Connect with us

Hrvatska

"ISTRAGA JE U TIJEKU!"

Objavljeno

-


Hrvatska policija služi se vokabularom od dvadesetak, davno izbrušenih rečenica kojima istupa u javnosti. Desetak ih koriste glasnogovornice i ministar, a ostatak visoki policijski dužnosnici. Premećući ih, godinama nam pokušavaju “objasniti” sigurnosno stanje u Zemlji, a koje, ruku na srce, prilično škripi.
U djelokrug rada hrvatske policije spadaju zadaće na zaštiti života i osobne sigurnosti ljudi, zaštiti imovine, spriječavanju i otkrivanju kaznenih djela, pronalaženju i hvatanju počinitelja istih i njihovom dovođenju nadležnim tijelima, održavanju javnog reda i mira… pružanju neophodne pomoći radi otklanjanja posljedica u slučaju elementarnih nepogoda, zadaci u oblasti zaštite od požara…
Sigurnosno-obavještajna agencija, druga komponenta MUP-a, između ostalog, ima zadaću prikupljati, obrađivati i ocjenjivati podatke koji ukazuju na namjere, mogućnosti, prikrivene planove i tajna djelovanja usmjerena na ugrožavanje nacionalne sigurnosti…
I, dok je Zemlja suočena s elementarnom nepogodom u vidu velikih poplava koje nanose nemjerljivu štetu stanovništvu, oko čega ćemo se bakćati sve dok nas ne snađe veća nevolja, obraćam se državnim tijelima čije zadaće sam djelomično naveo, da mi objasne sljedeće:
– Ima li tijek istrage rok završetka? Naprimjer, u slučaju tisuća požara koji su ovog, a tako i prošlih ljeta, prosto opustošili najljepši dio Domovine? Onaj dio koji nam ulijeva kakvu-takvu nadu da će, pomoću turizma, ublažiti težinu postojeće recesije. Političari bi rekli -strateški dio.
U slučaju poplava, postoje dva-tri zakona fizike, poznata osnovcima, nije problem utvrditi tko ih je previdio, što je gotovo tehničko pitanje, ako ga tko želi riješiti. Uostalom, tamo je nazočio i ministar financija. Dok kišu šalje Svevišnji, požari su nešto drugo.
Iza poplava stižu novi i teško me uvjeriti da će tada biti lakše izvršiti zadaće, vezane za prošle, a proizlaze iz djelokruga rada MUP-a.
“VJERUJE SE DA JE POŽAR PODMETNUT. ISTRAGA JE U TIJEKU.”
Gornje dvije rečenice bile su, cijelo ljeto, neizostavni dio svakog izvješća o požaru. Tek ponegdje je neka baba palila korov, što je izmaklo kontroli, a kako svaka kazna ima, između ostalog, za cilj i da djeluje na druge možebitne počinitelje nedjela, trebali smo čuti što je bilo s babom. Priča kako dijete ne zna što je 200 kila, pa je ukralo tračnicu, prolazi samo u vicu.
Međutim, ono što bi, vjerujem, svatko htio čuti jest odgovor na pitanje: Ima li organiziranog paljenja hrvatskih šuma, tko to radi i zašto? Tko su piromani iz ovih ili onih pobuda i što je s njima? Kolike su kazne dobili i hoće li djelovati i slijedeće ljeto? Pali li možda netko čije ime ne smijemo znati? Barem recite da li je pod kontrolom? Koliko ovaj narod koštaju naleti protupožarnih zrakoplova i uporaba druge tehnike uz nemjerljivu štetu na državnoj i privatnoj imovini? U gašenju redovno stradaju gasitelji, ali ne i palitelji, požari se ponekad zaustave tik uz naselja i hoće li se uvijek moći kontrolirati?
Barem u ovoj Zemlji ima tristotinjak tisuća ljudi, sposobnih i slobodnih, koji se mogu angažirati u preventivi. No, dok je sustav takav da bolje prolazi piroman od gasitelja, ili prijavitelja požara, a to vi regulirate, sreće neće biti.  Što bi se to trebalo dogoditi da neke državne službe počnu raditi svoj posao?
Za sada dvije elementarne nepogode drže kakav-takav slijed. Što će s nama biti kada se poremeti, ili, ne daj Bože, dođe do još neke? Podsjećam samo na gotovo redovitu pojavu poslije velikih kiša i poplava. Što onda?
Ne snalazimo se s požarima, ne snalazimo se s poplavama, državom vlada voditeljica ureda za proračun koja nije navikla planirati duže od nekoliko mjeseci, a priroda se ponaša prirodno.
Elementi koji nas ugrožavaju poznati su od iskona, pa zar nije bilo dovoljno vremena za preventivne mjere?
Dovoljno čak i onih nekoliko mjeseci, koliko državni vrh godišnje vidi  unaprijed iz svojih udobnih fotelja.
Neka nam Bog pomogne.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Još imate kune? Evo gdje ih možete zamijeniti za eure

Objavljeno

-

By

Mnoštvo građana odlučilo si je sačuvati nekoliko kovanica i novčanica kune za uspomenu, no ako ste među onima koji su ih zametnuli ili ih nisu odnijeli na vrijeme, još imate priliku.

Svoje kune možete osobno donijeti u Hrvatsku narodnu banku na adresi Jurišićeva 17, Zagreb, od ponedjeljka do petka u vremenu od 8.30 do 15.30 sati. Novčanice možete zamijeniti bez vremenskog ograničenja, a kovanice sve do 31. prosinca 2025.

Iznos do 14.999,99 kuna moguće je na vlastitu odgovornost dostaviti i putem poštanskih usluga na adresu Hrvatska narodna banka, Direkcija za pohranu, obradu i opskrbu gotovim novcem, Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagreb, uz informaciju o željenom načinu preuzimanja gotovog novca eura (u Hrvatskoj narodnoj banci ili dostava putem poštanskih usluga na adresu donositelja), ističu na službenim stranicama Banke.

Također, ako imate oštećene eure, možete ih zamijeniti za ispravne novčanice ili kovanice u HNB-u, prenosi 24sata.hr.

Hrvatska narodna banka prima na zamjenu euronovčanice čija površina iznosi 50% ili manje od 50% površine autentične originalne novčanice, euronovčanice obojene elektrokemijskom zaštitom, iznimno oštećene euronovčanice te neprikladne eurokovanice koje su prepoznatljive s lica ili naličja, uz uvjet da su dostavljene uz pripadajući obrazac zahtjeva s potrebnim prilozima, ističu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Otkriven već peti slučaj štetne tvari u povrću iz Makedonije

Objavljeno

-

By

U povrću iz Sjeverne Makedonije već peti je put u proteklih godinu dana otkrivena štetna kemikalija.

Kako javljaju iz europskog sustava za sigurnost hrane, u miješanoj salati utvrđene su nedopuštene razine pesticida klorpirifos zabranjenog u EU. Udjel klorpirifosa u salati iznosio je 0,028 miligrama po kilogramu proizvoda.

Srećom, to je utvrđeno analizom uzorka pošiljke na hrvatskoj granici, pa salata ipak nije dospjela na naše tržište. Cijela je pošiljka nakon toga uništena, prenosi Danica.hr.

Prema broju pošiljki kontaminiranog voća i povrća namijenjenog hrvatskom tržištu, uvjerljivo prednjači Turska. Lani i ove godine štetni su pesticidi otkriveni u 11 navrata: triput u kruškama, dvaput u limunu i suhim smokvama te po jednom u mandarinama, paprikama, rajčicama, grejpu.

Na drugome je mjestu Sjeverna Makedonija s pet pošiljki: triput miješana salata te po jednom svježa mrkva i paprika. Od zabranjenih pesticida pak u najviše slučajeva bilo je riječi o klorpirifosu.

Taj je zabranjeni pesticid analizom otkriven u čak 13 pošiljki voća i povrća: limetama, salati, mrkvi, grejpu, riži, grahu, mandarinama, šljivama, limunu… Klorpirifos je od 2020. zabranjen za uporabu na području EU zbog genotoksičnog potencijala i razvojne neurotoksičnosti kod sisavaca.

Brojne znanstvene studije pokazale su kako izloženost klorpirifosu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Povezuju ga s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije. Problema s klorpirifosom u domaćim proizvodima imali smo i u Hrvatskoj jer je lani pronađen u više pošiljaka mandarina.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

FOTO / PPD upozorava na novi pokušaj prevare na društvenim mrežama, prijavite ove objave

Objavljeno

-

By

Pexels

Prvo plinarsko društvo (PPD) upozorava građane na pokušaj prevare putem objava na društvenim mrežama.

U lažnim objavama, u ime PPD-a, građani se pozivaju da se uključe u investicijski program koji nudi mogućnost ostvarivanja prihoda uz ulaganje od 250 EUR.

PPD

Iz PPD-a naglašavaju kako oni ni na koji način ne traže ulaganja građana niti u zamjenu za ulaganja daje mogućnost ostvarivanja prihoda. Jedini službeni kontakti i informacije kompanije navedeni su na njenoj službenoj stranici www.ppd.hr.

“Upozoravamo građane da se radi o prevari te ih pozivamo da navedene slučajeve prijave Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske”, poručuju iz PPD-a.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu