Connect with us

Hrvatska

Šare na sudu: "Tužiteljica i publika me zbunjuju!"

Objavljeno

-

Suđenje Slavko Šare (Foto: Ivan Katalinić)
Na Županijskom sudu u Zadru danas je nastavljen sudski postupak protiv Slavka Šare, bivšeg načelnika općine Galovac, Marijana Burčula, bivšeg donačelnika i Marina Ćose, bivšeg tajnika općine Galovac koji se terete da su se tijekom 2002. godine okoristili, nakon podizanja gotovog novca sa žiro-računa Općine Galovac i u više navrata vršili isplatu gotovine, a za to nije bilo nikakve valjane osnove, odnosno zlouporabu položaja i ovlasti te krivotvorenja službenih isprava.
Slavko Šare je obnašao dužnost načelnika općine Galovac do noći 22. svibnja ove godine, kada je, kako kaže, pod prisilom Uskoka napustio to radno mjesto, te ističe kako ostaje pri svom iskazu koje je dao 2007. godine.
Rafael Burčul, sadašnji donačelnik Galovca koji je bio vijećnik u Općini od 12. svibnja 2009. do 02. srpnja 2010. godine, ostao je kod izjave koju je dao 2005. godine u vezi ovog sudskog postupka te dodaje:
– Petar Burčul koji je danas predsjednik Općinskog vijeća, a sporne godine nije bio zaposlenik Općine Galovac, rekao je da s obzirom na funkciju koju je obnašao zna da se Općina Galovac ne smatra oštećenom, rekao je Rafael Burčul.
Prvooptuženi Slavko Šare protivi se iskazu Rafaela Burčula jer nije najavljen.
Saslušana je svjedokinja Olivera Plavšić, knjigovođa Općine Galovac koja je naglasila da je isplatnice koje su sporne kako bi se dokazalo krivotvorenje spisa, neke potpisala te naglašava kako na nekima ipak nije njezin potpis, iako je sličan njezinom:
– Na svim isplatnicama je moj rukopis osim u rubrikama “primatelj” na nekim od njih. Smatram da to nije moj potpis te sam se spremna pred vještakom ponovno potpisati, kako bi se utvrdilo da njegovo izvješće nije točno, jer u njemu piše da su to moji potpisi, rekla je Plavšić koja je naglasila kako nije sačinila ni popis novca na kraju 2002. godine jer blagajna nije bila kod nje. Kaže kako su jedan dan nepoznata dva čovjeka došli kod nje, uzeli sve općinske dokumente te ih vratili nakon par dana, ali kako ih danas ne bi mogla prepoznati, niti zna njihova imena.
Šare je kad dokaz upotrijebio neiskorišteni blagajnički izvještaj, prazan blok isplatnica kako bi se utvrdilo da su se isti koristili i onda kao dokumenti.
Svjedok Bartul Burčul nije pristupio raspravi, pa je prvooptuženi povukao prijedlog o njegovom svjedočenju, jer:
– Očito je da se čovjeku ne dolazi na sud zbog nas. Ne želi gledati sva ova lica, od kojih mu dolazi mučno, zaključio je Šare.
Tužiteljica je ipak zatražila da se svjedok privede i sasluša.
Vještak koji je vještačio potpise također je svjedočio o negiranju Olivere Plavšić da je ona potpisivala 3 isplatnice, predlaže da se izvrši dopuna vještačenja na način da se ista potpiše na više načina te da se uzme njezin preslik osobne iskaznice za usporedbu.
Prvooptuženi je postavljao pitanja vještaku, na koja je sutkinja Enka Moković zaključila da bi najbolje bila da Šare iznese svoju obranu jer je upitima i dokaznim prijedlozima zbunio sudsko vijeće, odvjetnike i zastupnike optužbe, na što on nije pristao. Nastavio se koristiti dokumentima iz arhive Općine Galovac koje se u pravilu ne bi trebale nalaziti u njegovom vlasništvu. Šare je istaknuo kako ga zastupnica optužbe dekoncentrira:
– Tužiteljica me opterećuje i zbunjuje, ne mogu normalno funkcionirati uz njezino uzastopno upadanje u riječ. I ova publika me zbunjuje, draga sutkinjo, žalio se Šare. Na to je predsjednica vijeća rekla kako nije on tu da zaključuje tko će prisustvovati ovom sudskom postupku. Prvooptuženi se žalio na vjerodostojnost vještaka, jer kako kaže:
– On nije znao pročitati ime potpisnika, pa mi je nejasno kako može utvrditi da se radi o tom čovjeku.
Tužitelj mu je na to odgovorio kako je za vještačenje potpisa potreban trag pisanja te da nije problem ako se potpis više puta fotokopira.
Slavko Nižić, branitelj drugooptuženog Marijana Burčula zatražio je da se pribave izvorne isplatnice koje bi po nalogu ispisao njegov branjenik.
Obrana Slavka Šare prigovorila je na izvješče grafičkog vještaka u cijelosti.
Predsjednici vijeća pristupit će trečeoptuženi Marin Ćoso, sutra u 9 sati kako bi dobio mogućnost uvida u spise, stoga se rasprava odgađa za sutra u 11 sati.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

FOTO / PPD upozorava na novi pokušaj prevare na društvenim mrežama, prijavite ove objave

Objavljeno

-

By

Pexels

Prvo plinarsko društvo (PPD) upozorava građane na pokušaj prevare putem objava na društvenim mrežama.

U lažnim objavama, u ime PPD-a, građani se pozivaju da se uključe u investicijski program koji nudi mogućnost ostvarivanja prihoda uz ulaganje od 250 EUR.

PPD

Iz PPD-a naglašavaju kako oni ni na koji način ne traže ulaganja građana niti u zamjenu za ulaganja daje mogućnost ostvarivanja prihoda. Jedini službeni kontakti i informacije kompanije navedeni su na njenoj službenoj stranici www.ppd.hr.

“Upozoravamo građane da se radi o prevari te ih pozivamo da navedene slučajeve prijave Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske”, poručuju iz PPD-a.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu