Connect with us

Svijet

Zima u Europi kao proljeće: “Ovo nije dobro ni za koga”

Objavljeno

-

foto: Saša Čuka

Nakon što smo protekla dva tjedna osjetili barem nešto od prave zime, posljednji dani siječnja bit će, čini se, mnogo sličniji proljetnima. Sunčano i iznadprosječno toplo vrijeme posljedica je anticiklone i dolaska toplog zraka iz Afrike, koji je već zahvatio velik dio Europe. Povratak zime ne očekuje se ni početkom veljače…

Skupina Španjolki trčeći ulazi u more. Na obližnjim klupama sunčanje, uobičajenije za ljeto nego sredinu zime. 

– Temperatura u Valenciji trebala bi biti oko 12 stupnjeva, upola niža od trenutačne. Ovo nije dobro ni za koga, kaže Teresa Yates iz Valencije.

Anticiklona je zahvatila je europski jugozapad donoseći iznadprosječnu toplinu i obilje sunca. Dnevne temperature penju se do 24 °C. U mediteranskoj pokrajini Murciji očekuje se i do 28 °C. 

– Veoma sam zabrinuta jer ako sada nosimo kratke rukave, za nekoliko godina tijekom ljeta nećemo moći živjeti u Madridu, kaže Madriđanka Celia Sanchez.

Prošla godina bila je druga po visini temperatura od početka meteoroloških mjerenja u većini mediteranskih zemalja. Toplinski valovi isprepletali su se i uzrokovali suše i šumske požare. A sudeći prema tome kako je počela, ni ova godina neće biti drukčija.   

– U ovo doba godine trebalo bi nam biti hladno. Trebalo bi biti zima kao prije nekoliko dana kad je ujutro bilo 0 °C. To je bilo normalnije, kaže jedan stanovnik Perpignana.

Toplo je i u Italiji. Tamošnji trgovci kažu da i oni plaćaju cijenu klimatskih promjena. Zbog visokih temperatura pala im je prodaja – siječanjska sniženja nisu više što su nekad bila.

– Odavno nisam kupila zimsku jaknu, godinama radije nosim trenirku jer je toplo. Siječanj je, ali je vruće, kaže Elena Somigli, stanovnica Pise.

– Tražim cipele. Zimska odjeća se rijetko nosi, jedino ako idete u planine. U gradu vam ne treba jer nikada nije hladno, kaže Rimljanin Antonio Pangallo.

Trgovce muči kako se riješiti nagomilanih zaliha robe. 

– Teško je prodati zimsku robu. Od Talijanske udruge malih trgovaca zatražili smo da pomakne početak zimske rasprodaje, kaže Vincenzo Patano, vlasnik trgovine sa sportskom opremom.

Procjenjuje se da je prodaja zimske odjeće pala za 30-ak posto, a kod nekih artikala doslovno se prepolovila.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Ova bi zima mogla biti hladnija od prošle, prognostičari imaju objašnjenje

Objavljeno

-

By

Dijelovi Europe suočavaju se s hladnijom zimom nego prošle godine nakon ekstremnog ljeta diljem kontinenta. Francuska, UK i Skandinavija bit će najhladnije regije ovog listopada, a jugoistočna Europa i Španjolska ostaju tople.

Iako će ove zime temperature vjerojatno biti niže nego prošle godine – djelomično, kažu meteorolozi, zbog fenomena La Niña – one bi sveukupno mogle biti toplije od dugoročnih prosjeka.

Zapadnu i središnju Europu također će pogoditi kraj nekoliko oluja koje dolaze s Atlantika u nadolazećim tjednima, piše Euronews.

Uvjeti zapadno od Afrike znače da su te oluje prisiljene pratiti preko sjevernog Atlantika i novi bi sustav mogao doći svakih nekoliko dana do sredine listopada.

To stvara znatnu neizvjesnost u vremenskim modelima i otežava predviđanje uvjeta u Europi u sljedećih nekoliko tjedana.

Što je La Niña i hoće li donijeti hladniju i vlažniju zimu u Europi?

La Niña je prirodni klimatski obrazac koji se javlja kada temperatura površine mora u središnjem i istočnom Tihom oceanu padne ispod prosjeka – suprotno od tople faze El Niño. Ima širok utjecaj na globalne vremenske prilike, uključujući one u Europi, prenosi tportal.

Stručnjaci Svjetske meteorološke organizacije predviđaju 60-postotnu vjerojatnost pojave La Niñe između listopada i veljače. Očekuje se da će ove zime biti slabe do umjerene jačine s pojavom koja će slabiti početkom sljedeće godine.

La Niña općenito donosi niže temperature od normalnih širom zapadne Europe, a prognostičari očekuju da će temperature pasti kako idemo prema studenom i prosincu. Općenito, ovaj klimatski obrazac također donosi vlažnije i hladnije uvjete u Alpe što može dovesti do češćih i jačih snježnih oborina.

Drugdje u Europi vremenski modeli predviđaju manje snijega od uobičajenog, osim u nekim sjevernim područjima i središnjim područjima oko Alpa. Sjeverozapadna i jugoistočna Europa obično su sušnije nego inače, dok je jugozapadna Europa općenito vlažnija.

No, što se više udaljavamo od epicentra u Tihom oceanu, utjecaje La Niñe i El Niña lakše će poremetiti lokalni vremenski obrasci. Zbog toga je teško predvidjeti njihove točne učinke u Europi jer ne postoje dva potpuno ista događaja.

Ozbiljnost drugih vremenskih ekstrema također se pojačava klimatskim promjenama. Količina oborina postala je promjenjivija, odstupajući od povijesnih prosjeka i očekivanih uzoraka. Porast stakleničkih plinova uzrokovan ljudskim djelovanjem povećao je učestalost i intenzitet ekstremnih vremenskih događaja, navodi se u Šestom izvješću o procjeni Međuvladinog odbora za klimatske promjene (IPCC).

Uz te ‘normalne’ vremenske prilike koje klimatske promjene mijenjaju, može biti teško predvidjeti što nosi budućnost.

 
Nastavi čitati

Svijet

VIDEO / Otišla u nabavku u Trst i usporedila cijene s Hrvatskom: “Nisam ovo očekivala. Rastužilo me”

Objavljeno

-

By

Pexels

Jedna je korisnica TikToka bila u supermarketu u Trstu te odlučila usporediti cijene s onima u Hrvatskoj – i malo je reći da je bila šokirana razlikom.

Naime, gotovo svi proizvodi osjetno su skuplji u našim dućanima te kako je i sama rekla u videu – to ju je jako rastužilo.

Krenula je s keksima koje je u Italiji platila 2,29 eura (800 grama), dok su u Hrvatskoj oni od 350 grama oko 3 eura. Slatke je kroasane kod naših susjeda platila 1,5 euro, a kod nas bi za iste takve izdvojila 3,29 eura, prenosi Večernji list.

Kako je i sama rekla, na proizvodima za osobnu higijenu razlika je ogromna pa je tako u Trstu Dove gel za tuširanje 3,73 eura dok je u dva hrvatska dućana pronašla takve gelove po cijeni od 5,99 i 5,51 euro.

Nadalje, mala Lindt čokolada u Italiji je oko 2 eura, a Milka košta 1,29 euro. U Hrvatskoj za Lindt čokoladu morate izdvojiti od 2,50 do četiri eura, dok za Milku pripremite od 1,45 do 1,75 eura.

@s_by_sanda

Očekivala jesam ali baš ovoliko ne 🙄 Kupnju obavljam u Trstu, ne idem često u naše trgovine i nisam znala kolike cijene imamo. Neke stvari su snimljene na akciji ali svejedno… 😅😬 #fyp #balkantiktok #kupnjanamirnica #usporedbacijena #trieste #ljeto2024 #shoppinghaul

♬ original sound – S_by_Sanda

Njen, kako kaže, najdraži pesto pronašla je na akciji u Trstu po cijeni od 1,79 eura, a kod nas takav košta četiri eura. I, onda slijedi najveći šok. Naime, Vileda krpe za pranje podova u Italiji se prodaju po cijeni od 4,49 eura na akciji (redovna cijena je 5,99 eura), dok za istu takvu krpu u Hrvatskoj morate ‘iskeširati’ čak 22 eura.

“Iskreno na riži sam očekivala čak i veću razliku”, rekla je TikTokerica. U Trstu ona košta 3,49 eura, a u našim dućanima pronaći ćete je za 4,99 eura. Dalje, Nutella keksi preko granice koštaju 2,79 eura na akciji (redovna cijena 3,49 eura), a kod nas 4,49 eura. I za kraj, Vanish sredstvo za pranje rublja susjedi plaćaju 4,80 eura, a mi 10 do 10,50 eura.

 
Nastavi čitati

Svijet

VIDEO / Što se događa s Ryanairom? Sve češće nesreće, ovaj put se u susjedstvu zapalio motor

Objavljeno

-

By

Unsplash

Iz zrakoplova Ryanaira u četvrtak ujutro hitno su evakuirana 184 putnika. Avion je trebao poletjeti iz Brindisija u Italiji za Torino, a evakuaciji je prethodio incident kada se jedan od motora iznenada zapalio.

Lokalni dužnosnici zatražili saslušanje

Evakuacija putnika bila je hitna, a kapetan je odlučio koristiti tobogane. U međuvremenu su intervenirali vatrogasci koji su ugasili plamen, javljaju talijanski mediji.

Razlog požara na motoru zrakoplova još nije poznat, a zračna luka Puglia objavila je da je požar izbio kada je zrakoplov bio na mjestu polijetanja.

Lokalni dužnosnici u talijanskoj regiji Apuliji, gdje se nalazi Brindisi, zatražili su saslušanje o sigurnosti letova Ryanaira, zbog čestih nesreća.

“Srećom, nije bilo ozlijeđenih, ali ovo je druga nesreća u nekoliko dana u kojoj je sudjelovala irska tvrtka. “Prije samo dva dana eksplodirale su gume aviona pri slijetanju u Bergamo: nitko nije ozlijeđen, ali je zračna luka bila zatvorena satima”, podsjetili su dužnosnici, a prenose lokalni mediji.

“U svibnju, let iz Barija za London vratio se u apulijski grad zbog problema s instrumentima; nekoliko dana kasnije, let iz Bologne za Bruxelles sletio je u Luksemburg zbog požara. A ovo su samo neke od mnogih, previše nesreća koje su zadesile Ryanair posljednjih mjeseci, u Italiji i Europi”, zaključuju.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu