Hrvatska
Kosor: "Wikileaks neće poremetiti odnose Hrvatske i SAD-a"

Internetska stranica WikiLeaks objavila je četvrt milijuna povjerljivih ili tajnih dokumenata korespondencije State Departmenta i američkih veleposlanstava diljem svijeta. U njihovom dopisivanju bilo je mnogo opisa svjetskih državnika i političara koji nisu baš korektni. Među dokumentima ima između 1.600 i 2.000 tajnih poruka i drugih dokumenata poslanih iz veleposlanstva na Zrinjevcu ili u Buzinu, a tiču se Hrvatske. Budući da je Wikileaks hakiran, a svjetski mediji koji su skinuli njegov materijal još nisu objavili sve detalje, ne zna se točno što su američki veleposlanici govorili o stanju i političarima u Hrvatskoj. Zasad su poznati samo pojedini dopisi.
Dokumenti su iz Hrvatske slani još 1991. Oni zanimljivi javnosti odnose se na sastanak pomoćnika američke državne tajnice Hillary Clinton s francuskim dužnosnicima u Parizu – tema rješavanje pitanja granice Hrvatske i Slovenije. I nedavno, na dan Sanaderova puča u HDZ-u, za Washington su otišla čak četiri brzojava. Ono što stoji u njima, velika je zagonetka koju će javnost nadamo se ubrzo doznati. Što sve znaju o Sanaderu, Gotovini, Karadžiću, jesu li naredili špijuniranje Ivana Šimonovića?
I prije nego su dokumenti objavljeni, na Zrinjevac je stiglo upozorenje iz američkog veleposlanstva, izjavio je glasnogovornik Ministarstva Mario Dragun. Ukoliko se pojave neki dokumenti onda ćemo vidjeti kako i na koji način postupiti, dodao je. Ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko osudio je curenje informacija i dodao da različite zemlje prikupljaju podatke o drugim zemljama te da je to normalan proces u svijetu.
– Hrvatska zasad i nema razloga za pretjeranu reakciju jer sočnih detalja u 2.000 dokumenata koje se odnose na našu zemlju još nema. Da ih i ima, što se nas tiče, Amerikanci mogu biti mirni. Bez obzira što će se objaviti, to ni na koji način ne može poremetiti odnose RH i SAD, naši saveznika koji nas podupiru na europskom putu i koji su nas snažno podupirali i u vremenima kad smo željeli postati članica NATO-a, izjavila je premijerka Jadranka Kosor.
Predsjednik Ivo Josipović kazao je kako će afera zasigurno pokazati ružnu stranu tajnih informacija te da treba pričekati.
Profesor Ivan Grdešić s Fakulteta političkih znanosti istaknuo je kako se diplomatska korespondencija može činiti okrutna, ali je dodao kako su američki diplomati poznati po svojoj otvorenosti i jasnoj argumentaciji. Kako u svakom zlu može biti i nešto dobro, Grdešić misli da objava dokumenata može poslužiti i kao obrazovna lekcija hrvatskoj diplomaciji – ogledalo kako nas drugi vide i što o nama sude, misle.
Američko veleposlanstvo u Zagrebu zasad se suzdržalo od bilo kakvih komentara. U svakom slučaju, američka vanjska politika dobila je neugodnu pljusku čija se šteta još ne može do kraja procijeniti. (HRT)
Hrvatska
PROGNOZA / Intenzivna promjena: Prijeti poledica, stižu olujno jugo i obilna kiša, moguć i snijeg
Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Pretežno oblačno je diljem Hrvatske, -9.2 izmjereno je u dijelu Gorskog kotara. I dalje smo u hladnom valu, velika je opasnost po zdravlje ljudi, na snazi je upozorenje višeg stupnja Državnog hidrometeorološkog zavoda.
U nastavku srijede bit će malo kiše u Dalmaciji, uglavnom u drugom dijelu dana. Krajem dana te u noći na jugu Like i u unutrašnjosti Dalmacije moguća je slaba oborina na granici kiše i snijega koja se može smrzavati u dodiru s hladnom podlogom.
Četvrtak donosi slabu oborinu većinom duž Jadrana i uz Jadran, gdje može i zagrmjeti. U kopnenim krajevima mjestimice je moguća oborina na granici kiše i snijega koja se može smrzavati u dodiru s hladnom podlogom.
U petak će također kiše i pljuskova biti uglavnom duž Jadrana i uz Jadran, oborina će se intenzivirati i širiti i drugdje prema večeri. U gorju će biti snijega. Bit će malo manje hladno.
I tijekom subote u višim predjelima može biti malo snijega. Duž Jadrana i uz Jadran mjestimice može biti izraženijih pljuskova praćenih grmljavinom.
U noći na nedjelju jače pogoršanje vremena koja će pratiti mjestimice obilna oborina, snijega će biti uglavnom u gorju.
Hrvatska
PROGNOZA / Meteoalarm upozorava na hladnoću, evo kad je moguć novi snijeg
Pretežno vedro je duž obale, na istoku zemlje, temperature su niske, -9.5 izmjereno je jutros u Požegi. Na snazi je upozorenje na hladnoću odnosno hladni val koji može utjecati na zdravlje ljudi. Oblačnije je u središnjoj unutrašnjosti i Gorskoj Hrvatskoj, mjestimice ima magle.
U nastavku utorka prevladavat će većinom sunčano diljem Hrvatske. Bura će i dalje biti jaka pod Velebitom.
Srijeda donosi naoblačenje s juga, pri čemu u Dalmaciji može pasti malo kiše. Jutro će biti hladno u kopnenim krajevima.
Četvrtak donosi češću kišu i pljuskove, mjestimice i grmljavinu, uglavnom duž Jadrana i uz Jadran, drugdje će se zadržavati uglavnom suho. Hladnoća će malo početi popuštati.
U petak će tako jutra biti malo manje hladna u unutrašnjosti. Kiše i pljuskova isto tako će biti uglavnom duž Jadrana i uz Jadran, s tim da će se navečer sa zapada intenzivirati oborina, u noći na subotu može u najvišem gorju pasti i malo snijega.
Subota donosi jače pogoršanje diljem zemlje, mjestimice i obilniju oborinu, dok je u nedjelju izgledan i snijeg.
Hrvatska
PROGNOZA / Velika opasnost od hladnog vala, temperature će padati ispod -10
Donosimo vremensku prognozu naše meteorologinje Tee Blažević
Vedro je duž većeg dijela obale, na istoku zemlje, tmurnije u središnjim predjelima, u Gorskom kotaru i Lici. U vedrim predjelima su temperature znatno niže, -7,4 u Osijeku, -11 na Zavižanu. Zbog niskih temperatura na snazi je upozorenje Državnog hidrometeorološkog zavoda na hladni val.
U nastavku ponedjeljka prevladavat će uglavnom sunčano, u dijelovima Gorske Hrvatske moguće da će se veći dio dana zadržati tmurnije, što zbog magle što zbog naoblake.
Utorak donosu također hladne i pretežno sunčane prilike. Temperature će se ujutro mjestimice spuštati i desetak stupnjeva ispod nule.
U srijedu slijedi naoblačenje, oborine će uglavnom biti na području Dalmacije, češće poslijepodne i navečer. Bit će vrlo hladno, osobito ujutro u kopnenim krajevima.
Tijekom četvrtka će se kiša i pljuskovi proširiti i drugdje duž obale i uz Jadran. Hladnoća će početi popuštati.
I krajem radnog tjedna, u petak, također treba uglavnom računati na oborinu duž Jadrana i uz Jadran. Posvuda će biti manje hladno.
U noći na subotu jače naoblačenje s kišom i pljuskovima, lokalno izraženijim, osobito duž Jadrana i uz Jadran.
U nedjelju će oborina uglavnom biti duž Jadrana i uz Jadran, dok će drugdje biti većinom auho.
-
magazin4 dana prijeŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije(NE)RADNI DAN / Evo gdje u spizu ove nedjelje…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijeUZ DAN GRADA BIOGRADA / Ministar Šipić na otvorenju novog vrtića: “Demografska obnova počinje u obitelji i lokalnoj zajednici”
-
Hrvatska3 dana prijePROGNOZA / Stiže hladni val, evo kad će temperature pasti ispod nule






