Connect with us

Hrvatska

Stop progonu hrvatskih branitelja

Objavljeno

-


Kako je bilo i najvljeno prije nekoliko dana jutros se u Zadru, na Narodnom trgu održao miran prosvjedni skup kojim su branitelji Zadarske županije pružili podršku hrvatskom branitelju iz Vukovara Tihomiru Purdi i ostalim hrvatskim braniteljim i generalima koje se nepravedno progoni.
Nakon okupljanja ispred zadarske katedrale sv. Stošije stotine branitelja i članova raznih udruga proizašlih iz Domovinskog rata uputili su se prema glavnom gradskom trgu noseći hrvatske barjake i barjake svojih postrojbi koje su obranile Hrvatsku od velikosrpske agresije. Poslije intoniranja hrvatske himne i minute tišine za sve one koji su svoje živote dali da bi mi danas mogli uživati u slobodnoj Hrvatskoj okupljenima se obratio Davor Prtenjača iz organizacijskog odbora Zajednice braniteljskih udruga Zadarske županije. Pozvao je i prozvao hrvatske vlasti zbog njihove loše politike prema hrvatskim branitelja i prema samom Puridi koji je trebao biti obaviješten o tjeralici koju je za njim raspisao Interpol. Prtenjača je također kazao okupljenima kako oni sudjelovali u osvajačkom nego u plemenitom, obrambenom, domovinskom ratu braneći svoju zemlju od agresorske Srbije.
Svi branitelji okupljeni na zadarskom trgu među kojima smo vidjeli istaknute čelnike zadarskih braniteljskih udruga Antu Martinca, Ivicu Arbanasa, Klaudija Vidaića, i tetu hrvatskog generala Ante Gotovine koja je došla čak iz Pakoštana pozvani su da se prodruže svetoj misi koja je u 12 sati počela u zadarskoj katedrali.

-Hrvatski organi proveli su istraživanje prema kojem je Tihomir Purda nevin, te se nadam da će biti pušten iz pritovra, kazao je na današnjem skupu potpore Tihomiru Purdi i ostalim hrvatskim braniteljima ministar Božidar Kalmeta.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. balun

    13. veljače 2011. at 0:50

    Prvo treba viditi tko pa onda sto govori.Gledajuci ove slike lako je uociti ustaska znakovlja na kojima je sahovnica sa prvim bijelim poljem.U nedostatku pametnije posla laprdaju gluposti.Ista takva cetnicka ikonografija sa druge strane nas je nevine ugurala u gradjanski rat.Prestanite trovati mlade i okrenite se buducnosti.Rat je zavrsio prije 20 godina i ako vam se ratuje preko facebooka se dogovorite sa istomisljenicima sa druge strane Drine i udri a nas ostavite na miru da zivimo.
    Zlocine su radili i jedni i drugi.Neki vise neki manje.Srecom neko o tome vodi racuna pa poneki zavrse u prdekanu.

     
  2. Malimarinko

    13. veljače 2011. at 9:53

    sama pojava Kaljmetija na takvom skupu je čisto politikanstvo , čovjeka iz stranke koja je i omogućila i vrlo aktivno radila na progonu i zatvaranju hrv.vojnika i generala, samim time vidi i stvarna namjena takvih okupljana…

     
  3. oi

    13. veljače 2011. at 14:24

    Balun ajde ti lipo prošetaj do svoje portirnice upali neki pornić i izdrkaj se,malo ćeš se smiriti i nećeš toliko srati.
    Čini mi se da imaš disleksiju pa gdje vidiš H čitaš U.
    Ako ti toliko smeta prvo polje idi pa sruši Crkvu Sv.Marka jer je eto tamo isto prvo bilo polje.
    Nepotpuno znanje opasnije je od neznanja!

     
  4. balun

    13. veljače 2011. at 17:49

    Za razliku od gore prikazanih vucibatina ukljucujuci tebe ja radim za svoju placu a dio mog poreza ide za lazne mirovine vecine koji tumaraju po kladionicama i birtijama.Nisu ni gladni ni zedni za razliku od nas koji radimo za minimalnu placu a neki je ni ne primaju.
    Crna boja Hosa je boja zla i ustaske ideologije a to sto tebe podsjeca na djecu cvijeca zao mi je ali imas problem.
    U gore navedenoj ekipi nema visoko obrazovanih.samo dno kojima je vecini upala sjekira u med i u interesu im je siriti propagandu o ugrozenosti istu onoj koju su imali srbi.

     
  5. oi

    13. veljače 2011. at 18:18

    Jako urbano,napredno i civilizirano od tebe zaključivati tako prije rasuda tj s predrasudama ,zaključivanje o boji grba govori sve o tvom obrazovanju.
    Znam da si ljut,frustriran jer su ti ljudi srušili Jugoslaviju u kojoj si živio kao bubreg u loju i vjerojatno primaš jednu od paritzanskih mirovina kojiih je još uvijek više nego braniteljskih pošto je broj korisnika povlaštenih mirovina pet privilegiranih skupina bivšeg režima, prema posljednjim podacima iznosi 71604, više nego što ukupno ima braniteljskih mirovina HV-a i HVO-a. Najviše je partizana, 43557 s prosječnom mirovinom od 2.683,00 kn, udbaša je 16125 s prosječnom mirovinom od 3.925,94 kn, JNA kadrova je 11540 s prosječnom mirovinom od 3.028,84 kn, a komunističkih funkcionera je 382, s prosječnom mirovinom od 2913,53 kn,međutim to ti ne daje za pravo da širiš govor mržnje.
    To što te ne zanima sudbina čovjeka koji je zube,jednjak i kralježnicu izgubio u logoru gdje mu je iznuđen iskaz govori sve o tebi i nemam namjeru više se spuštati tako nisko da bi pridavao pažnju jednom bezosjećajnom frustriranom proleteru.

     
  6. balun

    13. veljače 2011. at 19:59

    On je izgubio zube jednjak i kraljeznicu a neduzni civili koje je ubijao svoj zivot.Taj sigurno nije brao ljubicice.

     
  7. balun

    13. veljače 2011. at 20:43

    Vi se zabavljajte sa proganjanjem i vadite Purdu iz govana a ja idem za mog Hajduka nazdraviti.Zadrani su se jos jednom pokazali ka govna.Cila Dalmacija je gorila jucer uoci rodjendana a vi kroz Kalelargu o proganjanju.
    Pa proganjajte se onda……

     
  8. Ja

    14. veljače 2011. at 8:18

    @balun, ajde ti lipo odseli split.
    Po tvojim komentarima da se zaključiti da si totalno neobrazovan i da nemaš pojma što je starohrvatski grb i koja su polja boje na njemu.
    Vidi se da ti je mozak, kao i većini mandrila, zakržlja na razini pive i nogometa i biti će ti bolje da odeš ruku pod ruku sa svojim mandrilima slaviti ajduka… i BTW govno te obulo jutros i serem ti ajduk!

     
    • balun

      14. veljače 2011. at 14:43

      “JA” pozdravi Purdu i Glavasa i odnesi im spirine u gameli za rucak u corku.Mora da su se Hososvci rukovodili hrvatkom povijescu kada su stavljali prvo bijelo polje na zastave.Malo tko da ima zavrsenu osnovnu skolu.Crna boja uniforme i ustaski pozdrav je njihov zastitni znak ustaske ideologije.
      Moj Hajduk i ovakav kakav je zivi vjecno,a Zadrani i Sibencani dajte jednima drugi ruku i crknite od ljubomore.

       
  9. Malimarinko

    14. veljače 2011. at 10:22

    oi, lipo si nabrojao sve moguće mirovine, samo mi nije jasno zašto si
    prešutio opće poznati podatak o 76500 penzionera iz HV-a sa prosječnom
    mirovinom 5860 kuna, o broju HVO penzionera možemo samo sanjati,to je
    sigurno državna tajna….

     
  10. oi

    15. veljače 2011. at 9:24

    Sveukupno ima 13 povlaštenih skupina, od kojih njih 5 svoje privilegije vuku iz komunističkog režima, dok je skupina političkih zatvorenika direktna posljedica rada tog istog režima, a isto uvjetno može važiti i za tri posljednje skupine o kojima se ovdje raspravlja.
    Prema posljednjim podacima HZMO, povlaštenu mirovinu prima 10 863 bivših pripadnika HV, a u to spadaju djelatne vojne osobe, policijski službenici i ovlaštene službene osobe, a njihova prosječna mirovina jest 3.525,03 kn. Oko 80% njih prima invalidsku mirovinu koja u prosjeku iznosi 3.147,81 kn, a oko 20% njih prima punu starosnu mirovinu koja u prosjeku iznosi 4.975,38 kn, a također se isplaćuje i 442 obiteljske mirovine (obiteljima umrlih).
    Što se tiče branitelja, mirovinu prima njih 64 494. Od tog broja je 12 236 obiteljskih mirovina (obitelji poginulih i nestalih) koje u prosjeku iznose 7.863,18 kn, a 52 001 mirovina je invalidska, i ona u prosjeku iznosi 5.407,19 kn.
    Treća skupina tzv. “privilegiranih branitelja” su pripadnici HVO. Njih je ukupno 6 174, 5 743 je invalida s prosječnom mirovinom od 2.800,79 kn, a 431 mirovina je obiteljska (obitelji poginulih i nestalih), i ona u prosjeku iznosi 3.607,67 kn.
    Tako ukupno dolazimo do oko 57 tisuća “invalida” za koje se godišnje izdvaja oko 3,5 milijardi kuna uz prosječnu mirovinu od oko 5140 kn, a svekupno se za tzv. “privilegirane braniteljske skupine”, u koje se ubrajaju hrvatski branitelji, pripadnici HVO, invalidi, obitelji poginulih i nestalih, umirovljeni policajci, umirovljeni pripadnici HV itd. godišnje izdvaja oko 5,2 milijarde kuna. U odnosu na ukupan broj umirovljenika tzv. “privilegiranih branitelja” je oko 7%, a u masi mirovina sudjeluju s oko 15%.
    Naravno treba naglasiti kako velik broj osoba sa braniteljskim statusom radi tako da izravno isplačuje svoje umirovljene suborce i ne ovise o vama sitozubima što je i normalno jer je onaj tko ovisi o radu proletera najeba.
    Ajduk-Sparta haha

     
  11. purda

    15. veljače 2011. at 9:31

    ADMINE KAKO TE NIJE SRAM PUŠTATI KOMENTARE U KOJIMA SE PLJUCA HEROJE DOMOVINSKOG RATA,LJUDE KOJI SU ŽIVOTE DALI ZA SLOBODU PISANE RIJEČI DAKLE ZA TO DA TI DANAS IMAŠ KRUH.USPOREĐIVANJE ČOVJEKA KOJI JE ZDRAVLJE IZGUBIO U LOGORU SA SVINJAMA JE U NAJMANJU RUKU NEUMJESNO AKO NE I UTUŽIVO!
    OVI POSTOVI PROSLJEĐENI SU NADLEŽNIM INSTITUCIJAMA ,BRANITELJSKIM PORTALIMA I UDRUGAMA KOJI ĆE BOLJE ZNATI ŠTO UČINITI.
    AKO TI JE POSAO MIO MIĆI TE UVRIJEDE,SVE PA I SLOBODA GOVORA IMA SVOJE GRANICE ,NEMA TOLERANCIJE ZA NETOLERANTNE!

     
  12. balun

    15. veljače 2011. at 17:41

    Nives Celzius:
    “gol, gol, zabij gol, gol, daj mi gol, gol, jer ti možeš, uvijek do gola, da uđeš, i ja sam gola, ti si gol, zabij mi gol, ja sam gola, zabij do bola”.

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Objavljena stopa inflacije za travanj, pogledajte koliko su rasle cijene

Objavljeno

-

By

unsplash

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni, u travnju 2024. u odnosu na travanj 2023. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 3,7%, dok su u odnosu na ožujak 2024. (na mjesečnoj razini), prema prvoj procjeni, u prosjeku više za 0,7%.

Promatrano prema glavnim komponentama indeksa (posebnim agregatima), procijenjena godišnja stopa promjene za Usluge iznosi 6,3%, za Hranu, piće i duhan 4,5%, za Industrijske neprehrambene proizvode bez energije 2,0%, a za Energiju 1,1%.

Porast stope promjene na mjesečnoj razini procijenjen je za komponente Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 1,2%, Usluge, za 0,7%, te Hrana, piće i duhan, za 0,7%. Istodobno je, prema prvoj procjeni, pad stope procijenjen za komponentu Energija, za 0,4%.

Konačni podaci indeksa potrošačkih cijena u travnju 2024. prema klasifikaciji ECOICOP objavljuju se 17. svibnja 2024.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatsku lani napustilo najviše liječnika, pogledajte u koju zemlju je otišao najveći broj

Objavljeno

-

By

Nakon završetka epidemije covida, opet raste broj liječnika koji iz Hrvatske odlaze u inozemstvo.

Prema službenim podacima Hrvatske liječničke komore, lani je iz Hrvatske u inozemstvo otišlo najviše liječnika dosad – čak 158. Ukupno nas je od ulaska Hrvatske u EU 2013. godine napustilo 1214 liječnika.

Najviše je liječnika dosad otišlo raditi u Njemačku, njih 356, te Veliku Britaniju (163). Prosječna dob naših liječnika u inozemstvu je 36 godina i imaju u prosjeku osam godina staža.

Koprivničko-križevačku je županiju dosad napustilo ukupno 26 liječnika koji su otišli raditi u inozemstvo i po tome je, u odnosu na broj pacijenata, u hrvatskome vrhu.

Iz Međimurja je otišlo 16 liječnika, iz Zagorja 25, Varaždinske županije 39, bjelovarskoga kraja 27, a virovitičkoga šestero, prenosi Danica.hr.

U Hrvatskoj je zaposleno ukupno oko 16.400 liječnika, od čega je oko 90 stranih državljana. U kliničkim bolničkim centrima radi ih 4100, općim bolnicama 3400, a domovima zdravlja 2300.

U Koprivničko-križevačkoj županiji trenutačno rade 283 liječnika, Međimurskoj 302, Varaždinskoj 528, a Bjelovarsko-bilogorskoj 286 liječnika.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Skup vam je život u Hrvatskoj? Pogledajte gdje smo na listi najjeftinijih zemalja za život

Objavljeno

-

By

World Population Review objavio je listu europskih zemalja prema visini životnih troškova rangiranu od onih gdje je život najskuplji do onih gdje je najjeftiniji.

Na listu koju je sastavila ova američka organizacija za prikupljanje podataka o globalnom stanovništvu i demografiji, uvrštena je 41 europska zemlja. Izračun je napravljen usporedbom s cijenama dobara i usluga u New Yorku, a u obzir je uzeto pet kriterija – životni troškovi općenito, cijene najma odnosno stanovanja, cijene namirnica, cijene u restoranima te indeks proizvođačkih cijena.

Prema tom izračunu, najskuplje zemlje za život su Švicarska i Island. Slijede dvije britanske porezne oaze – otoci Jersey i Guernsey, a Irska je na petom mjestu. Među deset najskupljih još su Norveška, Luksemburg, Danska, Nizozemska i Ujedinjeno Kraljevstvo. Austrija je na 11., a Njemačka na 12. mjestu.

Bjelorusija najjeftinija, Hrvatska u sredini

Gledano s dna tablice, zemlja s najnižim troškovima života je Bjelorusija. Malo iznad nje su dvije zaraćene zemlje – Ukrajina i Rusija, a još malo iznad njih Sjeverna Makedonija i Moldavija. Na 36. mjestu je Bugarska, koja je time najjeftinija (naravno, i najsiromašnija) članica Europske unije. Odmah iznad nje, na 35. mjestu, nalazi se Rumunjska. Članice EU-a Mađarska i Poljska su na 32., odnosno 30. mjestu, a Hrvatska je na 29. mjestu.

Članice EU-a neznatno skuplje za život od Hrvatske po ovom izračunu su Slovačka, Latvija, Litva, Slovenija, Grčka, Estonija, Češka Republika, Portugal i Španjolska – tim redom poredane iznad Hrvatske sve do 20. mjesta.

Prosječni mjesečni trošak – 933 eura

Od nama susjednih država, jedino je Slovenija na 25. mjestu skuplja za život (ali i slovenska prosječna bruto plaća je 600 eura veća od hrvatske) dok su jeftinije Crna Gora na 31. mjestu, Mađarska na 32. i Srbija na 34. mjestu. Bosna i Hercegovina nije uvrštena u ovu listu.

Prosječni mjesečni trošak života u Hrvatskoj prema World Population Review, iznosi 1.001 američki dolar, odnosno 933 eura za poiedinca. A prosječna mjesečna neto plaća u Hrvatskoj u veljači je iznosila 1.248 eura.

“Dok su neke europske zemlje relativno skupe, mnoge druge su prilično povoljne u usporedbi s SAD-om. (…) Ova analiza ukazuje na zemlje u kojima pridošlice često mogu živjeti jeftinije, a da ne žrtvuju kvalitetu života i životni standard”, piše World Population Review u objašnjenju svoje analize.

Bugarska nominalno najjeftinija u EU

Podrobnijih objašnjenja za Hrvatsku nema, ali ima za “najjeftiniju” članicu EU-a, Bugarsku, koju nazivaju “jednim od europskih skrivenih dragulja za turiste i iseljenike”.

“Mjesečni životni troškovi za jednu osobu u Bugarskoj počinju od 600 dolara (560 eura). Prijevoz i objedovanje u restoranima prilično su povoljni, s kartama za međugradske vlakove već od 5 dolara (4,70 eura) te večerom s pićem za manje od 10 dolara (9,30 eura). Relativno je lako legalno se nastaniti u zemlji čak i ako niste građanin Europske unije. Bugarska je najsiromašnija članica EU-a i još uvijek radi na razvoju svoje infrastrukture, povećanju životnog standarda i suzbijanju korupcije”, piše World Population Review.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu