Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) U POLIČNIKU ODRŽANA KONFERENCIJA “PAMETNA SELA 2024.” / Župan Longin: “Mlade obitelji doseljavaju se i vraćaju na ognjišta predaka”

Objavljeno

-

U organizaciji Zadarske županije danas je u Centru za razvoj i edukaciju u Poličniku održana konferencija Pametna sela 2024. Zadarska županija. Organizacija Konferencije odobrena je kroz Poziv za podnošenje prijedloga aktivnosti Nacionalne mreže Zajedničke poljoprivredne politike u 2023. godini. Nositelj projekta je Zadarska županija, a partneri su LAG-ovi Mareta, Bura i Laura. Konferenciji su, između ostalih, nazočili i zastupnik u Europskom parlamentu Tomislav Sokol koji se uključio online iz Bruxellesa, župan Zadarske županije Božidar Longin, stručnjaci iz područja EU fondova, područja pametnih sela, predstavnici gradova i općina, brojni poljoprivrednici i ostali dionici na ruralnom području.

Cilj ove konferencije bio je informirati sve dionike i javnost o prednostima Pametnih sela, modela koji omogućava osnaživanje, revitalizaciju i povećanje atraktivnosti ruralnih zajednica, te informirati sudionike o načinima financiranja projekata na ruralnom području s naglaskom na digitalizaciju sela.

Razvoj ruralnih područja uobličen u konceptu Pametnih sela vrlo je aktualna tema kojoj se na razini Europe posvećuje sve više pozornosti s ekonomskog, demografskog i ekološkog aspekta. Hrvatska nije iznimka po ovom pitanju, osobito uzimajući u obzir prirodna bogatstva kojima obiluje, njezin gospodarski potencijal i probleme depopulacije ruralnih područja s kojima je, nažalost, već godinama suočena.

Zastupnik u Europskom parlamentu doc. dr. sc. Tomislav Sokol istaknuo je u pozdravnom govoru kako Europska unija već godinama radi na promoviranju koncepta pametnih sela čija ideja je da se ulaže u razvoj sela, ali ne samo u poljoprivredu, već i u tehnološki napredak poljoprivrede i njeno podizanje na višu razinu, nego i u prometnu infrastrukturu, zdravstvenu i obrazovnu infrastrukturu i širokopojasni internet. Da bi ljudima koji žive na selu bili dostupni svi sadržaji koje imaju ljudi koji žive u gradovima, potrebne su investicije, kreativno ulaganje u nove tehnologije, u digitalnu tehnologiju s ciljem da se standard života na selu podigne na višu razinu. Zastupnik Sokol istaknuo je i pohvalio napore Zadarske županije u cilju razvoja pametnih sela na svom području.

Koliko je koncept pametnih sela važan za Zadarsku županiju istaknuo je i Župan Božidar Longin:

“Tema je ovo koja nam je itekako zanimljiva jer je veći dio prostora Zadarske županije upravo ruralno je područje, i to i u zaleđu, i na otocima. Nažalost, upravo je područje zaleđa pretrpjelo najveća ratna razaranja te veliku migraciju stanovništva. Također, i otoci trpe depopulaciju. No zanimljivo je da u posljednjih nekoliko godina, osobito kroz pandemijske godine, nije rijetka pojava da se mlade obitelji doseljavaju ili vraćaju na ognjišta predaka. Cijene nekretnina i zemljišta uz more sve su više pa naše zaleđe postaje sve privlačnije.”

Župan Longin je istaknuo kako je Zadarska županija od 2019. do 2023. godine temeljem javnog poziva isplatila gotovo 910 tisuća eura potpora.

“Stavljen je naglasak na ekološki certificirane proizvođače, na mlade poljoprivrednike, na otočne poljoprivrednike, na poticanje zelenog poduzetništva, na ribarstvo i marikulturu kao ono u čemu smo zaista uspješni, no sufinancirana je i kupnja mehanizacije, opreme, plastenika, povećanje stočnoga fonda, podizanje trajnih nasad, sudjelovanje na sajmovima i sl. manifestacijama, na ulaganje u opremu kušaonica te u promidžbu,” rekao je Longin.

Prezentaciju o konceptu pametnih sela održala je Tea Kurfurst, voditeljica usluge Pametna sela Hrvatske i voditeljica EU projekata te članica Odbora za ruralni razvoj i tehnološke inovacije pri Hrvatskoj poljoprivrednoj komori, koja je sudionike konferencije uvela u temu i navela pozitivne primjere razvoja koncepta pametnih sela u Europi.

Ivan Čupić, voditelj EU projekata, predstavio je rezultate Programa ruralnog razvoja RH (2014. -2022.) na području Zadarske županije te rezultate Programa potpora u poljoprivredi i ruralnom razvoju Zadarske županije (2019. – 2023.). Uz navedeno, predstavljene su i mogućnosti financiranja projekata iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike RH 2023. –  2027. te mogućnosti financiranja projekata iz novog Programa ruralnog razvoja Zadarske županije.

U sklopu konferencije održana je i panel rasprava na temu pametnih sela. Sudionici panela su bili: pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Daniel Segarić, ravnatelj AGRRA-e Ivica Pintur, direktor Kotar net d. o. o Filip Dražić, Marta Pintur Bosna iz udruge Ravni kotari i članica Odbora za ruralni razvoj i tehnološke inovacije pri HPK Tea Kurfurst.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu