Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

PROGNOZA Vruće još danas, od četvrtka svježije. Moguća nevremena!

Objavljeno

-

Danas će prevladavati sunčano te i dalje vruće. U unutrašnjosti će mjestimice biti umjerene naoblake, a uz lokalno pojačani razvoj oblaka moguć je i poneki pljusak, osobito krajem dana u zapadnim i sjeverozapadnim područjima. Vjetar većinom umjeren jugozapadni i zapadni, na Jadranu ponegdje i jugo. Najviša dnevna temperatura zraka između 30 i 35 °C.

U četvrtak djelomice sunčano s promjenjivom naoblakom. Mogući su lokalni pljuskovi i grmljavina, uglavnom u središnjim predjelima, u gorju i osobito na sjevernom Jadranu. Vjetar slab i umjeren sjeverni, na istoku i na Jadranu sjeverozapadni, a potkraj dana na sjevernom dijelu ponegdje i bura. Jutarnja temperatura od 16 do 21, u gorju ponegdje i niža, a na moru do 20 do 23 °C. Na kopnu danju manje vruće, najviša temperatura od 26 do 30, a na Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije između 30 i 33 °C.

IZGLEDI VREMENA:

U četvrtak i petak promjenjivo oblačno sa sunčanim razdobljima uz mogućnost za povremenu kišu osobito u prvom dijelu petka, te lokalne pljuskove i ponegdje grmljavinu uglavnom u četvrtak. Na jugu većinom sunčano, povremeno s umjerenom naoblakom. U subotu uglavnom sunčano. Svježije, osobito na kopnu, dok će jutra na moru i dalje često biti topla, a dani vrući.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

NATURA-JADERA dodjeljuje Ugovor o skrbi o područjima ekološke mreže Silba – podmorje i Silbanski grebeni -prvi takve vrste u Hrvatskoj

Objavljeno

-

By

NATURA-JADERA javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije sklopit će s Društvom istraživača mora – 20000 milja Ugovor o skrbi o područjima ekološke mreže HR3000053 Silba – podmorje i HR4000025 Silbanski grebeni.  

Ugovor će biti potpisan na Silbi u srijedu 22. svibnja 2024. Ovim činom obilježit će se dva važna dana u zaštiti prirode – Dan zaštite prirode u Hrvatskoj i Međunarodni dan biološke raznolikosti koji se obilježavaju 22. svibnja, te Dan Natura 2000 područja koji se obilježava dan ranije – 21. svibnja.

Ugovor o skrbi za navedena područja sklapa se temeljem provedenog javnog natječaja, te predstavlja iskorak u unaprijeđenu upravljanja područjima unutar ekološke mreže Natura 2000. Ovo je prvi takav ugovor u Hrvatskoj kojeg dodjeljuje jedna javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode. Povjeravanje skrbi o zaštićenom području, dijelu zaštićenog područja ili području ekološke mreže predviđeno je Zakonom o zaštiti prirode,  a na njegovoj pripremi NATURA-JADERA je surađivala s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije  – Upravom za zaštitu prirode i Zavodom za zaštitu okoliša i prirode.  

Ugovor se dodjeljuje na vrijeme od 9 godina, odnosno do isteka Plana upravljanja područjima ekološke mreže otoka Silbe (PU 6100), a skrbnik se njime obvezuje surađivati s javnom ustanovom u provođenju njime predviđenih mjera zaštite.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / U Zadru predstavljen projekt “Želiš li se mijenjati za mjesto?”

Objavljeno

-

By

Na inicijativu Sportskog saveza osoba s invaliditetom Grada Zadra, a u suradnji s Košarkaškim klubom osoba s invaliditetom i Udrugom tjelesnih invalida Zadar te uz potporu Grada Zadra i gradske tvrtke Obala i lučice pokrenut je projekt „Želiš li se mijenjati za mjesto?”.

Ovim se projektom želi podići svijest građana o važnosti dostupnosti parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom. Na 10 prometnih znakova koje označavaju invalidska parkirna mjesta postavljene su dodatne ploče s fotografijama naših sugrađana s invaliditetom kako bi se dodatno senzibilizirala javnost za njihove probleme.

Ante Rubeša iz Sportskog saveza osoba s invaliditetom Grada Zadra istaknuo je da je odaziv osoba s invaliditetom u ovoj kampanji izvrstan u odnosu na druge gradove, te se samo čeka nas obične građane.

Gradonačelnik Branko Dukić se nadovezao s pohvalama projektu i zahvalio svima koji su u njemu sudjelovali, te naglasio kako se svi problemi koje udruge naglase partnerski rješavaju.

Filip Jadrijev iz Udruge tjelesnih invalida je kao jedan od najvećih problema istaknuo zazuetost parkirnih mjesta preko ljeta kada ljudi ostave automobile po više dana i tjedana na mjestima za invalide te time onemogućuju pristup lokalnom stanovništvu. O tom problemu se u Gradu već razmišlja, pa je tako Robertino Dujela, pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša najavio prijedlog Gradskom vijeću za izmjene odluke o parkiranju na način da će se ograničiti korištenje mjesta za osobe s invaliditetom na užem dijelu Poluotoka na 48 sati, gdje je u funkciji 68 takvih parkirnih mjesta,  te bi već od sljedeće turističke sezone ovaj problem trebao biti riješen. Na fotografijama se nalaze: Ivan Hromin, Filip Jadrijev, Ivica Žagar, Mate Perinović, Gordana Krnčević, David Babac, Dino Ramić, Dino Perica, Ivica Božić-Petričević i Dragica Vukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NOVOST U ZADRU:  Startao prvi webimar o maslinarstvu

Objavljeno

-

By

Šime Marcelić autor prvog online seminara o maslinarstvu

Zbog velikog interesa prvi seminar na temu proljetne zaštite maslina bit će ponovljen danas, u utorak  21. svibnja za one koji nisu mogli sudjelovati u prvom seminaru, kaže dr. sc. Šime Marcelić.  Što je cilj i zašto se, zajedno sa magistrom  Stjepanom Devićem i informatičarem Ivanom Divjanovićem, upustio u ovaj  inovativni projekt?

Zadar je u svojoj povijesti po mnogo čemu bio prvi.  Prve note, prvi roman, prvi javni pečat, prve novine, prva električna rasvjeta, prvi liker i  prvo veleučilište, samo su neke od 40-ak inovacija po kojima je Donatov grad  prvi u Hrvatskoj ili među prvima u svijetu.

-Prvi se pamte, kaže mladi znanstvenik  dr. sc. Šime Marcelić sa Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru.

On je zajedno sa magistrom agronomije Stjepanom Devićem iz Sukošana i mladim informatičarem Ivanom Divjanovićem iz Zagreba   pokrenuo prvi Webimar odnosno prvi Online seminar u maslinarstvu. Povod je sve veća zainteresiranost posebno mladih,  kako  hobista  tako i profesionalaca za uzgoj i zaštitu maslina. Mnogi od njih ne mogu odvojiti puno vremena za edukaciju i posjet stručnim predavanjima, kaže Marcelić. Nema puno pomoći ni od nekadašnje Savjetodavne službe gdje su agronomi više opterećeni administrativnim poslovima nego posjetima i savjetima poljoprivrednicima, a među njima i maslinarima.

Naslovna stranica prvog webimara o proljetnoj zaštiti masline

-Interes je iznad očekivanja, kaže Marcelić. Prvi seminar na temu proljetne zaštite maslina od bolesti i štetnika održan je u nedjelju, 19. svibnja. Zbog velikog interesa isti će biti ponovljen danas, u utorak  21. svibnja za one koji nisu mogli sudjelovati u prvom seminaru. Naime, za svaki termin online seminara broj sudionika je ograničen na 10 sudionika. Zašto? – Zbog lakše komunikacije, odgovara Marcelić kojemu svakodnevno pristižu upiti kako se prijaviti na webseminar.  Postupak je jednostavan. Prijave idu preko web stranice ZD-MASLINA, a sudjelovanje u seminarima odvija se putem mobitela ili računala bez obzira gdje se sudionici nalaze.

 „Neki se  uključe izravno iz svog maslinika“, dodaje Marcelić. On je pojasnio i tijek seminara koji se sastoji od uvodnog predavanja, zadatka i zaključnog predavanja za 20 dana.

Na uvodnom predavanju maslinari se upoznaju s glavnim štetnicima i njihovim štetama koje izazivaju kako bi mogli obaviti vizualnu dijagnostiku odnosno snimiti  stanje u svojim maslinicima. U sklopu uvodnog predavanja Marcelić je   prezentirao različita ekološka i integrirana sredstva za zaštitu masline i njihove namjene.

-Nakon prvog online seminara svaki sudionik je dobio mogućnost da obavi vizualnu dijagnostiku i pripremi plan zaštite svoga maslinika kojeg može poslati u grupu ili ga osobno predočiti kako bi ga mogli prokomentirati i donijeti nabolje rješenje za njegovu problematiku, kaže Marcelić.  U završnom predavanju zaključna je tema  o zadatcima i pitanjima koje su postavili i poslali sudionici . Time bi se približili zadanom cilju da maslinar prepozna stanje u svome masliniku i u šumi preparata koji se nude na tržištu odabire onaj najprikladniji problematici u svom masliniku.

Na prvom seminaru bilo je riječi i o učinkovitosti folijarne prihrane maslina koja je sastavni dio tretmana u proljetnom periodu. Naime, jedan dio proizvođača ima pozitivna iskustva s folijarnim gnojivima i dobre efekte dok drugi dio proizvođača opće ne vidi benefite folijarne gnojidbe.

-Ništa ne može zamjeniti jesensku gnojidbu putem tla organskim gnojivima.  Najbolje je kombinirati organska gnojiva i folijarnu prihranu, sugerira Marcelić.

Na pitanje kakvo je trenutno stanje u maslinicima  odgovorio je jednom riječju: Solidno! Proljeće je donijelo dovoljno vlage, temperature su gotovo idealne pa očekujemo i dobru oplodnju. Do berbe je još daleko ali, ako ne bude velikih nevera, štetnika i bolesti  ova maslinarska godina bi mogla biti uspješna. Uspješnija od lanjske,  optimistički zaključuje  dr. sc. Šime Marcelić, kojega smatraju najboljim praktičarem među znanstvenicima  i najboljim znanstvenikom među praktičarima. A,  evo sada, zajedno sa Stjepanom Devićem i Ivanom Divjanovićem , pokrenuo je i prvi online seminar o maslinarstvu. Prvi u Zadru i Hrvatskoj.

N.J./Dani masline   

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu