Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

“VRATIJA SE DOMAGOJ!” / Nakon dugih 15 godina, u Općoj bolnici Zadar izvedena rekonstrukcija dojke!

Objavljeno

-

Vratija se Domagoj! Slobodno se možemo malo poigrati stihovima ove tradicionalne dalmatinske pjesme, kako bi dočarali veselje nakon povratka dr.Domagoja Župana sa specijalizacije iz plastično-rekonstruktivne kirurgije u Opću bolnicu Zadar.

Odmah po njegovu dolasku u Službu za kirurgiju, ponovno je, poslije dugih 15 godina, pokrenut program rekonstrukcije dojke nakon operacije zloćudnog tumora. Prva je zahvatu podvrgnuta jedna naša sugrađanka kojoj je odstranjena cijela dojka. Kako bi se ona iznova oblikovala i kako bi se postigla simetrija dojki, odabran je odgovarajući implantat. Kada se tim liječnika uvjerio da je postoperacijski tijek prošao bez komplikacija, ovu su veliku vijest odlučili podijeliti sa svima nama. Desetljeće i pol onkološke pacijentice s našeg područja svoju želju za rekonstrukcijom dojki mogle su ostvariti na jednoj od klinika za plastično-rekonstruktivnu kirurgiju u Republici Hrvatskoj, a sada im je ona opet dostupna u našem gradu.

„Smatra se da je rekonstrukcija dojki dio samog liječenja karcinoma. Sve žene kojima je potreban radikalan zahvat imaju pravo na rekonstrukciju, neovisno o njihovoj dobi. Dok sama bradavica nije oblikovana, liječenje nije završeno. Od velikog je to značaja za psihološko zdravlje žene, ali i za njen cjelokupan oporavak od onkološkog liječenja.“, kaže nam dr.Župan.

Dva su načina rekonstrukcije dojke. Prvi podrazumijeva korištenje umjetnog materijala, odnosno silikonskog implantata. Kada se dojka odstrani, sačuva se njena koža, a ukoliko onkološki nalaz dopušta, sačuva se i bradavica. Implantat se koristi kako bi se nadoknadio izgubljeni volumen dojke.

Druga opcija jest rekonstrukcija autolognim tkivom. Dakle, uzima se tkivo s trbuha ili leđa pacijentice što ostavlja morbiditet donorske regije s koje je tkivo uzeto. U praksi je stoga češće korištena rekonstrukcija implantatom.

Operaciju je najbolje izvesti odmah, dakle istovremeno s mastektomijom jer sama rekonstrukcija ne utječe na daljnji tijek onkološkog liječenja. No, ako iz bilo kojeg razloga primarna rekonstrukcija nije moguća ili joj se žena ne želi podvrgnuti, postoji i opcija one sekundarne.

Kod velikog broja pacijentica koje boluju od karcinoma dojke rade se tzv.poštedne operacije, odnosno odstrani se samo bolesni dio dojke. Tom prilikom ipak nastaje defekt, također estetski neprihvatljiv. „I tu je moguća rekonstrukcija. S trbuha ili sa stražnjice pacijentice se uzme masno tkivo koje se koristi za rekonstrukciju tog defekta. Uskoro ćemo moći raditi i taj zahvat.“, istaknuo je dr.Župan.

Dok razgovaramo s dr.Županom, kraj njega sjedi i sve sa zadovoljstvom prati izv.prof.dr.sc. Ivan Bačić, dr.med, pročelnik Službe za kirurgiju. „Dolazak dr.Župana donio je jednu pozitivnu energiju među nas. On je sad punopravni član našeg tima za liječenje bolesti dojke i naša velika nada koja će educirati mlađe kirurge. Evo, već imamo specijalizanticu koja će raditi s dr.Županom i koja će jednog dana preuzeti svoj dio bolesnika. S ponosom sada mogu kazati kako pacijentice u OB Zadar mogu dobiti kompletnu kiruršku skrb; onkološko liječenje i plastično – rekonstruktivno liječenje. Kada stigne linearni akcelerator pokrit ćemo baš sve, od ranog screeninga do rekonstrukcije. Očekujemo kako će u našu ustanovu dolaziti pacijentice ne samo sa zadarskog područja, već i iz Like i južnijih dalmatinskih županija.“, zaključuje dr.Bačić.

Nažalost, pacijentica je više nego li prije pandemije, upozorava prvi čovjek zadarske Kirurgije. Godišnje se otkrije oko 120 karcinoma dojke na našem području, a obolijevaju žene u dobi od 30, pa sve do 90 godina.

„Borimo se s karcinomom, već godinama . No, naš tim kirurga sve je jači. Zadarska kirurgija ne miruje, stalno nastojimo svjetske trendove u kirurgiji primijeniti u našoj ustanovi, za dobrobit naših pacijenata.“, zaključuje dr. Bačić.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJA: Objavljen JAVNI POZIV za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu

Objavljeno

-

By

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu sredstava potpora iz područja marikulture za 2024. godinu (u daljnjem tekstu: Javni poziv). Ukupna planirana vrijednost Javnog poziva je 20.000,00 EUR-a, a prijave se podnose do 28. kolovoza 2024. godine. Ovim Javnim pozivom želi se nastaviti poticati razvoj marikulturne djelatnosti na području Zadarske županije. Potpora se može dodijeliti fizičkim i pravnim osobama iz ranga mikro poduzeća (manje od 10 zaposlenika, čiji je godišnji promet manji od 2.000.000,00 EUR-a) koje su nositelji dozvole za akvakulturu na području Zadarske županije.

Predmet dodjele potpore mora se obavljati na području Zadarske županije.

Sufinanciraju se troškovi nastali i plaćeni od 26. studenog 2023. godine do dana zatvaranja Javnog poziva.

Potpore male vrijednosti, Zadarska županija će dodijeliti za mjere:

  • MJERA 1: Potpore za pripremu projektne dokumentacije u marikulturi
  • MJERA 2: Potpore za razvoj marikulture
  • MJERA 3: Potpore za ulazak u sustave zaštite naziva prehrambenih proizvoda

Za mjeru 1. i 2. prihvatljivo je financiranje do 50% ukupnih dokumentiranih troškova. Najveći pojedinačni iznos može iznositi do 4.000,00 EUR-a po pojedinačnoj mjeri.

Financiranje u Mjeri 3. je 100% i ograničeno na 700,00 EUR-a po korisniku.

Tražitelj potpore može se prijaviti na sve tri mjere, a za koje je ukupan maksimalan iznos koji se može odobriti 4.000,00 EUR-a.

Tražitelj potpore može se prijaviti na dvije mjere za koje je maksimalan iznos koji se može odobriti 5.000,00 EUR-a uključujući i iznos bonusa u slučaju da ostvaruje pravo.

Zahtjev se podnosi isključivo u elektronskom obliku, odnosno putem SOM sustava.

Javni poziv i sva potrebna dokumentacija u vezi istog, objavljena je na web stranici Zadarske županije www.zadarska-zupanija.hr

(poveznica Natječaji, Aktivni natječaji), ali je dostupna i u SOM sustavu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije

Objavljeno

-

By

Odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Zadru i svetom misom je obilježena 32. obljetnica osnutka 7. Domobranske pukovnije Zadar.

Kroz postrojbu je prošlo više od 5000 branitelja, 35 ih je poginulo i preminulo u Domovinskom ratu, a više stotina ih je ranjeno.

Uz  obitelji poginulih te predstavnike ratnih postrojbi, počast poginulima odalo je i izaslanstvo Zadarske županije i Grada Zadra koje su predvodili župan Božidar Longin I gradonačelnik Branko Dukić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE / Opća bolnica Zadar: “Posjete bolesnicima neometane. Iznimka su odjeli s više oboljelih od COVID-19”

Objavljeno

-

By

U Općoj bolnici Zadar u zadnjih tjedan dana bilježi se nagli porast oboljelih pacijenata od COVID-19 te se trenutno na bolničkom liječenju ukupno nalazi 21 oboljeli pacijent od COVID-19. Svi su oni primarno hospitalizirani zbog svoje osnovne bolesti, a ne zbog COVID-19. Samo jedan pacijent hospitaliziran je poradi COVID-19 infekcije.

U zdravstvenim ustanovama kod oboljelih pacijenata od COVID -19 i dalje se provodi propisana mjera respiratorne izolacije u trajanju od 10 dana. Posjete bolesnicima se neometano odvijaju, osim na odjelima gdje je utvrđena povećana incidencija oboljelih od COVID-19. Tada se posjete zabrane i/ili ograniče na jednog člana obitelji uz obavezno korištenje maske. Naime, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za postupanje nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 nalažu da svaka specifična situacija zahtijeva individualnu epidemiološku procjenu i da se postupanje može razlikovati od preporuka ako za isto postoji medicinsko opravdanje. Stoga se u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije mogu postrožiti epidemiološke mjere, ali samo dok se na odjelu ne razriješi epidemiološka situacija. Također, ovim putem ljubazno molimo i sve posjetitelje, pacijente, stručne suradnike da prilikom dolaska u bolnicu koriste masku. Ista preporuka naravno vrijedi i za djelatnike.

Nakon proglašenja prekida epidemije COVID-19 zasigurno je došlo do opuštanja među građanima te popuštanja mjera. Ne možemo sa sigurnošću reći zašto je trenutno došlo do porasta oboljelih od COVID-19, odnosno utječe li na to i povećan priljev turista, ali ono što možemo zaključiti je da se radi o blažim kliničkim slikama bolesti ili asimptomatskim pacijentima.

Općenito kod pojave respiratornih bolesti preporuka je da se svi građani pridržavaju takozvane “respiratorne higijene”. Navedene mjere propisuje i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a gdje preporučuju da sve zaražene osobe, bez obzira provode li izolaciju ili ne, u kontaktu s drugim osobama nose FFP2 maske u trajanju 10 dana od početka simptoma (simptomatski bolesnici). Uz nošenje maske u istom razdoblju treba provoditi pojačanu higijenu ruku (pranje i dezinfekcija ruku), a simptomatski bolesnici trebaju provoditi i respiratornu higijenu (koristiti jednokratne maramice i ispravno ih odlagati, ne kašljati u dlan već u podlakticu).

Naglasak je stavljen na zaštitu imunokompromitiranih, kroničnih bolesnika, pa je preporuka da oboljela osoba, koja tijekom infektivnog razdoblja može posebno ugroziti kronične bolesnike, starije osobe, trudnice i imunokompromitirane osobe, s njima treba izbjegavati kontakt. Naročito treba izbjegavati i odlazak u zdravstvene ustanove ako to nije nužno radi zdravstvene skrbi. Ako je odlazak ipak nužan, onda zaražena osoba treba odmah pri dolasku naglasiti da je zaražena virusom SARS-CoV-2 te joj se ne smije uskratiti nužna terapija i/ ili nužna zdravstvena skrb. Osoba s jasno izraženim simptomima koja je pozitivna na COVID-19 treba izbjegavati i bilo kakav kontakt s većim brojem ljudi u zatvorenom prostoru, uključujući i javni prijevoz. Ukoliko je nužno, potrebno je obavezno nositi masku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu