.
Dalmaciju očekuje pretežno sunčano vrijeme, dok će promjenjive naoblake biti ponajviše na otvorenom moru i oko udaljenijih otoka, gdje lokalno može pasti malo kiše. Sjevernije će prevladavati bura i vedrina, dok će južnije puhati slab istočnjak i jugo. Temperatura će ostati uglavnom nepromijenjena, između 13 i 15 °C.
Na sjevernom Jadranu bit će pretežno ili djelomice sunčano, no navečer će se naoblaka povećavati, uz jačanje bure. Podno Velebita mogući su i olujni udari. U Gorskom kotaru i dijelu Like oblaci će se zadržavati tijekom cijelog dana, a u višim predjelima može kratkotrajno pasti slab snijeg ili susnježica. Uz obalu malo hladnije, dok će u gorju zahladnjenje biti izraženije.
U unutrašnjosti slijedi djelomice sunčano vrijeme uz postupno jačanje hladnoće već od nedjelje. Pravi zimski uvjeti očekuju se početkom idućeg tjedna, s izraženim jutarnjim minusima i mrazom, dok će se dnevna temperatura teško penjati iznad nule. U nedjelju će se još ponegdje u središnjim i gorskim krajevima zadržavati niski oblaci, a njihovo postupno razilaženje očekuje se od ponedjeljka.
Na Jadranu će uglavnom prevladavati sunčano, uz nešto više oblaka prolazno u nedjelju, dok je novo naoblačenje izglednije sredinom idućeg tjedna, osobito u Dalmaciji. Na sjevernom dijelu puhat će jaka bura, a na jugu istočnjak i jugo. Temperatura će se postupno snižavati, ali znatno blaže nego na kopnu. Ipak, zbog jake i mjestimice olujne bure u podvelebitskom primorju dojam hladnoće bit će vrlo izražen.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije(NE)RADNI DAN / Evo gdje u spizu ove nedjelje…
-
Hrvatska2 dana prijePROGNOZA / Stiže hladni val, evo kad će temperature pasti ispod nule
-
magazin2 dana prijeHoroskop za 18. siječnja 2026.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije(FOTO) MEGAPROJEKT KOJI MIJENJA BUDUĆNOST OPĆINE / Centar za starije u Sv. Filipu i Jakovu vrijedan preko 11 milijuna eura!






