Connect with us

Hrvatska

Nacionalni stožer: Kakve mjere će biti na snazi od četvrtka?

Objavljeno

-

foto: Vlada.hr

U posljednja 24 sata zabilježeno je 300 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 9290. Među njima je 1 247 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 126 pacijenata. Preminulo je 18 osoba.

Danas imamo dvostruko više novozaraženih na tjednoj razini.

Press konferencija Nacionalnog stožera civilne zaštite kasnila je 40 minuta.

Aktualnu situaciju komentirao je Capak. “Danas smo imali 300 novih slučajeva. U ovome tjednu imali smo 9733 novooboljela, a prošli tjedan 6615. Brojka je 47 posto veća nego u prošlom tjednu. 399,9 je trenutna incidencija.

Po 14-dvenoj incidenciji u EU-u, Hrvatska je na 14. mestu. Ukupna stopa smrtnosti je 1447, što nas stavlja na 18. mjesto ljestvice zemalja EU-a. Danas smo imali 10,5 posto udio zaraženih.”

Riječ je preuzeo Beroš. “Epidemiološka situacija nije dobra. Scenarij za treći val pišemo isključivo sami”, rekao je.

“Znam da sam već dosadan, ali izbjegavanje okupljanja, nošenje maske, prozračivanje prostora, održavanje higijene… jedini su put za obuzdavanje zaraze. Sami odlučujemo svoju sudbinu”, kazao je Beroš.

O pooštravanju mjera

Božinović je rekao da mjere koje postoje su ozbiljne ,a njihova primjena je nešto o čemu se može razgovarati. “Iz svega što smo čuli ne možemo biti zadovoljni situacijom, brojevi rastu. 31.3. ističu mjere. Razmotrit ćemo mjere kad govorimo o nacionalnoj razini i donijeti odluku koja će sigurno trajati do sredine travnja. Ali želim odmah reći da ćemo stalno pratiti razvoj epidemije. Ako se pokaže potreba, i mjere koje se donesu 1.4. ne znači da se ne mogu mijenjati i prije istoka roka od 15.4. To će sve ovisiti o tome kako će se stvar razvijati idućih dana”, kaže.

“Što se tiče lokalnih stožera, imamo šaroliku situaciju. Neki su vrlo aktivni. S druge strane, tog entuzijazma nema kod svih stožera. Mi ćemo i o tome morati voditi računa. Ne želimo s nekim mjerama ići predaleko u odnosu na neke stožere koji su se svojim prijedlozima potrudili. Ako su oni došli u situaciju da imaju bolje brojke, ne bi bilo oportuno da se njih kažnjava. Ta situacija se može pojaviti. O tome ćemo morati razmisliti”, rekao je.

Više nikome nije tajna kako se virus širi, kako se on može zaustaviti. Ako se svi posvetimo tome, onda ćemo imati bolju situaciju, poručio je.

Procesija Za križen na Hvaru

Božinović kaže da nema posebnog zahtjeva. “Prošle godine bilo je specifično jer je bio lockdown u cijeloj Hrvatskoj. U ovom trenutku Nacionalni stožer nije dobio nikakav upit”, dodao je.

Strože mjere u PGŽ-u

“Podržavamo aktivnost lokalnih stožera, uključujući i prijedloge PGŽ-a, koji su uglavnom usvojeni. Sve odluke nastojimo izbalansirati.

Što se tiče PGŽ-a, u travnju će u Rijeci biti niz događaja uz epidemiološke mjere i minimalan broj posjetitelja”, kazao je Božinović.

O platformi cijepise.zdravlje.hr

Ravnateljica uprave za e-zdravstvo je pročitala priopćenje u kojem stoji da se prijavilo 86.000 osoba i da je riječ o automatskoj poruci.

“U drugoj smo fazi cijepljena, cijepljenja prioritetnih skupina – starijih od 65 godina i kronično bolesnih liječnici obiteljske medicine jedini mogu odrediti prioritetno cijepljenje”, rečeno je.

“Mi smo rekli da ćemo nakon druge faze pričati o gospodarskim prioritetima. Turistički radnici će sigurno spadati među te prioritete”, rekao je Capak. Dodao je da Ministarstvo radi popis.

Upitan je hoće li onda biti zakinute kontinentalne županije ako će se cijepiti turističke djelatnike.

“Vodi se briga o tome kako će se doze raspodijeliti. Ja ovdje imam tablicu. Što se tiče neravnomjerne raspodjele cjepiva po županijama, prosjek za Hrvatsku je 133.6 na 1000 stanovnika. Županija koja je, očito iz političkih razloga rekla da se počelo cijepiti turističke djelatnike, to je laž, imaju 3 doze manje od prosjeka, 130.7. 174,7 doza na 1000 stanovnika dobila je Sisačko-moslavačka županija, a to znate zašto, Svi ostali su od 120 do 142. Sve je to vrlo blizu, nastoji se ispraviti. Nekad se dogodi da netko dobije više, netko manje. Ali izuzetan napor HZJZ-a usmjeren je da se pravilno rasporede doze”, rekao je Capak.

Beroš o priopćenju HKL-a

Iz HLK-a smatraju neprimjerenim način na koji je Beroš komentirao djelovanje predsjednice KoHOM-a, Nataše Ban Toskić.

“Sve što je bilo sporno rekao sam zadnji put, nemam namjeru ponavljati. Proces cijepljenja zahtijeva konstruktivnu raspravu mimo medijatora i rasprave u medijima. Dogovor kuću radi. Doista me čudi kad neki koji javno nastupaju su odbili participirati u kolegijima unutar svojih domova zdravlja, a sudjeluju u medijskim raspravama. Pozivam sve ključne dionike da sve sporne elemente raspravimo tijekom ovog najvažnijeg procesa”, rekao je Beroš.

O cijepljenju građana u Srbiji

Mnogi građani cijepili su se u Srbiji. Na pitanje hoće li im se to priznati i hoće li u kod nas moći dobiti drugu dozu, Capak je odgovorio da će se priznavati cijepljenje unutar zemalja EU-a, a “sve ostalo je upitno dok se ne donese konačan tekst prijedloga i osiguraju se svi tehnički uvjeti”.

“Mi ćemo cijepiti sve naše građane. Oni koji su se cijepili u trećim zemljama, trebali bi imati potvrdu o tome, a hoće li se moći cijepiti u Hrvatskoj, ovisi o tome spadaju li u skupinu koja se može cijepiti”, dodao je.

Na pitanje osjećaju li da su barem malo podbacili kad je u pitanju procjepljivanje, Capak kaže: “Ne osjećam da sam podbacio.”

O južnoafričkom soju

Dosad je zabilježeno 15 slučajeva južnoafričkog soja, rekao je Capak. “U zadnjoj tranši su 4 južnoafrička soja, a dominira britanski soj, s više od 80 posto.”

Markotić kaže da najveći postotak imaju Luksemburg i Belgija, a u Europi je zasad dokazano pet posto. Ono što ne veseli, dodala je, je da se soj počeo širiti u općoj populaciji, a za mnoge se ne zna gdje su se zarazili.

Capakov savjet građanima o cijepljenju

Capak ne savjetuje ljude da se cijepe ruskim i kineskim cjepivima, koja nisu registrirana na području EU-a. “Savjetovao bih svima da čekaju svoj red. U travnju ćemo dobiti oko 500.000 doza. 121.000 doza dolazi samo u ovom tjednu. Ubrzat ćemo cijepljenje druge skupine i nadamo se, ubrzati cijepljenje treće i do ljeta procijepiti više od 50 posto stanovnika RH”, kazao je.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Važna obavijest za umirovljenike: Mirovine stižu nešto kasnije

Objavljeno

-

By

Hrvatska poštanska banka poslala je obavijest svojim korisnicima vezanu uz isplatu mirovina.

“Obavještavamo vas da će Hrvatska poštanska banka, iznimno zbog tehničkih prilagodba u sustavu slijedom pripajanja Nove hrvatske banke, redovna mirovinska primanja umjesto 1. lipnja korisnicima isplatiti 4. lipnja 2024. godine. Od srpnja 2024. Banka nastavlja isplaćivati redovna mirovinska primanja prvog dana u mjesecu. Zahvaljujemo vam na povjerenju i razumijevanju”, napisali su u obavijesti.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

USUSRET UPISIMA U SREDNJE ŠKOLE / Dok mnogi ne mogu doći do radnika, u ovim zanimanjima ih je – previše…

Objavljeno

-

By

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga)

Za manje od dva tjedna, 27. svibnja, počet će prijave u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u prve razrede srednje škole. Škole će natječaj za upis raspisati i objaviti najkasnije do 20. lipnja, a konačne ljestvice poretka bit će objavljene 10. srpnja. Ove godine planirano je 48.135 upisnih mjesta.

Prijave za upis na fakultete započele su 1. veljače, a 29. travnja objavljene su orijentacijske rang-liste za upise. Studije je moguće prijavljivati do 17. srpnja kada će biti objavljene i konačne rang-liste upisa.

U vrijeme upisne groznice osnovnoškolaca i maturanata srednjih škola opet se postavlja pitanje viškova kadrova u Hrvatskoj (da, ima i toga) te preporuka za smanjenje upisnih kvota u obrazovne programe u kojima se učenici školuju i studenti obrazuju za zvanja i zanimanja koja su suficitarna.

“Kada govorimo o zanimanjima koja su suficitarna, preporučili bismo budućim studentima smanjiti interes za studije filozofije, povijesti umjetnosti, komparativne književnosti i dizajna. A od srednjoškolskih programa, preporučili bismo smanjiti obrazovne programe za fotografa, ekonomiste, modne tehničare, grafičke dizajnere…”, rekli su nam u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) na pitanje kojih zvanja i zanimanja Hrvatska ima viška.

Preporuke HZZ-a za smanjenjem upisnih kvota za pojedina zanimanja

HZZ svake godine objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja, a na temelju praćenja, analize i predviđanja potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima. Te se preporuke ne odnose samo na upis, već i na stipendiranje učenika i studenata. No, budući da potrebe tržišta rada nisu iste u svim krajevima Hrvatske, HZZ svoje analize provodi regionalno i lokalno, a isto tako objavljuje i preporuke. Izdvojili smo HZZ-ove preporuke za smanjenjem upisnih kvota na područjima četiri županije s najviše stanovnika te Gradu Zagrebu. Tamo živi više od polovice stanovništva Hrvatske pa podaci o suficitarnim zvanjima i zanimanjima na tim područjima uvelike održavaju i stanje u cijeloj Hrvatskoj .

Grad Zagreb i Zagrebačka Županija

Trogodišnji i četverogoodišnji srednjoškolski program

Fotografi

Ekonomisti

Grafički urednici-dizajneri

Tehničari za logistiku i špediciju

Modni tehničari

Hotelijersko-turistički tehničari

Veterinarski tehničari

Prehrambeni tehničari

Tehničari cestovnog prometa

Stručni studij

Fizioterapija

Poslovna ekonomija

Ekonomija poduzetništva

Sveučilišni studij

Dizajn

Grafička tehnologija (smjer: Dizajn grafičkih proizvoda)

Povijest umjetnosti

Komparativna književnost

Filozofija

Novinarstvo

Tekstilni i modni dizajn (smjerovi: Modni dizajn i Dizajn tekstila)

Komunikologija

Politologija

Etnologija i kulturna antropologija

Kineziologija

Sociologija

Agroekologija

Ekonomija

Poslovna ekonomija

Split i Splitsko-dalmatinska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Hotelijersko-turistički tehničari

Komercijalisti

Poslovni tajnici

Tehničari za logistiku i špediciju

Tehničari za poštanske i financijske usluge

Upravni referenti

Stručni studij

Kineziologija

Management malog poduzeća

Management trgovine i turizma

Međunarodni management u hotelijerstvu i turizmu

Sportski management

Turističko poslovanje

Upravni studij

Sveučilišni studij

Biologija i tehnologija mora

Forenzika

Industrijsko inženjerstvo

Kemija

Kemijska tehnologija (smjer: Kemijsko inženjerstvo)

Kineziologija

Pomorski management

Poslovna ekonomija

Povijest (dvopredmetni)

Pravo

Talijanski jezik i književnost (dvopredmetni)

Rijeka i Primorsko-goranska županija

Četverogodišnji srednjoškolski program

Ekonomisti

Upravni referenti

Stručni studij

Upravni studij

Sveučilišni studij

Poslovna ekonomija u turizmu i ugostiteljstvu

Poslovna ekonomija (smjerovi: Financije i računovodstvo, Poduzetništvo, Marketing)

Pravo

Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Osijek i osječko-baranjska županija

Trogodišnji srednjoškolski program

Prodavači

Fotografi

Cvjećari

Frizeri

Četverogodišnji ili petogodišnji srednjoškolski program

Upravni referenti

Ekonomisti

Komercijalisti

Agrotehničari

Poljoprivredni tehničari fitofarmaceuti

Farmaceutski tehničari

Građevinski tehničari

Arhitektonski tehničari

Tehničari geodezije i geoinformatike

Ekološki tehničari

Agroturistički tehničari

Poslovni tajnici

Fizioterapeutski tehničari

Dentalni tehničari

Likovni umjetnici i dizajneri

Grafički urednici-dizajneri

Grafički tehničari pripreme

Grafički tehničari dorade i tiska

Zdravstveno-laboratorijski tehničari

Kozmetičari

Stručni studij

Računovodstvo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Fizioterapija

Upravni studij

Javna uprava

Bilinogojstvo

Agroekonomika

Građevinarstvo (opći smjer)

Sveučilišni studij

Pravo

Ekonomija i poslovna ekonomija

Kultura, mediji i menadžment

Hrvatski jezik i književnost (dvopredmetni)

Informatologija ili Informacijske i komunikacijske znanosti

Filozofija i hrvatski jezik i književnost

Filozofsko-teološki studij

Fizioterapija

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Sindikalist: Hrvatska uplatila 12 milijuna eura pa izgubila kontrolu nad Petrokemijom

Objavljeno

-

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel uputio je danas zahtjev premijeru, resornim ministrima i ravnatelju CERP-a za utvrđivanjem odgovornosti i ispravljanjem propusta u procesu dokapitalizacije Petrokemije d.d. Postupak dokapitalizacije proveden je tako da će rezultirati s vlasničkim udjelom države od svega oko 20 posto i posljedično potpunim gubitkom kontrole nad daljnjom sudbinom Petrokemije, istaknuo je u priopćenju Novosel.

U procesu dokapitalizacije bilo je predviđeno povećanje temeljnog kapitala u rasponu od 70 do 140 milijuna eura, dok je država uoči dokapitalizacije kontrolirala oko 44 posto dionica.

Posljedično, da bi se provela Vladina odluka o zadržavanju kontrolnog paketa dionica, iznos ulaganja u povećanje temeljnog kapitala od strane RH trebalo je odrediti ovisno o iznosu ulaganja turske grupe Yildirim, najvećeg suvlasnika Petrokemije, tako da udio RH u vlasničkoj strukturi nakon dokapitalizacije ostane minimalno 25 posto plus jedna dionica, dodao je.

“Oboje predstavnika RH glasali protiv odluke o kapitalizaciji”

Iako je uobičajena poslovna praksa da uplatu prvi izvrši najveći vlasnik, da bi manjinski dioničari ovisno o visini njegovog uloga mogli prilagoditi uplate i tako zadržati ciljani vlasnički udio, kaže Novosel, “u ovom je slučaju RH, preko četiri pravne osobe putem kojih kontrolira dionice, uplatu izvršila prva”.

Time je, tvrdi predsjednik SSSH, omogućila većinskom dioničaru Yildirimu da uplatom, u okvirima planiranog raspona povećanja temeljnog kapitala, preuzme veći vlasnički udio no što je bilo planirano, odnosno da se vlasnički udio Republike Hrvatske smanji ispod kontrolne granice od 25 posto plus jedna dionica.

Novosel podsjeća da su oboje predstavnika RH u Nadzornom odboru kutinske Petrokemije u konačnici glasali protiv odluke o dokapitalizaciji, ali kad je već bilo prekasno i kad manjinskim udjelom glasova na odluku više nisu mogli utjecati.

“Zahtijevam da se utvrdi odgovornost za propust”

Rezultat tako provedene dokapitalizacije je da je RH uplatila nešto više od 12 milijuna eura da bi smanjila vlasnički udio s oko 44 na oko 20 posto i izgubila svaku kontrolu nad sudbinom Petrokemije, ustvrdio je.

Smanjenje vlasničkog udjela s 44 na oko 20 posto moglo se ostvariti i prodajom 24 posto dionica većinskom vlasniku pa bi RH zaradila znatna sredstva, umjesto potrošila više od 12 milijuna eura, kaže Novosel.

“S obzirom na iznimnu važnost Petrokemije, ne samo kao najvećeg poslodavca u Kutini i Sisačko-moslavačkoj županiji nego i jedinog proizvođača mineralnih gnojiva u Hrvatskoj i regiji, kao član Upravnog vijeća CERP-a zahtijevam da se utvrdi odgovornost za ovaj propust, ali i da se poduzmu žurne mjere za njegovo ispravljanje”, ističe Novosel.

“Neovisno o tome je li razlog ovog propusta bio nemar, nesposobnost ili nečija namjera (a što je sve podjednako nedopustivo), smatram da RH i dalje mora i može pronaći način za dogovor s većinskim vlasnikom kojim bi se ispoštovale prethodno donesene odluke i ranije postignuti dogovor o dokapitalizaciji, odnosno zadržao kontrolni paket od najmanje 25 posto plus jedna dionica”, istaknuo je Novosel.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu