Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

NASTAVLJA SE PREVRTLJIVO VRIJEME / I tjedan pred nama obilježit će izmjena pljuskova i sunca, bure i juga

Objavljeno

-

foto: Saša Čuka

Danas djelomice, ponegdje na sjeveru i istoku unutrašnjosti i pretežno sunčano. Na kopnu ujutro lokalno magla. Uglavnom na Jadranu i predjelima uz njega uz promjenjivu naoblaku ponegdje malo kiše i to većinom u prvom dijelu dana. Navečer i u noći jače naoblačenje s jugozapada. Vjetar slab i umjeren jugozapadni, na istoku jugoistočni. Na Jadranu jugo u jačanju na jako, prema kraja dana ponegdje i olujno. Najviša dnevna temperatura uglavnom od 15 do 20 °C, u Gorskoj Hrvatskoj malo niža.

U ponedjeljak na Jadranu te u predjelima uz njega prevladavajuće oblačno s povremenom kišom, a ponajprije u Dalmaciji i obilnijom oborinom te izraženijim pljuskovima praćenim grmljavinom. U istočnim i središnjim predjelima unutrašnjosti uglavnom suho i sa sunčanim razdobljima. Na kopnu vjetar većinom slab do umjeren sjeveroistočni, na istoku i istočni. Na Jadranu će jako i olujno jugo slabjeti te na sjevernom dijelu i otvorenom moru okrenuti na sjeverozapadnjak i buru. Najniža jutarnja temperatura zraka u unutrašnjosti između 3 i 8, na Jadranu od 9 do 13 °C. Najviša dnevna većinom između 13 i 18 °C, u gorju ponegdje i niža.

IZGLEDI VREMENA:

Promjenjivo i nestabilno s povremenom kišom osobito na Jadranu i predjelima uz njega. U ponedjeljak u Dalmaciji pljuskovi praćeni grmljavinom mogu biti lokalno izraženi dok će na sjeveru i istoku Hrvatske uglavnom ostati suho. U sunčaniji utorak samo ponegdje, nakratko malo kiše, uglavnom na zapadu. U srijedu opet nestabilnije s češćom kišom pa i grmljavinom, danju na kopnu manje toplo, a u planinama je moguć snijeg.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

POTICANJE PODUZETNIŠTVA / Potpisan ugovor o poslovnoj suradnji između Zadarske županije i HBOR-a

Objavljeno

-

By

Zadarska županija  i HBOR potpisali su Ugovor o Poslovnoj suradnji u provedbi programa kreditiranja „Poduzetništvo mladih, žena i početnika“ i „Investicije privatnog sektora“ . U ime Zadarske županije Ugovor je potpisao župan Božidar Longin, a u ime HBOR-a predsjednik Uprave Hrvoje Čuvalo.

Riječ je o Ugovoru kojim će se poticati poduzetništvo na području Županije, odobravanjem subvencioniranih kredita izravno odnosno putem poslovnih banaka, poslovnim subjektima koji ulažu na području Županije neovisno o sjedištu odnosno prebivalištu.

S ciljem poticanja poduzetništva na području Županije, kreditna sredstva za prihvatljive korisnike kredita će osigurati HBOR izravno ili posredstvom poslovnih banaka, a sredstva subvencije kamate korisnicima kredita u visini od 2 postotna poena će osigurati Županija.

Naglašavajući kako je riječ o važnom programu župan Božidar Longin je istaknuo da je HBOR više puta potvrdio svoje postojanje, posebno u vremenu nakon Domovinskog rata u obnovi ratom razrušenog područja.

„Koristim ovu prigodu zahvaliti HBOR-u na svemu do sad učinjenom te  ponosno naglašavam kako smo danas jedna od najrazvijenijih županija i  imamo se s čime podičiti.  Danas  HBOR  potiče  malo i srednje poduzetništvo, a ugovor  koji danas potpisujemo omogućit će provedbu programa za mlade, žene i početnike te  dati  podršku toj grupi koja tek  kreće u poduzetništvo. Zahvaljujem HBOR-u i poslovnim bankama koje će se uključiti ovu provedbu“, rekao je župan Božidar Longin.

„Zahvaljujući subvenciji vaše županije vaši lokalni poduzetnici ovdje mogu dobiti povoljnije uvjete financiranja za svoje investicije. Povoljniji uvjeti financiranja ovdje znače niže kamatne stope koje će biti niže za dva posto, to znači da ako poduzetnici kod HBOR-a mogu dobiti kredit uz kamatnu stopu od tri posto, neće plaćati tri nego jedan posto, a tu razliku od dva posto plaćat će Županija.“, rekao je predsjednik Uprave HBOR-a Hrvoje Čuvalo.

Krediti se, prema ovom Ugovoru, mogu odobravati mikro, malim i srednjim poslovnim subjektima (trgovačkim društvima, obrtima, fizičkim osobama koje samostalno obavljaju djelatnost, zadrugama i profitnim ustanovama) za prihvatljive projekte te uz uvjete definirane kreditnim programima HBOR-a Poduzetništvo mladih, žena i početnika i Investicije privatnog sektora važećim u trenutku donošenja odluke o odobrenju kredita, osim za ulaganja u djelatnosti primarne poljoprivredne proizvodnje[1] i sektor ribarstva.

Najviši iznos kreditnih sredstava za koje se subvencionira kamata odobrena u okviru programa  Investicije privatnog sektora  je 400.000,00 eura.

[1] “Primarna poljoprivredna proizvodnja” znači proizvodnja proizvoda iz tla ili stočarstva bez obavljanja dodatnih radnji kojima bi se promijenila priroda tih proizvoda, a obuhvaća uglavnom djelatnosti  iz NKD područja A Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo, odjeljak 01 Biljna i stočarska proizvodnja, lovstvo i uslužne djelatnosti povezane s njima.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NOVA ULAGANJA U ZDRAVSTVENE USTANOVE: Biogradska bolnica dobit će MR uređaj, a sanitet novih 7 vozila

Objavljeno

-

By

Skupština Zadarske županije dala je suglasnost Specijalnoj bolnici za ortopediju Biograd na moru za raspolaganje imovinom u svrhu nabave Uređaja za magnetsku rezonancu procijenjene vrijednosti  1.100.000,00 eura bez PDV-a. Biogradskoj bolnici je također suglasnost za raspolaganje imovinom u svrhu provedbe projekta „Poboljšanje kvalitete postojećih i uvođenje novih usluga u zdravstvenom turizmu“.

Ovim projektom Specijalna bolnica Biograd na Moru planira osuvremeniti i unaprijediti kvalitetu pružanja zdravstvenih usluga u zdravstvenom turizmu na način da se provede potpuna rekonstrukcija zapadnog krila glavne bolničke zgrade dograđivanjem dijela zgrade u koji će  ugraditi lift za komunikaciju među etažama te dodatno stubište. U sklopu projekta nabavit će se i nova oprema za bolesničke sobe (ukupno 20 smještajnih jedinica i to 5 jedinica u prizemlju, 8 jedinica na 1. katu i 7 jedinica na 2. katu) te će se implementirati posebni računalni program/software za lakšu komunikaciju s pacijentima i sustavno unaprjeđenje zdravstvenih usluga.

Također će se u novi dio zgrade ugraditi novi sustav grijanja pomoću dizalice topline kao i fotonaponska elektrana na krovu zgrade u svrhu povećanja održivih izvora energije. Osim toga, planira se i preuređenje podruma glavne bolničke zgrade koji će se dijelom koristiti kao restoran, a dijelom kao garderobno-sanitarni dio za osoblje.

Biogradska bolnica sredstva iz NPOO-a osigurala je kroz javni poziv Ministarstva turizma i sporta „Regionalna diversifikacija i specijalizacija hrvatskog turizma kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti“. Ukupna vrijednost ovog projekta iznosi 3.3 milijuna eura od čega bespovratna sredstva iznose 2.6 milijuna eura, a sredstva vlastitog sufinanciranja iznose 702.906,24 eura.

„Zdravstvo nam je godinama u fokusu i u tom smo resoru dosad realizirali brojna značajna ulaganja, uz sinergiju lokalne, regionalne i nacionalne vlasti. Kao osnivač Specijalne bolnice za ortopediju podržavamo njezina nastojanja za modernizacijom opreme i sadržaja, kao i iskorak u smjeru zdravstvenog turizma. To nije samo iskorak bolnice prema podizanju kvalitete svojih usluga u zdravstvu, već početak jednog novog puta usmjerenog ka kvalitetnijem i održivom turizmu na području koje je već nadaleko poznato po svojim dosadašnjim turističkim uspjesima. Njihov novi projekt zdravstvenog turizma će biti još jedan u nizu projekata na području Zadarske županije koji su u najvećoj mjeri financirani iz europskih fondova, poput Dnevnih bolnica OB Zadar i energetske obnove Psihijatrijske bolnice Ugljan, a značiti će i okretanje bolnice ka zdravstvenom turizmu, kao još uvijek nedovoljno iskorištenoj niši”, poručio je župan Božidar Longin.

Zavodu za hitnu medicinu Zadarske županije Skupština je dala suglasnost za raspolaganje imovinom u svrhu nabave sedam vozila za sanitetski prijevoz. Ukupna vrijednosti nabave je odnosno 1.050.000,00 eura s PDV-om, u cilju sklapanja okvirnog sporazuma na dvije godine.

Zavodu za javno zdravstvo Zadar dana je suglasnost za raspolaganje imovinom u svrhu nabave Dijagnostičkih sredstava za molekularnu dijagnostiku na BD MAX aparatu procijenjene vrijednosti  929.060,00 eura. Nabava Dijagnostičkoh sredstva za molekularnu dijagnostiku na BD MAX aparatu  uključuje: nabavu objedinjenih testova za potpuno automatiziranu izolaciju, amplifikaciju i detekciju nukleinskih kiselina PCR metodom, reagensa za automatiziranu obradu i izolaciju nukleinskih kiselina, reagensa za automatiziranu amplifikaciju i detekciju i detekciju PCR metodom virusnih i bakterijskih uzročnika, reagensa za amplifikaciju i detekciju RNA SARS-CoV2 RT-PCR metodom te ostali potrošni materijal za rad ovog aparata, što je neophodno za redovno poslovanje Službe za mikrobiologiju i parazitologiju.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) POSJET GRADILIŠTU: U Ninu se gradi postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda – Uskoro priključenje 6000 objekata na javni kanalizacijski sustav

Objavljeno

-

By

U Ninu je u tijeku izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda II. stupnja pročišćavanja (UPOV Grgur 26 000 ES) u sklopu projekta „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Nin – Privlaka – Vrsi“. Projekt se provodi na području grada Nina, općine Privlaka i općine Vrsi, te je sufinanciran od strane Europske unije iz Kohezijskog fonda. Riječ je o ključnom segmentu sustava javne odvodnje aglomeracije Nin – Privlaka – Vrsi, koji realizira austrijska tvrtka Strabag AG u suradnji s hrvatskim podizvođačima.

Direktor tvrtke Vodovod-Vir, Hrvoje Bašić, prilikom jučerašnjeg posjeta gradilištu u Ninu izjavio je: “Krajem prosinca 2021. godine, tvrtka Vodovod-Vir sklopila je ugovor s tvrtkom Strabag za izvođenje radova na uređaju za pročišćavanje otpadnih voda aglomeracije Nin-Privlaka-Vrsi. Ugovor se provodi sukladno dinamičkom planu koji je tada odobren i potpisan. Do kraja ljeta, odnosno krajem kolovoza ili početkom rujna, očekujemo pokusni rad ovog uređaja. To znači da će svi stanovnici područja Nin-Privlaka-Vrsi moći koristiti javni sustav odvodnje otpadnih voda, čime će se eliminirati potreba za crnim jamama, traktorima i kamionima. Zadovoljni smo dinamikom radova jer se sve što je dogovoreno realizira. U probnom radu, koji će trajati godinu dana, očekujemo priključenje oko 6000 objekata na javni kanalizacijski sustav, čime će se osigurati civiliziran način zbrinjavanja otpadnih voda na području grada Nina, općine Privlaka i općine Vrsi.”

Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda predstavlja ključni segment sustava javne odvodnje aglomeracije Nin – Privlaka – Vrsi. Na ovaj uređaj će biti usmjerena kompletna fekalna otpadna voda s područja Grada Nina, Općine Privlaka i Vrsi. Nakon obrade na UPOV-u Grgur, pročišćene otpadne vode će se putem dovršenog podmorskog ispusta, ukupne dužine 4,4 km, ispuštati u Virsko more na dubini od 30 metara. Ovaj uređaj je projektiran da zadovolji potrebe područja za narednih 30 godina. Završetak izgradnje i početak rada UPOV-a Grgur planirani su za 2024. godinu.

Ivan Magaš, inženjer iz tvrtke Vodovod-Vir, rekao je nešto više o samom projektu: „Fizički radovi započeli su prije pet godina i sada se privode kraju. Preostalo je ugraditi oko 100 metara cijevi za završetak sustava javne odvodnje. Paralelno se provode ispitivanja nepropusnosti i snimanja CCTV kamerom te se priprema tehnička dokumentacija za tehnički pregled. Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda, kapaciteta 26.000 ES i drugog stupnja pročišćavanja, napreduje prema planu. Sastoji se od mehaničkog predtretmana za uklanjanje većih čestica i biološkog dijela za uklanjanje ostalih nečistoća. Prije mjesec dana počeli smo zaprimati zahtjeve za kućne priključke i izvoditi iste. Građani se mogu javiti s bilo kakvim pitanjima, mi smo im na raspolaganju.“

Ivan Jelić, voditelj projekta izgradnje uređaja za pročišćavanje tvrtke Strabag, izvijestio je o napretku radova na uređaju: „Radovi su započeli prošlogodišnjeg travnja, a trenutno smo završili oko 80 % građevinskih radova i započeli s instalaterskim radovima. Očekujemo završetak instalaterskih radova u kolovozu, nakon čega ćemo biti spremni za pokusni rad uređaja i početak zaprimanja kanalizacije na uređaj.“

Pročelnik za komunalne poslove grada Nina, Jozo Mustać izrazio je svoje zadovoljstvo činjenicom da se ovaj, vrlo značajan, projekt polako bliži kraju. Rekao je: „Na ovom projektu radim od 2002. godine, a 2024. godina označava završnu fazu. Pozivam građane da podnesu zahtjeve za priključke kako bismo što kvalitetnije organizirali radove na ulicama i završili priključke te time omogućili probni rad sustava. Molim građane za strpljenje; završni radovi, uključujući asfaltiranje ulica, uskoro počinju i bit će dovršeni do početka sezone.“

Cijeli projekt, koji se izvodi od 2018. godine, uključuje izgradnju 104 km kanalizacijske mreže i 34 crpne stanice, sanaciju 31,6 km vodovoda te izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda drugog stupnja s novim podmorskim ispustom duljine 4,4 km.

Ukupna procijenjena vrijednost projekta iznosi preko 53,824 milijuna eura bez PDV-a, pri čemu će EU osigurati 71,57 % iz Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“. Preostali dio će većim dijelom sufinancirati „Hrvatske vode“ (10,71 %), zatim Ministarstvo zaštite okoliša i energetike (10,71 %), dok će ostatak pokriti tri jedinice lokalne samouprave – Nin, Privlaka i Vrsi.

Za više informacija o samom projektu posjetite web stranicu www.vodovod-vir.hr.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu