Hrvatska
WWW.CROLIBERTAS.HR / Uskoro nova naplata cestarine, od danas dostupna web stranica sa svim informacijama
Službena web stranica novog elektroničkog sustava naplate cestarine Crolibertas od danas je javno dostupna na adresi www.crolibertas.hr, priopćile su u utorak Hrvatske autoceste (HAC).
Stranica je osmišljena kao centralno mjesto za informiranje korisnika o svim aspektima uvođenja i funkcioniranja sustava. Na njoj su trenutačno objavljene sve dostupne informacije o sustavu, uključujući osnovne značajke i tehničke pojedinosti.
Sadržaj je dostupan na hrvatskom i engleskom jeziku, a redovito će se ažurirati kako bi javnost imala pravovremene i točne informacije o tijeku projekta. Cilj je, kako se navodi, korisnicima osigurati jednostavniji prelazak na novi sustav.
Radovi na postavljanju portala i opreme
U sklopu priprema za uvođenje novog sustava naplate cestarine, u tijeku je postavljanje portala naplate cestarine.
Portali predstavljaju ključni infrastrukturni element novog elektroničkog sustava naplate. Na njima je oprema za automatsku detekciju i identifikaciju vozila, uključujući kamere, senzore i komunikacijske module, te omogućuje naplatu cestarine bez zaustavljanja vozila, čime se povećava protočnost prometa i smanjuju gužve.
U tijeku su radovi na postavljanju portala na dionicama autoceste A3 na područje Sisačko-moslavačke županije te autocesta A4 na području Međimurske županije i A11 na području Zagrebačke županije.
Nakon završetka ovih radova, postavljanje portala nastavlja se na autocesti A4 na području Zagrebačke i Varaždinske županije; A3 u Vukovarsko-srijemskoj županiji i A5 u Brodsko-posavskoj i Osječko-baranjskoj županiji.
Tijekom ove godine planira se završetak svih radova na 212 portala i pripadajućoj opremi koja je sastavni dio novog sustava, kažu u HAC-u. Novi sustav naplate cestarine s kojim naplatne kućice odlaze u povijest, trebao bi biti operativan početkom ožujka 2027. godine.
Novi sustav predviđa slobodan protok vozila bez zaustavljanja zbog plaćanja cestarine, omogućava prolazak bez zaustavljanja i pri brzinama do 130 km na sat. Počiva na dvjema tehnologijama – ENC uređaju u vozilu i automatskom očitavanju registarskih pločica putem kamera.
Elektronički sustav za naplatu cestarine (ESNC) uključivat će prijavu registarske oznake i valjanog sredstva plaćanja – obvezno za laka vozila do 3,5 tona. Teška vozila morat će koristiti ENC i automatsko očitavanje registarskih pločica.
Uključenje u ESNC moći će se obaviti putem jedinstvenog nacionalnog web prodajnog mjesta, mobilne aplikacije, drugih digitalnih servisa te na namjenskim stazama za brzo uključenje. Moći će se provesti i u prodajnim uredima upravitelja autocesta ili na drugim prodajnim mjestima trećih osoba koje imaju ugovor sa subjektima za naplatu cestarine.
Nakon što se novi sustav uvede, neko vrijeme postojat će još naplatne kućice na ulazima na autocestu, iako u njima neće biti ljudi, ni rampe pored njih.
Hrvatska
PROGNOZA / Meteoalarm aktiviran zbog orkanskog vjetra, kiša će se intenzivirati
Pretežno oblačno je u većem dijelu zemlje, kiše ima uglavnom u kopnenim krajevima. Kako se mjestimice vozi po mokrim i skliskim kolnicima, vozače pozivaju na oprez iz Hrvatskog autokluba.
Promet otežava i bura, na snazi su zabrane za pojedine skupine vozila na Jadranskoj magistrali.
U nastavku srijede bit će vjetrovito, tmurno većinom i kišovito, poslijepodne češće i duž Jadrana.
Četvrtak donosi sunčanije prilike, no još u noći i ujutro treba računati na kišu u Gorskoj Hrvatskoj, na istoku i jugu zemlje. Bit će vjetrovito, puhat će umjeren do jak sjeveroistočnjak, na Jadranu jaka i olujna bura, pod Velebita s orkanskim udarima.
Na snazi je viši stupanj upozorenje putem sustava Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Petak će biti sunčaniji, no u unutrašnjosti prolazno treba računati na umjerenu naoblaku. Bura će postupno slabjeti.
Vikend donosi uglavnom sunčane i toplije prilike.
Hrvatska
PROGNOZA / Zaboravite iznadprosječnu toplinu, stiže kišovitije, vjetrovitije i hladnije vrijeme
Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Jutros mjestimice ima umjerene pa i povećane naoblake u unutrašnjosti, no sunčano je u većem dijelu Hrvatske. Poslijepodne će se naoblačiti u većini kopnenih predjela, na sjevernom Jadranu, pri čemu može pasti malo kiše ili kakav pljusak, najizglednije u Gorskoj Hrvatskoj, onda navečer i u noći i u središnjim i sjevernim predjelima unutrašnjosti. Utorak će biti uglavnom topao.
Srijeda donosi niže temperature, čak i osjetno, osobito u unutrašnjosti, uz umjeren vjetar sjevernog smjera. Od jutra treba računati na kišu i pljuskove, češće u kopnenim krajevima. Tek prema kraju dana i u noći oborina je izgledna i u Dalmaciji.
U četvrtak će ponovno biti sunčanije. Eventualno bi još ujutro moglo biti malo kiše u Gorskoj Hrvatskoj, na istoku i jugu. Bura će se proširiti duž cijele obale.
Produljeni vikend bit će u znaku stabilnog i sunčanog vremena, stoga će i ponovno zatopliti.
Hrvatska
PROGNOZA / Stiže naoblačenje s kišom, osjetno će zahladiti
Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević
Iako u većem dijelu unutrašnjosti ima umjerene, čak i povećane naoblake, sunčano je u mnogim krajevima Hrvatske. U nastavku ponedjeljka prevladavat će uglavnom sunčano, tek poslijepodne u Gorskoj Hrvatskoj može pasti koji pljusak.
Utorak donosi porast naoblake, uglavnom u kopnenim krajevima i na sjevernom Jadranu, gdje može pasti malo kiše ili kakav pljusak, dok će se u Dalmaciji zadržati većinom sunčano.
U srijedu također treba računati na oborinu, kišu i pljuskove, većinom u unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu, no prema večeri raste vjerojatnost i za pljuskove u Dalmaciji. Osjetno će zahladnjeti, osobito u kopnenim krajevima, uz vjetar sjevernog smjera.
Četvrtak donosi sunčanije prilike. Tek bi još ujutro u Gorskoj Hrvatskoj, na istoku i u Dalmaciji moglo biti oborine, no veći dio dana bit će uglavnom suho.
Petak, praznik rada, i vikend bit će u znaku sunčanog vremena, stoga će biti i toplije, pogodno za boravak na otvorenom.
-
magazin4 dana prijeSUBOTNJA ŠPICA
-
Sport4 dana prijeĐurović prošetao Kalelargom, spektakl za 40 godina tek slijedi
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prijeGDJE U SPIZU? / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
Sport3 dana prijeTRENUCI ZA POVIJEST / Gradonačelnik Erlić pozvao građane na Forum i Narodni trg






