ZADAR / ŽUPANIJA
Više od 1,5 milijuna eura za 23 otočna projekta u Zadarskoj županiji! Donosimo popis…
Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije donijelo je Odluku o odabiru projekata u okviru Programa razvoja otoka u 2026. godini, kojom su za projekte s područja Zadarske županije odobrena sredstva u ukupnom iznosu od 1.531.169,55 eura.
Riječ je o 23 projekta usmjerena na unaprjeđenje kvalitete života na otocima i otočnim područjima, kroz ulaganja u vrtiće, škole, ambulante, društvene domove, javne prostore, dječja igrališta, prometnu, komunalnu, vodno-komunalnu i zdravstvenu infrastrukturu.
U osnovnom dijelu Programa razvoja otoka za projekte s područja Zadarske županije odobreno je ukupno 1.068.750 eura.
- Zadarska županija – sanacija fasade na zgradi PŠ Povljana, 15.580 eura
- Grad Zadar – preuređenje područnog objekta OŠ Zadarski otoci Veli Iž i instalacija FNE, 90.680 eura
- Grad Zadar – preuređenje područne škole Silba – OŠ Zadarski otoci i instalacija FNE, 29.360 eura
- Grad Zadar – preuređenje područne škole Olib – OŠ Zadarski otoci i instalacija FNE, 22.040 eura
- Grad Zadar – Društveni dom Premuda, adaptacija i sanacija, 85.150 eura
- Grad Pag – obnova zgrade javne namjene, 46.180 eura
- Općina Tkon – uređenje Trga tri palme, stvaranje održivog i otpornog urbanog prostora na otoku, 44.570 eura
- Općina Sali – nadogradnja Dječjeg vrtića Orkulice u Salima, 99.690 eura
- Općina Pašman – rekonstrukcija i nadogradnja Dječjeg vrtića Bodulić, II. faza, 104.460 eura
- Općina Kolan – izgradnja Dječjeg vrtića Kolan, 100.990 eura
- Općina Kukljica – sanacija škole, Područni odjel „Valentin Klarin“ Kukljica, II. faza, 91.480 eura
- Općina Vir – uređenje postojećih dječjih igrališta u Viru, 89.870 eura
- Općina Povljana – izgradnja poučne staze Punta Prutne, 29.760 eura
- Općina Preko – mrtvačnica unutar novog groblja u naselju Preko, III. faza, pomoćna zgrada, 70.460 eura
- Općina Pakoštane – uređenje protupožarnih puteva na Vrgadi, 70.200 eura
- Općina Kali – izgradnja nogostupa i javne rasvjete do škole u Kalima, 78.280 eura
Projekti zdravstvene infrastrukture
Za projekte zdravstvene infrastrukture na području Zadarske županije odobreno je ukupno 210.130 eura.
- Zadarska županija – obnova i sanacija zgrade Doma zdravlja Zadarske županije, radne jedinice Pag, 74.350 eura
- Općina Pakoštane – energetska obnova i uređenje prostora namijenjenog zdravstvenoj skrbi na Vrgadi, 76.500 eura
- Općina Sali – sanacija i uređenje prostora u ambulantama u Luci i Žmanu na Dugom otoku, 32.420 eura
- Općina Kali – uređenje ambulante Doma zdravlja – obiteljske medicine u Kalima, 26.860 eura
Projekti vodno-komunalne infrastrukture
Za projekte vodno-komunalne infrastrukture na području Zadarske županije odobreno je ukupno 252.289,55 eura.
- Grad Zadar – Društveni dom Ist, izgradnja cisterne za vodu, 52.289,55 eura
- Općina Sali – izgradnja vodovodne mreže u naselju Božava, 100.000 eura
- Općina Preko – izgradnja vodoopskrbnog sustava do ugostiteljsko-turističke zone Mačjak – Šumljak, 100.000 eura
Kroz Program razvoja otoka u 2026. godini ukupno je za projekte s područja Zadarske županije odobreno 1.531.169,55 eura. Od toga se 1.441.239,55 eura odnosi na projekte gradova i općina, a 89.930 eura na projekte kojima je nositelj Zadarska županija (Sanacija fasade na zgradi Područne škole Povljana te Obnova i sanacija zgrade Doma zdravlja Zadarske županije, radne jedinice Pag).
Odobrena sredstva usmjerena su u projekte koji izravno podižu standard života stanovnika otoka i otočnih područja – od dostupnijeg predškolskog odgoja, školskih prostora i zdravstvene skrbi do vodoopskrbe, javnih sadržaja, društvenih domova i uređenja prostora za djecu i lokalnu zajednicu.
„Otočni prostor ima posebne potrebe i posebnu vrijednost. Zato je važno da ulaganja budu konkretna, ravnomjerno raspoređena i usmjerena prema projektima koji ljudima na otocima znače bolju svakodnevicu — od vrtića i škola, do ambulanti, javnih prostora i vodoopskrbe. Zadarska županija nastavit će, u suradnji s gradovima, općinama i resornim ministarstvima, snažno podupirati razvoj naših otoka“, poručio je župan Josip Bilaver.
ZADAR / ŽUPANIJA
eVISITOR / Turističke brojke za Zadar; zabilježeno 3 posto više noćenja nego u istom razdoblju prošle godine
Prema eVisitor podacima, od razdoblju od siječnja do lipnja 2026. godine zabilježeno je 262.537 dolazaka.
Grad Zadar i mjesta koja mu administrativno pripadaju u prvih 6 mjeseci 2026. godine prema podacima sustava eVisitor bilježi 262.537 dolazaka i 799.089 ostvarenih noćenja. U istom razdoblju prošle godine zabilježeno je 261.955 dolazaka i 772.998 noćenja.
U analiziranom razdoblju u usporedbi s 2025. godinom bilježi se 0,22% više dolazaka i 3,38% više noćenja.
“Zahvaljujući vrlo dobroj predsezoni, zadržali smo lanjski rast, ali i povećali broj noćenja. Taj rast prati i rast prometa u Zračnoj luci koja je upravo završila kapitalno ulaganje u terminal, i sada može nesmetano nastaviti s daljnjim rastom prometa. Posebno veseli činjenica da Zadar bira i veliki broj domaćih gostiju, i to u predsezoni i posezoni. S dolaskom špice sezone treba posebno naglasiti trud i odgovornost gradskih komunalnih službi.”, kazao je gradonačelnik Erlić.
Sukladno podacima organizacije dolazaka kroz sustav eVisitor Turistička zajednica Grada Zadra bilježi da je 74,05% gostiju posjetilo naše područje u individualnom aranžmanu, dok je 25,95% gostiju odabralo agencijski organizirani dolazak. Prema podacima strukture gostiju udio domaćih turista je 24,01% dok je udio stranih turista 75,99%.
Analizom tržišta, a s obzirom na broj ostvarenih noćenja, najveći udio u ukupnim noćenjima ostvarili su domaći gosti (udio 17,71%), zatim slijede Nijemci sa 14,38%, Poljaci sa 11,58% i Austrijanci sa 6,95%. Slovenija bilježi 4,67%, Ujedinjena Kraljevina 3,76%, dok 3% udjela u ukupnim noćenjima bilježe gosti iz BiH i Slovačke.
Prema podacima ostvarenih noćenja po tipu smještaja bilježi se najveći udio noćenja u hotelima (38,93%) i u objektima u domaćinstvu (37,17%). Slijede ostali ugostiteljski objekti za smještaj 10,37%, kampovi 8,40, dok je udio nekomercijalnih noćenja 5,13%. Govoreći o lipnju 2026. godine, zabilježen je pad broj gostiju od 4,58% i blagi pad u noćenjima od 0,59%. Za razliku od lani kad je u lipnju zabilježeno 93.923 dolazaka, ovoga lipnja bilo je 89.617 dolazaka. Lani je u lipnju bilo 326.829 noćenja, a ove godine u istom mjesecu 324.885 noćenja. Izgradskog TZ-a kažu kako je slabiji lipanj bio očekivan zbog drukčijeg rasporeda blagdana i školskih praznika na ključnim emitivnim tržištima.
Inače, Hrvatska je u prvh šest mjeseci ostvarila 7,6 milijuna turističkih dolazaka i 29,5 milijuna noćenja. U odnosu na prošlu godinu riječ je o izjednačenju rezultata i u dolascima i u noćenjima. Na Jadranu je ostvareno 27.1 milijun noćenja, što je rezultat na razini lanjskog.
ZADAR / ŽUPANIJA
RADOVI! U utorak bez vode dvije ulice u Zadru!
Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 14.07.2026. (utorak) u vremenu od 09:00 h do 13:00 h opskrba vodom će biti privremeno obustavljena u gradu Zadru, u sljedećim ulicama:
• Hrvatskog Sabora, od križanja sa Putom Biliga do križanja sa Putom Plovanije
• Viktora Vide, od križanja sa Virskom ulicom do ulice Hrvatskog Sabora
ZADAR / ŽUPANIJA
66. GLAZBENE VEČERI / Početak tjedna u ozračju tambure
Večeras s početkom u 21 sat u Utvrdi Forte (Perivoj Vladimira Nazora) po prvi puta u Zadru nastupa Tamburaški orkestar Hrvatske radiotelevizije pod ravnanjem Matije Fortune i uz soliste, Filipa Novosela na braču, Tihomira Hojsaka na kontrabasu te bugarskog jazz virtuoza Theodossiija Spassova na kavalu.
Sve je počelo 2016. godine kada su dvojica autentičnih glazbenika, kontrabasist Tihomir Hojsak i Filip Novosel (prvi diplomirani jazz tamburaš), pokrenuli duo Bow vs Plectrum. Spajajući kontrabas i brač s različitim tradicijama sviranja, stvorili su jedinstven stil u kojem se prožimaju klasika, suvremeni jazz i hrvatska tradicijska glazba. Na zadarskoj pozornici pridružit će im se i bugarski jazz virtuoz Theodossii Spassov, prepoznatljiv po specifičnom sviranju na kavalu (tradicionalnoj drvenoj flauti). Zajedno predstavljaju projekt koji spaja hrvatsku i bugarsku tradiciju s modernim zvukom, što je zabilježeno i na njihovom hvaljenom albumu Duckling Soup.
Tamburaški orkestar HRT-a, osnovan još 1941. godine, prošao je fascinantan put od radijskog programa do svjetskih turneja po Južnoj Americi, Australiji, SAD-u i Kini. Kroz desetljeća rada, a posebice pod dugogodišnjim vodstvom Siniše Leopolda, orkestar je izvukao tamburu iz okvira narodnog instrumenta i promovirao je u vrhunsko umjetničko glazbalo. Dobitnici su prestižne nagrade Vatroslav Lisinski za cjelokupni doprinos hrvatskom glazbenom stvaralaštvu, a njihova uloga u očuvanju kulturne baštine prepoznata je diljem svijeta.
Cijelim ovim glazbenim spektaklom ravnat će Matija Fortuna, umjetnički voditelj Tamburaškog orkestra HRT-a od sezone 2023./2024. Riječ je o vrhunskom dirigentu koji je diplomirao teoriju glazbe i orkestralno dirigiranje u Zagrebu, a poslijediplomski studij završio na prestižnoj Akademiji u Beču. Iza sebe ima bogato iskustvo u opernim i simfonijskim produkcijama u Hrvatskoj i Sloveniji, polufinale na natjecanju Lovro von Matačić, a uz vođenje orkestara radi i kao docent na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
Sutradan u utorak, 14. 7. s početkom u 11 sati u Paviljonu crkve sv. Nikole održat će se prva radionica Tvornica snova namijenjena najmlađima, ali i svima zainteresiranima da se kroz kratki, neformalni susret upoznaju s gostujućim umjetnicima i njihovim instrumentima. Radionica je posvećena tamburi, a vodit će ju umjetnički voditelj Tamburaškog orkestra HRT-a, Matija Fortuna i Fran Pogrmilović, skladatelj, aranžer te umjetnički voditelj Narodnog orkestra “Mladost” iz Samobora.
Ulaz je slobodan
PRODAJA ULAZNICA I PRETPLATNIČKIH PAKETA
Ulaznice i pretplatnički paketi (10 koncerata prema vlastitom izboru) su dostupne u online prodaji putem poveznice: https://kuzd.mojekarte.hr/
Fizička prodaja odvija se od ponedjeljka do subote na info pultu Providurove palače od 11 do 13 sati i na pop-up info pultu na Narodnom trgu od 19 do 21 sat sve do 6. kolovoza kada završava festival.
-
magazin3 dana prijeFOTOGALERIJA / Od požutjelih fotografija do vatrometa nad morem: Privlaka još jednom ispričala priču svojih sabunjara
-
magazin1 dan prijeVIDEO / Razigrani dupin već se danima kupa s djecom u Maslenici. Pogledajte…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prijeJUTROS U ZADRU POGINUO DJELATNIK VODOVODA / Muškarac pao u kolektor za obradu otpadnih voda. Donosimo izjave direktora Mateka i gradonačelnika Erlića
-
magazin3 dana prijeSUBOTNJA ŠPICA!





