Sport
Miami pobjednik zadarskog izdanja FIBA 3×3 World Tour: spektakl košarke na Pozdravu Suncu i u Jazinama
Zadar je ovog vikenda prvi put bio domaćin jednog od najprestižnijih turnira svjetske FIBA 3×3 World Tour serije, još jednom potvrdivši status grada košarke i velikih sportskih događanja.
Na premijernom izdanju FIBA 3×3 World Toura u Zadru nastupilo je 14 najboljih svjetskih momčadi. Turnir je okupio tisuće gledatelja, a uz vrhunsku košarku donio je i bogat popratni program te snažnu promociju Zadra kao sportske i turističke destinacije.
Prvi dan turnira održan je na jednoj od najprepoznatljivijih zadarskih lokacija — Pozdravu Suncu, koji je igračima i publici pružio jedinstvenu kulisu za otvaranje natjecanja. Događanju su nazočili predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, ministar turizma i sporta Tonči Glavina, župan Zadarske županije Josip Bilaver, gradonačelnik Zadra Šime Erlić i direktorica Turističke zajednice grada Zadra Iva Bencun.
Unatoč lošim vremenskim uvjetima drugog dana, organizatori su završnicu turnira uspješno preselili u kultnu dvoranu Jazine, čime je događaj na poseban način povezao dvije snažne zadarske košarkaške i gradske simbolike — suvremenu vizuru Pozdrava Suncu i legendarnu dvoranu u kojoj su stvarane neke od najvažnijih stranica zadarske košarkaške povijesti.
U finalnom susretu snage su odmjerili Miami i Amsterdam, a nakon napete utakmice pune preokreta Miami je slavio rezultatom 21:19.
Posebne dojmove iz Zadra ponio je i MVP turnira, igrač Miamija James Parrott, kojem je nagradu za najkorisnijeg igrača uručio župan Josip Bilaver. Parrott je istaknuo kako će zadarsko izdanje pamtiti po sjajnoj organizaciji, posebnoj lokaciji uz more i atmosferi koja je cijelom vikendu dala poseban ugođaj.
„Osim što odlazimo kao pobjednici, ovaj turnir ćemo pamtiti po sjajnoj organizaciji, posebnoj lokaciji uz more prvog dana i atmosferi koja je cijelom vikendu dala poseban ugođaj. MVP priznanje mi puno znači, ali najponosniji sam na to kako smo igrali i borili se kao momčad“, poručio je Parrott.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković čestitao je pobjednicima i istaknuo važnost ovakvih događanja za popularizaciju košarke, osobito među mladima, zahvalivši Hrvatskom košarkaškom savezu na organizaciji te Gradu Zadru, Zadarskoj županiji te Ministarstvu turizma i sporta na podršci.
Uz sportski dio, posjetitelji su tijekom dva dana mogli uživati i u atraktivnom zabavnom programu, akrobatskim nastupima, natjecanju u zakucavanjima te večernjim koncertima na Forumu, koji su dodatno upotpunili atmosferu prvog zadarskog izdanja FIBA 3×3 World Toura.
Prvo izdanje ovog turnira u Zadru pokazalo je kako grad košarke može organizirati događaj svjetske razine i stvoriti iskustvo koje nadilazi sam sport — povezujući vrhunsku košarku, prepoznatljive gradske lokacije, turizam, glazbu i snažnu podršku publike.
Sport
FOTO / Tići Zadarnove osvojili turnir Sveti Ante 2026. Benkovac
Nogometni klub Zadarnova nastavlja pisati zlatnu povijest na tradicionalnom nogometnom turniru “Sveti Ante” u Benkovcu. Ovogodišnje izdanje donijelo je novu veliku radost u kategoriji tića, gdje je potvrđena apsolutna dominacija. Nakon što su pretprošle godine turnir osvojile papaline, prošle godine su to učinili (kao) tići, a ove godine su ponovili taj uspjeh, zadržavši zlatni niz kluba u Benkovcu.
U iznimno jakoj konkurenciji od čak 22 ekipe u kategoriji tića, prva momčad NK Zadarnova (Zadarnova plavi) obranila je naslov prvaka na nevjerojatan način – osvojivši turnir bez ijednog primljenog pogotka.
Već je u skupini bilo jasno da će ovo biti još jedan njihov turnir. Snage su odmjerili sa Zadrom, Pakoštanima, Belišćem i domaćinom Velebitom iz Benkovca, ostvarivši maksimalan bodovni učinak. Karakter pobjednika i rezultate predanog rada tijekom čitave sezone nastavili su prezentirati i u drugom dijelu turnira; u osmini finala pobjeda protiv Zrmanje, u četvrtfinalu slavlje protiv Dalmatinca iz Crnoga, a u polufinalu je nadigran domaćin – benkovački Velebit. Finale je donijelo utakmicu visokog ritma na kakvom bi pozavidjeli i mnogo iskusniji nogometaši. Bila je to izvrsna borba s HNK Šibenikom, a zlato je došlo na najslađi način, sve je odlučio jedan pogodak.

Obranili titulu najbolje momčadi bez primljenog pogotka
Uz momčadski trofej, u redove Zadarnove otišla su i pojedinačna priznanja. Titulu najboljeg igrača turnira ponio je Lucas Palčić, dok je najbolji strijelac turnira bio Karlo Perica.
NK Zadarnova plavi: Marko Galešić, Karlo Perica, Ivano Šarić, Ivano Samardžić, Mauro Pajkin, Lucas Palčić, Matej Subašić, Matej Šimičević, Maro Perica, Franko Bilaver, Bartol Surić, Goran Jurlina, Tonći Olić, Niko Đerđa, Marko Mazija. Trener: Matej Čulina
– Čestitam dečkima, nevjerojatno su napredovali u ovih godinu dana, a još me više veseli što su tek na početku i još nas očekuje puno posla, a oni su itekako gladni znanja i nogometa. Ja kao trener uživam u njihovom svakom napretku i veselim se novim izazovima i ovakvim turnirima, kazao je trener Čulina.

Lucas Palčić i Karlo Perica, najbolji igrač i najbolji strijelac turnira Sveti Ante u kategoriji tića
Tići pod imenom Zadarnova bijeli također su odigrali izvrstan turnir, pokazavši širinu baze i sjajan rad u školi nogometa. Oni su u svojoj skupini, u konkurenciji s Primorcem iz Biograda, Zrmanjom i Sabunjarom, osvojili prvo mjesto uz maksimalan broj bodova. U osmini finala su nakon dramatične završnice i boljeg izvođenja deveteraca eliminirali Novu zoru, dok ih je u četvrtfinalu, također nakon udaraca s bijele točke, zaustavio domaćin Velebit.

NK Zadarnova bijeli: Leon Radulović, Marin Ač, Mihovil Čulina, Noa Dražović, Pave Cimera, Tonći Jurlina, Ante Kljaić, Fabian Zekić, Toni Vulić, Niko Vulić, Adriano Hajnc, Filip Colić, Lovre Karlović, Petar Dominik Vulić. Trener: Stjepan Skurić
Drugi dio benkovačke nogometne priče odnosio se na turnir papalina, na kojemu je sudjelovalo 18 ekipa. Momčad Zadarnova plavi stigla je do same završnice i osvojila visoko četvrto mjesto. Nakon sjajnih igara u skupini, koju su završili kao prvoplasirani pobjedama nad Dalmatincem, NK Joso Bego i Pakoštanima te remijem protiv kninske Dinare, u osmini finala su svladali DOŠK.
Ipak, polufinalni susret protiv Abecede ponudio je veliku dramu koja je energetski potpuno ispraznila ekipu. Nakon nesretnog poraza u izvođenju deveteraca, dečki su u utakmici za treće mjesto protiv Polače ostali bez potrebne svježine, čime su zaključili turnir na korak do medalje, ali visoko uzdignute glave.

NK Zadarnova plavi: Matija Perica, Jakov Čubrić, Nikolas Bolić, Leo Prenđa, Luka Martinović, Antun Gurlica, Mia Bilaver, David Jurjević, Luka Sjauš, Bartol Krznar, Toma Mandić. Treneri: Antonio Perica i Filip Matijević
Zadarnova bijeli sastav papalina također je prezentirao vrlo dobar nogomet u teškoj skupini. Upisali su pobjedu protiv Zare, dok su minimalne poraze doživjeli od Polače i Abecede – klubova koji su na koncu završili u samom vrhu turnira.

NK Zadarnova bijeli: Jakov Dmitrić, Šimun Krajina, Matej Mičić, Lovre Šarić, Niko Knežević, Domagoj Bogut, Adriano Marić, Borna Ražnjević, Noa Antunović, Ante Budanović. Trener: Filip Matijević
Međuklupska suradnja kao dodana vrijednost Ovaj turnir ostat će upamćen i po izvrsnoj suradnji s prijateljskim klubovima. U redovima Zadarnove koja je osvojila četvrto mjesto uspješno su nastupila dva igrača iz NK Škabrnje (Mia Bilaver i Antun Gurlica) te jedan iz NA Konavle (Toma Mandić). S druge strane, NK Polači je u duhu sportskog prijateljstva posuđen vratar Luka Šimurina, koji je u ključnim trenucima briljirao na golu i vodio Polaču do brončanog odličja.
Ovakve suradnje nas iznimno vesele, riječ je o praksi koja će se nastaviti, jer je dječji nogomet puno više od samog natjecanja – to je jedinstvena prilika za sklapanje novih prijateljstava, druženje i nezaboravnu zabavu.
Sport
JOŠ SAMO DVA DANA ZA PRIJAVE / MASLENICA SUNSET RUN 2026. – Utrka koja spaja sport, more i jedinstvenu prirodu
Ostalo je još samo dva dana do zatvaranja prijava za ovogodišnji MASLENICA SUNSET RUN 2026, jedinstveni sportsko-turistički događaj koji će 20. i 21. lipnja okupiti trkače, sportaše i ljubitelje aktivnog života u prekrasnoj Maslenici.
Prijave su moguće do 10. lipnja 2026. godine do kraja dana, odnosno do 23:59 sati, putem linka:
https://stoperica.hr/natjecanje/maslenica-sunset-run-2026-%E2%80%93-20-i-21-lipnja/245
„Interes za utrku je velik, a broj slobodnih mjesta ograničen, stoga pozivamo sve rekreativne i profesionalne sportaše, trkače te ljubitelje aktivnog načina života da što prije osiguraju svoje mjesto na startu i zajedno s nama utrče u ljeto uz nezaboravan zalazak sunca“, poručili su organizatori.
Program započinje u subotu, 20. lipnja, kada je u 19:00 sati na rasporedu dječja utrka MASLENICA SUNSET RUN KIDS. Za najmlađe sudionike pripremili smo zabavni program, glazbu, druženje i mnoštvo sadržaja za djecu i njihove obitelji. Discipline su podijeljene prema dobnim skupinama:
• 0 – 6 godina: 200 m
• 6 – 10 godina: 500 m
• 10 – 14 godina: 1000 m
Svi mali natjecatelji dobit će medalje za sudjelovanje, dok najbolje očekuju i vrijedne nagrade.
Glavna večernja utrka održat će se u nedjelju, 21. lipnja, sa startom u 19:30 sati. Sudionici mogu birati između dvije atraktivne discipline 5 km i 9,5 km koje prolaze najljepšim dijelovima Maslenice i pružaju jedinstven doživljaj trčanja uz more u vrijeme zalaska sunca.
Nakon utrke sudionike i posjetitelje očekuje odlična atmosfera uz DJ program, proglašenje pobjednika, dodjelu medalja i nagrada te prezentaciju lokalnih proizvođača i njihovih proizvoda.
Ne propustite priliku doživjeti spoj sporta, mora, prirode i vrhunske atmosfere.
Čekamo vas na startu u Maslenici!
Sport
PRIJAVE TRAJU / 13. lipnja tradicionalni Privlaka Run i SABUNing trail!
U Privlaci će se 13. lipnja održati sada već tradicionalni Privlaka Run i Sabuning trail.
Privlaka Run je sportsko-rekreativna manifestacija koja objedinjuje jedinstveni privlački krajolik i rekreaciju uz obavezan zabavni program i roštilj nakon utrke.
Iva Zorić Sarađen, direktorica tur. zajednica navela je slijedeće:
„Privlaka je mjesto poznato po sabunu i sabunjarima pa smo željeli ljudima pokazati i dio ovih ljepota Privlake. Zato nastavljamo sa organizacijom 4.po redu – Privlački SABUNing trail. Radi se o rekreativnoj stazi uz more, kroz more, pijesak u dužini 6km. Namjenjena je ova dionica baš za svakoga, i šetače i trkače. Privlaka run je prvi organizirana 2017. Pozivamo sve zainteresirane da dođu u Privlaku i uživaju u moru, sportu ali i zabavnom programu nakon utrke uz DJ-a i sad već poznati privlački roštilj!”
Osim SABUNinga na manifestaciji se održavaju i utrke za djecu te klasična cestovna/trail utrka na 5 km. Ispred organizacije više nam je rekao predsjednik Triatlon kluba Zadar Ivan Gobin:
„I ove godine održavamo utrku na 5km za odrasle te utrke za najmlađe. Pozivamo sve zainteresirane da dođu u Privlaku i provedu jedno lijepo jutro uz sport, rekreaciju, prelijepi privlački krajolik te zabavni program nakon trke. Sve sudionike očekuje medalja i majica utrke!”
Na utrke se svi zainteresirani mogu prijaviti putem linka https://www.traceysport.com/eventCalendar/eventDetails/3061-privlaka-run-2026
Utrka se održava 13.6.2026. sa startom dječjih utrka od 9.15h i glavnih utrka u 10 h. Podizanje startnih paketa je na trgu Kolište od 8 sati ujutro.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prijeMORATE U SPIZU? Danas u Zadru rade sljedeće trgovine…
-
magazin3 dana prijeŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prijePostavljena spomen-ploča poginulom hrvatskom branitelju Rajku Lozi
-
magazin4 dana prije“ZNAM DA MOGU SVE” / U Providurovoj svečana cjelovečernja produkcija GS Libreto





