ZADAR / ŽUPANIJA
PODUZETNIŠTVO U SV. FILIPU I JAKOVU: Objavljen natječaj za prodaju nekretnina u poduzetničkoj zoni
Nakon što je na sjednici Vlade Republike Hrvatske održane 01. srpnja u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici usvojena Odluka o darovanju nekretnina u k.o Sveti Filip i Jakov Općini Sv. Filip i Jakov, u svrhu izgradnje nove poduzetničke zone “Zona zanatskih i servisnih djelatnosti”, danas je objavljen i natječaj za prodaju nekretnina u sklopu poslovne zone. Rok za podnošenje ponude je 8 dana od dana objave Obavijesti u raspisanom natječaju u dnevnom tisku “Zadarski list”.
Poslovna zona planirana je za obrtničke i zanatske radionice proizvodnih pogona male privrede i skladišta te u odabiru prostorno razvojne strukture, korištenja i namjene površina uzima u razmatranje i šire područje izvan svojih granica obuhvata. Od ukupne površine od 200 852 m² (20,09 ha) za zanatsko servisnu namjenu predviđeno je 159 839 m² (15,98 ha). Površine 33 građevinske čestice kreću se od oko 3000 m2 do oko 5000 m2, a od toga dvije veće čestice veličine su od oko 20 000 m2 . Prema tome svemu će se i formirati osnovna infrastruktura koju će kompletno osigurati i financirati Općina Sv. Filip i Jakov. Tržišna vrijednost nekretnina je oko 22 milijuna kuna, sukladno procjeni ovlaštenog procjenitelja.
Sam početak priče o poslovnoj zoni u općini Sv. Filip i Jakov započinje donošenjem Prostornog plana uređenja Općine kao i Odluke o osnivanju zone od strane Općinskog vijeća. Općinsko Poglavarstvo angažira Zavod za ekonomiku – Centar za poduzetništvo Varaždin koji izrađuje Program opravdanosti organiziranja Poduzetničke zone u Općini Sv. Filip i Jakov.
“Općinsko vijeće Općine Sv. Filip i Jakov donijelo je dana 8. lipnja 2015. godine Odluku o osnivanju Zone zanatskih i servisnih djelatnosti Sv. Filip i Jakov kojom je Zona formalno osnovana sukladno “Zakonu o unapređenju poduzetničke infrastrukture”. Također, Općina je tražila uvrštenje poduzetničke zone od strane Zadarske županije u “Plan razvoja poduzetničkih zona na području Zadarske županije” a sad nakon Odluke o darovanju nekretnina i svega postignutog objavljen je i natječaj za prodaju nekretnina,” rekao je Zoran Pelicarić, načelnik Općine Sv. Filip i Jakov.
Zona u kojoj će se odvijati utvrđene djelatnosti Općina Sv. Filip i Jakov u završnoj fazi opremiti će poslovnim inkubatorom te prometnom, komunalnom i energetskom infrastrukturom što uključuje pristupne ceste i ceste u zoni, vodoopskrbu i komunalnu infrastrukturu, instalacije oborinske odvodnje i kanalizacije u zoni, priključak na vanjske instalacije, trafostanice, javnu rasvjetu i električne priključke.
Poticanje poduzetništva
Općina osim što će uložiti proračunska sredstva za izgradnju i opremanje poduzetničke zone, nastojat će i raznim drugim olakšicama omogučiti poduzetnicima povoljnije poslovanje u zoni. Karakter zone biti će namijenjen prvenstveno proizvodnim, prerađivačkim, zanatskim i servisnim djelatnostima. “Nadam se da će “Poduzetnička zona Sv. Filip i Jakov” koja je već neko vrijeme glavni fokus cijelokupnog općinskog tima, postati temelj za stvaranje zaposlenih i razvitak poduzetništva na našem području, Poslovna zona omogućiti će racionalizaciju poslovanja obrtnika i poduzetnika te pridonijeti općem gospodarskom razvoju Općine Sveti Filip i Jakov. Na taj način potaknut će se stimulativni uvjeti za poslovna ulaganja, a karakter zone biti će namijenjen prvenstveno proizvodnim, prerađivačkim, zanatskim i servisnim djelatnostima” rekao je Zoran Pelicarić, načelnik Općine Sv. Filip i Jakov.
U Općini Sv. Filip i Jakov također smatraju da je važnost poduzetniĉkih zona upravo osigurati povoljnije uvjete s aspekta prostora, objekata, prometne i komunalne infrastrukture čime se “kreira pozitivno poslovno okruženje koje potiče osnivanje i rast privrednih subjekata, te dolazak stranih investitora”.
“Osnivanjem ove poduzetničke zone i objavom natječaja nastoji se pridonijeti razvoju poduzetničke infrastrukture kako bi se stvorili uvjeti za poticanje stvaranja novih tvrtki te potaknuo početni razvoj i tekuće poslovanje postojećih gospodarskih subjekata”, rekao je Pelicarić.
Natječaj pogledajte na službenoj stranici Općine Sv. Filip i Jakov:
Izvor: BnM portal
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) TRADICIONALNO / Barkajoli kod gradonačelnika Erlića
U Maloj vijećnici gradonačelnik Šime Erlić danas je ugostio zadarske barkajole Dina Gajića, Šimu i Berta Gregova
Tradicionalno, uoči Božića, u Gradskoj upravi priređeno je primanje za zadarske barkajole.
– Svjesni smo koliko barkajoli znače Zadru i hvala vam što njegujete našu tradiciju. Nadam se da će uskoro, i to pozitivno i za vas i za nas, biti završena priča oko upisa barkajola na listu nematerijalne kulturne baštine RH što će nam biti dodatni zamah u promociji i vas i našega Zadra, kazao je gradonačelnik Erlić barkajolima uručivši im prigodne darove.
Gradonačelnik Erlić zahvalio im se za njihov rad, trud i trajan doprinos turističkoj promociji grada.

U neformalnom razgovoru uz prepričavanje anegdota koje svakodnevno doživljavaju kroz svoj posao, barkajoli su gradonačelniku iznijeli potencijalne probleme u radu, svoja zapažanja, primjedbe i prijedloge o svemu što bi se još moglo učiniti kako bi ovaj vid turističke ponude, ali i tradicionalnog načina prijevoza građana, bio još dostupniji, sigurniji i ugodniji.
– Na usluzi smo turistima, ali i našim građanima koji čine 20 posto putnika koji biraju barku za prijevozno sredstvo do Poluotoka, i obrnuto. Kod korekcije cijena, bili smo oprezni, vožnju turistima naplaćujemo dva eura, dok je ona za lokalno stanovništvo jedan euro, kazao je Berto Gregov, jedan od zadarskih barkajola.

Danas plove ukupno tri barke, sve u vlasništvu aktivnih barkajola. Aktivni su Zvonko Gregov, njegovi sinovi Berto i Šime Gregov, Šime Begonja te najmlađi trenutno aktivni barkajol Dino Gajić. Među aktivnim barkajolima četvorica su vlasnici obrta koji su registrirani za prijevoz putnika. Iz gradske blagajne, kao i svake, i ove godine bit će im plaćeni doprinosi poput mirovinskog i zdravstvenog osiguranja.

Uz gradonačelnika Erlića, na prijemu za barkajole bili su Ante Ćurković, zamjenik gradonačelnika, Dolores Kalmeta, pročelnica Upravnog odjela gradsku samoupravu i opće poslove i Dina Bušić, pročelnica Upravnog odjela za kulturu i sport. Upravo zahvaljujući tom gradskom Odjelu, u srpnju 2025. godine Ministarstvu kulture i medija poslan je elaborat s prijedlogom da barkajoli budu prepoznati kao nematerijalna kulturna baština i budu upisani u Registar kulturnih dobara. Poseban doprinos kao inicijatorica te priče dala je Zrinka Brkan Klarin, povjesničarka umjetnosti i arheologinja, zaposlena u Upravnom odjelu za kulturu i sport, koja je prikupila brojne materijale o ovom tradicijskom obrtu.

ZADAR / ŽUPANIJA
“MAJČINA RIJEČ” / U ponedjeljak predstavljanje knjige fra Andrije Bilokapića
Predstavljanje knjige ‘Majčina riječ’ fra Andrije Bilokapića održava se u ponedjeljak, 8. prosinca, u samostanu sv. Frane u Zadru, s početkom u 20 sati.
Predstavljači su Stjepan Lice, fra Jozo Grbeš i mons. Želimir Puljić.
Zahvalu će uputiti autor Bilokapić i Vedran Vidović.
ZADAR / ŽUPANIJA
ZAŠTITNIK DJECE, POMORACA, PUTNIKA… / Sutra je blagdan sv. Nikole. Svečano u katedrali, te u Crnom i Kistanjama
Župa sv. Nikole u Crnom slavi 310. obljetnicu posvete župne crkve sv. Nikole i dobiva relikviju sv. Nikole. Tim povodom, na blagdan sv. Nikole, u subotu, 6. prosinca, svečano misno slavlje u 10,30 sati i procesiju predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Na blagdan sv. Nikole biskupa, zaštitnika pomoraca i ribara, u subotu, 6. prosinca, u katedrali sv. Stošije u Zadru, svečano misno slavlje za pomorce i ribare s početkom u 18 sati predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Nakon mise, na gatu zadarske rive u more će se baciti vijenac i nadbiskup će predvoditi molitvu za pokojne pomorce i ribare.
Na blagdan sv. Nikole u župi Kistanje, u subotu, 6. prosinca, svečano misno slavlje u 11 sati u župnoj crkvi sv. Nikole biskupa predvodi gospićko – senjski biskup Marko Medo.
Sv. Nikola je na osobiti način zaštitnik Janjevaca koji nastanjuju Kistanje.
-
magazin3 dana prijeFOTOGALERIJA / Gastro turneja po adventskim kućicama u Zadru, 4. dio – đir po Božićnom gramofonu na Pijaci
-
magazin4 dana prijeMJESEČNI HOROSKOP ZA PROSINAC: Jarac ubire plodove svog truda, Vodenjak upoznaje posebnu osobu!
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prijeFOTOGALERIJA / Svečani domjenak u OB Zadar za djelatnike koji su otišli u mirovinu
-
Hrvatska4 dana prijeVUKOSAV, PEDIĆ, FRANCIŠKOVIĆ, VUČAK-LONČAR… / Objavljen je godišnji popis: Ovo su najbolji doktori i doktorice u Zadru i u Hrvatskoj…







